Підготовка зерносховищ до сезону: що роблять елеватористи та які виклики перед ними стоять

Як елеватористи готуються до нового сезону та які проблеми вирішують?
Як елеватористи готуються до нового сезону та які проблеми вирішують?
Джерело фото: Elevatorist.com

З року в рік звучить твердження, що наступний сезон буде нетиповим. Так і зараз. До аграрних особливостей, наприклад, зміна посівних площ під зерновими/олійними, додався ще фактор війни. Міністр агрополітики Микола Сольський прогнозує збільшення посівів сої та соняшника шляхом зменшенню площ під дорогою у вирощуванні кукурудзою. Як готуються до нового «олійного» сезону та перед якими викликами цьогорічна техбаза ставить елеватористів?

Класична техбаза: що роблять на елеваторах

Підготовка зерносховища до нового сезону незмінно класична, каже керівник департаменту технічного забезпечення компанії «Волинь-зерно-продукт» Олександр Попов. Але цього року вона обтяжена додатковими проблемами та викликами воєнного часу.

Загалом техбаза включає зачистку елеватора від залишків зерна, а якщо залишки є, то їх охолодження, якщо це дозволяє погода. Як розповів Олександр Попов, на елеваторах «Волинь-зерно-продукт» практикують вимивання місткостей і складів, щоб в червні-на початку липня якісно провести обробку фунгіцидами для знешкодження шкідників. А далі спеціалісти проводять технічний огляд транспортних елементів.

«Загалом це огляд транспортерних стрічок, ремонт ланцюгів, перегляд мотор-редукторів, підшипників і таке інше. Заміна спадів, якщо є така потреба, самопливів», — каже Олександр Попов.

Про те, що транспортне і самопливне обладнання найбільше зношується за сезон, та потребує уваги під час техбази, кажуть і в ГК «Прометей». Регіональний директор елеваторного напрямку ГК Дмитро Максименко наголосив, що він модернізації цього обладнання залежить відсутність зупинок по його ремонту в гарячий сезон.

Аграрії обіцяють посіяти цього року більше соняшнику, ніж у минулі роки. Тому елеватористам варто приготуватися до того, що транспортне обладнання буде протиратися швидше, ніж при роботі з зерновими. Варто звертати увагу на цей фактор і безпосередньо в розпал сезону.

«При прийманні олійних культур, особливо соняшника, рекомендується частіше перевіряти транспортне обладнання, та ремонтувати футерування в самопливах. Оскільки олійні культури більш маслянисті і мають меншу сипучість, то можливе зависання продукту в місцях переходів на секторах, — на це також треба зважати», — розповів директор «Ніжинського елеватора» Grain Alliance Євген Примушко.

Якщо планується приймати дрібнонасіннєві культури, наприклад, ріпак, треба перевірити транспортери на відсутність зазорів між деталями, наголосив технічний директор ТОВ «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» Ігор Ропан.

Він також наголошує, що незалежно від того, які культури планують приймати на елеваторі, потрібно перевірити наявність та працездатність вибухозахисту транспортного обладнання.

Також цікаво: Сертифікація ISCC — що це таке та навіщо вона потрібна

Металічні силоси елеватора

Підготовка зерносушарки до нового сезону

Догляд за зерносушарками в міжсезоння передбачає очищення від залишків та подальше технічне обслуговування. У кожної моделі свої особливості та вимоги по догляду, але експерти наголосили, що для всього обладнання важлива чистота зберігання.

«Перевіряється робота температурних датчиків на зерносушарках та теплових агентах (газових та твердопаливних), зерносушарки мають бути зачищені від пилу та відходів, а також не допускається зависання продукту, бо це ризик загоряння», — зазначив директор «Ніжинського елеватора» Grain Alliance Євген Примушко.

Органічні рештки, якщо залишити їх в обладнанні, можуть викликати корозію металу. Ще один момент — чистота пальників. В них можуть потрапляти, наприклад, пташки, що згодом призведе до зупинки сушарки. Олександр Попов рекомендує попереджувати подібні проблеми: як мінімум, накривати їх тентом.

