Планета Пластик: попри війну ми можемо покрити 200% потреб у зернових рукавах в Україні
«Планета Пластик» — єдиний в Україні виробник полімерних рукавів для зберігання зерна. Потужності підприємства знаходяться в Ірпені, тому у березні 2022 року опинилися під ворожим вогнем. Згоріло майже все: готова продукція, склади, транспорт, але найголовніше — 18 сучасних виробничих ліній. Ви відновлювали б виробництво за таких умов?
Директор підприємства Костянтин Ващенко каже: «Мало хто вірив, що ми почнемо працювати. Проте, вже влітку завдяки колективу ми перетворили «ніщо» у декілька виробничих ліній та почали виготовляти рукава для зберігання зерна й тепличну плівку». Але повернімося до початку історії.
Від продавців до виробників
Компанія «Планета Пластик» починала близько 25 років тому з продажу тепличної плівки, а у 2003 році запустила власне виробництво. У 2022 році в компанії вже працювало понад 300 співробітників. В планах було вийти на виробництво 20 тисяч тонн готової продукції на рік та перетнути відмітку 2 млрд грн доходу. Починали з виробництва тепличних плівок, а згодом розширили асортимент полімерними трубами, плівками для промислового пакування та рукавами для зберігання зерна.
Шлях до виготовлення саме зернових рукавів зайняв декілька років в тісній комунікації з аграріями.
«У 2013 році, після успішних тестів «рукавів» на полях, отримавши відмінний продукт, ми запустили виробництво рукавів для зберігання зерна промисловими масштабами та почали реалізацію їх в Україні та світі», — розповідає Костянтин Ващенко.
Технологія виготовлення рукавів і так досить складна. А до цього, вона ускладняється ще й дефіцитом сировини, який буває на ринку полімерів майже кожного сезону.
«Цю проблему ми давно вирішили. По перше, ми маємо довгострокові контракти з світовими нафтохімічними компаніями, що виробляють полімерну сировину. По друге, ми завжди тримаємо стратегічний складський запас сировини, що страхує нас від форс мажорних обставин. По третє, за 20 років ми дослідили шалену кількість різноманітної сировини, що дало нам можливість створити взаємозамінні рецепти і при необхідності дуже швидко перейти на інших постачальників», — ділиться керівник.
До вторгнення «Планета Пластик» покривала близько 60% ринку полімерних рукавів для зберігання зерна в Україні. На підприємстві з гордістю кажуть, що всі великі агрокомпанії користувалися рукавами саме «Планета Пластик».
«Перед початком співпраці агрохолдинги нас досить серйозно перевіряли: як ми працюємо, на яких лініях виготовляємо та з якої сировини, як контролюємо готову продукцію та на яких етапах перевіряємо, як дбаємо про гарантії. Переконавшись на 100%, що нам можна довіряти — починали співпрацю на постійній основі», — уточнює керівник.
Загалом із понад 100 млн т рекордного врожаю 2021 року у зернових рукавах зберігали приблизно 5 млн т зерна. Тому виробники бачили значний потенціал у виготовленні полімерних рукавів. Про це свідчить і амбітний план розширення. В офісі «Планета Пластик» стоїть макет майбутніх потужностей. На 80 тисячах квадратних метрів мали розташовуватися нові високотехнологічні лінії і цехи, та будуватися сучасні склади. Частину цього проєкту реалізували до вторгнення. З останнього у 2021 році побудували новий склад для зберігання двадцяти п’яти тисяч зернових рукавів. А потім в Ірпінь прийшла війна.
Підприємство було знищене на 95%
«Планета Пластик» сильно постраждала від військових дій, але в компанії оцінюють збитки і йдуть далі, бо є жага до творення, досвід, амбіції та бажання бути корисними.
Коли російські війська були на Київщині, територію заводу нещадно обстрілювали артилерією. На щастя, ніхто з персоналу не постраждав.
«В перший же місяць повномасштабного вторгнення відбувалися бойові дії саме в Ірпені, в Бучі, в Гостомелі, були важкі бої. На території заводу не лишилося жодного не обстріляного квадратного метра. Навіть оця будівля, в якій ми зараз знаходимось — вона теж була пошкоджена в березні», — каже директор «Планета Пластик».
Коли окупантів відтіснили за межі Ірпеня, на території підприємства провели розмінування, бо після обстрілів ще залишалися нерозірвані снаряди. У квітні 2022 року технічні фахівці компанії провели оцінку пошкоджень та почали відновлювати те обладнання, що хоч трохи вціліло.
Фактично, українським аграріям пощастило, що «Планета Пластик» змогла дуже швидко відбудувати лінії для виготовлення рукавів для зберігання зерна. Пам’ятаєте шалений попит на полімерні рукави, який з’явився після усвідомлення, що елеваторів не вистачить для зберігання зерна в умовах блокування портів і перспектив нового врожаю? Рукави почали привозити з-за кордону і продавати за надвисокими цінами. Повернення «Планета Пластик» «в гру» нормалізувало ситуацію.
