
Кернел
«Кернел» — вертикально інтегрована група компаній, що працює в агропромисловому секторі України з 1995 р. — з моменту придбання перших зернових елеваторів, які стали ключовими активами для логістики зерна.
«Кернел» є членом Американської торгової палати в Україні, Європейської бізнес-асоціації, GAFTA, Федерація асоціацій торгівлі олійними культурами, насінням та жирами (FOSFA), «Укроліяпром», УЗА, U.S.-Ukraine Business Council, UNIC.
Торгові марки: «Щедрий Дар», «Стожар», «ЧУМАК», «Любонька», «QLIO», «Le Blanc», «KERNEL», «МАРИНАДО», «Premi».
Основні напрямки діяльності:
✅ Виробництво, експорт та внутрішні продажі соняшниковї олії
На долю Групи припадає близько 8% світового виробництва соняшникової олії. Свою продукцію «Кернел» постачає більш ніж у 80 країн світу. У 2021 р. експортовано 1,1 млн т соняшникової олії. Найбільшими ринками збуту олії наливом були — Індія, Китай та Ірак. У 2022 р. Ірак замінила Румунія.
✅ Рослинництво
«Кернел» до 2022 р. щорічно вирощував понад 3,2 млн т зернових та олійних культур. Регіональне розташування — Чернігівська, Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Запорізька, Вінницька, Миколаївська, Тернопільська, Одеська та Хмельницька області.
Земельний банк: у 2013 р. — 405 000 га, на кінець 2021 р. — 515 000 га. У березні 2023 р. 134 000 га ріллі викуплено Андрієм Веревським, на 2023 р. зембанк скоротився до 363 000 га.
Профільні культури: пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник, соя, горох, цукрові буряки.
У 2023 р. у структурі посіву основна ставка зроблена на олійні культури: під соняшник відведено близько 35% посівних площ, під озиму пшеницю та сою — 18% від загальних площ.
✅ Експорт зернових
Щорічно «Кернел» експортував близько 5 млн т кукурудзи, пшениці, ячменю, сої та ріпаку, закуповуючи сільгосппродукцію у більш ніж 5 тисяч виробників. Логістику забезпечують власні портові термінали компанії.
У 2021 р. компанія експортувала 9,2 млн т зернових та олійних культур, найбільшими ринками збуту зернових були Китай, Єгипет і Нідерланди. У 2022 р. у трійці країн для експорту Єгипет замінила Іспанія.
✅ Зберігання та перевалка на елеваторах та портових терміналах
ПОРТОВІ ТЕРМІНАЛИ:
Заснований у 1996 р., з 2008 р. став частиною «Кернел». У 2015 р. на «ТБТ» проведено технічну модернізацію. Оперує причалами №15 (довжина — 175 м), №16 (довжина — 200 м), №17 (довжина — 200 м) МП «Чорноморськ». У 2020 р. АМПУ виконано днопоглиблювальні роботи з реконструкції операційної акваторії уздовж кордону лінії причалів №14-17 зі збільшенням глибини до 14 м. Термінал гарантовано може приймати флот до 38 м завширшки.
Перевантажувальний комплекс «ТБТ» здатний вмістити 170 тисяч тонн зерна в 36 металевих силосах по 4 720 тонн. Комплекс розміщений поряд зі станцією Чорноморськ-Порт, має 4 станції розвантаження вагонів, 2 судновантажні машини. З 2018 р. на терміналі проводиться навантаження суден класу over-panamax. Максимальна відвантажена партія — до 70 тисяч тонн. На терміналі самостійно проводиться фумігація.
Унаслідок бойових дій 2023 р. було пошкоджено 6 силосів і транспортні галереї елеваторного комплексу, «ТБТ» знизив потужність одночасного зберігання до 141 600 тонн.
У 2018 р. «Кернел» розпочал будівництво на 14-15-му причалах порту «Чорноморськ» другого зернового терміналу, річною потужністю 4 млн т. Об'єкти «ТГТ» розташовані на двох майданчиках — верхньому та нижньому.
На початку 2020 р. введено в експлуатацію першу чергу нового зернового терміналу на нижньому майданчику. У складі «Трансгрейнтерміналу» — 2 склади підлогового зберігання, загальною ємністю 55 тис. т із 2 підземними та однією верхньою галереєю, силоси на 157,7 тисяч тонн, приймання із залізничного транспорту, комплекс галерей, залізничні колії та ваги.