Зерносушарку треба зберігати повністю очищеною, кажуть експерти

Важливий аспект — попередження пожеж. Безперечно, основна задача щодо цього лежить на операторах зерносушарок безпосередньо в процесі сушіння. Але для профілактики цієї проблеми рекомендують кілька прийомів.

«Перше — встановити фільтри повітря перед пальниками від зернового пилу. Друге — для теплогенераторів на альтернативному паливі використовувати тільки повноцінні теплообмінники, які повністю виключають контакт зерна з топковими газами», — каже технічний директор ТОВ «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР»  Ігор Ропан.

Під час сушіння потрібно зважати на правильну роботу операторів. На цьому наголошують всі експерти: пожежна безпека в роботі зерносушарки починається з кваліфікованого персоналу. Часто на елеваторах оператори це сезонні працівники, яких треба навчати з нуля щосезону.

«Важливо приділяти більше уваги підготовці персоналу, який працює на зерносушарці. Оператори мають бути максимально підготовлені. Треба розуміти, що сушарки як на газу природному чи скрапленому, так і з теплогенератором можуть загорятися. На жаль, часто ми зустрічаємо непідготовлених операторів, які просто не проводять регламентні роботи з очищення або не навчені технології сушіння», — каже керівник компанії GRECO Group Іван Корженко.

Також читайте: Стратегічне рішення — Alebor Group про будівництво перевантажувального терміналу ВСТ на кордоні з Румунією

Підготовці операторів зерносушарок треба приділяти особливу увагу

Як готують теплогенератори до роботи в новому сезоні

Все більшу кількість елеваторів обладнують теплогенераторами. Як готують до нового сезону це обладнання? Технічний директор ТОВ «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР»  Ігор Ропан каже, що техобслуговування генераторів необхідно проводити наприкінці сезону як його логічне завершення, при цьому жодної іншої підготовки обладнання не потребує.

«Після першого сезону наші фахівці гарантійно обслуговують теплогенератори, та навчають цьому персонал елеватора», — сказав Ігор Ропан.

Теплогенератор ТОВ НОВИЙ ЕЛЕВАТОР

У компанії GRECO Group розповідають, що технічне обслуговування теплогенератора займає 1-2 дні, в залежності від навантаження, яке лягло на це обладнання. ТО роблять спеціалісти компанії-виробника. В основному обслуговування всіх об'єктів проходить навесні — березень, квітень, травень.

«Проводиться повне очищення, перевірка електричних систем, заміна розхідних матеріалів. ТО потрібно проводити щороку. Іноді клієнти роблять це раз у два або три роки, а деякі проводять техобслуговування самостійно, але це не рекомендується», — пояснив Іван Корженко.

Керівник зазначив, що замовнику не обов'язково вивчати проведення ТО теплогенератора, оскільки виробник бере цю відповідальність на себе.

Теплогенератор GRECO Group

Майбутній «олійний» сезон Іван Корженко оцінює добре в плані роботи з теплогенераторами, так каже, що зерносушарки на альтернативному паливі без проблем справляться з викликами. Оскільки, по-перше, соняшник сушиться легше і швидше, ніж, скажімо, кукурудза, по-друге, зіграє свою роль погодний фактор.

«Для нашого обладнання сушити соняшник набагато легше, ніж кукурудзу при мінусових температурах в грудні-січні. Різниця в тому, що якщо на кукурудзі теплогенератор працює приблизно на 50-60% стандартної потужності, то на соняшнику — на 20% потужності. Тобто, нам потрібно дати менше температури, тепла, менше палива. Якщо  на кукурудзі розхід на імпортних сушарках з рекуперацією там 2,5-2,7 кг на тонновідсоток, то на соняшнику це буде 1,2-1,3 кг», — звернув увагу керівник GRECO Group.

