Які елеватори і термінали будувалися й оновлювалися в 2021 році

Яке елеваторне будівництво завершили минулого року
Яке елеваторне будівництво завершили минулого року

Елеватори зводяться, і будівництво не припиниться в найближчі роки, кажуть експерти. Бо, по-перше, треба буде десь зберігати рекордні врожаї, по-друге, половина нинішніх зерносховищ уже морально і технічно застаріли. Дивимося, які зміни на елеваторній карті України сталися у 2021 році: які підприємства збільшувалися, а які зводили з нуля.

Які лінійні елеватори будувалися

За словами комерційного директора KMZ Industries Олександра Небеського будівництво елеваторів в Україні зараз змістилося в найбідніші на зерносховища області. Це території західної та північної частини країни.

Якщо не брати до уваги масштаби елеваторів, а лише самі факти їхнього будівництва і розширення, то рекордсменами минулого року стали Сумська, Житомирська і Вінницька області. Багато хто тримає в секреті свої проекти, але з того, що компанії публічно озвучували, можна скласти уявлення про тенденції минулого року. Активно будували не тільки елеватори як самостійні об’єкти, але і зерносховища при підприємствах, що переробляють зернові й олійні культури.

Епіцентр К

У 2020 році «Епіцентр К» придбав «Антонінське ХПП» з підлоговими складами на 42 тис. т зберігання, і відразу ж компанія взялася за розширення цього підприємства. На «Антонінському ХПП» побудували сучасний елеваторний комплекс з металічними силосами польського виробництва FEERUM. Об’єм зберігання нового комплексу склав 100 тис. т зерна.

Кернел

Компанія «Кернел» веде власне «велике будівництво» уже декілька років. В 2021 році в експлуатацію ввели елеваторний комплекс «Старокостянтинівського ОЕЗ». В травні 2021 року пресслужба компанії повідомляла про останні пусконалагоджувальні роботи на елеваторі. Потужність одночасного зберігання комплексу складає 120 тис. т, а інвестиції в проект сягнули $130 млн.

Ханзе Агрі Україна

Тепер до Сумщини. У Сумській області минулого року запрацював елеватор на 90 тис. т одночасного зберігання. Зерносховище збудувало ТОВ «Ханзе Агрі Україна», проект завершили у листопаді 2021 року. Силоси для елеватора поставляла іспанська компанія SIMEZA. Зерно тут сушитимуть на двох сушарках, одна із них працює на альтернативному паливі. Підприємство може відвантажувати зерно залізницею з потужністю 3,5 тис. т/добу.

Кролевецький комбікормовий завод

Також у Сумській області майже вдвічі збільшили потужності зберігання елеватора «Кролевецького комбікормового заводу». В 2021 році ввели в роботу силоси другої черги підприємства, загальний об’єм яких склав 120 тис. т. В цілому потужність елеватора при комбікормовому заводі зараз досягла 270 тис. т одночасного зберігання.

Кролевецький комбікормовий завод. Джерело фото: сторінка компанії в Facebook

TRANS TRADE

Ще один новенький елеватор запрацював у Сумській області. Минулого року ввели в експлуатацію першу чергу «В'язівського елеватора» на 25 тис. т одночасного зберігання. Елеватор належить компанії «СТС», яка є частиною Групи TRANS TRADE. Планується, що загальна місткість елеватора після закінчення всього будівництва становитиме 100 тис. т, і на ньому зможуть приймати до 5 тис. т зерна на добу. Будівництво другої черги почали ще у 2021 році. Після повної реалізації проекту на елеваторі будуть відвантажувати маршрути з 54 вагонів.

В Сумской области начал работу новый элеватор
В Сумской области начал работу новый элеватор
В Сумской области начал работу новый элеватор

Grain Alliance

Елеваторні потужності Чернігівської області теж збільшились, в тому числі і внаслідок модернізації одного з елеваторів «Баришівської зернової компанії» Grain Alliance. У 2021 році компанія збільшила потужність одночасного зберігання «Ніжинського елеватора» до 71 тис. т. Другу чергу на 47 тис.т розпочали будувати в лютому і ввели в експлуатацію у листопаді.