На «ТГТ» встановлено 6 автомобілерозвантажувачів, змонтовано 2 найбільші у світі сепаратори, загальною продуктивністю 600 т/год. «ТГТ» унікальний тим, що на ньому розташовані лише конвеєри закритого типу, також встановлено 2 судновантажні машини Bedeschi (Італія) експериментальної моделі, що створена для «Кернел». На верхньому майданчику «ТГТ», спеціалізованого під приймання з автотранспорту, зведені 6 ємностей, об'ємом 55 600 тонн зберігання. ТАким чином, загальна потужность «ТрансгрейнТермінал» — 268 тисяч тонн. Термінал має можливість приймати 200 залізничних вагонів та 600 автомобілів.
Зерновий термінал в порту Рені на Дунаї Групою придбано у 2023 р. «Дунай Пром Агро» має склади підлогового зберігання на 12 тисяч тонн зернових. Група має намір продовжувати інвестувати у свою діяльність в Ренійському порту для розширення перевантажувальних потужностей.
✅ ЕЛЕВАТОРИ:
Група «Кернел» оперує найкрупнішою мережою приватних лінійних елеваторів в Україні, яка нараховує 28 елеваторів, загальною потужністю одночасного зберігання 2,34 млн т зерна.
✅ Кернел елеватор «Гнівань» — 61,2 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Гнівань Вінницької обл.
✅ Кернел елеватор «Девладово» — 63,34 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Девладово Криворіжського р-ну Дніпропетровської обл.
✅ Кернел елеватор «Гуляйполе» — 50,4 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в смт. Залізничне Запорізької обл.
✅ Кернел елеватор «Яготин» — 113 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Яготин Київської обл.
✅ Кернел елеватор «Смолино» — 62,5 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в смт. Смолино Кіровоградської обл.
✅ Кернел елеватор «Кіровоград» — 183 тис. т в металевих силосах, знаходиться в м. Кропивницький.
Читати за темою: АгроЕкспедиція елеваторами 2016. День 3. Кіровоградська область
✅ Кернел елеватор «Трикрати» — 67,7 тис. т. Знаходиться в с. Трикрати Миколаївської обл.
✅ Кернел елеватор «Миргород» — 134,2 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в м. Миргород Полтавської обл.
✅ Кернел елеватор «Полтавське ХПП» — 59,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Полтава.
✅ Кернел елеватор «Решетіловка» — 54,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Покровське Полтавської обл.
✅ Кернел елеватор «Супруновка» — 35 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Полтава.
✅ Кернел елеватор «Гоголеве» — 39,4 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в смт. Гоголеве Полтавської обл.
✅ Кернел елеватор «Глобине» — 58,45 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в м. Глобине Полтавської обл.
✅ Кернел елеватор «Лазорки» — 126 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Лазорки Полтавської обл.
Читати за темою: АгроЕкспедиція Елеватори 2018. Лазорківська дільниця Кононівського елеватора
✅ Кернел елеватор «Семенівка» — 60,9 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в смт. Семенівка Полтавської обл.
✅ «Дружба-Нова» (Кернел елеватор «Біловоди») — 202 тис. т в металевих та бетонних силосах. Знаходиться в с. Біловоди Сумської обл. Найбільший елеватор Групи.
✅ Кернел елеватор «Бобрик» — 27 тис. т в підлогових складах та металевих силосах. Знаходиться в с. Бобрик Сумської обл.
✅ Кернел елеватор «Андріяшівка» — 22,5 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Андріяшівка Сумської обл.
✅ Кернел елеватор «Тростянець» — 27,7 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в м. Тростянець Сумської обл.
✅ Кернел елеватор «Гусятин» — 53 тис. т в металевих силосах. Знаходится в смт. Гусятин Тернопільской обл.
✅ Агрофірма Семереньки (Кернел елеватор «Гути») — 169,7 тис. т в бетонних силосах та підлогових складах. Знаходиться в с. Губарівка Харківської обл.
✅ Кернел елеватор «Красноград» — 29 тис. т в бетонних силосах. Знаходиться в м. Красноград Харківської обл.
✅ Кернел елеватор «Ліхачово» — 35,5 тис. т в бетонних силосах. Знаходиться в м. Первомайський Харківської обл.
✅ Кернел елеватор «Веснянка» — 125 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Старокостянтинів Хмельницькой обл.
