Будівництво елеваторів: підсумки-2023 і плани на 2024 рік
57 млн т — стільки елеваторних потужностей було в Україні до великої війни. З них більше 13 млн т втрачено через різні причини: окупацію, обстріли, підтоплення. Попри це аграрії не перестали будувати нові та розширювати працюючі потужності. Через майже два роки життя України у війні фермери інвестують у власні сховища, компанії розширюють потужності зберігання і переробки, будують перевантажувальні сухопутні і річкові термінали. Це не повна аналітика, оскільки й до вторгнення підприємства не завжди хотіли публічності, будуючи зерносховища для себе, а у воєнний час тим більше. Але ця підбірка показує гарну тенденцію, що агарна галузь продовжує працювати і оптимістично дивитися на майбутнє.
Що будували минулого року?
У Вінницькій області побудували новий елеватор загальним обсягом зберігання в 22 тис. т. Обладнання постачав KMZ Industries. Крім трьох силосів, на підприємстві встановили зерносушарку Brice-Baker з продуктивністю 33 т/год при сушінні кукурудзи.
Влітку минулого року представники Вінницької ОВА також анонсували будівництво зерносховища за грантові кошти, послугами якого зможуть користуватися невеликі агровиробники. Загалом станом на 1 вересня 2023 року на території Вінницької діяв 91 елеватор потужністю 4 млн т.
На Волині минулого року збудували нове зерносховище з потужністю зберігання 50 тис. т. Будівництво почали в листопаді 2022 року, а вже за 6 місяців на елеваторі приймали зерно.
Восени минулого року на Житомирщині з’явився новий елеватор потужністю 60 тис. т зберігання. Металічні місткості та транспортне обладнання виготовила компанія «ЛУБНИМАШ». Для зберігання зерна встановили 4 силоси діаметром 18,3 м та транспортне обладнання продуктивністю 100 т/год. Елеватор вже запустили в експлуатацію.
Також в Житомирській області на діючому елеваторі побудували третю чергу та збільшити потужності зберігання на 5 тис. т. Крім цього, встановили хопер на 500 т і транспортне обладнання продуктивністю 100 тонн/год. Все обладнання на зерносховищі виготовляла компанія KMZ Industries.
В Закарпатській області на кордоні з Угорщиною та Румунією завершують будівництво сухого порту для перевалювання зерна, олії, а також для роботи з контейнерами. Заявлена потужність логістичного хабу — 5 тис. т/добу. Тут зберігатимуть та перевалюватимуть зерно, олії та вантажі у контейнерах. Після завершення потужності зберігання в хабі становитимуть 27 тис. т зерна та 4 тис. т олії, а також 500 TEU. Сухий порт дозволить перевантажувати продукцію безпосередньо на вузьку колію.
Також в цій області ГК Alebor Group запустила в роботу перевантажувальний «Вадул-Сіретський термінал» на кордоні з Румунією. Станом на квітень 2023 року потужності зберігання термінала складали 30 тис. т, а в грудні — 70 тис. т. За проєктом логістичний хаб можна розбудувати до 200 тис. т зберігання.
На Івано-Франківщині побудували чергу елеватора об’ємом 12000 м³ для одного з господарств. Три силоси для довготривалого зберігання зерна зводила компанія «ЛУБНИМАШ». Крім силосів тут встановили два хопери об’ємом 1300 м³ та транспортне обладнання на 150 т/год.
У Київській області запрацювала перша черга елеватора потужністю 12 тис. т зберігання. Побудували швидко: проєктувати почали в грудні 2022, до початку жнив обладнання вже ввели в експлуатацію. На підприємстві встановили зерносушарку продуктивністю 40 т на годину, а також теплогенератор GRECO group.
На іншому підприємстві збільшують потужності зберігання обладнанням «ЛУБНИМАШ». Для цього встановили металевий силос діаметром 18,3 метра і об'ємом понад 4000 м³, який може вмістити 3 тис. т зерна. Для тимчасового зберігання зерна змонтували хопер з діаметром 7,3 метра та об'ємом 500 м³.
У Львівській області цього року з’явився мобільний зерновий хаб агрохолдингу «МХП». Його збудували за 6 місяців, на елеватор вже приймали врожай пізніх зернових 2023 року. Пшеницю приймають з потужністю 1750 тонн/добу, кукурудзу — 1110 тонн/добу при сушінні від 24,5 -14,5 % вологості. Для зберігання зерна на підприємстві використовують полімерні рукави. У компанії зазначили, що будувати мобільні хаби втричі дешевше, ніж великі елеватори.
Також на Львівщині збільшили потужності зберігання зерносховища ТОВ «Апогей Агро». За співфінансування USAID АГРО елеватор розширили на 15 тис. т. Очікується, що щорічна продуктивність перевалювання зерна на підприємстві буде на рівні 50 тис. т.
Крім того, у Львівській області збільшили ємності на одному з прикордонних терміналів. MOST Logistic Terminal компанії Agrosem влітку вміщував 7,5 тис. т зерна. Восени 2023 року ємності зросли до 12,5 тис. т.