Пауер Ойл Трейд

Також на Чернігівщині запрацювала перша черга нового елеватора компанії «Пауер Ойл Трейд». Зерносховище «Пауер Корн Трейд» місткістю 10,1 тис. т зерна обладнали металічними силосами виробництва KMZ Industries. Всього компанія планує побудувати три черги елеватора і довести загальну потужність зберігання зерна на підприємстві до 42 тис. т.

Волиця-Агро

В Київській області минулого року з'явився новий маршрутний елеватор. ТОВ «Волиця-Агро» побудувала елеваторний комплекс у м. Біла Церква на 60 тис. т одночасного зберігання. На елеваторі встановлені силоси та транспортне обладнання виробництва «Варіант Агро Буд», нині це об'єднана компанія KMZ Industries, зерносушарка німецької компанії Bühler, авторозвантажувач українського виробництва «Елеваторпромсервіс», ваги компанії «Техноваги».

Елеватор Волиця-Агро
Елеватор Волиця-Агро
Елеватор Волиця-Агро

Нива Переяславщини

А от «Нива Переяславщини» провела модернізацію свого підприємства, що також працює в Київській області.  Група компаній розширила елеватор «Переяславський ЕКХП». На місці старих складів зерносховища побудували 5 нових силосів від українського виробника «Лубнимаш». Загальна потужність нових ємностей склала 30 тис. т. Приймання зерна урожаю-2021 мало відбутися уже з новими силосами. Загальний об’єм зберігання «Переяславськго ЕКХП» після модернізації склав 170 тис. т. 

MVA Group

На Вінничині у 2021 році відкрили першу чергу нового елеватора «Летичів Агро» місткістю 40 тис. т. Будувала зерносховище Група компаній MVA Group, що володіє землями у Вінницькій і Хмельницькій області. В елеватор інвестували більше $10 млн. Металічні силоси і транспортне обладнання виготовила канадська компанія AGI, а оперативні ємності — українська KMZ Industries. На підприємстві також встановили автомобілерозвантажувачі від «Елеваторпромсервіс». Найближчі роки зерносховище планують зробити маршрутним, а надалі на підприємстві збираються розвивати й переробку зерна.

Елеватор Летичів Агро у Вінницькій області

Амбар

У Вінницькій області минулого року відкрили один елеватор, побудований «з нуля». Компанія «Амбар» ввела в експлуатацію першу чергу елеватора «Амбар Агро», будівництвом якої займалася компанія «Зернова Столиця». Зараз елеватор має потужності одночасного зберігання в 15 тис. т. На підприємстві також встановили зерносушарку Bonfanti продуктивністю 25 т/год та теплогенератор виробництва «Греко Груп» потужністю 7 МВт. Після закінчення другої черги «Амбар Агро» зможе вмістити 30 тис. т збіжжя одночасно.

Волинь-Зерно-Продукт

Елеваторні потужності Волинської області також зросли, і не тільки за рахунок фермерських зерносховищ. Компанія «Волинь-зерно-продукт», що працює в регіоні, активно модернізувала свої підприємства. Так, на зерносховищі компанії в місті Луцьк збільшили потужність зберігання на 18 тис. т. Там встановили два силоси SUKAP 7220 та один силос SUKAP 5416. Тепер «Луцький елеватор» зможе зберігати 128 тис. т зерна.

Компанія модернізувала і інші свої елеватори. Зерносховище у с. Звиняче розширили на 5,4 тис. т, поставивши два нових металічних силоса SUKAP 2712. Також на підприємстві установили нову зерносушарку Strahl 9000. А зерносховище «Волинь-зерно-продукт» в смт. Луків модернізували за рахунок нового зерносушильного пункту та хопера.

Ланнівська агропромислова група

На Полтавщині розширили потужності зберігання «Ланнівської МТС»: елеватор збільшили на 15 тис. т. В 2021 році закінчили другу чергу будівництва, в рамках якої на підприємстві встановили 4 силоси KMZ Industries. Зараз загальна потужність «Ланнівської МТС» складає 60 тис. т зберігання.

