Топ-15 компаній за елеваторними потужностями у 2021 р

Не зважаючи на масштабне елеваторне будівництво у 2021 році, істотних змін у рейтингу компаній за елеваторними потужностями не відбулось. Змінилася лише загальна сума елеваторних потужностей деяких компаній з першої шестірки.

Так «Кернел» залишається власником найбільшої кількості та місткості елеваторів, які знаходяться в приватній власності. За рахунок добудованих «Трансгрейнтермінала» і «Старокостянтинівського елеватора», розширення деяких діючих зернокомплексів, об’єм одночасного зберігання «Кернел» зріс до 3,0 млн т.

ГК «Прометей» та «Епіцент Агро» збільшили свої потужності шляхом придбання елеваторів інших підприємств («Прометей») та приватизації державного комбінату хлібопродуктів («Епіцентр»). Ці агрокомпанії, а також деякі інші, продовжують вже зараз нарощувати об’єми зберігання, не зупиняючись на досягнутому. Тому в наступному рейтингу ми побачимо чималі зміни.

І на останню сходинку рейтингу-2021 після покупки ще одного колишнього елеватора «Мрія Агрохолдинг» на Івано-Франківщині, потрапила компанія «Контінентал Фармерз Груп», потіснивши «Агропросперіс» з попереднього рейтингу-2020. В процесі оптимізації складських активів «Агропросперіс» зменшив потужності зберігання у зв’язку з продажем одного елеватора.

Дані рейтингу з Карти елеваторів, інформації компаній та відкритих джерел.

Нагадаємо, можна придбати Друковано карту елеваторів 2021 р.

Наименование
1
ДПЗКУ
Детальніше ...
3,5 млн т
Елеваторні потужності: 3,5 млн т

АО «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (ДПЗКУ) як і раніше залишається  лідером серед операторів ринку зберігання зернових та олійних культур. До її складу входить розгалужена мережа філій: лінійні та портові елеватори, млини, комбікормові та круп'яний заводи.

Загальна робоча місткість елеваторних філій, включаючи потужності з перевалки в портах, складає близько 3,5 млн т. Серед елеваторів ДПЗКУ, що працюють, зерносклади ЗОГового типу зберігання займають 65%, а підлогового типу — близько 35% від загальної кількості.

Минулоріч в ДПЗКУ було зафіксовано випадки суттєвих порушень у сферах господарської діяльності. Сумарні планові потужності з експортної перевалки зернових на «Одеському зерновому терміналі» та «Миколаївському портовому елеваторі» «ДПЗКУ» становлять близько 2,5 млн. т на рік, але ці портові елеватори з січня по вересень 2021 р. перевалили всього 573 тис. т зернових.

Перевалку зерна ДПЗКУ здійснювала в основному на приватному терміналі і на комерційній основі. Також з листопада 2020 р. по вересень 2021 р. завантаженість власних елеваторів «ДПЗКУ» становила лише 10% від їхніх загальних потужностей, бо було повністю зупинено форвардну програму закупівлі зернових на елеваторах.

З кінця 2021 року АТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» відновлює власне сільськогосподарське виробництво та має намір стати зернотрейдером з повним циклом виробництва — від вирощування до продажу. Також ДПЗКУ поновила виробництво борошна на деяких своїх КХП.  

2
Кернел
Детальніше ...
3,0 млн т
Елеваторні потужності: 3,0 млн т

Агрохолдинг «Кернел» управляє найбільшою в Україні по обсягам зберігання приватною елеваторною мережею, яка здатна  забезпечити об’єм одночасного зберігання біля 3 млн т зернових.

На 2021 рік в активах «Кернел» було 30 лінійних елеваторів у 13 областях України, загальною потужністю 2,57 млн т, та два термінали для зберігання і перевалки зерна в порту Чорноморськ — «Трансбалктермінал» та «Трансгрейнтермінал», сумарною потужністю зберігання 475 тис. т.

