Плани на майбутнє: які нові елеватори і термінали побудують у 2022 році

Які нові об'єкти зерновики будують, і які зерносховища розширюють
Які нові об'єкти зерновики будують, і які зерносховища розширюють

В попередньому матеріалі йшлося про проекти будівництв і розширень зерносховищ, які успішно завершилися і збільшили потужності елеваторного ринку України. Зараз розповімо про плани на 2022-й, але не обмежимося тільки цим роком. Деякі зазначені проекти вже будуються, деякі є лише на папері, і зреалізуються лише за кілька років, — про всі незавершені будівництва, які розказали компанії, в цьому матеріалі.

Нові елеватори, що зводять і розширюють в Україні

Багато елеваторних будівництв, що розпочалися минулого року чи в попередні роки, перейшли в 2022 рік. Планують завершити свої проекти компанії «Кернел», «Епіцентр К», «Кролевецький комбікормовий завод» й інші. Розглянемо більш детально всі будівництва і розширення лінійних елеваторів.

Кернел

Компанія «Кернел» готує до вводу в експлуатацію «Старокостянтинівський ОЕЗ», що розпочали будувати в 2019 році. На початок 2021 року підприємство було готове на 70%. Першу чергу «Старокостянтинівського ОЕЗ» планувалося ввести в експлуатацію до кінця 2021 року. Другу чергу збираються завершити в 2022 році. Також повідомлялося, що зросли інвестиції в проект: якщо попередньо планувалося вкласти в ОЕЗ і елеватор $180 млн, то влітку 2021 оцінку капітальних затрат збільшили на 55% — до $279 млн.

Крім будівництва «Старокостянтинівського ОЕЗа», «Кернел» також займається розширенням двох своїх зерносховищ. «Біловодський елеватор», що працює у Сумській області, планувалося збільшити на 35 тис. т зберігання. Наразі потужності елеватора складають 180 тис. т. В Чернігівській області також збільшують зерносховище компанії, що знаходиться в Ніжині. Після завершення роботи підприємство зможе зберігати на 37 тис. т зерна більше.  

Кролевецький комбікормовий завод

Елеваторний комплекс «Кролевецького комбікормового заводу» в найближчі роки збільшиться. В 2021 році, як уже згадувалось в матеріалі «Які елеватори і термінали будувалися й оновлювалися в 2021 році», ввели в експлуатацію другу чергу будівництва на 120 тис. т зберігання. Третю чергу з аналогічним об’ємом потужностей вже почали зводити.

Будівництво елеватора. Фото ілюстративне

Епіцентр К

Компанія «Епіцентр К» збирається збільшити свої потужності зберігання зерна в півтора рази, тому займається розширенням і будівництвом елеваторів. Зараз основне розширення потужностей компанії відбувається в Хмельницькій області. «Епіцентр К» у 2022  році займається будівництвом двох нових елеваторів на Хмельниччині: у с. Чотирбоки зводиться елеватор на 60 тис. т одночасного зберігання, у м. Шепетівка будується зерносховище на 120 тис. т.  Обладнання для цих проектів постачає міжнародна компанія Convex International. В «Епіцентр К» планують, що всі три об’єкти будуть готові до роботи до кінця 2021/22 МР.

A'SPIK Group

Також у Шепетівці планує будувати елеватор і компанія A'SPIK Group. Зводити зерносховище будуть у дві черги до кінця 2022 року. Потужності зберігання, що закладають в проект, — 18 тис. т одночасного зберігання. В компанії кажуть, що вибрали для інвестицій Шепетівку в тому числі і за розвинений залізничний вузол у місті.

Агромайстер

В Миколаєві будується новий елеватор компанії «Агромайстер». Обладнання для проекту поставляє компанія KMZ Industries. Загалом планується дві черги будівництва, після чого загальна місткість елеватору складе 55 тис. т. Елеватор збираються ввести в експлуатацію влітку 2022 року. Зерносховище буде розраховане тільки на роботу з клієнтським зерном.

KMZ Industries монтирует оборудование на строящемся элеваторе в Николаеве 
KMZ Industries монтирует оборудование на строящемся элеваторе в Николаеве 
KMZ Industries монтирует оборудование на строящемся элеваторе в Николаеве 

Астарта-Київ

Компанія «Астарта-Київ», що має в арсеналі 8 елеваторів в чотирьох областях України, планує збільшувати потужність «Красилівського зерносховища» на Хмельниччині. Зараз елеватор може зберігати 65 тис. т зерна одночасно. Восени на підприємстві збиралися змонтувати металічний силос на 12,5 тис. т. Надалі, в залежності від результатів сезону 21/22 на елеваторі можуть збільшити потужність зберігання до 90 тис. т.

