Кернел

Виробництво, зберігання, переробка сільськогосподарської продукції, логістика
51990

«Кернел» — вертикально інтегрована національна компанія, що працює в агропромисловому секторі України з 1995 р. — з моменту придбання перших зернових елеваторів, які стали ключовими активами для логістики зерна.

Вертикально-інтегрована структура компанії будується на тісно пов'язаних між собою бізнес-сегментах. «Кернел» є членом Американської торгової палати в Україні, Європейської бізнес-асоціації, GAFTA, Федерація асоціацій торгівлі олійними культурами, насінням та жирами (FOSFA), «Укроліяпром», УЗА, U.S.-Ukraine Business Council, UNIC.

Торгові марки: «Щедрий Дар», «Стожар», «ЧУМАК», «Любонька», «QLIO», «МАРИНАДО», «Le Blanc»,  «KERNEL», «Premi».

Основні напрямки:

✅  Виробництво, експорт та внутрішні продажі соняшниковї олії

На долю Групи припадає близько 8% світового виробництва соняшникової олії. Свою продукцію «Кернел» постачає більш ніж у 80 країн світу. У 2021 р. компанія експортувала  1,1 млн т соняшникової олії. Найбільшими ринками збуту олії наливом були — Індія, Китай та Ірак. У 2022 р. Ірак замінила Румунія.

✅  Рослинництво

«Кернел» щорічно вирощує понад 3,2 млн т зернових та олійних культур. Регіональне розташування — Чернігівська, Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Запорізька, Вінницька, Миколаївська, Тернопільська, Одеська та Хмельницька області.

Земельний банк: на кінець 2021 р. в обробці компанії було 515 тисяч га. У березні 2023 р. 134 тисяч га ріллі викуплено Андрієм Веревським, на 2023 р. зембанк скоротився до 363 тисяч га.

Профільні культури: пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, соя, горох, цукрові буряки.

У 2023 р. у структурі посіву основна ставка зроблена на олійні культури: під соняшник відведено близько 35% посівних площ, під озиму пшеницю та сою — 18% від загальних площ.

✅  Експорт зернових 

Щорічно «Кернел» експортував близько 5 млн т кукурудзи, пшениці, ячменю, сої та ріпаку, закуповуючи сільгосппродукцію у більш ніж 5 тисяч виробників. Логістику забезпечують власні портові термінали компанії.

У 2021 р. компанія експортувала  9,2 млн т зернових та олійних культур, найбільшими ринками збуту зернових були Китай, Єгипет і Нідерланди. У 2022 р. у трійці країн для експорту Єгипет замінила Іспанія.

✅  Зберігання та перевалка на елеваторах та портових терміналах

ПОРТОВІ ТЕРМІНАЛИ:

 «Трансбалктермінал»  (ТБТ)

Заснований у 1996 р., з 2008 р. став частиною «Кернел». У 2015 р. «ТБТ» отримав своє друге «народження» після технічної модернізації. Оперує причалами №15 (довжина — 175 м), №16 (довжина — 200 м), №17 (довжина — 200 м) морського порту «Чорноморськ». Глибини біля причальної стінки — 11,5 м. АМПУ веде днопоглиблювальні роботи зі збільшення глибини операційної акваторії біля причалів до 14 м.

Причали дозволяють вантажити судна водотоннажністю до 80 тисяч тонн. На даний момент термінал гарантовано може приймати флот до 38 м завширшки.

Перевантажувальний комплекс «ТБТ» здатний вмістити 190 тисяч тонн зерна в 38 металевих силосах по 5 тисяч тонн. Комплекс розміщений поряд зі станцією Чорноморськ-Порт, має чотири станції розвантаження вагонів, дві судновантажні машини. З 2018 р. на терміналі проводиться навантаження суден класу over-panamax — що є однією з конкурентних переваг ТБТ. Максимальна відвантажена партія — до 70 тисяч тонн. На «ТБТ» самостійно проводиться фумігація.

 «Трансгрейнтермінал» (ТГТ)

У 2018 р. «Кернел» розпочал будівництво на 14-15-му причалах порту «Чорноморськ» другого зернового терміналу, річною потужністю 4 млн т. Об'єкти «ТГТ» розташовані на двох майданчиках — верхньому та нижньому.

На початку 2020 р. введено в експлуатацію першу чергу нового зернового терміналу на нижньому майданчику. У складі «Трансгрейнтерміналу» — два склади підлогового зберігання, загальною ємністю 55 тис. т із двома підземними та однією верхньою галереєю, силоси на 175 тисяч тонн, приймання із залізничного транспорту, комплекс галерей, залізничні колії та ваги.