Кількість елеваторів підлогового типу зберігання в загальному обсязі постійно зменшується — на 2021 рік це 20,5%, переважну більшість зернових (61,0%) агрохолдинг  перевалює через високотехнологічні сучасні елеватори силосного типу зберігання із високим ступенем автоматизації, які можуть завантажувати маршрутні поїзди.

Стратегія «Кернел» націлена на збільшення оборотності своїх елеваторів, група поступово продає старі підлогові елеватори, які програють в оборотності й ефективності, та вкладає в будівництво й модернізацію. За  2018-2021 роки на ці цілі витрачено біля $63 млн.

У 2021 р. на двох елеваторних комплексах компанії «Дружба-Нова» збільшено обсяги зберігання за рахунок добудови додаткових силосів. У Чернігівській області в м. Ніжин добудовано 4 металевих ємності загальним об’ємом 37 тис. т, після чого обсяг зберігання на «Ніжинському елеваторі» склав 150,7 тис. т. У Сумській області в с. Біловод на «Біловодському елеваторі» загальна місткість доведена до 202 тис. т одночасного зберігання. 

Також, завершено та введено в експлуатацію першу чергу «Старокостянтинівського ОЕЗ», а саме — елеваторного комплексу «Старокостянтинівський елеватор» «Енселко Агро». «Старокостянтинівський елеватор» оснащено 12 силосами для сухого зерна та 9 силосами для вологого зерна, потужність одночасного зберігання елеваторного комплексу складає 120 тис. т, приймання автомобільних вантажів — до 5 тис. т на добу, залізничних — до 2 тис. т на добу. У проєкт будівництва «Старокостянтинівського ОЕЗ» інвестовано $130 мільйонів з коштів, які «Кернел» залучив при розміщенні єврооблігацій.

 

 

3
UkrLandFarming
Детальніше ...
2,66 млн т
Елеваторні потужності: 2,66 млн т

Ukrlandfarming є одним з найбільших українських агропромислових холдингів, який крім іншого, займається вирощуванням зернових і олійних культур та насіння у 22 регіонах України. Загальна потужність елеваторної мережі «Укрлендфармінг» складає 2,66 млн т одночасного зберігання, серед яких  переважна більшість — 82%, це металеві зерносховища силосного типу.

Компанії належить 3 комбікормових заводи та 17 елеваторів. З них найбільший в Україні — «Степанівський елеватор» «Агротермінал Констракшн» на 488 тис. т одночасного зберігання, і ще два входять до топ-10 лінійних українських елеваторів.

У 2021 році на елеваторі «Західний торгово-промисловий дім» велось будівництво ще однієї черги комплексу, після вводу в експлуатацію якої загальна потужність одночасного зберігання «Дубенського елеваторного комплексу» збільшиться до 320 тис. т.

4
НІБУЛОН
Детальніше ...
2,03 млн т
Елеваторні потужності: 2,03 млн т

Розвинена мережа елеваторів компанії СП «НІБУЛОН», яка представлена у 11 областях  України, налічує 14 лінійних елеваторних комплексів та 13 річкових портових перевантажувальних терміналів, у т.ч. перевантажувальний термінал у Миколаєві, який є одним із найтехнологічніших об'єктів в Європі. Компанія розбудували чималу інфраструктуру зернозберігання і логістики, загальна елеваторна потужність СП «НІБУЛОН» становить 2,03 млн т, з яких 1,13 млн т — потужності зберігання зерна на річці.

Переважна більшість елеваторних комплексів компанії — 82%  (445 зерносховищ, найбільша кількість в Україні) — це сучасні зерносховища силосного типу зберігання, близько 3,5% – ЗОГового типу зберігання та 14,5% – підлогові склади.

У 2020 р. СП «НІБУЛОН» збільшив обсяги зберігання на філіях «Вознесенська» — майже на 22  тис. т та «Голопристанська» — також майже 22 тис. т. У 2021 році збільшення обсягів зберігання не відбувалось, «НІБУЛОН» зосередив зусилля на модернізації потужностей перевантажувального терміналу в Миколаєві та філії «Кам’янка-Дніпровська».