Будівництво Ланнівської МТС

УЗТК ТРЕЙД

Також в Полавській області запрацював «Абазівський елеватор» компанії UGTC TRADE. Побудували елеватор на 3,5 тис. т, але він розрахований не так на зберігання, скільки на перевалювання зерна. Підприємство має власну під’їздну залізничну колію і може прийняти й відвантажити на транспорт 1000 тонн зерна на добу.

Ще один перевальний комплекс компанія запустила цього року в Хмельницькій області, в місті Славута. «УЗТК ТРЕЙД (Славута)» має потужність зберігання 6 тис.т і також орієнтований на перевалювання продукції.

Елеваторний комплекс УЗТК ТРЕЙД у Славуті

Прометей

Група компаній «Прометей» розширила свій діючий елеватор у Володимирівці Миколаївської області. «Володимирівський елеватор» поповнився новим механізованим підлоговим складом на 5 тис. т зерна, і тепер зерносховище може вмістити 55 тис. т зерна загалом. ГК «Прометей» модернізували й інші свої елеватори: на «Помошнянському» побудували нову лінію приймання кукурудзи, а на «Лебединському», який купили у 2020 році, проводили реконструкцію приймальних ям і транспортного обладнання. На декількох елеваторах також замінили ваги.  

Агро КМР

У Дніпропетровській області збудували першу чергу елеватора на 18 тис. т одночасного зберігання. Зерносховище, що називається «Богуславський елеватор», належить компанії «Агро КМР». Після закінчення будівництва підприємство матиме загальний об’єм зберігання в 30 тис. т і зможе відправляти маршрути.

Богуславський елеватор компанії Агро КМР
Богуславський елеватор компанії Агро КМР
Богуславський елеватор компанії Агро КМР

Ristone Holdings

Компанія Ristone Holdings навесні 2021 року добудувала і ввела в експлуатацію елеваторний комплекс на базі олієекстракційного заводу «Рістон Ойл». Це була третя черга будівництва ОЕЗу, в рамках якого з’явився елеватор потужністю зберігання 20 тис. т. Підприємство працює в Дніпропетровській області.

SIBCORE

Елеваторні потужності Харківщини теж збільшилися. Першу чергу нового зерносховища на 10 тис. т зберігання побудувала компанія «ГРЕЙН ТЕРМІНАЛ ЛТД», що входить в склад Групи компаній SIBCORE. Планується, що потужності елеватора після закінчення всіх черг будівництва складуть 55 тис. т.

Новий ГРЕЙН ТЕРМІНАЛ ЛТД в Харківський області. Джерело фото: google.com.ua/maps

ДФУ Агро

На Житомирщині минулого року розширили потужності зберігання на елеваторному комплексі при комбікормовому заводі данської компанії «ДФУ Агро», філіалу групи «Дан-Фарм Україна». На підприємстві поставили 5 силосів загальною потужністю 1456 т зерна від KMZ Industries.

Миколаївтрансбуд-1

Господарство «Миколаївтрансбуд-1» в 2021 році збільшило потужності зберігання зерна на 2 тис. т. Обладнання для підприємства поставляла компанія «Югелеватор». Загальні потужності зберігання «Миколаївтрансбуду-1» в металічних силосах зараз складають 8 тис. т. 

Фермерські елеватори, що збудували за 2021 рік

У Кіровоградській області почав роботу новий елеватор на 13,3 тис. т. Зерносховище обладнали чотирма силосами по 3330 т, зерносушаркою з продуктивністю 25 т/год і двома хоперами від виробника «Лубнимаш».

В Житомирській області восени завершили монтаж обладнання для фермерського елеватора на 11 тис. т. Як розповіли в KMZ Industries, що постачала силоси, зерносушарку і транспортне обладнання на елеватор, раніше зерно в господарстві зберігали в ангарах, але надалі вирішили інвестувати в металічні силоси.

