Що у рукавах? Як на елеваторі на Вінничині зберегли 122 тис. т зерна в силобегах

Що у рукавах? Пшениця, кукурудза, олійні — досвід рукавного сезону на «Агродар-Барі»
Джерело фото: Elevatorist.com

Потрапити на розпаковку полімерних рукавів з зерном — зроблено! ✅ Журналісти Elevatorist.com побували на елеваторі «Агродар-Бар» компанії «Агропросперіс», де вже давно практикують зберігання продукції в силобегах: за всі роки роботи загалом зберегли 600 тис. т зерна таким способом. 

В цьому сезоні в рукавах тримали 122 тис. т зернових і олійних. На елеваторі розповіли про вартість такого зберігання і якість продукції, що лежить в рукавах, про боротьбу зі шкідниками та чому силобеги можуть лопнути.

Поле пшениці в рукавах

Ділянка з полімерними мішками знаходиться за кілька хвилин їзди від елеватора «Агродар-Бар». Велика кількість рукавів виглядає, як засніжені гори, але спека і гудіння робочих машин повертає до реальності. Як розповів керівник елеватора Роман Андрейків, саме пшениці цього року прийняли і запакували найбільше. На цьому полі розмістили 55 тис. т у 320 рукавів. 

Рукави, заповнені пшеницею

Закладали зерно в базисних показниках якості. Пшениця минулого року з поля йшла суха, тому її очищали і запаковували з вологістю 14%. Використовують рукави українського виробника «Планета Пластик», — по якості і ціні вони повністю влаштовують елеватористів.

Поки ми говоримо з керівником на ділянці, вантажівки змінюють одна одну біля розвантажувача. Заповнені їдуть на елеватор. Як розповідає директор Роман Андрейків, за добу можуть розвантажити до 4 тис. т зерна. Зараз робота йде цілодобово, бо вагони для подальшого транспортування партії вже чекають.

Кожна вантажівка, що везе розпаковане зерно, проходить стандартну процедуру приймання в лабораторії. З машини беруть зразки продукції, роблять аналіз на зараженість, органолептику та вологість. Експрес-аналіз проводять на Інфратеку. Ми разом з лаборантами відразу бачимо результат: вологість 14%, смітна домішка 1,8. 

«З якою якістю закладали пшеницю, з такою і розпакували», — каже керівниця лабораторії Людмила Палій.

Як розповідають на елеваторі, основна маса пшениці готова до навантаження у вагони, але іноді її треба додатково провітрити. Зерно з окремих машин пропускають через сушарку для вентиляції.

«Невелика кількість продукції може мати невластивий запах через пошкодження мішків під час зберігання. Технологія це допускає. Таке зерно йде на додаткову вентиляцію, щоб довести його до нормального стану, і зараз ми це теж проводимо», — розповідає Роман Андрейків.

Зерно відразу завантажують у вагони

Інколи компанії, які відвантажують зерно з елеватора, уповноважують сюрвеєрську компанію забезпечити контроль якості продукції, яка для них відвантажується. На елеваторі завжди дають клієнтам таку можливість. У такому разі паралельно на елеваторі аналіз зерна роблять сюрвеєри. Вони контролюють парію, яку навантажують у вагони. Людмила Палій розповідає, що для колеги-сюрвеєри працюють разом з лаборантами елеватора в окремій лабораторії, яка супроводжує процес відвантаження.

«Ми робимо свої аналізи на смітну домішку, вологість і так далі, а сюрвеєри — те, що їм замовляє клієнт. Це може бути лише смітна або тільки ГМО, якщо відвантажують сою і ріпак», — розповідає керівниця лабораторії.

Та додає, що це гарна практика для лаборантів: і аналізи звіряють, і досвідом діляться.

Керівниця ВТЛ Людмила Палій та лаборанти

Читайте за темою: Як зберігати зерно в полімерних рукавах — повна інструкція

Про кукурудзу

Цього сезону в рукава заклали 22 тис. т кукурудзи. Вона лежить з жовтня минулого року, і її поступово розпаковують. Повністю добрати культуру з рукавів планують десь за місяць. 

«Закладали на сушіння суху і практично чисту кукурудзу. Зараз ми її потихеньку вибираємо. Станом на сьогодні якість абсолютно нормальна. Зерно сухе і не потребує досушування. І смітна домішка по цих партіях в межах норм. Практично, продукція йде одразу в вагони», — ділиться керівник.