Красилівський елеватор компанії Астарта

Також по темі: Які елеватори і термінали будувалися й оновлювалися в 2021 році

Пауер Корн Трейд

А от на Чернігівщині зараз будується ще один новий елеватор. Компанія «Пауер Корн Трейд» почала зводити першу чергу зерносховища навесні 2021 року. Обладнання для зберігання і доробки зерна постачає KMZ Industries. Всього планується побудувати три черги елеватора, потужність зберігання зерна на підприємстві  має скласти 42 тис. т.

Магнат

Також у Чернігівській області збільшує об'єми зберігання свого елеватора «Агропромислова компанія «Магнат». Будується друга черга на 45 тис. т зерна, після завершення проекту потужність одночасного зберігання зерносховища складе 90 тис. т.

B.I.G. Harvest Group

Ще одне розширення в Чернігівській області. Тут збільшують об’єми елеватора компанії B.I.G. Harvest Group. Це буде вже третя черга будівництва зерносховища, що збільшить його потужність на 40 тис. т. Металічні силоси на підприємство виробництва Variant Agro Build введуть в експлуатацію 2022 році. Після будівництва загальна місткість елеватора складе 60 тис. т.

Елеватор Ім. Шевченка Бета-Агро-Інвест компанії B.I.G. Harvest Group
Елеватор Ім. Шевченка Бета-Агро-Інвест компанії B.I.G. Harvest Group
Елеватор Ім. Шевченка Бета-Агро-Інвест компанії B.I.G. Harvest Group

Буковинське хлібоприймальне підприємство

Компанія «Буковинське хлібоприймальне підприємство» запланувала побудувати великий елеватор у Сумській області. У Конотопському районі може з’явитися нове зерносховище на 135 тис. т зберігання.

Еліт-Ойл

У м. Ромни Сумської області будується олієекстракційний завод компанії «Еліт-Ойл». Зведеня ОЕЗу почалося ще у 2016 році. У 2020 році зазначалося, що у проект інвестували більше 100 млн гривень. Планується, що після введення в експлуатацію на заводі зможуть переробляти 600 т олійних на добу.

МХП

Елеваторні потужності компаніі МХП збираються розширити у 2022 році. В тому числі за рахунок нового зерносховища в Сумській області. Елеватор на 100 тис. т зберігання збираються будувати у цьому році. Також планується модернізація вже працюючих елеваторів у Івано-Франківській та Вінницькій областях. Потужності зберігання «Городенківського» і «Калинівського» елеваторів збираються збільшити на 60+ тис. т кожен, а «Вендичанського елеватора» — на 30+ тис.т. На підприємствах також планують поставити додаткові зерносушарки.

Стеліум-Ш

І ще одна можлива новобудова в Сумській області. В 2021 році у м. Шостка мало розпочатися будівництво нового елеватора. Компанія «Стеліум-Ш» запланувала зведення зерносховища на 40 тис. т зберігання.

SOLAGRO

В Полтавській області новий елеватор будує компанія SOLAGRO. Елеватор «Солагро Трейд» почали зводити в 2021 році. Металічні силоси загальною місткістю 52 тис. т для проекту постачає компанія AGI. Це перший крок будівництва елеваторів, яке в SOLAGRO планують продовжувати в Київській, Чернігівській, Житомирській і Дніпропетровській областях, де вже зарезервовані земельні ділянки під проекти компанії.

Айрон-Брухт

В Тернопільській області може з’явитися новий елеватор. Інвестувати в будівництво зерносховища «з нуля» планує підприємство «Айрон-Брухт». Сучасний елеватор збираються побудувати на території 4 га в м. Чортків на Тернопільщині.

Західний Буг

Компанія «Західний Буг» має плани в найближчі роки розширювати елеваторні потужності, а також відкрити підприємство з виробництва борошна і макаронних виробів вже у 2022 році у Тернопільській області.

Зоря (Vitagro)

Будує елеватор також агрохолдинг «Зоря», що входить в склад компанії Vitagro і працює в Рівненській області. Про те, що елеватор будується, повідомляли в червні 2021 року. Також в планах агрохолдингу є створення насіннєвого заводу.

Posco International

Корейська компанія Posco International може побудувати елеватор в Кіровоградській області. Про намір стало відомо навесні, коли представники Кіровоградської ОДА і Posco International підписали Меморандум про взаєморозуміння. Корейська компанія зацікавлена в будівництві лінійного елеватора і готова інвестувати в Україну.