✅ «Старокостянтинівський елеватор Енселко Агро» — знаходиться на території «Старокостянтиновського ОЕЗ» в м. Старокостянтинів, об'єм зберігання в 12 металевих силосах — 306 тис. м ³ (120 тис. т по соняшнику, або 244,8 тис. т по пшениці). Елеватор почав роботу у 2021 р.
✅ Кернел елеватор «Балин» — 142,392 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Балинівка Хмельницької обл.
✅ Кернел елеватор «Ярмолинці» — 54 тис. т в металевих силосах та підлогових складах. Знаходиться в смт. Ярмолинці Хмельницької обл.
✅ Кернел елеватор «Кононовка» — 46,3 тис. т в підлогових складах. Знаходиться в с. Кононовка Черкаської обл.
✅ Кернел елеватор «Вікторівка» — 86,4 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Вікторівка Черкаськой обл.
✅ Кернел елеватор «Будище» — 62,46 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в с. Будище Черкаської обл.
✅ «Дружба-Нова» (Кернел елеватор «Ніжин») — 150,7 тис. т в металевих силосах. Знаходиться в м. Ніжин Черниговської обл. Перша черга на 113,7 тис. т введена в експлуатацію в 2019 році, в 2020 р. обсяг зебрігання збільшили на 37 тис. т.
✅ Кернел елеватор «Линовиця» — 46,1 тис. т в підлогових складах та металевих силосах. Знаходиться в с. Линовиця Чернігівської обл.
✅ ОЛІЄЕКСТРАКЦІЙНІ ЗАВОДИ та термінал:
Серед них — «Бандурський елеватор» («Бандурський ОЕЗ»), «Кропивницький олієекстракційний завод» (раніше — «Кіровоградолія»), «Полтавський олієекстракційний завод» («ПОЕЗ— Кернел Груп»), «Придніпровський олієекстракційний завод» («Придніпровський ОЕЗ»), «Вовчанський олієекстракційний завод» («Вовчанський ОЕЗ»), «Українська чорноморська індустрія» («УЧІ»), «Приколотнянський олієекстракційний завод» («Приколотнянський ОЕЗ»), «Агросинергія» («Чугуївський ОЕЗ») — працює по толлінговому контракту.
В Хмельницькій області з 2019 р. почали будувати найпотужніший у Європі «Старокостянтинівський ОЕЗ» із замкнутим циклом виробництва соняшникової олії: від приймання олійних до фасування олії.
«ОйлЕкспортТермінал» — наливний термінал у порту Південний працює з 2013 р. Група стала його власником в кінці 2022 р. Основні характеристики: загальна місткість резервуарного парку 57 000 м³ (47 000 т). Потужності розділені на 4 групи з можливістю зливу олій з автомобільного та залізничного транспорту. Макс. вивантаження на терміналі за добу складає 100 автоцистерн загальним об’ємом 2500 т та залізничні цистерни об’ємом до 2000 тонн. Продуктивність навантаження на морське судно: до 560 тонн на годину.
«РеніОйл» — перевантажувальний термінал рослинної олії в порту Рені, потужністю 15 000 тонн. У липні 2023 р. тут втрачено 6 000 тонн складських потужностей, пошкоджено залізничні приймальні ємності та трубопроводне обладнання.
«ТрансГрейнТермінал-олія» — термінал із перевантаження наливних вантажів в порту Чорноморськ, колишн. «ІОЖТ», активи який перебували до 2021 р. в управлінні «Олір Резорсіз». Загальна потужність «ТГТ-олія» на 2025 р. складає 73,6 тисяч тонн.
✅ Логістика
«Кернел» купив компанію «РТК Україна» з парком вагонів-зерновозів у лютому 2019 р. Інвестиції склали $64 млн. Зараз у агрохолдинга нараховується 3400 вагонів, що складає 11% від загального ринка зерновозів. Влітку 2022 р. придбано 30 автопоїздів-самоскидів. «Кернел» повністю покриває свої логістичні потреби у вагонах-зерновозах та розвиває комерційну послугу з надання їх в оренду. Також агрохолдинг оперує технічним парком, який налічує 1940 контейнерів.
«Кернел» у 2023-24 рр. інвестував у флот власних суден. На кінець 2024 р. це танкер Mavka та балкер Rotterdam Pearl V. Балкерний флот забезпечує перевезення зернових вантажів на 20%, по олії — до 30%.
Історія розвитку:
2002 р. — купівля першого ОЕЗа в м. Полтава. Збільшення елеваторних потужностей. Купівля перших сільгосппідприємств. Компанія стає виробником та переробником сільгоспродукції.