Керівник елеватора Роман Андрейків

Для олійних — комфортніші ділянки

Олійних культур заклали в рукави майже 50 тис. т. Роман Андрейків каже, що підходи до зберігання сої, соняшника, навіть до ріпаку в силобегах, майже такі самі, як і до зернових позицій.

«Єдине: стараємося олійні культури закласти на кращі ділянки поля, де мінімальні ризики підтікання і замокання. Соя, соняшник мають у складі олію, і якщо продукція замокне, то може згіркнути. Тоді допрацьовувати, звичайно, буде трошки складніше, тому стараємося вибирати для олійних комфортніші ділянки», — пояснює керівник.

В цілому якихось особливих додаткових заходів ці партії в процесі зберігання не потребують. Але їх треба розпаковувати ще в холодний період.

«Намагаємося забрати з поля олійні до пізньої весни, поки ще не висока температура. Коли стає тепло, то в пошкоджених місцях, які ми не бачимо, продукція може набрати невластивого запаху через замокання. Тому стараємося забрати, поки ще холодно», — розповідає Роман Андрейків.

Він каже, що серед олійних найскладніше розпаковувати сою: вона злежується, втрачає сипучість, і через це є найважчою для розпакувальної техніки. Найпростіше працювати з насінням соняшника, бо воно легеньке.  

У полімерних рукавах зберігають і олійні культури

Під час розпакування в зерні може збільшитися смітна домішка, і на це треба зважати.

«У різних культурах смітна домішка може збільшуватися від 0,5 до 1%. Це може бути в кукурудзі, в соняшнику через додатковий вплив шнеків на продукцію. Це залежить від вологості культури, та й зерно від сезону до сезону буває крихким», — зазначає Роман Андрейків.

Також цікаво: Подвоїли оборотність зерна рукавами — досвід Воскресинцівського елеватора МХП

Вартість рукавного зберігання

Собівартість зберігання зерна в рукавах на елеваторі «Агродар-Бар» складає приблизно 10 доларів на тону продукції. Але керівник наголошує, що ця цифра буде відрізнятися у різних користувачів, адже на вартість впливає багато нюансів.

«У нас є власний набір техніки для запакування і розпакування, іноді ще частину ми орендуємо. Оскільки майданчики знаходяться не біля елеватора, то виникає додаткова стаття витрат для доставки продукції. Тому я кажу про наші умови, бо в кожного підприємства можуть бути свої моменти», — каже Роман Андрейків.

Розпакування силобегів з пшеницею

Розміщення полімерних рукавів в лінію

Під час зберігання зерна в силобегах важливо правильно і зручно все організувати. На елеваторі «Агродар-Бар» силобеги викладають в лінії по 3-4 мішки, при цьому початок нового рукава притискає кінець попереднього. 

«Що це нам дає? По-перше, ми економимо територію: на одиниці площі можемо закласти більше продукції. Для себе тримаємо орієнтир, що на одному гектарі ми розміщуємо приблизно 5 тис. т зерна в рукавах», — говорить Роман Андрейків.

Але головне — що такий метод закладання працює і проти мишей. Найчастіше вони пошкоджують рукав в кінці: миші селяться під закрученими і запломбованими, але легкими краями силобегів. А якщо початок нового мішка притискає кінець попереднього, то сірі шкідники не можуть під ним гніздуватися. Відповідно, трапляється менше пошкоджень. 

Розміщення рукавів «внахльост» зменшує пошкодження мішків гризунами

Таке розміщення зручніше і під час розвантаження. Зазвичай коли вибирають кінець мішка, потрібно залучати додатковий навантажувач. А якщо рукави лежать «ниткою», залишок з попереднього мішка автоматично переходить на наступний — робота йде швидше.

«І ми економимо на додаткових витратах за роботу навантажувача. У нас він працює тільки один раз на лінії в кінці цілого ряду, а не кожного мішка», — пояснює керівник.

Про шкідників

Зовсім прибрати ризик пошкодження мішків шкідниками неможливо, як їх не розкладай. На зерно в рукавах чигають миші, птахи, лиси. Перші — найнебезпечніші, бо роблять отвори під мішками, де неможливо їх помітити і заклеїти. 

