Херсонський морський торговельний порт

Державний портовий оператор Херсонського порту
3586

ДП «Херсонський морський торговельний порт» (ГП «ХМТП») — державний стивідор, підприємство, що входить до складу єдиного транспортного комплексу України.

З серпня 2023 р. приєднан до ДП «Стивідорна компанія «Ольвія». 

Порт засновано 1778 р., але для великих вантажоперевезень тривалий час не використовувався через недостатню глибину Дніпра.

З червня 2020 року ДП «ХМТП» є першим майданчиком пілотного проєкту концесії в портовій галузі та перебуває під управлінням компанії «Рисоіл-Херсон» (консорціум «Петро ойл енд кемікалс» (Georgian Industrial Group) та RISOIL S.A.). Період дії концесії — 30 років. У серпні 2021 року один із партнерів об'єднання — RISOIL S.A., заявив про вихід із проєкту концесії.

23 грудня 2021 р. ДП «23 грудня 2021 р. ДП» перейшов в управління компанії-концесіонера «Рисоіл-Херсон» строком на 30 років.

Концесіонеру надається виключне право створювати, будувати та управляти Херсонським морським торговельним портом для його модернізації та подальшого розвитку. 

Концесіонер зобов'язується :

 • протягом перших 3,5 років із дати закінчення перехідного періоду інвестувати в об'єкт щонайменше 216 млн грн, а протягом перших 10 років — ще додатково не менше ніж 62 млн грн (у цінах 2019 року);
 • забезпечити обсяги перевалки вантажів порту 2030 року на рівні щонайменше 1,36 млн т;
 • вкласти в розвиток місцевої інфраструктури щонайменше 18 млн грн, зокрема, забезпечити співфінансування капремонту дорожнього покриття вулиць на шляху до порту і нового майданчика для стоянки вантажівок за межами міста;
 • ссприяти збільшенню до 80% частки вантажів, що прямують до порту з використанням залізничного, внутрішнього водного та інших видів транспорту, крім автомобільного;
 • забезпечити безперервну діяльність порту;
 • перевести всіх працівників Херсонського морпорту та частину працівників АМПУ, не допускаючи їхнього звільнення за своєю ініціативою або ініціативою уповноваженого ними органу протягом 10 років з моменту прийняття концесіонером на роботу;
 • щорічно платити 12 млн грн концесійного платежу (з урахуванням індексації та 7% від чистого доходу концесіонера)

Херсонський морський порт розташований на правому високому березі Дніпра, за 25 км від Дніпровського лиману і за 95 км від моря. Підхід до порту здійснюється фарватером, що проходить річкою Рвач, рукавом Вільховий Дніпро і власне Дніпром.

Основні характеристики порту:

Довжина причальної лінії — 1,6 км, кількість вантажних причалів — 10, глибини біля стінки причалів — до 8,25 м.

Навігація в порту триває цілий рік. Проєктна продуктивність порту — 5 млн. т на рік.

Транспортна інфраструктура дає змогу доставляти вантажі в порт автомобільним, залізничним, морським і річковим транспортом.

Вивезення вантажів з підприємства і завезення вантажів на підприємство здійснюється суднами з максимальною осадкою в прісній воді до 7,6 м і максимальною довжиною до 200 м.

Спеціализація ДП «ХМТП»:

У порту переробляються генеральні, навалювальні та насипні вантажі.

Понад 40% вантажів, що переробляються в порту — мінеральні добрива та хімічні вантажі навалом і пакетовані, і близько 40% — хлібні вантажі. У порту також переробляють чорні метали всіх профілів, чавун у чушках, кокс, феросплави, ліс, торф.

Причали

Державний стивідор «Херсонський морський торговельний порт» оперує причалами №№1, 2, 3, 4, 5, решту здано у спільну діяльність приватним стивідорним компаніям — ПАТ «Херсонський комбінат хлібопродуктів», ТОВ «Херсонес», ХПГП «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами», Херсонський державний завод «Паллада», Філія АСК «Укррічфлот» «Херсонський річковий порт», ПАТ «Херсонський суднобудівний завод».

Основні послуги ДП «ХМТП»:

 1. Перевалка зовнішньоторговельних, транзитних і каботажних вантажів
 2. Виробництво вантажно-розвантажувальних робіт
 3. Сепарування, кріплення вантажу, суха зачистка трюмів, зважування вантажу на 60-ти тонних і 30-ти тонних автовагах
 4. Пакування навалювальних і насипних вантажів у мішки 50 кг, Big-Bag від 500 до 1000 кг
 5. Зберігання вантажу на території порту з метою накопичення клієнтом суднової партії.

На території ДП «ХМТП» розташовані криті склади (загальною вантажомісткістю 20 тис. т одночасного зберігання) і відкриті складські майданчики (місткістю 30 тис. т одночасного зберігання).