2004 р. — придбання торгової марки бутильованої олії «Щедрий Дар» та невеликого заводу з переробки, екстракції і фасування соняшникової олії.
2006 р. — збільшення об'ємів виробництва соняшниковї олії в Україні. Завершення придбання активів компанииії «Євротек», після чого виробничі потужності виростають вдвічі.
2007 р. — громадське розміщення акцій «Кернел» на Варшавській фондовій біржі. Укладання ліцензійної угоди з компанією «Чумак» та отримання ексклюзивних прав на виробництво бутильованої соняшникової олії ТМ «Чумак золота» та «Чумак домашня». «Кернел» посідає перше місце в Україні з виробництва та продажу олії.
2008 р. — купівля зернового комплексу «Трансбалктермінал». Розширення земельного банку до 80 тисяч га.
2009 р. — укладання договору про переробку давальницької сировини з річним обсягом 230 тисяч тонн насіння соняшнику на олійноекстракційному заводі в порту Іллічівська.
2010 р. — придбання активів Allseeds («Кіровоградолія») та їхніх портових терміналів для перевалки та експорту соняшникової олії та шроту. Введення в експлуатацію нового мультизернового ОЕЗ на півночі Миколаївської області. Потужності з переробки насіння соняшнику перевищили 2 млн т на рік — «Кернел» стає найбільшим виробником та експортером соняшникової олії в Україні.
2011 р. — купівля підприємств компанії «Укррос» (90 000 га земель та цукрового заводу з потужністю переробки 2 млн т буряків на рік), олієекстракційного заводу «Українська Чорноморська індустрія» з власним портовим терміналом в Іллічівську, компанії «Енселко Агро». Купівля компанії «Російські олії» та вихід на російський ринок. Вчинено додаткову емісію 5,4 млн акцій на 399 млн злотих ($140 млн).
2012 р. — придбання двух сельгоспкомпаній у Полтавській та Хмельницькій областях («СТІОМІ-Холдинг»). Спільно з дочірньою компанією міжнародного трейдера купівля експортного зернового терміналу в порту Тамань (РФ) з пропускною спроможністю 3 млн т/рік. Компанія зайнялася тваринництвом.
2013 р. — придбання компанії «Дружба-Нова» із земельним банком понад 100 тисяч га та елеваторними потужностями 100 тисяч тонн. Продаж кількох віддалених підприємств, Чортківського та Оржицького цукрових заводів.
2014 р. — запуск нових елеваторів, сумарним обсягом зберігання у 200 тисяч тонн зернових. Упродовж 3 років агрохолдингом введено в експлуатацію нові елеватори, потужністю зберігання 600 тисяч тонн.
2015 р. — перша в історії компанії виплата дивідендів. «Кернел» увійшов до складу ТОП-10 найтехнологічніших агрохолдингів світу. Акціонери компанії — європейські інституційні інвестори та пенсійні фонди.
2016 р. — придбання за $96 млн активів ОЕЗ «Еллада» групи «Креатив», продаж 2 ОЕЗ на півдні Росії. Продаж своєї частки в портовому терміналі для перевалювання олії.
2017 р. — «Кернел» стал власником холдинга УАІ з 190 тисяч га землі та 7 елеваторами в Сумській, Чернигівській та Тернопольській обл., потужністю зберігання на 200 тис. т, а також компанії «Агро Інвест Україна» (MK Group), з елеваторними потужностями більш ніж 170 тис. т та 27,5 тисяч га землі.
2018 р. — скорочення зембанку до 550 000 га. Продаж «Агротону» «Сіверського елеватора» за $630 000 та «Галицькі Аграрні Інвестиції» компанії Goodvalley («Даноша»).
Залучення відновлювуємої передекспортної кредитної лінії на $100 млн, проєктне фінансування від ЄІБ у размірі $250 млн для модернізації ОЕЗів, будівництва ОЕЗ на заході України, елеваторів і «Трансгрейнтермінала», куда інвестували $120 млн.
Початок будівництва двух нових елеваторів в Сумській та Чернігівській областях з потужністю зберігання — 130-160 тисяч тонн.
2019 р. — скорочення земельного банку на 12,4 тисяч га — до 529 тисяч га. Початок будівництва Старокостянтинівського олієекстракційного заводу.
Придбання 100% акцій залізничного оператора «Рейл Транзит Карго України» («РТК Україна») за $64 млн.