Актуальне: Біометан і біоетанол. Держава сприятиме розвитку біопереробки

Як готують до нового сезону лабораторії елеваторів

Лабораторне обладнання для визначення якості зерна теж проходить підготовку до нового сезону. Заступниця директора з якості «Білозаводського елеватора» Тетяна Под'ячева розповіла, що саме в міжсезоння проводять повірку приладів. Повіряється практично все обладнання: сушильні шафи, термометри, психрометри, пурки (якщо не електронні), «Інфратек» чи інше експрес обладнання для визначення якості, калібрувальні гирі.

В залежності від графіків, процедура відбувається щороку чи раз на два роки. Щоб не залишати підприємство без обладнання на цей час, треба мати декілька комплектів із найголовнішого, — набори сит, ваги. Повірка може займати до місяця.

«Стараються робити так, щоб одні ваги повірялися цього року, а наступного — інші, щоб лабораторія не лишалася без сертифікованого обладнання. Як показує практика, треба мати двоє-троє ваг, хоча б два комплекти сит з різними роками повірки», — уточнила Тетяна Под’ячева.

В лабораторіях теж готуються до нового зернового сезону

Також експертка наголошує, що перед новим сезоном важливо підвищувати кваліфікацію працівників. Проводити навчання може начальник лабораторії або запрошений експерт онлайн чи офлайн. Хоча онлайн навчання не дає такого ж ефекту, вважає Тетяна Под’ячева.

«Кожний начальник лабораторії має своє бачення щодо цього. Але є якісь зміни до ДСТУ, щось забувається. Наприклад, з пшеницею відпрацювали сезон і більше її немає. Тому перед новим сезоном можна нагадати, попрацювати з нормативною документацією, відмити ту ж клейковину, щоб поновити свої знання», — вважає Тетяна Под’ячева.

Провести навчання та прийняти іспит у своїх працівників може і начальник ПТЛ, каже експертка. Головне — поновити знання.

Також цікаво: Планета Пластик — попри війну ми можемо покрити 200% потреб у зернових рукавах в Україні

Проблеми техбази-2023

І все описане вище відбувається зараз в умовах повномасштабної війни, відключення електрики та ракетних обстрілів. Як зазначили в ГК «Прометей», виникло багато нюансів, які зараз гальмують підготовку елеваторів до нового сезону.

Всі експерти кажуть, що значні проблеми приносять саме аварійні відключення світла. В компанії Grain Alliance розповіли, що відключення викликають не тільки критичні проблеми в роботі всього елеватора, а можуть привести і до займання зерна в сушарці.

Ще одна проблема, яку відчувають зараз на елеваторах — дефіцит кваліфікованого персоналу.

«Головна проблема — це кадри, які працювали на елеваторі. Значна їх кількість знаходиться на службі в ЗСУ. Кадрова політика є важливим фактором при підготовці елеваторів до нового сезону, так і в подальшій роботі», — каже регіональний директор елеваторного напрямку ГК «Прометей» Дмитро Максименко.

А в компанії Grain Alliance наголошують, що спеціалісти, які продовжують працювати на елеваторах, ризикують життям під час ракетних обстрілів. Заступник комерційного директора з питань роботи елеваторного господарства Володимир Клепач звернув увагу, що під час повітряної тривоги за правилами працівники мають перебувати в укритті. Проте на елеваторі неможливо зупинити технологічний процес, тому елеватористи, ризикуючи своїм життям, залишаються на робочих місцях.

Вартість елеваторного обладнання виросла

Наступна проблема техбази цього року — подорожчання елеваторного обладнання. За словами Дмитра Максименка, обладнання здорожчало, а кількість виробників та дистрибуторів обладнання зменшилася.

«Раніше у нас була можливість вибирати із 10 фірм, які виробляють, наприклад, транспортерну стрічку. То зараз це 2-3 фірми. Відповідно, ціна на транспортерну стрічку до повномасштабного вторгнення була 28 тис. грн, зараз вона коштує 56 тис. грн», — розповів  Дмитро Максименко.

Загалом, як повідомив регіональний директор ГК «Прометей», на сьогодні обладнання для елеваторів на українському ринку подорожчало як мінімум на 30%, а на деякі позиції ціни зросли вдвічі.

Олена Гайдук, Elevatorist.com