Кернел

Виробництво, зберігання, переробка сільськогосподарської продукції, логістика
44616

«Кернел» — вертикально інтегрована національна компанія, що працює в агропромисловому секторі України з 1995 року — з моменту придбання перших зернових елеваторів, які стали ключовими активами для логістики зерна.

Вертикально-інтегрована структура компанії будується на тісно пов'язаних між собою бізнес-сегментах. «Кернел» є членом Американської торгової палати в Україні, Європейської бізнес-асоціації, GAFTA, Федерація асоціацій торгівлі олійними культурами, насінням та жирами (FOSFA), «Укроліяпром», УЗА, U.S.-Ukraine Business Council, UNIC.

Торгові марки: «Щедрий Дар», «Стожар», «ЧУМАК», «Любонька», «QLIO», «МАРИНАДО», «Le Blanc»,  «KERNEL», «Premi».

Основні напрямки:

✅  Виробництво, експорт та внутрішні продажі соняшниковї олії

На долю компанії припадає близько 8% світового виробництва соняшникової олії. Свою продукцію «Кернел» постачає більш ніж у 80 країн світу, серед основних ринків збуту — Індія, країни Євросоюзу, Єгипет та Туреччина. Переробні потужності «Кернел» у 2021 р. склали 3,2 млн т насіння соняшнику на рік, а це 1,3 млн т соняшникової олії та близько 1,2 млн т соняшникового шроту.

✅  Рослинництво

«Кернел» щорічно вирощує понад 3,2 млн т зернових та олійних культур. Регіональне розташування — Чернігівська, Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Запорізька, Вінницька, Миколаївська, Тернопільська, Одеська та Хмельницька області.

Земельний банк: в обробці компанії 515 тис. га. До 2026 року планувалося збільшити земельний банк до 700 тис. га.

Профільні культури: пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, соя, горох, цукрові буряки.

✅  Експорт зернових

Щорічно «Кернел» експортував близько 5 млн т кукурудзи, пшениці, ячменю, сої та ріпаку, закуповуючи сільгосппродукцію у більш ніж 5 тисяч виробників. Логістику забезпечують власні портові термінали компанії.

За підсумками сезону 2019/20 МР «Кернел» експортував рекордні 8 млн т зерна. За два роки компанія збільшила експорт продукції вдвічі. Частка «Кернел» у загальному експорті зернових у сезоні 2018/19 МР зросла з 11,6% до 13,3%. А цього маркетингового року частка компанії у загальному експорті зросла до 15,3%.

✅  Зберігання та перевалка зерна на елеваторах та портових терміналах

ПОРТОВІ ТЕРМІНАЛИ:

  «Трансбалктермінал»  (ТБТ)

Заснований у 1996 році, з 2008 року став частиною «Кернел». У 2015 р. «ТБТ» отримав своє друге «народження» після технічної модернізації. Оперує причалами №15 (довжина — 175 м), №16 (довжина — 200 м), №17 (довжина — 200 м) морського порту «Чорноморськ». Глибини біля причальної стінки — 11,5 м. АМПУ веде днопоглиблювальні роботи зі збільшення глибини операційної акваторії біля причалів до 14 м.

Причали дозволяють вантажити судна водотоннажністю до 80 тис. т. На даний момент термінал гарантовано може приймати флот до 38 м завширшки.

Перевантажувальний комплекс «ТБТ» здатний вмістити 190 тис. т зерна в 38 металевих силосах по 5 тис. т. Комплекс розміщений поряд зі станцією Чорноморськ-Порт, має чотири станції розвантаження вагонів, дві судновантажні машини. Є можливість завантаження суден через проставки на відстані 13 м від причалу (опад збільшується до 12,3 м).

В 2019 році термінал перевалив 5,122 млн т зерна. Цей обсяг на 24,7%, (на 1,01 млн т) більший, ніж у 2018 році і є рекордним.

З 2018 року на терміналі проводиться навантаження суден класу over-panamax — що є однією з конкурентних переваг ТБТ. Відмінність у тому, що ширина корпусу судна такого класу більша, ніж класу panamax. У ТБТ ширина корпусу склала 36,8 м. Максимальна відвантажена партія — до 70 тис. т.

На «ТБТ» самостійно проводиться фумігація, що дозволяє виключити із ланцюга «поле — елеватор — фумігація — порт» зовнішні компанії, які надають послуги із знезараження.