У подальшому (на період 2022-2023 рр.) компанією планується будівництво додаткових силосів:

Пріоритетними на цей період будуть також проєкти з модернізації існуючих та створення нових аспіраційних мереж, модернізації транспортного і самопливного обладнання, встановлення додаткових бункерів відходів, зачисних шнеків у існуючих ємностях на елеваторних комплексах  СП «НІБУЛОН».

5
Прометей
Детальніше ...
1,69 млн т
Елеваторні потужності: 1,69 млн т

У складі Групи компаній «Прометей» на сьогоднішній день функціонує 29 елеваторних комплексів: в минулому році Група придбала ще два елеватори, разом наростив свої потужності ще на 90 тис. т.

У квітні елеваторну мережу «Прометею» поповнив «Явкінський елеватор» в Миколаївській області — колишній елеватор агрохолдингу Agromino. Тим самим, кількість зерносховищ в цій області збільшилося до 8.

Також літом 2021 року групою придбано «Золочівське ХПП» — її перший елеватор у Харківській області. Взагалі зерносховища «Прометея» присутні у 10 регіонах України: окрім вище названих, у Кіровоградській (5), Запорізькій (5), Одеській (3), Дніпропетровській (3), Хмельницькій, Київській, Херсонській і Сумській областях.

Сумарна потужність 29 елеваторів ГК «Прометей» складає 1,69 млн т, з яких переважна більшість,  77,8% — склади підлогового типу зберігання, 18,5% — бетонні силосні корпуси, а решта, 3,7% — зберігання у металевих силосах.

У 2021 р. «Прометей» придбав нові зерносушарки для елеваторів «Гребінки» (Київська область) і «Чотирбоки» (Хмельницька область). Інвестиційний проект був реалізований в рамках довгострокової стратегії розширення та модернізації елеваторного дивізіону.

Амбіції зайняти лідируючі позиції за потужностями елеваторного зберіганняв Україні ГК «Прометей» щорічно виправдовує новими угодами. У 2022 році в арсеналі Групи повинні з'явитися ще 4-6 елеваторів. Так, Група Прометей зайшла до операцій із придбання трьох елеваторних комплексів у Полтавській області та одного на Черкащині, після реалізації яких потужності одночасного зберігання компанії додатково збільшаться майже на 210 тис. т, а  регіони присутності ще на 2.

6
Епіцентр Агро
Детальніше ...
1,57 млн т
Елеваторні потужності: 1,57 млн т

Елеваторні активи агрохолдинга «Епіцентр Агро» зосереджені  у трьох областях України: Хмельницькій, Вінницькій та Київській областях. З 2018 року в будівництво, придбання та модернізацію елеваторів «Епіцентр Агро»  інвестував понад 6 млрд грн.

У травні 2021 року «Епіцентр Агро» приватизував майновий комплекс державного «Дунаєвецького комбінату хлібопродуктів» на Хмельниччині, після чого кількість лінійних елеваторів холдингу досягла 15. Загальна потужність одночасного зберігання елеваторних комплексів «Епіцентр Агро»  становить близько 1,566 млн т, з яких переважна більшість 74% — сучасні металеві ємності силосного типу, 20% — підлогові склади, а 6% — бетонні силоси.

І це не межа. В смт. Кременчуки Хмельницької області в 2021 р. холдингом побудовано ще один маршрутний елеватор «Антоніни», потужністю одночасного зберігання 100 тис. т, який 2022 року буде введено в експлуатацію.

Також «Епіцентр Агро» в процесі розбудови нових елеваторних хабів на Хмельниччині: в Шепетівці — елеватора «Шепетівка» на 120 тис. т та в Чотирбоках — елеватора «Чотирбоки» на 60 тис. т зберігання. Ці елеваторні комплекси також будуть здатні відвантажувати залізничні маршрути.

З 2021 р. «Епіцентр Агро» веде модернізацію елеватора в Дунаївцях, де буде збільшено потужність транспортного обладнання до 250 т/год і встановлені ємності оперативного зберігання. До переваг бетонних силосів додається висока продуктивність приймання та відвантажування зерна. 