Допоміжні послуги ДП «ХМТП»:

 1. Перевезення суднами портового флоту зовнішньоторговельних і транзитних вантажів у порти Чорного моря
 2. Буксирний супровід
 3. Льодове проведення
 4. Видобуток, відвантаження і доставка піску за адресою клієнта
 5. Експедирування експортних, імпортних і транзитних вантажів.

Портові потужності на кінець 2021 р.:

 1. Портальні крани «Ганц», «Альбрехт», «Альбатрос»: в/п 5-20 т – 14 одиниць;
 2. Плавкрани: г/п 16 т — 4 одиниці; 100 т — 1 одиниця; 150 т – 1 одиниця;
 3. Автонавантажувачі вилочні: в/п от 1,25 т до 5 т – 34 одиниці; в/п 10 т – 4 одиниці; в/п 16 т — 3 одиниці;
 4. Автонавантажувачі фронтальні (ковшові): обсяг ковша 0,4–5 м3 — 16 одиниць;
 5. Трактори здійснюють приймання, зберігання і відвантаження зерна на судна — 3 одиниці, бульдозери — 9 одиниць, портові тягачі — 3 одиниці, вантажні автомобілі 9 одиниць, роллтрейлери;
 6. Комплекс із пакетування мінеральних добрив: у мішки 50 кг, Big-Bag — від 500 до 1000 кг.

Комплекс із переробки зернових вантажів

Зерновий перевантажувальний комплекс Херсонського МТП (ЗПК) розташований у Херсонському морському торговому порту в тилу причалів №№2 і 3.

У 2009 році починалося проектування зернового комплексу на 22,5 тис. т, будівництво передбачало дві черги. Перша черга зернового комплексу введена в експлуатацію в грудні 2012 року.

ПК здійснює приймання, зберігання і відвантаження зерна на судна і має ємність одноразового зберігання зернових — 11,2 тис. т. Основну частину вантажів зернового комплексу ДП «ХМТП» займає соя — її понад 90%, решта 10% — це пшениця і ячмінь.

Потужність автоприймання — до 80 машин на добу. Перевалка зерна здійснюється на обладнанні, розрахованому на приймання 200 тонн зерна на годину.

Читати за темою: «Машини, які доставляють зерно в наш порт, розвантажуються швидко. Спеціальний пристрій піднімає і вивантажує машину з причепом всього за 10 хвилин. Пристрій може легко прийняти у свою платформу 80-тонний автопоїзд завдовжки 22 метри, причому зерно одразу ж відправляється за заданим маршрутом».

Зерно з вагонів і автомашин висипається в бункери і системою транспортерних стрічок потрапляє на склад. Передбачено перевалку зерна за прямим варіантом.

Щоб зробити стивідорну компанію більш конкурентоспроможною, у ХМТП почали використовувати ковші місткістю 15 кубометрів замість грейферів, у результаті кран вивантажує за раз 7-8 т замість 5.

Також на ЗПК надаються послуги лабораторії з визначення якості зерна, продуктів переробки зерна при формуванні суднових партій.

Історія розвитку:

1778 р. — засновано м. Херсон: для зміцнення південних рубежів Російської імперії, в гирлі Дніпра — яке мало стати базою для створення чорноморського флоту.

1803-1806 рр. — Херсон набуває статусу губернського центру і починає розвиватися як торговельний порт. На асигновані урядом кошти будується верф торговельного суднобудування, з якої щорічно спускали на воду від 20 до 30 торговельних суден.

1810-1830 рр. — місто стало великим центром цивільного суднобудування, звідси за кордон відправляли будівельний ліс, вовну, сало, пшеницю, мідь, рибу; ввозили тонке сукно, шовк, прянощі.

1831-1843 рр. — купецькі верфі стали єдиною державною верф'ю, де за цей період було побудовано 187 суден. Порт мав великий вітрильний та паровий флот.

1961-1900 рр. — поглиблення судноплавного каналу, роботи з поглиблення Дніпровського дна.

1900-1901 рр. — порт вийшов на четверте місце з експорту в Російській Імперії зі щорічним вантажообігом майже 900 тис. т, знову відкриваються морські ворота міста Херсон стає значним портом експортування хліба.

1950-1970-е рр. — обладнаний сучасною технікою, Херсонський морський порт стає одним із провідних на Чорному морі, посідав гідне місце в зовнішньоторговельних зв'язках СРСР. До кінця 1970-х рр. вантажообіг порту наблизився до 4 млн т., механізація вантажно-розвантажувальних робіт перевищила 90%.

1990-е рр. — після розпаду Радянського Союзу Херсонський морський порт реорганізували в Державне підприємство «Херсонський морський торговельний порт». Знищення радянської держави обвалило показники вантажообігу порту, які до середини 90-х становили в середньому 1,6 млн т.