В Одеській області збільшили потужності зберігання та перевалювання за рахунок будівництва нових терміналів на Дунаї. Одним з таких проєктів є складський зерновий термінал в Ізмаїлі компанії Soul Marine. За літо і осінь на терміналі побудували склади на 20 тис. т одночасного зберігання.
Також в Ізмаїлі розширив потужності зберігання «Аскет Шиппінг». Компанія побудувала ємності на 5 тис. т. Уточнити, чи збудували
В цій же локації розширила свої потужності «Маріупольська інвестиційна група». Компанія інвестувала в склади, щоб збільшити потужності перевалювання. Для цього група наростила ємності до 9 тис. т.
На одному з агропідприємств на Полтавщині розширили потужності зберігання зерна. Компанія «ЛУБНИМАШ» виготовила для зерносховища дві ємності діаметром 22 метра і об'ємом понад 10000 м³, та хопер на 500 т. (є фото)
Також на Полтавщині збільшило потужності зберігання на своєму елеваторі ТОВ «Карлівське СГП ЛОС». Обсяг місткостей зріс з 45 до 70 тис. т. Загалом тепер на зерносховищі використовують 12 металічних силосів від компанії «ЛУБНИМАШ».
В Сумській області фермерське господарство модернізувало свої потужності зберігання зерна. На базі діючого комплексу підлогового зберігання встановили два силоси по 6,8 тис. т виробництва «ЛУБНИМАШ». Також тут встановили транспортне обладнання потужністю 100 т на годину та бункер відвантаження на автотранспорт.
ПП «Західний Буг» у вересні минулого року запустило в роботу новий елеватор на 20 тис. т на Тернопільщині. Це перша черга зерносховища. Його побудували через брак потужностей для зберігання зерна. Надалі тут планують звести млин та макаронну фабрику. Млин може з’явитися ще в цьому році.
Ще один новий елеватор на Тернопільщині побудувала компанія «Агрон». Влітку вони звершили першу чергу зерносховища на 10 тис. т зберігання. Постачає обладнання та зводить елеватор KMZ Industries. Зараз комплекс складається з силоса діаметром 24 м, двох хоперів, транспортне обладнання продуктивністю 175 т/год та загальною довжиною маршруту зерна 1 550,5 м. Загалом проєкт розрахований на приблизно 50 тис. т зберігання.
В близькій до рф Харківській області також збільшують потужності зберігання зерносховищ. На одному з агропідприємств встановили 4 металеві силоси загальною місткістю 8 тис. т від компанії Riela. Силоси мають функцію бокових висипів та допоміжне обладнання для зручного завантаження та розвантаження.
Фермери області також збільшують потужності зберігання. На одному з господарств встановили два силоси об'ємом 1340 м3 та транспортне обладнання продуктивністю 175 т/год від KMZ Idustries. Комплекс планували розбудовувати і надалі.
На підприємстві в Хмельницькій області збільшили потужності зберігання на 50 тис. т. Два силоси по 25,5 тис. т та діаметрами по 32 метри поставила компанія «ЛУБНИМАШ». Також встановили транспортне обладнання продуктивністю 135 тонн на годину по пшениці та бункерів для автовідвантаження зерна від цього ж виробника.
Також на Хмельниччині минулого року завершили будівництво елеватора агрохолдинга VITAGRO, який почали будувати ще до вторгнення. Потужність зберігання складає 50 тис. т. Загальні потужності зберігання компанії зараз складають 420 тис. т.
На Черкащині збудували новий елеватор, де одночасно зможуть зберігати 24 тис. т зерна. Обладнання також постачає компанія «ЛУБНИМАШ». На елеваторі встановили силоси по 5,5 тис. т та два хопери на 300 т. Для сушіння зерна тут працює зерносушарка шахтного типу У13-СШ50М2Т з продуктивністю 50 тонн на годину по пшениці та теплогенератор GRECO group.
На одному з елеваторів в Чернігівській області збільшили потужності зберігання. Компанія KMZ Industries виготовила та змонтувала силос діаметром 32 та ємністю 19 370 м3. На підприємстві вже є три силоси такого обсягу, та залишаються підлогові склади, які планують поступово замінити на нові ємності.
Плани з будівництва елеваторів та терміналів
У 2024 році зерновики анонсували будівництво перевантажувальних хабів, річкових терміналів та зерносховищ, які будуть розташовані недалеко від логістичних можливостей для експорту зерна. Проте це не правило, оскільки аграрії будуть зводити зерносховища і для власних потреб.
Почнемо з зернових хабів: в Закарпатській області з’являться «сухі порти» на кордоні з Угорщиною. Ініціатори проєкту — компанія The Howard G. Buffett Foundation разом із ADM. Перший порт буде потужністю 30 тис. т зберігання, та зможе перевантажувати зерна із залізниці в контейнери. За словами Говарда Баффета, вони розглядають будівництво 5-10 подібних проєктів.