На «Трансгрейнтерміналі» встановлено 6 автомобілерозвантажувачів, змонтовано 2 найбільші у світі сепаратори, загальною продуктивністю 600 т/год. «ТГТ» унікальний тим, що на ньому розташовані лише конвеєри закритого типу, також встановлено 2 судновантажні машини Bedeschi (Італія) експериментальної моделі, що створена для «Кернел». На верхньому майданчику «ТГТ», спеціалізованого під приймання з автотранспорту, зведені силоси об'ємом 55 тисяч тонн зберігання. Загальна потужность «ТрансгрейнТермінал» — 285 тисяч тонн. Термінал має можливість приймати 200 залізничних вагонів та 600 автомобілів.

  «Дунай Пром Агро»

Зерновий термінал в порту Рені на Дунаї Групою придбано у 2023 р. «Дунай Пром Агро» має склади підлогового зберігання на 12 тисяч тонн зернових. Група має намір продовжувати інвестувати у свою діяльність в Ренійському порту для розширення перевантажувальних потужностей.

✅ ЕЛЕВАТОРИ:

Група «Кернел» оперує найкрупнішою мережою приватних лінійних елеваторів в Україні, яка нараховує 28 елеваторів, загальною потужністю одночасного зберігання 2,34 млн т зерна.

✅  Кернел елеватор «Гнівань» — 61,2 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Гнівань Вінницької обл.

✅  Кернел елеватор «Девладово» — 63,34 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Девладово Криворіжського р-ну Дніпропетровської обл.

✅ Кернел елеватор «Гуляйполе» — 50,4 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в смт. Залізничне Запорізької обл.

 Кернел елеватор «Яготин» — 113 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Яготин Київської обл.

 Кернел елеватор «Смолино» — 62,5 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в смт. Смолино Кіровоградської обл.

✅ Кернел елеватор «Кіровоград» — 183 тис. т в металевих силосах, знаходиться в м. Кропивницький.

Читати за темою: АгроЕкспедиція елеваторами 2016. День 3. Кіровоградська область

 Кернел елеватор «Трикрати» — 67,7 тис. т. Знаходиться в с. Трикрати Миколаївської обл.

✅ Кернел елеватор «Миргород» — 134,2 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в м. Миргород Полтавської обл.

 Кернел елеватор «Полтавське ХПП» — 59,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Полтава.

✅ Кернел елеватор «Решетіловка» — 54,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Покровське Полтавської обл.

✅ Кернел елеватор «Супруновка» — 35 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Полтава.

✅ Кернел елеватор «Гоголеве» — 39,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в смт. Гоголеве Полтавської обл.

✅ Кернел елеватор «Глобине» — 58,45 тис. т в бетонних силосах та підлогових  складах. Знаходиться в м. Глобине Полтавської обл.

 Кернел елеватор «Лазорки» — 126 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Лазорки Полтавської обл.

Читати за темою: АгроЕкспедиція Елеватори 2018. Лазорківська дільниця Кононівського елеватора

 Кернел елеватор «Семенівка» — 60,9 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в смт. Семенівка Полтавської обл.

 «Дружба-Нова» (Кернел елеватор «Біловоди») — 202 тис. т в металевих та бетонних силосах. Знаходиться в с. Біловоди Сумської обл. Найбільший елеватор Групи.

 Кернел елеватор «Бобрик» — 27 тис. т в підлогових складах та металевих силосах. Знаходиться в с. Бобрик Сумської обл.

✅ Кернел елеватор «Андріяшівка» — 22,5 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Андріяшівка Сумської обл.

✅ Кернел елеватор «Тростянець» — 27,7 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Тростянець Сумської обл.

✅ Кернел елеватор «Гусятин» — 53 тис. т в металевих силосах. Знаходится в смт. Гусятин Тернопільской обл.

 Агрофірма Семереньки (Кернел елеватор «Гути») — 169,7 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в с. Губарівка Харківської обл.

 Кернел елеватор «Красноград» — 29 тис. т в бетонних силосах. Знаходиться в м. Красноград Харківської обл.

 Кернел елеватор «Ліхачово» — 35,5 тис. т в бетонних силосах. Знаходиться в м. Первомайський Харківської обл.

 Кернел елеватор «Веснянка» — 125 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Старокостянтинів Хмельницькой обл.

 «Старокостянтинівський елеватор Енселко Агро» — знаходиться на території «Старокостянтиновського ОЕЗ» в м. Старокостянтинів, об'єм зберігання — 120 тис. т в металевих силосах. До заготівлі насіння соняшнику елеватор підключили в 2021 р.