«В цьому році немає якихось критичних масштабів пошкодження мишами. Частково десь поклювали птахи, але в цілому вони не роблять такої шкоди, бо працівники відразу ці отвори заклеюють», — розповідає Роман Андрейків.

Перед закладанням рукавів щорічно проводять механічну обробку ділянки — розпушують землю. Частково це працює і проти мишей. 

«Хоча існує думка, що ділянка має бути втрамбована, вкатана, але ми розпушуємо землю. Це покращує дренаж, опади не збираються в калюжі між мішками. І якраз в процесі механічної обробки трошки руйнуються колонії мишей в ґрунті», — відзначає керівник.

Також ділянку обробляють аміачною водою, щоб відлякувати мишей. 

Заклеєні ділянки рукава, які пошкодили птахи

Загалом втрати продукції під час використання полімерних рукавів для зберігання зерна, за словами Романа Андрейківа, сягають 0,1-0,2%. 

«Компанії, які продають технологію силобегів, заявляють про втрати до 3%. Але для нас це дуже величезні цифри, і якби так було, ми б рукава не застосовували. Нам цікаві набагато менші втрати, і по факту ми маємо навіть до 0,1%», — пояснює директор елеватора. 

Чому лопаються рукави?

Минулого року в акаунті Elevatorist.com у тік-тоці ми публікували цикл відео про полімерні рукави. В коментарях було багато цікавих моментів. Один з них — про те, що силобег може лопнути й за секунду розійтися вздовж від краю до краю. Тому ми запитали в Романа Андрейківа, чи було таке в його практиці. Керівник каже, що з таким стикалися, мабуть, всі користувачі полімерних рукавів на початку роботи. 

«Дуже багато колег і ми в тому числі починали з рукава, який лопнув. Чому? Завантажений мішок знаходиться під тиском зерна. Перед розпакуванням його потрібно трохи розрізати, щоб натягнути на машину. Але якщо розрізати зайве, то мішок повністю розкривається по гребеню. Таке буває через відсутність досвіду роботи з точкою, до якої можна підрізати рукав», — ділиться Роман Андрейків. 

І додає, що за 11 років роботи з полімерними рукавами мали 5 таких випадків, коли мішок розкривався повністю.

Розвантаження одного полімерного рукава триває приблизно годину

Комерційний директор компанії «Планета Пластик» Олександр Пех розповів, така помилка при розвантаженні рукавів часто трапляється у новачків.

«Технологія зберігання зерна в рукаві передбачає, що заповнений силобег трохи розтягнутий по всьому периметру. І якщо по натягнутій ділянці зробити поздовжній розріз, то рукав може рватися по всій довжині. Кажуть, що рукав «стріляє». Найважливіше завдання на початку розвантаження — не заводити поздовжній розріз глибоко в натягнуту плівку», — пояснює Олександр Пех.

Щоб уникнути ризику, виробники рукавів «Планета Пластик» радять перед розвантаженням зробити поперечний розріз. Ріжуть за 4-5 метрів від краю плівки, достатньо 30-50 сантиметрів. Це роблять в місці, де плівка ще не натягнута. Поперечний різ не дасть силобегу розійтися, зупинить «стрілку», раптом що. А далі розвантажують по технології.

Поперечний розріз, що «страхує» мішок від розходження

Керівник каже, що аграрії, буває, роблять такі поперечні надрізи не лише на початку рукава, а й на кожні на 5-10 метрів по всій довжині, коли переживають, що силобег лусне в процесі роботи.

Також на цілісність рукава під час розвантаження впливає гострота ножа у розпакувальній машині.

«В процесі розвантаження треба слідкувати, щоб лезо різало, а не рвало плівку, бо від цього також може статися «стрілка», — каже Олександр Пех.

Експерт навіть радить модернізувати техніку: замінити стандартне лезо на канцелярське. Для цього треба зробити кріплення, і отримаєте завжди гострий і легко змінний ніж.

«І важливо контролювати синхронну роботу машин: зерно має вибиратися з такою ж приблизно швидкістю, як намотується рукав. Тоді ніж не заїде задалеко в натягнуту плівку і не спричинить розрив», — радить комерційний директор «Планети Пластик».

Олена Гайдук, Elevatorist.com