  «Трансгрейнтермінал» (ТГТ)

У 2018 р. компанія розпочала будівництво на 14-15-му причалах порту «Чорноморськ» другого зернового терміналу, річною потужністю 4 млн т. Об'єкти «ТГТ» розташовані на двох майданчиках — верхньому та нижньому.

На початку 2020 року введено в експлуатацію першу чергу нового зернового терміналу на нижньому майданчику. У складі «Трансгрейнтерміналу» — два склади підлогового зберігання, загальною ємністю 55 тис. т із двома підземними та однією верхньою галереєю, силоси на 175 тис. т., приймання із залізничного транспорту, комплекс галерей, залізничні колії та ваги.

У 2020 році на «Трансгрейнтерміналі» встановили шість автомобілерозвантажувачів, змонтували два найбільші у світі сепаратори, загальною продуктивністю 600 т/год. «ТГТ» унікальний тим, що на ньому розташовані лише конвеєри закритого типу, встановлені дві судновантажні машини Bedeschi (Італія) експериментальної моделі, створеної для «Кернел».

Після завершення будівництва силосного корпусу на верхньому майданчику «ТГТ», спеціалізованого під приймання з автотранспорту, об'ємом 55 тис. т зберігання, «ТрансгрейнТермінал» матиме загальні потужності зі зберігання 285 тис. т зерна, прийматиме 200 залізничних вагонів та 600 автомобілів.

✅ ЕЛЕВАТОРИ:

Компанія оперує найкрупнішою мережою приватних лінійних елеваторів в Україні, яка нараховує 28 елеваторів, загальною потужністю одночасного зберігання 2,34 млн т зерна.

✅  Кернел елеватор «Гнівань» — 61,2 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Гнівань Вінницької області.

✅  Кернел елеватор «Девладово» — 63,34 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Девладово Криворіжського р-ну Дніпропетровської області.

Кернел елеватор «Гуляйполе» — 50,4 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в смт. Залізничне Запоріжської області.

Кернел елеватор «Яготин» — 113 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Яготин Київської області.

 Кернел елеватор «Смолино» — 62,5 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в смт. Смолино Кіровоградської області.

Кернел елеватор «Кіровоград» — 183 тис. т в металевих силосах, знаходиться в м. Кропивницький.

Читать по темі: АгроЭкспедиция по элеваторам 2016. День 3. Кировоградская область

Кернел елеватор «Трикрати» — 67,7 тис. т. Знаходиться в с. Трикрати Миколаївської області.

Кернел елеватор «Миргород» — 134,2 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в м. Миргород Полтавської області.

Кернел елеватор «Полтавське ХПП» — 59,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Полтава.

Кернел елеватор «Решетіловка» — 54,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Покровське Полтавської області.

Кернел елеватор «Супруновка» — 35 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Полтава.

Кернел елеватор «Гоголеве» — 39,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в смт. Гоголеве Полтавської області.

Кернел елеватор «Глобине» — 58,45 тис. т в бетонних силосах та підлогових  складах. Знаходиться в м. Глобине Полтавської області.

Кернел елеватор «Хорол» — 50,5 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м.  Хорол Полтавської області.

Кернел елеватор «Лазорки» — 126 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Лазорки Полтавської області.

Читать по темі: АгроЭкспедиция Элеваторы 2018. Лазорковский участок Кононовского элеватора и Нория Грейн

Фото по темі: Лазорковский участок Кононовского элеватора Кернел

Кернел елеватор «Семенівка» — 60,9 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в смт. Семенівка Полтавської області.

«Дружба-Нова» (Кернел елеватор «Біловоди») — 202 тис. т в металевих та бетонних силосах. Знаходиться в с. Біловоди Сумської області. Найбільший елеватор Групи.

Кернел елеватор «Бобрик» — 27 тис. т в підлогових складах та металевих силосах. Знаходиться в с. Бобрик Сумської області.

Кернел елеватор «Андріяшівка» — 22,5 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Андріяшівка Сумської області.

Кернел елеватор «Тростянець» — 27,7 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Тростянець Сумської області.

Кернел елеватор «Гусятин» — 55 тис. т в металевих силосах. Знаходится в смт. Гусятин Тернопільской области.

Агрофірма Семереньки (Кернел елеватор «Гути») — 169,7 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в с. Губарівка Харківської області.

