Минекономіки

Державний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики економічного і соціального розвитку України
1758

Міністерство економіки («Мінекономіки») — провідний орган у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує реалізацію єдиної державної політики економічного і соціального регіонального розвитку та розвитку країни загалом, а також співробітництва з Європейським Союзом.

Міністерство економіки проводить наступну діяльність:

Макроекономічний аналіз і прогнозування,

Промислова політика,

Інтелектуальна власність,

Управління державною власністю,

Економіка оборони та безпеки,

Інвестиційна політика та міжнародне інвестиційне співробітництво,

Розвиток торгівлі та захист прав споживачів, державна політика у сфері торгівлі,

Розвиток підприємництва, державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності,

Регуляторна діяльність, дозвільна система та ліцензування у сфері господарської діяльності,

Державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції,

Міжнародна торгівля, туризм

Регулювання товарного біржового ринку,

Технічне регулювання, метрологія, стандартизація.

Міністерство економіки на 2023 р. має Департаменти:

  • інвестицій,
  • стратегічного планування та макроекономічного прогнозування,
  • регуляторної політики та підприємництва,
  • зовнішньоекономічної діяльності та торговельного захисту,
  • економічного співробітництва з Європейським Союзом та країнами світу,
  • санкційної політики,
  • торовельних угод та розвитку експорту,
  • економіки безпеки і оборони,
  • політики власності,
  • технічного регулювання,
  • сфери публічних закупівель та конкурентної політики,
  • з управління об'єктами державної власності,
  • цифрового розвитку та електронних сервісів,
  • документообігу та контролю,
  • фінансово-господарської діяльності,
  • юридичного забезпечення,
  • розвитку реального сектору економіки.

Історія розвитку:

грудень 1921 р. — створення Державної планової комісії Ради Міністрів Української РСР — Держплану УРСР;

1923-1928 рр. — розроблені «Основні положення програми складання п'ятирічного плану розвитку народного господарства УРСР»;

1929-1930 рр. — запроваджено економічне районування країни;

1941-1945 рр. — квартальні, місячні та декадні плани стали основною формою планування військової економіки;

1945-1955 рр. — відновлення народного господарства та подальший розвиток важкої індустрії;

1956-1965 рр. — величезна програма капітальних вкладень, яка не мала аналогів у світі, економічна реформа, спрямована на підвищення ефективності суспільного виробництва;

1980-і р. — гальмування економічного розвитку, початок «перебудови»;

1991 р. — Законом Української РСР було створено «Міністерство економіки», яке увійшло до складу Кабінету Міністрів Української РСР і стало правонаступником колишніх Державного комітету СРСР з економіки та Державного комітету СРСР з матеріально-технічного забезпечення. Зусилля Міністерства були спрямовані на формування законодавчого поля господарського механізму незалежної держави;

1992-1995 рр. — широкомасштабна лібералізація;

1995-1999 рр. — ринкові перетворення, формування важелів форм державного управління в умовах розвитку ринкових інститутів;

грудень 1999 р. — створено нове «Міністерство економіки України» на базі Міністерства економіки, Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі, Державного інвестиційно-клірингового комітету, Національного агентства з питань розвитку та європейської інтеграції, Державної служби експортного контролю та Агентства з питань спеціальних (вільних) економічних зон;

серпень 2001 р. — «Міністерство економіки України» було перейменовано на «Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України»;

квітень 2005 р. — Міністерство змінило назву на «Міністерство економіки України»;

грудень 2010 р. — Міністерство економіки перейменовано на «Міністерство економічного розвитку і торгівлі України» (Мінекономрозвитку України);

29 серпня 2019 р. — Верховною Радою України ухвалено рішення про ліквідацію Міністерства аграрної політики та продовольства України шляхом об'єднання двох міністерств: Мінагрополітики та Мінекономрозвитку.

Відомства об'єднали для прискорення реалізації ключових реформ. Таких як: 

  • приватизація державних підприємств,
  • детінізація аграрних ринків і земельних відносин,
  • впровадження ринку земель сільськогосподарського призначення,
  • лібералізація трудових відносин - збільшення кількості легальних робочих місць,
  • розширення доступу до міжнародних ринків,
  • перезавантаження системи професійного навчання,
  • модернізація підходів до наукових досліджень та
  • впровадження інновацій в аграрному секторі.