2000-е рр. — порт вийшов із кризи і переробляв близько 2,5-2,6 млн т вантажів. Але можливості порту обмежувало його розташування на правому березі Дніпра, за 25 км від Дніпровського лиману і за 95 км від моря. Глибина каналу та причалів становить лише 8 м, що обмежує можливості в прийманні великотоннажних суден.

2012-2013 рр.  — введено в експлуатацію першу чергу Зернового перевантажувального комплексу. Свидкість обробки зернових збільшилася втричі.

2014 р. — за перше півріччя Херсонський МТП перевалив 619,25 тис. т зернових, його частка в перевалці хлібних вантажів склала 5% від загальної кількості в портах.

2015 р. — після виходу з кризи Херсонський морський порт спільними зусиллями державних і приватних стивідорів наростив свій вантажообіг до рівня радянських показників, а 2015 року завдяки відтоку вантажів із портів Азовського моря побив радянський рекорд, обробивши 4,134 млн т.

2016 р. — за підсумками січня-жовтня 2016 року спільними зусиллями Херсонський порт перевалив 1 063,13 тис. т хлібних вантажів, що перевищує показники минулого року на 47,6%.

2017 р. —  За підсумками ДП «Херсонський морський торговельний порт» перевалив 592,4 тис. т зерна, що на 31,6% менше порівняно з 2016 р.

Адміністрація морських портів України та ЄБРР підписали в Лондоні договір про фінансування розроблення ТЕО проекту концесії ДП «ХМТП».

2018 р. —  показники вантажообігу Херсонського морського порту склали 3,07 млн т.

Виконуючим обов'язки директора ДП «Херсонський морський торговельний порт» у січні 2018 року призначено Сухіна Олександра Анатолійовича.

2019 р. — Консультанти з Міжнародної фінансової корпорації (IFC) повідомили інвесторів про останні зміни, які було внесено в концесійні проєкти під час підготовки до проведення конкурсів.

У жовтні Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт №1046 «Про концесію» і було оголошено, що ДП «ХМТП» передадути у концесію на 30 років, за які очікується залучення 1,4 млрд грн інвестицій приватного партнера.

2020 р. — ву січні на конкурс концесії Херсонського порту подали заявки 4 учасники: Busserk Liman Isletme Loj (Туреччина), «Спеціальна компанія «Морський порт Херсон», «Рисоіл-Херсон» та «Укрморпорт», «Рисоіл-Херсон» переміг ву конкурсі на концесію майна ХМТП.

«Рисоіл-Херсон» — консорціум «Петро ойл енд Кемікалс» (Україна) та RISOIL S.A. (Швейцарія).

У лютому Шостий апеляційний адміністративний суд Києва постановив зупинити дію наказу Міністерства інфраструктури про концесію порту. Позов подала «Спеціальна компанія «Морський порт Херсон». Через кілька днів Міністерство інфраструктури України через суд скасувало зупинення концесії. 

Навесні Антимонопольний комітет надав дозвіл на концесію, а Верховний Суд скасував постанову Шостого апеляційного адміністративного суду, яке блокувало завершення концесійного конкурсу в морському порту Херсона.

26 червня між Міністерством інфраструктури України, державним підприємством «Адміністрація морських портів України», ТОВ «Рисоіл-Херсон» і ТОВ «Проєктна компанія РисоілХерсон» відбулося  підписання концесійного договору про передачу в концесію майна ДП «Херсонський морский торговельний порт» та майна державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

2021 р. —  у березні було заявлено, що ДП «ХМТП»  передадуть в експлуатацію концесіонеру до кінця березня 2021 року.

У серпні Шота Хаджишвілі заявив про вихід з проєкту концесії  ГДП «ХМТП», своє рішення він пояснив непрозорими умовами роботи в порту. Партнери Georgian Industrial Group, які перемогли в концесійному конкурсі, продовжать роботу.

У жовтні ще один інвестор, що входить до компанії  «Рисоіл-Херсон» Джемал Інаїшвілі, заявив про вихід з проєкту концесії. Основною причиною він назвав затягування процесу передання порту концесіонеру Міністерством інфраструктури України (МІУ) та Адміністрацією морських портів України (АМПУ)

23 грудня Міністерство інфраструктури України, ДП «АМПУ», «Рисоіл-Херсон» і «Херсонський порт» підписали акти про передачу майна порту. Загальна сума інвестицій згідно з договором державно-приватного партнерства (ДПП) становить 320 млн грн.

2022 р. — порт припинив роботу через війну.

2023 р. — у серпні за пропозицією Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури прийнято рішення щодо реорганізації ДП «Херсонський морський торговельний порт» шляхом його приєднання до державного підприємства «Стивідорна компанія «Ольвія».

Виконання обов'язків директора ДП «ХМТП» покладено на Маховського Геннадія Федоровича. 

 

 

Контакти

Херсонська область, м. Херсон, вул. Потьомкінська, буд.3
+380 (552) 32-87-87
office@seaport.kherson.ua
Подивитись на мапі

Діяльність

Портові елеваториЛогістика