Кернел елеватор «Красноград» — 29 тис. т в бетонних силосах. Знаходиться в м. Красноград Харківської области.

 Кернел елеватор «Ліхачово» — 35,5 тис. т в бетонних силосах. Знаходиться в м. Первомайський Харківської області.

Кернел елеватор «Веснянка» — 125 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Старокостянтинів Хмельницькой області.

 «Старокостянтинівський елеватор Енселко Агро» — знаходиться на території «Старокостянтиновського ОЕЗ» в м. Старокостянтинів, об'єм зберігання — 120 тис. т в металевих силосах.

Кернел елеватор «Балин» — 142,392 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Балинівка Хмельницької області.

Кернел елеватор «Ярмолинці» — 24 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в смт. Ярмолинці. 

Кернел елеватор «Кононовка» — 46,3 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Кононовка Черкаської області.

Кернел елеватор «Вікторівка» — 86,4 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Вікторівка Черкаськой області.

  Кернел елеватор «Будище» — 62,46 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Будище Черкаської області.

«Дружба-Нова» (Кернел елеватор «Ніжин») — 150,7 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Ніжин Черниговської області. Перша черга на 113,7 тис. т  введена в експлуатацію в 2019 році, в 2020 р. обсяг зебрігання збільшили на 37 тис. т.

✅ Кернел елеватор «Линовиця» — 45 тис. т в підлогових складах та металевих силосах. Знаходиться в с. Линовиця Чернігівської області.

ОЛІЄЕКСТРАКЦІЙНІ ЗАВОДИ: 7 в Україні

Серед них — «Бандурський елеватор» («Бандурський ОЕЗ»), «Кропивницький олієекстракційний завод» (раніше — «Кіровоградолія»), «Полтавський олієекстракційний завод» (ПАО «ПОЕЗ— Кернел Груп»), «Придніпровський олієекстракційний завод» (ООО «Придніпровський ОЕЗ»), «Вовчанський олієекстракційний завод» (ПАО «Вовчанський ОЕЗ»), «Українська чорноморська індустрія» («УЧІ»), «Приколотнянський олієекстракційний завод» (ООО «Приколотнянський ОЕЗ»), «Агросинергія» («Чугуївський ОЕЗ») — працює по толлінговому контракту.

В Хмельницькій області з 2019 р. почали будувати найпотужніший у Європі «Старокостянтинівський ОЕЗ» із замкнутим циклом виробництва соняшникової олії: від приймання олійних до фасування олії. 

Логістика

«Кернел» купив парк вагонів-зерновозів у лютому 2019 г. Інвестиції склали $64 млн. Зараз у агрохолдинга нараховується 3,4 тис. вагонів, що складає 11% від загального ринка зерновозів. 

Історія розвитку:

2002 р. — купівля першого ОЕЗа в м. Полтава. Збільшення елеваторних потужностей. Купівля перших сільгосппідприємств. Компанія стає виробником та переробником сільгоспродукції. 

2004 р. — придбання торгової марки бутильованої олії «Щедрий Дар» та невиликого завода з переробки, екстракції і фасування соняшникової олії.

2006 р. — збільшення об'ємів виробництва соняшниковї олії в Україні. Завершення придбання активів компанииії «Євротек», після чого виробничі потужності виростають вдвічі.

2007 р. — громадське розміщення акцій компанії на Варшавській фондовій біржі. Укладання ліцензійної угоди з компанією «Чумак» та отримання ексклюзивних прав на виробництво та продаж бутильованої соняшникової олії ТМ «Чумак золота» та «Чумак домашня». «Кернел» посідає перше місце в Україні з виробництва та продажу олії.

2008 р. — купівля зернового комплексу «Трансбалктермінал». Сталося розширення земельного банку до 80 тис. га. «Кернел» здійснив додаткову емісію 5,4 млн акцій — залучено 194 млн злотих ($84 млн).

2009 р. — укладання договору про переробку давальницької сировини з річним обсягом 230 тис. т насіння соняшнику на олійноекстракційному заводі в порту Іллічівська.

 

2010 р. — придбання активів Allseeds («Кіровоградолія») та їхніх портових терміналів для перевалки та експорту соняшникової олії та шроту. Введення в експлуатацію нового мультизернового ОЕЗ на півночі Миколаївської області. Потужності з переробки насіння соняшнику перевищили 2 млн т на рік — «Кернел» стає найбільшим виробником та експортером соняшникової олії в Україні. У квітні 2010 р. компанія розмістила серед інвесторів 4,3 млн акцій нового випуску, отримавши 241 млн злотих ($80 млн).