 Кернел елеватор «Балин» — 142,392 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Балинівка Хмельницької обл.

 Кернел елеватор «Ярмолинці» — 54 тис. т в металевих силосах та підлогових складах. Знаходиться в смт. Ярмолинці Хмельницької обл. 

 Кернел елеватор «Кононовка» — 46,3 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Кононовка Черкаської обл.

 Кернел елеватор «Вікторівка» — 86,4 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Вікторівка Черкаськой обл.

  Кернел елеватор «Будище» — 62,46 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Будище Черкаської обл.

✅ «Дружба-Нова» (Кернел елеватор «Ніжин») — 150,7 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Ніжин Черниговської обл. Перша черга на 113,7 тис. т  введена в експлуатацію в 2019 році, в 2020 р. обсяг зебрігання збільшили на 37 тис. т.

✅ Кернел елеватор «Линовиця» — 46,1 тис. т в підлогових складах та металевих силосах. Знаходиться в с. Линовиця Чернігівської обл.

ОЛІЄЕКСТРАКЦІЙНІ ЗАВОДИ та термінал: 

Серед них — «Бандурський елеватор» («Бандурський ОЕЗ»), «Кропивницький олієекстракційний завод» (раніше — «Кіровоградолія»), «Полтавський олієекстракційний завод» («ПОЕЗ— Кернел Груп»), «Придніпровський олієекстракційний завод» («Придніпровський ОЕЗ»), «Вовчанський олієекстракційний завод» («Вовчанський ОЕЗ»), «Українська чорноморська індустрія» («УЧІ»), «Приколотнянський олієекстракційний завод» («Приколотнянський ОЕЗ»), «Агросинергія» («Чугуївський ОЕЗ») — працює по толлінговому контракту.

В Хмельницькій області з 2019 р. почали будувати найпотужніший у Європі «Старокостянтинівський ОЕЗ» із замкнутим циклом виробництва соняшникової олії: від приймання олійних до фасування олії. 

«ОйлЕкспортТермінал» — наливний термінал у порту Південний працює з 2013 р. Група стала його власником в кінці 2022 р. Основні характеристики: загальна місткість резервуарного парку 57 000 м3. Потужності розділені на 4 групи з можливістю зливу олій з автомобільного та залізничного транспорту. Макс. вивантаження на терміналі за добу складає 100 автоцистерн загальним об’ємом 2500 т та 24 залізничні цистерни об’ємом 1440 тонн. Максимальна швидкість навантаження суден — 500 т/годину. 

«Реніойл»  перевантажувальний термінал рослинної олії в порту Рені. У липні 2023 р. тут втрачено 6 тисяч тонн складських потужностей, пошкоджено залізничні приймальні ємності та трубопроводне обладнання внаслідок ворожої атаки. 

Логістика

«Кернел» купив компанію «РТК Україна» з парком вагонів-зерновозів у лютому 2019 р. Інвестиції склали $64 млн. Зараз у агрохолдинга нараховується 3,4 тисячі вагонів, що складає 11% від загального ринка зерновозів. Влітку 2022 р. придбано 30 автопоїздів-самоскидів. Компанія повністю покриває свої логістичні потреби у вагонах-зерновозах та розвиває комерційну послугу з надання їх в оренду.  Також «Кернел» оперує технічним парком, який налічує 1940 контейнерів.

Історія розвитку:

2002 р. — купівля першого ОЕЗа в м. Полтава. Збільшення елеваторних потужностей. Купівля перших сільгосппідприємств. Компанія стає виробником та переробником сільгоспродукції. 

2004 р. — придбання торгової марки бутильованої олії «Щедрий Дар» та невеликого заводу з переробки, екстракції і фасування соняшникової олії.

2006 р. — збільшення об'ємів виробництва соняшниковї олії в Україні. Завершення придбання активів компанииії «Євротек», після чого виробничі потужності виростають вдвічі.

2007 р. — громадське розміщення акцій «Кернел» на Варшавській фондовій біржі. Укладання ліцензійної угоди з компанією «Чумак» та отримання ексклюзивних прав на виробництво бутильованої соняшникової олії ТМ «Чумак золота» та «Чумак домашня». «Кернел» посідає перше місце в Україні з виробництва та продажу олії.

2008 р. — купівля зернового комплексу «Трансбалктермінал». Розширення земельного банку до 80 тисяч га. 

2009 р. — укладання договору про переробку давальницької сировини з річним обсягом 230 тисяч тонн насіння соняшнику на олійноекстракційному заводі в порту Іллічівська.