«Європейський інвестиційний банк» у 2022 році виділить групі «Епіцентр К» кредит для розбудови сільськогосподарської інфраструктури у розмірі $120 млн. Кошти будуть спрямовані на будівництво елеваторних комплексів для зберігання зернових та олійних культур. Таким чином елеваторне господарство «Епіцентр Агро» у найближчій перспективі зросте із існуючих 1,57 млн т до 2 млн т і більше.

7
МХП
Детальніше ...
1,1 млн т
Елеваторні потужності: 1,1 млн т

Власні елеваторні потужності агрохолдінгу МХП зосереджені в центральній, західній та північній частині України. Елеваторний комплекс МХП нараховує 16 елеваторів. Три елеватори розташовані при комбікормових заводах, а 13 — лінійні елеватори, потужністю одночасного зберігання — 750 тис. т із урахуванням зберігання у поліетиленових рукавах. 

Щорічно частину зерна агрохолдінг закладає в рукави. У складі МХП є елеваторні майданчики для перевалки зернових та олійних культур, де немає силосів на пласкій основі, тут зерно зберігають виключно у полімерних рукавах.

У 2021 р. МХП продав елеватор «Добропільский комбінат хлібопродуктів» на Донеччині, місткістю 37 тис. т. Загальна потужність одночасного зберігання на елеваторах агрохолдингу, не враховуючи зберігання у поліетиленових рукавах, складає близько 1,1 млн т зернових та олійних культур.

На 2022 рік в компанії заплановано будівництво елеваторного комплексу у Сумській області. Планова потужність одночасного зберігання нового елеватору — 100 тис. т, продуктивність зерносушильного обладнання — 2000 т/добу. 

Також на цей рік в МХП намітили розширення трьох діючих елеваторів у Івано—Франківській та Вінницькій областях. Будівництво 2-х та 3-х ліній приймання збільшить потужності на кожному з елеваторів.

На «Городенківському елеваторі» філії «Перспектив» та «Калинівському елеваторі» це додаткове розміщення 60 тис. т зберігання та збільшення сушки до 2000 т/добу. На «Вендичанському елеваторі» «МХП-Агрокряж» — додаткове розміщення 30 тис. т зберігання та сушки до 1000 т/добу.

8
ОптімусАгро Трейд
Детальніше ...
839 тис. т
Елеваторні потужності: 839 тис. т

Елеваторні потужності «ОптімусАгро Трейд» розташовані у Харківській, Кіровоградській, Черкаській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях.

На сьогоднішній день «ОптімусАгро Трейд» має 27 лінійних елеваторів загальною паспортною потужністю 993,7 тис. т. Порівняно з 2020 роком потужності зі зберігання компанії зменшились на 24,5 тис. т за рахунок продажу «Магедівського ВСП».

Також, декілька зерносховищ перебувають на консервації. Робоча ємність діючих елеваторів компанії — 839 тис. т зберігання, з них 64% — склади підлогового типу зберігання та 36% — бетонні силоси.

9
TESSLAGROUP
Детальніше ...
827 тис. т
Елеваторні потужності: 827 тис. т

TESSLAGROUP надає послуги з приймання, зберігання, відвантаження зернових та олійних культур на своїх елеваторах з 2006 року. Група компаній на сьогоднішній день має у своєму складі 19 елеваторних комплексів, розташованих у 7 регіонах України. Зерносховища мають зручне логістичне розташування та можливість відвантаження зерна на залізничний, водний та автомобільний транспорт.

Загальна потужність елеваторного господарства TESSLAGROUP становить 827 тис. т одночасного зберігання. З них зерносховища підлогового типу зберігання складають 74,4%, бетонні силоси — 25%, а решта — зберігання в металевих силосах. 

У 2021 р. групою компаній TESSLAGROUP було проведено модернізацію деяких елеваторів. На «Пеньківському елеваторі» «Еколінія» реконструйована під'їзна колія, встановлені вагонні ваги та дві маневрові лебідки при станції Ярошенка. 