2011 р. — купівля підприємств компанії «Укррос» (90 тис. га земель та цукрового заводу з потужністю переробки 2 млн т буряків на рік), олієекстракційного заводу «Українська Чорноморська індустрія» з власним портовим терміналом в Іллічівську, компанії «Енселко Агро». Купівля компанії «Російські олії» та вихід на російський ринок. Вчинено додаткову емісію 5,4 млн акцій на 399 млн злотих ($140 млн).

У 2011 році IPO «Кернел» було визнано найкращим у країнах Центральної та Східної Європи за всю історію біржі.

2012 р. — придбання двух сельгоспкомпаній у Полтавській та Хмельницькій областях («СТІОМІ-Холдинг»). Спільно з дочірньою компанією міжнародного трейдера купівля експортного зернового терміналу в порту Тамань (РФ) з пропускною спроможністю 3 млн т/рік. Компанія зайнялася тваринництвом.

2013 р. — придбання компанії «Дружба-Нова» із земельним банком понад 100 тис. га та елеваторними потужностями 100 тис. т. Продаж кількох віддалених підприємств, Чортківського та Оржицького цукрових заводів.

2014 р. — запуск нових елеваторів, сумарним обсягом зберігання у 200 тис. т зернових. Упродовж трьох років компанія ввела в експлуатацію нові елеватори потужністю зберігання 600 тис. т.

2015 р. — перша в історії компанії виплата дивідендів. Кернел увійшов до складу ТОП-10 найтехнологічніших агрохолдингів світу. Акціонери компанії — європейські інституційні інвестори та пенсійні фонди.

2016 р. — придбання за $96 млн активів ОЕЗ «Еллада» групи «Креатив», потужністю переробки 560 тис. т соняшникового насіння на рік, продаж двох неефективних МЕЗ на півдні Росії. Продаж своєї частки в портовому терміналі для перевалювання олії. «Кернел» визнаний найбільш прозорою компанією галузі АПК в Україні.

2017 р. — випуск дебютних 5-річних гарантованих незабезпечених облігацій на $500 млн із купоном 8,75%.

«Кернел» стал власником холдинга УАІ з 190 тис. га землі та 7 елеваторами в Сумській, Чернигівській і Тернопольській областях, потужністю одночансого зберігання на 200 тис. т, а також компанії «Агро Інвест Україна» (MK Group), з елеваторними потужностями більш ніж 170 тис. т и більш ніж 27.5 тис. га землі.

2018 р. — скорочення земельного банка до 550 тис. га.

Продаж «Агротону» «Сіверського елеватора» за $630 тис. и «Галицкі Аграрні Інвестиції» компанії Goodvalley («Даноша»).

Швейцарська банковська група Julius Baer Group Ltd. придбала 6,22% акцій «Кернела» (близько 5,1 млн акцій), а італійська компанія, яка входить в банківську групу Kairos Investment Management, купила 5,01% акцій (близько 4,1 млн акцій).

Залучення відновлювуємої передекспортної кредитної лінії на $100 млн, проєктне фінансування від ЄІБ у размірі $250 млн для модернізації ОЕЗів, будівництва ОЕЗ на заході України, елеваторів і «Трансгрейнтермінала», куда інвестували $120 млн.

Початок будівництва двух новыих елеваторів в Сумській та Чернігівській областях з потужністю зберігання — 130-160 тис. т.

2019 р.  скорочення земельного банку на 12,4 тис. га до 529 тис. га.  

Початко будівництва Старокостянтинівського олієекстракційного завода. Там встановили высокотехнологічне обладнання та впровадили європейскі стандарти якості.

Отримання $48 млн довгостроковго кредита від ЄБРР, а також $8 млн кредита від Фонду чистих технологій на будівництво ТЕЦ на лушпинні соняшника. Восени компанія домовилась з ЄБРР про пролонгацію на рік кредитної лінії на $100 млн до 30 червня 2022 года.

Придбання 100% акцій залізничного оператора «Рейл Транзит Карго України» («РТК Україна») за $64 млн. Це придбання зменшує витрати «Кернел» на логістику.