ФГ Зарічне 

В найближчі роки в Кіровоградській області також запрацює новий елеватор, який будує приватне фермерське господарство «Зарічне». Після завершення першої черги зерносховища в господарстві зможуть зберігати 30 тис. т зерна. Всього в господарстві «Зарічне» планують реалізувати дві черги будівництва до 2025 року.

Будівництво елеватора в Кіровоградській області

ПСП Зарічне на Кіровоградщині будує елеватор
ПСП Зарічне на Кіровоградщині будує елеватор
ПСП Зарічне на Кіровоградщині будує елеватор

Фермерський елеватор на Запоріжжі

У Запорізькій області побудують новий фермерський елеватор на 16,5 тис. т. Обладнання для зерносховища виготовляє KMZ Industries: 5 силосів, очисне і транспортне обладнання.  Об'єкт запустять в експлуатацію в червні 2022.

Будівництво елеваторів на Донеччині

Протягом 2022-2027 років в Донецькій області планують побудувати підприємства для зберігання і переробки зерна. Донецька ОДА затвердила проект підтримки аграрної сфери, відповідно до якого в області побудують 2 елеватори, 2 комбікормові заводи, борошномельний цех, цех для переробки насіння соняшника, пекарню. Загальна сума інвестицій, необхідних для цих підприємств, складе 170 млн гривень.

Також цікаво: Аналіз і прогнози. Що буде далі в зерновій і елеваторній сферах?

Оновлення терміналів 2022: плани на річкові і морські термінали

Морські і річкові зернові терміналів в Україні також будуються. Є багато проектів, зведення яких закінчать після 2022 року. Цього ж року очікуємо фініш будівництва терміналу для перевантаження зерна в Маріуполі і річкового терміналу в місті Дніпро. А ось в подальшому сфера річкових і морських терміналів може поповнитися новими цікавими об’єктами. Якими саме? Дивимося.

Зерновий термінал в Маріупольському МТП

У «Маріупольському морському торгівельному порту» продовжується будівництво зернового терміналу. Проект зробили більш ніж на 60%. За словами керівника Маріупольського порту Ігоря Барського, зерновий комплекс планують завершити у березні 2022 року, хоча раніше збиралися це зробити до прийому врожаю-2021. Завадили добудувати термінал і коронавірус, яким хворіли працівники, і бюрократичні перепони, що супроводжують будівництво державних підприємств.

Силоси зернового терміналу Маріупольського МТП

Техагро

В порту Південний побудують новий термінал для перевантаження зерна і олії. Проект належить компанії «Техагро», що входить до групи Burisma Holdings. Будівництво має початися в 2022 році. В складі терміналу плануються комплекси з перевантаження зернових та прийому рослинних олій, а також олійний завод. Обсяг вантажу має скласти 2,7 млн ​​т зернових і 200 тис. т олії на рік. Також планується переробка насіння соняшника — до 80 тис. т в рік. Проект мають побудувати до 2026 року.

UMG Investments

Також в порту Південний може з’явитися ще один зерновий термінал з оборотом 9 млн т зерна в рік. Підприємство планує побудувати компанія  UMG Investments — українська інвестиційна компанія, що входить в структуру System Capital Management (SCM). Повідомлялося, що інвестиції в проект можуть скласти $150 млн, а термінал будуть будувати в декілька етапів протягом 2-3 років.

Читайте по темі: Портові термінали. Чи потрібні Україні нові перевалочні потужності для зерна?

Акварель

У місті Дніпро завершують будівництво зернового комплексу у «Вантажному терміналі «Акварель» потужністю 17 тис. т одночасного зберігання. Термінал зможе відвантажувати зерно з продуктивністю до 375 тонн за годину на судна. Також у порту доробили причал із 115 метрів до довжини 180 метрів, його глибина — 4 метри.

Будівництво зернового комплексу терміналу Акварель

Краншип

На Полтавщині може з’явитися новий річковий елеватор поблизу Дніпра. Збудувати зерносховище на 40 тис. т з можливістю відвантаження зерна на річковий транспорт планують в ТОВ «Краншип», яке входить в «Трансшип груп». Точне місце розташування майбутнього проекту невідоме. Будівництво нового елеватора входить в стратегію активного розвитку аграрного напрямку Transship Group, розказали в компанії.

З такими планами починаємо новий 2022 рік. Наскільки задумки українських елеватористів і закордонних інвесторів реалізуються, підсумуємо рівно через 12 місяців.

Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com