На елеваторі «Еколінія» в с. Балинівка Хмельницької області побудовано нову зерносушарку та оперативний силос, лінію по розвантажуванню автомобілів, норійну вежу і теплогенеруючу установку.

В 2022 р. на елеваторі «Еколінія» в Хмельницької області планується будівництво транспортної галереї та силосу для зберігання зерна загальним об’ємом 9314 м³.

10
Держрезерв
Детальніше ...
700 тис. т
Елеваторні потужності: 700 тис. т

Аграрні активи «Державного агентства резерву України» (Держрезерву) розташовані в 10 областях України. В структуру Держрезерву входять 11 елеваторів із філіями, паспортна потужність одночасного зберігання яких оцінюється в 1,19 млн т. Переважно це старі зерносховища ЗОГового типу — 73,64%, решта — підлогового типу зберігання. За оцінками попередніх керівників «Держрезерву», не більше 60% з них (близько 700 тис. т зберігання) здатні зберігати зерно.

Не всі з елеваторів «Держрезерву» повноцінно працюють, а деякі знаходяться в важкому технічному стані та потребують залучення інвестицій. До підприємств, які не провадять господарську діяльність, наприклад, відноситься «Новотроїцький елеватор» в Херсонській області.

У 2020 році відбулася масштабна ревізія Держрезерву України, яка виявила зникнення тисяч тонн запасів, катастрофічний технічний стан підприємств і багатомільйонні фінансові махінації. В листопаді 2021 року НАБУ і САП завершили розслідування за фактом можливої розтрати службовими особами Державного агентства резерву України зерна на суму понад 3,2 млн грн.

На багатьох елеваторах «Держрезерву» існує значна заборгованість із заробітної плати, а також зі сплати податків та рахунків за енергоносії. Так, на Миколаївщині на елеваторі «Хлібна база №76» неспроможність сплатити за електропостачання призвела до відключення його від електроенергії за існуючі борги.

«Держрезерв» намагається повернути довіру виробників сільгосппродукції, яка була втрачена в тому числі й через оприлюднення інформації про розслідування НАБУ.

11
Bunge Україна
Детальніше ...
570 тис. т
Елеваторні потужності: 570 тис. т

Компанія Bunge працює на ринку сільгосппродукції та продуктів харчування більш ніж в тридцяти країнах світу. На ринку України з 1998 року.

Основними елеваторними активами Bunge Україна є морський зерновий термінал «Грінтур-Екс» з елеваторною складовою для зберігання соняшнику, та дочірнє підприємство «Сантрейд», що управляє елеваторами у Вінницькій, Дніпропетровській, Одеській та Кіровоградській областях.

Загальні потужності одночасного зберігання зернових та олійних культур компанії становлять 570 тис. т. З них 27,7% — металеві силоси, 53% — бетонні силоси, 19,3%  — підлогові склади.

12
Астарта-Київ
Детальніше ...
565 тис. т
Елеваторні потужності: 565 тис. т

До складу департаменту сільськогосподарського виробництва «Астарта-Київ» — компанії «Зерно-Агротрейд» — входять 7 власних високотехнологічних елеваторних комплексів, які  розташовані у Полтавській (4), Хмельницькій (2) та Вінницькій (1) областях.

У 2021 році на «Красилівському елеваторі» об’єм зберігання збільшено до 74,4 тис. т за рахунок добудови ще одного силосу на 12,4 тис. т. Загальна потужність одночасного зберігання елеваторних комплексів «АСТАРТИ» становить 565 тис. т, це повністю металеві ємності силосного типу зберігання.

Майже всі елеватори агрохолдингу зберігають не тільки власні зернові та олійні культури, а здійснюють прийомку зерна від третіх осіб і на зберігання, і на доробку. Найпотужніший в «АСТАРТІ» — «Семенівський елеватор», розрахований на одночасне зберігання 120 тис. т збіжжя.