2010 р. — придбання активів Allseeds («Кіровоградолія») та їхніх портових терміналів для перевалки та експорту соняшникової олії та шроту. Введення в експлуатацію нового мультизернового ОЕЗ на півночі Миколаївської області. Потужності з переробки насіння соняшнику перевищили 2 млн т на рік — «Кернел» стає найбільшим виробником та експортером соняшникової олії в Україні. 

2011 р. — купівля підприємств компанії «Укррос» (90 тисяч га земель та цукрового заводу з потужністю переробки 2 млн т буряків на рік), олієекстракційного заводу «Українська Чорноморська індустрія» з власним портовим терміналом в Іллічівську, компанії «Енселко Агро». Купівля компанії «Російські олії» та вихід на російський ринок. Вчинено додаткову емісію 5,4 млн акцій на 399 млн злотих ($140 млн).

2012 р. — придбання двух сельгоспкомпаній у Полтавській та Хмельницькій областях («СТІОМІ-Холдинг»). Спільно з дочірньою компанією міжнародного трейдера купівля експортного зернового терміналу в порту Тамань (РФ) з пропускною спроможністю 3 млн т/рік. Компанія зайнялася тваринництвом.

2013 р. — придбання компанії «Дружба-Нова» із земельним банком понад 100 тисяч га та елеваторними потужностями 100 тисяч тонн. Продаж кількох віддалених підприємств, Чортківського та Оржицького цукрових заводів.

2014 р. — запуск нових елеваторів, сумарним обсягом зберігання у 200 тисяч тонн зернових. Упродовж 3 років агрохолдингом введено в експлуатацію нові елеватори, потужністю зберігання 600 тисяч тонн.

2015 р. — перша в історії компанії виплата дивідендів. «Кернел» увійшов до складу ТОП-10 найтехнологічніших агрохолдингів світу. Акціонери компанії — європейські інституційні інвестори та пенсійні фонди.

2016 р. — придбання за $96 млн активів ОЕЗ «Еллада» групи «Креатив», потужністю переробки 560 тис. т соняшникового насіння на рік, продаж 2 неефективних ОЕЗ на півдні Росії. Продаж своєї частки в портовому терміналі для перевалювання олії. 

2017 р. — «Кернел» стал власником холдинга УАІ з 190 тисяч га землі та 7 елеваторами в Сумській, Чернигівській та Тернопольській обл., потужністю зберігання на 200 тис. т, а також компанії «Агро Інвест Україна» (MK Group), з елеваторними потужностями більш ніж 170 тис. т та 27,5 тисяч га землі.

2018 р. — скорочення земельного банка до 550 тисяч га. Продаж «Агротону» «Сіверського елеватора» за $630 тис. та «Галицькі Аграрні Інвестиції» компанії Goodvalley («Даноша»).

Залучення відновлювуємої передекспортної кредитної лінії на $100 млн, проєктне фінансування від ЄІБ у размірі $250 млн для модернізації ОЕЗів, будівництва ОЕЗ на заході України, елеваторів і «Трансгрейнтермінала», куда інвестували $120 млн.

Початок будівництва двух нових елеваторів в Сумській та Чернігівській областях з потужністю зберігання — 130-160 тисяч тонн.

2019 р.  скорочення земельного банку на 12,4 тисяч га до 529 тисяч га. Початок будівництва Старокостянтинівського олієекстракційного заводу

Придбання 100% акцій залізничного оператора «Рейл Транзит Карго України» («РТК Україна») за $64 млн. 

Купівля елеватора компанії «Мрія» в смт. Гусятин Тернопільскої обл., продаж «Ойлтранстерміналу», продаж філії «Гутянського елеватора», продаж силосного елеватору в Одеській області.

Придбання за $21 млн активів олієекстракційного завода «Еллада» в Кропивницькому, який холдинг експлуатував з 2016 р. по толінговій угоді.

2020 р. в 2019/20 МГ експортовано рекордні 8 млн т зерна. Група збільшила експорт продукції вдвічі. Вона також стала найпотужнішим виробником нерафінованої соняшникової олії в Украиїні за 2019/20 МГ.

Продаж своєї долі в 50% «Зернового термінального комплекса «Тамань» компанії «Деметра-Холдинг» (Група ВТБ), сума угоди складає €61 млн.

2021 р. «Кернел» збільшує потужності зберігання на «елеваторі «Біловоди» в Сумській обл. та «елеваторі «Ніжин» у Чернігівській. У жовтні АМКУ дозволив компанії Namsen Limited, яку контролює Андрій Веревський, придбати «СП «Агродом».