Також на Закарпатті планують побудувати «сухий порт» на базі «Страбичівського елеватора» та вузькоколійки європейського зразка, що залишилася після закриття підприємства. В проєкті беруть участь італійські інвестори.
Ще один проєкт термінала планується в Мукачево. Тут іноземний інвестор збирається реконструювати власні потужності ПП «Петро Карбо Хем – Мукачево» та перетворити їх на термінал для приймання, накопичення та відвантаження зерна.
У Дніпропетровській області продовжують будівництво елеватора на 40 тис. т зберігання. Потужності зводить ТОВ «АФ «Дружба». Перша черга буде готова вже на початку весни 2024 року. Металічні місткості для проєкту постачає компанія «ЛУБНИМАШ»: чотири силоси об’ємом по 9663 м³ та діаметром 27,5 м. Транспортне обладнання потужністю 175 т/год також від цього виробника.
У Вінницькій області планує побудувати новий елеватор компанія «НІБУЛОН». Потужності можуть з’явитися на філії «Хмільник». Ще на двох елеваторах — АК «Врадіївський» та ТОВ «Колосівський елеватор», — планують провести реконструкцію. В ці цілі інвестують $12 млн.
На Волині, а саме в Ковелі планують побудувати сухий порт з вузькою колією. Підприємство буде на території заводу «Ковельсільмаш», яке уже має залізничну інфраструктуру з широкою колією. Крім потужностей зберігання та доробки зерна також планується побудувати вузьку колію та зробити контейнерний майданчик. Для проєкту шукають інвесторів.
Також у Волинській області в іншому індустріальному парку активно будують термінал для перевантаження зерна. Загалом проєкт передбачає потужність зберігання в 160 тис. т, — 10 силосів по 16 тонн. На грудень 2023 року вже збудували частину інфраструктури зернового хабу: перевантажувальний комплекс та хопери по 900 т. На терміналі є дві залізничні колії шириною 1520 мм. На них одночасно можуть вивантажуватися 4 вагони з продуктивністю 500 т на годину. На терміналі збираються встановити сушку потужністю приблизно 600 т/год, та комплекс автомобільного приймання.
На Волині планують побудувати і логістичний хаб на відстані 5 кілометрів від митного пункту пропуску «Ягодин – Дорогуск». На площі 12 гектарів збираються розпочати будівництво терміналів для зберігання зерна, олії та овочів. Попередньо загальний об'єм терміналів складе 280 тис. куб м. Зараз завершують виготовлення генплану та технічної документації проєкту, а будівельні роботи збираються розпочати у першому кварталі 2024 року. Проєкт можуть завершити за рік.
У Чернігівській області на одному з елеваторів збільшують потужності зберігання. Для цього встановлюють два силоси діаметром 22,0 м і місткістю 4 742 тонн. Фундамент під силоси заливали у вересні. Після завершення будівництва загальна потужність зберігання на підприємстві складе 23 тис. т.
На Черкащині планує побудувати елеватор бельгійська компанія «ГРАНЕКС-ЧЕРКАСИ». Минулого року вже звели зерносушильний комплекс продуктивністю до 600 т/добу. Також у господарстві збираються добудувати елеватор на 15 тис. т одночасного зберігання, встановити обладнання для кінцевого очищення зерна, а також вузол завантаження продукції в автотранспорт.
Також у Черкаській області на одному з агропідприємств планують побудувати зерносховище на 15 тис. т. Проєкт передбачає встановлення двох силосів для зберігання зерна, обладнання для приймання, очищення, сушіння та автомобільного відвантаження зерна.
У Одеській області може з’явитися ще один зерновий термінал компанії «Кернел». «Девелопмент Рені Термінал» у порту Рені на Дунаї планувалося побудувати до кінця 2023 року. Проєкт потребує $10 млн інвестицій. На терміналі зможуть приймати 2 тис. т зерна на добу та одночасно зберігати близько 7,7 тис. т.
Також в Рені побудує нові потужності для перевалки зерна та рослинної олії «Ренійський елеватор». Планувалося, що в рамках реконструкції підприємства побудують 6 металевих ємностей для зберігання зерна місткістю по 1892 м3.
Новий припортовий елеватор може з’явитися в Усть-Дунайську на Одещині. На початку 2023 року в рамках приватизації «Усть-Дунайський морський торговий порт» купила компанія «Еліксир Україна». В порту планували провести модернізацію, розширити логістичну інфраструктуру та наростити об'єми перевантаження. Надалі біля порту можуть побудувати зерновий елеватор на 20 тис. т одночасного зберігання.
Такою є частина планів по будівництву нових елеваторів та зернових хабів на цей рік. Сподіваємося, що їх набагато більше, і вони будуть успішно працювати після будівництва. Традиційно бажаємо всім учасникам ринку реалізації задуманих проєктів, надійних інвесторів і безпеки у всіх областях України.
Олена Гайдук, Elevatorist.com