Завдяки відповідності усіх елеваторів агрохолдингу критеріям маршрутних, наявності власних локомотивів та вагонів-зерновозів, оборотність елеваторів агропромхолдингу становить в середньому два обороти.

У 2021 році «Астарта-Київ» почала реалізацію інвестпроєкту з розбудови ще одного — восьмого елеваторного комплексу у м. Чернігів. Першу чергу «Чернігівського елеватору» на 58 тис. т заплановано запустити у липні 2022 року. Після повної реалізації проєкту об’єм зберігання «Чернігівського елеватору»  компанії «Зерно-Агротрейд» збільшиться до 70 тис. т, тут зможуть щодоби приймати до 4,5 тис. т, а відвантажувати 54 вагони.

13
ІМК
Детальніше ...
554 тис. т
Елеваторні потужності: 554 тис. т

Агрохолдинг ІМК обробляє землі у Полтавській, Чернігівській та Сумській областях. Група використовує тільки власні сховища.

Елеваторні потужності ІМК дозволяють одночасно зберігати 554 тис. т зернових та олійних культур. Частину врожаю кукурудзи, якщо не вистачає потужностей на елеваторі, тимчасово зберігають у мішках та рукавах. Потужності по зберіганню ІМК на 100% задовольняють потреби компанії в зберіганні продукції.

У 2021 році компанія модернізувала деякі зерносховища. На елеваторі «Бурат» оновлено лабораторну техніку — встановлено новий аналізатор зерна Infratec. На елеваторі «Млибор» Чернігівського кластеру ІМК встановили нову зерносушарку STRAHL з рекуперацією тепла проектною потужністю 55,7 т/год. На елеваторі «АгроКІМ» встановлено дві нових вагові платформи та пневматичний автоматичний пробовідбірник зерна.

 

14
АГРОТРЕЙД
Детальніше ...
529,7 тис. т
Елеваторні потужності: 529,7 тис. т

До структури Групи «АГРОТРЕЙД» входять дев’ять елеваторів у Чернігівській, Сумській, Полтавській та Харківській областях. Усі вони мають залізничні гілки та автомобілерозвантажувачі.

Загальна потужність одночасного  зберігання елеваторних активів Групи складає 529,7 тис. т зернових та олійних культур. У підлогових складах зберігається 67,5% зерна, у бетонних силосах — 21,2 %, а у металевих силосах — 11,3%.

«АГРОТРЕЙД» розширює свої потужності зберігання до 570 тис. т за рахунок зберігання зерна у поліетиленових рукавах. Однак три елеватори компанії у Хартківскій області з початку 2022 року виставлені на продаж. 

Минулого року Група «АГРОТРЕЙД» інвестувала в модернізацію 7,12 млн грн. На елеваторі «Доч-Хліб» встановили новий підйомник, який дозволяє піднімати авто будь-якого типу розвантаження загальною вагою до 80 т. Також реконструювали точки розв’язок транспорту і збільшили приймальний бункер під підйомником.

 

 

15
Контінентал Фармерз Груп
Детальніше ...
506 тис. т
Елеваторні потужності: 506 тис. т

Cільськогосподарська компанія «Контінентал Фармерз Груп» (CFG) є дочірньою компанією групи SALIK, що належить Фонду державних інвестицій Королівства Саудівська Аравія і займається виробничою діяльністю у 5 регіонах на Заході України.  

«Контінентал Фармерз Груп» має власні елеваторні комплекси силосного типу зберігання на 387 тис. т, які раніше належали агрохолдінгу «Мрія» у Тернопільській області, та сушильно-зернові комплекси на 33 тис. т зберігання у Львівській області.

У 2021 році «Контінентал Фармерз Груп» придбала ще один елеватор в м. Городенка Івано-Франківської області, потужністю зберігання 87,5 тис. т. Після цього, сумарна потужність елеваторних комплексів «Контінентал Фармерз Груп» склала 506 тис. т.

У найближчій перспективі «Контінентал» планує збільшити потужність зберігання зерносховищ до 600 тис. т, інвестуючи в розвиток інфраструктури, будівництво та технічне оновлення.