Купівля елеватора компанії «Мрія» в смт. Гусятин Тернопільскої обл., продаж «Ойлтранстерміналу», продаж філії «Гутянського елеватора», продаж силосного елеватору в Одеській області.
Придбання за $21 млн активів олієекстракційного завода «Еллада» в Кропивницькому, який холдинг експлуатував з 2016 р. по толінговій угоді.
2020 р. — в 2019/20 МГ експортовано рекордні 8 млн т зерна. Група збільшила експорт продукції вдвічі. Вона також стала найпотужнішим виробником нерафінованої соняшникової олії в Украиїні за 2019/20 МГ.
Продаж своєї долі в 50% «Зернового термінального комплекса «Тамань» компанії «Деметра-Холдинг» (Група ВТБ), сума угоди складає €61 млн.
2021 р. — «Кернел» збільшує потужності зберігання на «елеваторі «Біловоди» в Сумській обл. та «елеваторі «Ніжин» у Чернігівській. У жовтні АМКУ дозволив компанії Namsen Limited, яку контролює Андрій Веревський, придбати «СП «Агродом».
Андрій Веревський володіє 39,21% Компанії через Namsen LTD (Кіпр). Іншими значними пакетами акцій володіє ING OFE (6,01%) та Cascade Investment Fund (4,99%) В. Хомутинніка, решта належить різним акціонерам.
2022 р. — у червні «Кернел» придбав річковий термінал «Дунай Пром Агро» в порту Рені на Дунаї. Агрохолдинг придбав в порту Південний у компанії RISOIL S. A. термінал з перевантаження соняшникової олії «РИСОІЛ-ЮГ», та змінив його назву на «ОйлЕкспортТермінал».
2023 р. — на ділянці, яку арендували в порту Рені на березі річки Дунай, до кінця року планується побудувати новий перевантажувальний мультимодальний термінал «Девелопмент Рені Термінал». Підприємство буде здатне приймати 2 тис. т/добу зернових вантажів та одночасно зберігати близько 7,7 тис. т.
У березні заявлено, що «Кернел» збирається вийти з Варшавської фондової біржі. Польські інвестори більше не є основними акціонерами «Кернел», у травні компанії Namsen Limited належило вже 74% акцій агрохолдингу.
Агрохолдинг завершив продаж активів з 134 тисяч га ріллі, інфраструктурою, технікою та обіговими коштами інвестиційній компанії, яку контролює Андрій Веревський. Він викупив частину зембанку у свого агрохолдингу «Кернел». «Кернел» придбав окремі активи терміналу з перевалки рослинної олії «Іллічівський олійножировий комбінат» в Чорноморську.
У ніч на 19 липня потужності зберігання та перевалки «Кернел» у порту Чорноморськ зазнали ракетної атаки, унаслідок цього завдано суттєвих пошкоджень.
На відновлення пошкодженої інфраструктури «Кернел» знадобиться $20 млн. У серпні серйозної шкоди зазнали всі зерносховища, що належать терміналу агрохолдингу в порту Рені. Від атак на припортову інфраструктуру постраждали ключові об'єкти «Кернел» на Дунаї.
2024 р. — розширення флоту власних суден, придбання 3-го судна.
Kernel запустив новий перевантажувальний термінал рослинних олій у порту Чорноморськ — «ТрансГрейнТермінал-олія».
# Головою Наглядовї Ради, генеральним директором та Головним акціонером (через Namsen Limited володіє 74% на травень 2023 р.) компанії Kernel Holding S.A. є її засновник Андрій Веревський.
На весну 2023 р. 15 фінансових інвесторів — міноритаріїв, контролювали 21,59% акцій «Кернел», серед яких: OFE PZU (2,03% акцій), Uniqua OFE (1,95%), OFE NN (1,83%), FRAM FIZ (1,4%), Allianz Polska OFE, Aegon OFE (1,15%) та інші.
Рада директорів компанії складається із 9 директорів, три із яких є незалежними.
Профіль Фейсбук.
Менеджмент




Команда
Контакти
+38 (044) 461 8801
pr@kernel.ua (Связь с общественностью)
marketing_bulk@inerco.ch (Продажи на мировых рынках зерна, масла наливом, шрота)
marketing_bottledoil@kernel.ua (Продажи фасованной продукции на внутреннем и мировых рынках)
employment@kernel.ua (Работа в компании)
Структура компанії