Також на Житомирщині збудували фермерський елеватор на 5 тис. т одночасного зберігання із сушаркою потужністю 40 т/год виробництва «Лубнимаш».

Ще один фермерський елеватор з’явився в Хмельницькій області. Силоси для зберігання 7,2 тис. т зерна, обладнання для його сушіння, а також транспортне обладнання виготовила компанія «Лубнимаш».

У Волинській області KMZ Industries модернізували елеватор фермерського господарства: до підлогових складів додали плоскодонний силос на 2,3 тис. т. Виробники змонтували один силос для тривалого зберігання зерна і хопер, а також встановили транспортне обладнання.

На Вінничині запрацював новий елеватор на 6 тис. т одночасного зберігання. Компанія Riela побудувала зерносховище для СТОВ «Колос» в с. Капустяни. На елеваторі також є обладнання для сушіння й очищення зерна.

Будівництво елеваторів відбувалося також і в Івано-Франківській області, де, згідно з «Картою елеваторів», у 2021 році працювало всього 12 зерносховищ. Новий фермерський елеватор на 6,1 тис. т зберігання звело господарство «Тиблевич». Обладнання для проекту постачала компанія «Лубнимаш».

Це тільки малий відсоток будівництв на фермерських господарствах минулого року. Насправді їх було набагато більше. Крім того, як розповідають виробники елеваторного обладнання, часто господарства починають своє розширення, встановлюючи зерносушарки, сепаратори, хопери для тимчасового зберігання зерна. А ось потужності для довготривалого зберігання йдуть наступним етапом розвитку ФГ. І саме вони стануть основними клієнтами виробників потужностей для зберігання в наступні роки.

Також читайте: Аналіз і прогнози. Що буде далі в зерновій і елеваторній сферах?

Будівництво 2021: які зернові термінали будувалися

Минулий рік не став рекордним по введенню в експлуатацію зернових терміналів. Якщо у 2020 році в Україні додалися кілька великих об’єктів, — офіційно почав працювати «Трансгрейнтермінал» компанії «Кернел», «Зеленодольський філіал» «Нібулона», а також нові потужності «Вознесенського» і «Голопристанського» річних терміналів компанії, — то у 2021-му нових проектів не запускали. Проте декілька компаній минулого року завершили розширення діючих підприємств. Багато будівництв плавно перенесли закінчення на 2022-й або і далі.

Бруклін-Київ

Компанія «Бруклін-Київ» добудувала другу чергу «Зерноперевантажувального комплексу», що працює в Одеському морпорту. Тепер об’єм одночасного зберігання комплексу досяг 241 тис. т. У серпні на підприємстві змонтували останній 33-й силос, а в листопаді почали тестування нових потужностей. Компанія також добудувала новий причал №35 Андросівського молу в порту.

Євровнєшторг

На терміналі «Євровнєшторг» в 2021 році завершилось будівництво, розпочате у 2020 році. На підприємстві встановили силоси від канадського виробника AGI, і в 2021 році потужності одночасного зберігання збільшились до 370 тис. т. Також на терміналі встановлювали стрічкові конвейєри потужністю 1000 т на годину.

Завантаження панамаксу на терміналі EVT. Джерело фото: сторінка компанії у Facebook

Агро-Рені

В Ренійському морпорту влітку 2021 року почали будувати новий склад підлогового зберігання на 7 тис. т зерна. Проект належить компанії «Агро-Рені», яка є дочірньою структурою SRL Rusagro-Prim. Після офіційного введення складу в експлуатацію загальна місткість «Агро-Рені» досягне 30 тис. т одночасного зберігання зерна. Нагадаємо, що в 2020 році термінал також розширювався за рахунок складу на 8 тис. т.

Також цікаво: Портові термінали. Чи потрібні Україні нові перевалочні потужності для зерна?

Ось таким став список завершених елеваторних будівництв, датованих минулим роком. Чимало компаній ще не закінчили розширення чи зведення нових елеваторів, деякі тільки планують розширювати свої елеваторні потужності. Про все це розповімо вже скоро у наступній частині матеріалу.

Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com