Андрій Веревський володіє 39,21% Компанії через Namsen LTD (Кіпр). Іншими значними пакетами акцій володіє ING OFE (6,01%) та Cascade Investment Fund (4,99%) В. Хомутинніка, решта належить різним акціонерам.

2022 р. —  у червні «Кернел» придбав річковий термінал «Дунай Пром Агро» в порту Рені на Дунаї. Агрохолдинг придбав в порту Південний у компанії RISOIL S. A. термінал з перевантаження соняшникової олії «РИСОІЛ-ЮГ», та змінив його назву на «ОйлЕкспортТермінал».

2023 р. — на ділянці, яку арендували в порту Рені на березі річки Дунай, до кінця року планується побудувати новий перевантажувальний мультимодальний термінал «Девелопмент Рені Термінал». Підприємство буде здатне приймати 2 тис. т/добу зернових вантажів та одночасно зберігати близько 7,7 тис. т.

У березні заявлено, що «Кернел» збирається вийти з Варшавської фондової біржі. Польські інвестори більше не є основними акціонерами «Кернел», у травні компанії Namsen Limited належило вже 74% акцій агрохолдингу. 

Агрохолдинг завершив продаж активів з 134 тисяч га ріллі, інфраструктурою, технікою та обіговими коштами інвестиційній компанії, яку контролює Андрій Веревський. Він викупив частину зембанку у свого агрохолдингу «Кернел». «Кернел» придбав «Іллічівський олійножировий комбінат» в Чорноморську. 

У ніч на 19 липня потужності зберігання та перевалки «Кернел» у порту Чорноморськ зазнали ракетної атаки, унаслідок цього завдано суттєвих пошкоджень. 

На відновлення пошкодженої інфраструктури «Кернел» знадобиться $20 млн. У серпні серйозної шкоди зазнали всі зерносховища, що належать терміналу агрохолдингу в порту Рені. Від атак на припортову інфраструктуру Одещини у вересні постраждали ключові об'єкти «Кернел» на Дунаї, повністю зруйновано 2 плоских сховища загальною місткістю 5 тис. тонн, а ще 2 сховища такої ж місткості дістали ушкодження. 

Головою Наглядовї Ради, генеральним директором та Головним акціонером (через Namsen Limited володіє  74% на травень 2023 р.) компанії Kernel Holding S.A. є її засновник Андрій Веревський

На весну 2023 р. 15 фінансових інвесторів — міноритаріїв, контролювали 21,59% акцій «Кернел», серед яких: OFE PZU (2,03% акцій), Uniqua OFE (1,95%), OFE NN (1,83%), FRAM FIZ (1,4%), Allianz Polska OFE, Aegon OFE (1,15%) та інші.

Рада директорів компанії складається із 9 директорів, три із яких є незалежними.

Профіль Фейсбук.

Менеджмент

Веревський Андрій Михайлович
Веревський Андрій Михайлович
Голова ради директорів, головний акціонер агрохолдингу
Осипов Євген Валерійович
Осипов Євген Валерійович
Член ради директорів, генеральний директор агрохолдингу
Головін Олександр Анатолійович
Головін Олександр Анатолійович
Директор із закупівель і комерційної діяльності агрохолдинга
Мірошніченко Микола Володимирович
Мірошніченко Микола Володимирович
Генеральний директор «Кернел-Трейд», директор з логистики агрохолдингу

Команда

Кравченко Михайло Анатолійович
Керівник служби залізничної логістики групи
Позовіков Євгеній Іванович
Директор елеваторів «Біловоди», «Бобрик», «Андріяшівка» Групи
Кізлевич Юрій Юрійович
Директор «Трансбалктерміналу» групи
Солнцев Микола Миколайович
Керівник Департаменту зберігання Групи

Контакти

Київська область, м. Київ , пер. Т. Шевченко, 3
+38 (044) 461 8804
+38 (044) 461 8801
investor_relations@kernel.ua (Связь с инвесторами)
pr@kernel.ua (Связь с общественностью)
marketing_bulk@inerco.ch (Продажи на мировых рынках зерна, масла наливом, шрота)
marketing_bottledoil@kernel.ua (Продажи фасованной продукции на внутреннем и мировых рынках)
employment@kernel.ua (Работа в компании)
+38 (044) 461 8864
Подивитись на мапі

Діяльність

Лінійні елеваториПортові елеваториПереробкаТрейдингЛогістикаЗаготівля, обробка та зберігання

Структура компанії

Стиоми Холдинг
Растениеводство, зернотрейдинг, переработка, хранение
Агродім СП
Рослинництво, тваринництво, птахівництво, торгівля, переробка, зберігання