Мінагрополітики

Здійснення державного управління в галузі сільського господарства
3367

Міністерство аграрної політики та продовольства (Мінагрополітики) — державний орган виконавчої влади України, який формує та реалізує державну аграрну політику.

Основні завдання Міністерства аграрної політики та продовольства:

  • формування та реалізація державної аграрної політики у сферах сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави; 
  • охорони прав на сорти рослин, тваринництва, рослинництва, розвитку сільських територій, садівництва, виноградарства, виноробства, хмелярства, харчової і переробної промисловості;
  • формування та реалізація технічної політики у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу;
  • формування та реалізація державної політики у сферах рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства;
  • сільськогосподарської дорадчої діяльності, виробництва та обігу органічної продукції (сировини);
  • формування та реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів;
  • формування державної політики у сферах моніторингу та родючості ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення, насінництва та розсадництва та інш.

Основні напрямки діяльності Мінагрополітики:

✅ Рослинництво, садівництво, виноградарство та виноробство

Тваринництво, рибництво, бджільництво

Продовольство — безпека та якість харчової продукції 

✅ Органічне виробництво — сертифікована діяльність, пов'язана з виробництвом сільгосппродукції, що провадиться з дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції.

Зокрема, всі стадії технологічного процесу, а саме первинне виробництво (включаючи збирання), підготовка, обробка, змішування та пов’язані із цим процедури, наповнення, пакування, переробка, відновлення й інші зміни стану продукції.

Меліорація земель  — комплекс гідротехнічних, хімічних, агротехнічних, агролісотехнічних, інших меліоративних заходів, що здійснюються з метою регулювання водного, теплового, повітряного і поживного режиму грунтів, збереження і підвищення їх родючості та формування екологічно збалансованої раціональної структури угідь.

Фермерство — прогресивна форма господарювання на селі.

Однією з найпоширеніших форм підприємництва аграрному секторі є фермерські господарства, які підлягають державній реєстрації як юридична особа або фізична особа – підприємець.

Питома вага фермерських господарств у структурі агропромислового комплексу України  становить 67%.

✅ Кооперація — кредитна кооперація, сільськогосподарські кооперативи, державна підтримка СГ кооперативів.

Сільськогосподарські кооперативи створюються та функціонують на основі Закону України від 21 липня 2020 року № 819 «Про сільськогосподарську кооперацію»

✅ Розвиток сільських територій, включаючи сільський туризм 

Земельна реформа

✅ Аграрна наука та освіта

Історія розвитку:

2010 р. — попереднє «Міністерство аграрної політики» було реорганізовано у «Міністерство аграрної політики та продовольства».

2019 р.дії керівництва ДП «Полтавський КХП» на території філії «Хлібна база №88» призвели до неотримання валютних надходжень зернотрейдерами, які були змушені звернутися до Господарського суду.

29 серпня Верховною Радою України прийнято рішення про ліквідацію Міністерства аграрної політики та продовольства шляхом об'єднання двох міністерств: Мінагрополітики та Мінекономрозвитку. Розпочато роботу з передачі об'єктів державної власності від Міністерства аграрної політики — Міністерству розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

У сфері управління Мінагрополітики перебували елеватори та комбінати хлібопродуктів. У жовтні комплекси держпідприємств та повноваження щодо управління корпоративними правами держави, що належать до сфери управління Мінагрополітики, передано Мінекономіки.

Це «Неполоковецький КХП» (Чернівецька обл.), потужністю зберігання 48 тис. т у бетонних силосах; «Івано-Франківський КХП» (Івано-Франківська обл.) — потужність зберігання 79 тис. т; «Радивилівський КХП» (Рівненська обл.) — потужність зберігання 99,7 тис. т; «Дунаєвецький КХП» (Хмельницька обл.) — одночасне зберігання 117,6 тис. т зернових; «Полтавський КХП» — обсяг зберігання 64 тис. т, «Полтавський КХП» (Хлібна база №88) — обсяг зберігання 145 тис. т; «Ніжинський КХП» — загальний об'єм одночасного зберігання 49 тисяч тонн; «Новопокровський КХП» (Харківська обл.) — одночасне зберігання 54 тисяч тонн зернових.

2020 р. — 28 січня 2020 р. в Україні створили петицію щодо відновлення Міністерства аграрної політики та продовольства (Мінагропроду). Зазначається, що важливість роботи Мінагропроду полягає у сфері безпеки та окремих показників якості харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин.

28 грудня Кабінет Міністрів України відновив Міністерство аграрної політики та продовольства України на позачерговому засіданні. Було скасоване приєднання відомства до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

2021р. — у Мінекономіки підготували проект положення про функції Мінагрополітики, але в документ навмисно не включили контроль за Держпродспоживслужбою, щоб повноваження щодо перевірок бізнесу, видачі дозволів та сертифікатів залишилися за Міністерством економіки.

Ухвалою від 17 лютого Кабінету Міністрів затверджено Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства. Згідно додатку до постанови, Державна служба України з питань безпеки харчової продукції захисту споживачів (Держпродспоживслужба) залишається у структурі Мінекономіки.

У грудні Кабінет Міністрів України передав «Аграрний фонд» у сферу управління Міністерства аграрної політики та продовольства, до цього з липня 2020 р. він перебував під управлінням Міністерства економіки України.

2022 р. — Мінагрополітики запустило Telegram-канал для покращення оперативної комунікації.

2023 р. — у лютому Мінагрополітики затвердило Критерії з визначення підприємств, які мають важливе значення для національної економіки в галузі сільського господарства в особливий період. 

Мінагрополітики спільно з представниками ЄС доопрацювали законопроект № 5839, щодо вирощування ГМО-продукції, вирішено створити реєстр та систему контролю вирощування ГМ культур.

Тарасу Висоцькому повідомлено про підозру, його підозрюють у зловживанні при закупівлі АТ «Укрзалізниця» продуктів харчування для забезпечення потреб держави у період воєнного стану. 

Мінагрополітики почало надавати повноваження лабораторіям для проведення фітосанітарних експертиз.

# 24 березня 2022 р. Верховна Рада України призначила Міністром аграрної політики та продовольства України Сольського Миколу Тарасовича.

Профіль Фейсбук

Профіль Youtube

Профіль Телеграм

Менеджмент

Микола Сольський
Сольський Микола Тарасович
Міністр Міністерства аграрної політики та продовольства України
Висоцький Тарас Миколайович
Висоцький Тарас Миколайович
Перший заступник Міністра

Контакти

Київська область, м. Київ, вул.Хрещатик, буд.24
+38 (044) 363-08-27 (Приймальня Міністра)
+38 (044) 363-08-35 (Начальник відділу документообігу)
info@minagro.gov.ua
minister@minagro.gov.ua (Приймальня Міністра)
Подивитись на мапі

Діяльність

Лінійні елеваториДержавні установиЗаготівля, обробка та зберігання