«Ми бачили, що відбувається в країні, що закриваються морські шляхи для експорту зерна. Тому розуміли, що зараз аграріям буде складно, треба зберігати врожай, і вирішили спершу відновлювати саме напрямок зернових рукавів. Ми з цим дуже добре впоралися», — згадує Костянтин Ващенко.
Поки інженерний відділ «Планета Пластик» відбудовував виробничі лінії, в компанії також налагоджували нову логістику сировини, бо більшу частину полімерів раніше постачали морем через Одеський порт.
Перші зернові рукави почали виробляти в липні. Відвантаження продукції відбувалося відразу з виробничих ліній, які працювали 24/7. «Планета Пластик» виготовляла продукцію не тільки для замовників-аграріїв. Компанія виграла тендер та виготовила рукава для програм міжнародної підтримки від ФАО і USAID, які в кінці 2022 року передавали українським фермерам.
«Уявіть: квітень, у нас повністю пошкоджене виробництво, знищені всі склади та запаси, а ми підписуємо контракти на постачання рукавів для зберігання зерна на липень. І що, ви думаєте, відбулося? Ми виконали всі замовлення день в день!!! Не підвівши жодного аграрія. Саме за це нас і цінують», — розповідає керівник.
Загалом збитки від військових дій на підприємстві повністю ще не підрахували, експертиза досі триває. За словами Костянтина Ващенка, попередні втрати можна оцінити в межах 40 млн доларів США.
В планах — забезпечити полімерними рукавами українських та закордонних аграріїв
Зараз на заводі працює 7 виробничих ліній, полімерні рукави для зберігання зерна виготовляють на трьох. «Планета Пластик» вже закупила необхідну сировину на 2023 рік і робить продукцію для нового зернового сезону.
«Я зараз не можу назвати точну цифру, скільки саме рукавів зробимо за цей рік, але з впевненістю кажу, що ми можемо покрити ринок України на 200% — можемо закрити всі потреби аграріїв, помножені на два», — стверджує Костянтин Ващенко.
Через вплив війни на сільськогосподарську сферу важко прогнозувати попит на рукави, зазначають у компанії. Якщо у 2022 році зацікавленість та потреба у полімерних рукавах серед аграріїв були нетипово високими, то яким буде у цьому плані 2023-й — невідомо. На це є кілька причин: незрозуміло, скільки рукавів залишилося у фермерів, що отримували за програмами підтримки, і неясно, як аграрії проведуть посівну.
Але Костянтин Ващенко відмічає, що минулого року українські фермери швидко освоїли технологію зберігання зерна у рукавах, до якої довгий період ставилися насторожено. За приблизними оцінками, у 2022 році в рукавах зберігали вже близько 15 млн т зерна.
«Раніше багатьом було дуже складно наважитися перейти з класичного зберігання. Взагалі нам всім важко переходити до чогось нового. 2022 рік дав поштовх для цього. Технологія економніша, зручніша та досить проста в освоєні і, я думаю, що всі, хто використовував зернові рукави минулого року, зрозуміли, як багато плюсів вони мають. Не просто так вже більш як 30 років увесь світ саме таким чином зберігає свої врожаї», — говорить керівник.
Минулого року фермери ще зіткнулися з проблемами дефіциту обладнання для завантаження/розвантаження зернових рукавів, але тепер обладнання вже більше, вважають у «Планета Пластик». Перш за все тому, що програми ФАО і USAID забезпечили аграріїв такою технікою, і її є вже достатньо багато. Також на ринку працює «Завод Кобзаренка», що не лише виготовляє, але і дає в оренду потрібне обладнання.
На відміну від українських, аграрії за кордоном давно використовують полімерні рукави для зберігання зерна. «Планета Пластик» планує відновити експортний напрямок, який призупинився через війну. До вторгнення компанія постачала рукави у 20 країн світу, зокрема в країни Європи, Індію, Австралію, Казахстан та інші.
Якість продукції «Планета Пластик» оцінили і в ЗСУ. Правда, трохи в іншій модифікації аніж аграрії — як укриття від опадів для бліндажів, техніки та інших споруд.
«У військових в осінньо-весняний період багато проблем з укриттями спричинених опадами, тому ми вирішили з зернових рукавів, з цієї самої технології, зробити «укриття». Минулого року виготовили близько 30 тис. квадратних метрів. Поділили ці «укриття» десь по 100 квадратних метрів і роздали. Військові використовують матеріал по декілька разів: накрили, пересунулись в інше місце — перенакрили. Плівка досить товста та міцна — 240-250 мікрон. Вона дуже добре допомагає, — такими відгуками діляться з нами військові», — розповідає Костянтин Ващенко.
На підприємстві кажуть, що прохання про «укриття» від військових постійно надходять, тому компанія планує й надалі допомагати ЗСУ.
Триває війна в Україні, а з нею — і невизначеність. Проте, необхідно діяти та створювати нове. Це теж частина рецептів «Планета Пластик».
Олена Гайдук, Elevatorist.com