вересень 2019 р. — Постановою Верховної Ради «Мінекономрозвитку України» змінило назву на «Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України».

липень 2020 р. — Кабінет мінистрів передав повноваження з управління АТ «Аграрний фонд» Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Департамент внутрішнього аудиту Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства провів позаплановий аудит діяльності АТ «Аграрний фонд» за період з 01.11.2019 до 01.06.2020 р., аудитор проаналізував законність та ефективність використання державних коштів та майна. У результаті аудиту виявили низку порушень, які можна класифікувати, як корупцію.

У 2020 році на прозору приватизацію виставлено кілька комбінатів хлібопродуктів (КХП), які належали «Мінекономрозвитку» та передано в управління Фонду держмайна. У тому числі, ДП «Неполоковецький КХП» (Чернівецька обл.); ДП «Івано-Франківський КХП» (Івано-Франківська обл.)ДП «Радивилівський КХП» (Рівненська обл.); ДП «Дунаєвецький КХП» (Хмельницька обл.); «Полтавський КХП», «Полтавський КХП» («Хлібна база №88»), «Полтавський КХП» (Петрівка) ДП «Ніжинський КХП», «Ніжинський КХП» (Носівський Шлях), «Ніжинський КХП» («Крутнянське ХПП») (Чернігівська обл.); «Новопокровський КХП» (Харківська обл.).

28 грудня уряд на позачерговому засіданні скасував приєднання відомства до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та відновив Міністерство аграрної політики та продовольства.

2021 р. — у лютому було заявлено, що «Держпродспоживслужба» залишиться єдиною цілісною структурою відповідно до домовленостей України з Європейським Союзом, і залишиться в структурі Міністерства аграрної політики України.

«Дунаєвецький КХП» виставлено на онлайн-аукціон у рамках приватизації, переможцем і єдиним учасником аукціону стала компанія «Епіцентр К», «Дунаєвецький КХП» було куплено за 227,09 млн грн, що майже на 40 млн грн (21%) більше за початкову ціну за актив (187,6 млн грн).

21 травня 2021 р. — постановою Кабінету Міністрів Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства перейменовано на «Міністерство економіки».

У грудні Кабінет Міністрів передав «Аграрний фонд» у сферу управління Міністерства аграрної політики та продовольства, до цього, з липня 2020 р. він перебував під управлінням Міністерства економіки.

2022 р. — Міністерство економіки повідомило про відновлення приватизації підприємств державної власності. Раніше приватизація була призупинена на період воєнного стану. Вона стартуватиме приватизації спиртзаводів і хлібокомбінатів.

у листопаді Міністерство економіки та найбільша у світі інвестиційна компанія BlackRock підписали Меморандум про взаєморозуміння, яким погодили рамки консультативного сприяння щодо розробки спеціальної платформи для залучення приватного капіталу до відновлення України. 

2023 р. — Міністерство економіки спонсорує як національну фінансову установу створений у червні «Фонд розвитку України» (UDF). В агросферу можуть залучити до $7 млрд включно з інвестиціями для заміни пошкоджених активів і обладнання.

Міністерство економіки через Фонд розвитку України (ФРУ) буде співпрацювати з BlackRock, який інвестуватиме у розвиток аграрного сектору.

З травня по жовтень 2021 р. Міністр економіки — Любченко Олексій Миколайович.

# Міністр економіки — Свириденко Юлія Анатоліївна.

Менеджмент

Юлія Свириденко
Свириденко Юлія Анатоліївна
Перший віце-прем'єр-міністр — Міністр
Качка Тарас Андрійович
Качка Тарас Андрійович
Торговий представник - Заступник Міністра

Контакти

Київська область, м. Київ, вул. М. Грушевського , 12/2
+38 (044) 200-47-53 (Канцелярія)
meconomy@me.gov.ua
Подивитись на мапі

Діяльність

Державні установи