Купівля елеватора компанії «Мрія» в пгт. Гусятин Тернопільскої області. Продаж кількох елеваторів  — «Ойлтранстермінал» купила Група компаній ЭРИДОН, а одну з частин Гутянського елеватора придбала компанія Agromino. Компанія «Прометей» придбала силосний елеватор в Одеській області.

Компанія вперше відвантажила зерно із річкового порта. Вона стала першою із крупних гравців на українскому рынку вантажоперевезень, хто вирішив перевести всю логістику в діджитал-формат

Придбання за $21 млн активів олієекстракційного завода «Еллада» в Кропивницькому, який холдинг експлуатував з 2016 року по толінговій угоді.

2020 р. в 2019/20 МГ були експортовані рекордні 8 млн т зерна. Компанія збільшила експорт продукції вдвічі. Вона також стала найпотужнішим виробником нерафінованої соняшникової олії в Украиїні за 2019/20 МГ.

Продаж своеї долі в 50% «Зернового терминального комплекса «Тамань» компанії «Деметра-Холдинг», яка входить в Групу ВТБ, сумма угоди складає €61 млн.

В ноябрі «ФГ «Скай» виграла суд по іску до ФГВФЛ и НБУ за олійєжирові активи «Дельта Банка»: «Ілічевський ОЖК», «Одеський ОЖК» и «Олір». У грудні АМКУ видав дозвіл на продаж Грушковського елеватора.

У Люксембургі відкрили справу про банкрутство Kernel Holding черех несплату компанією значної суми боргу на користь Михайла Стадника. Однак, Kernel Holding S.A. вважає ходатайство про банкрутство компанії безпіставним.

2021 р. — суд Люксембурга по торговим питанням не задовільнив ходатайство Михаийла Стадника.

У лютому Kernel Holding S.A. отримав дозвіл на придбання частки в уставном капіталі підприємства групи «Каскадагро».

«Кернел» збільшує потужності збірігання на «елеваторі «Біловоди» в Сумській області та «елеваторі «Ніжин» у Чернігівській.

У жовтні АМКУ дозволив компанії Namsen Limited, яку контролює Андрій Веревський, придбати «СП «Агродом».

Головою наглядовъ ради, генеральним директором та найбыльшим бенефіціаром (39,97%) компанії Kernel Holding S.A. є її засновник Андрій Веревський. Другий бенефіціар — Віталій Хомутинник володіє 4,99% акцій (на 2021 г.)

Рада директорів компанії складається із восьми директорів, троє з яких незалежні.

Профіль на Фейсбук.

Менеджмент

Веревський Андрій Михайлович
Веревський Андрій Михайлович
Голова ради директорів, головний акціонер агрохолдингу
Осипов Евгений Валерьевич
Осипов Евгений Валерьевич
Член совета директоров, генеральный директор агрохолдинга
Головін Олександр Анатолійович
Головін Олександр Анатолійович
Директор із закупівель і комерційної діяльності агрохолдинга
Мирошніченко Микола Володимирович
Мирошніченко Микола Володимирович
Генеральний директор «Кернел-Трейд», директор з логистики агрохолдингу

Команда

Позовиков Евгений Иванович
Директор элеваторов «Беловоды», «Бобрик», «Андрияшевка» агрохолдинга
Кизлевич Юрий Юрьевич
Директор «Трансбалктерминала» группы компаний
Солнцев Николай Николаевич
Руководитель Департамента хранения агрохолдинга
Пугач Юрий Владимирович
Директор по управлению производственными активами

Контакти

Київська область, м. Київ , пер. Т. Шевченко, 3
+38 (044) 461 8804
+38 (044) 461 8801
investor_relations@kernel.ua (Связь с инвесторами)
pr@kernel.ua (Связь с общественностью)
marketing_bulk@inerco.ch (Продажи на мировых рынках зерна, масла наливом, шрота)
marketing_bottledoil@kernel.ua (Продажи фасованной продукции на внутреннем и мировых рынках)
employment@kernel.ua (Работа в компании)
+38 (044) 461 8864
Подивитись на мапі

Діяльність

Лінійні елеваториПортові елеваториПереробкаТрейдингЛогістикаЗаготівля, обробка та зберігання

Структура компанії

Стиоми Холдинг
Растениеводство, зернотрейдинг, переработка, хранение
Агродом СП
Растениеводство, животноводство, птицеводство, торговля, переработка, хранение