Елеваторні компанії, що найбільше постраждали від вторгнення ворога

Останній рейтинг ТОП-15 компаній за елеваторними потужностями на сайті Elevatorist.com вийшов 16 лютого 2022. А вже через 8 днів — 24 лютого 2022 р. почалась повномасштабна війна, яка внесла жахливі корективи в життя і в наявність елеваторних потужностей у агрокомпаній.

Ми порівняли дані по елеваторним потужностям за 2021 рік з серпнем 2023 р. і вирахували, хто з компаній зазнав найбільших втрат у відсотковому відношенні. Починаємо з найбільш постраждалих.

ОптімусАгро Трейд

Агрохолдінг «ОптімусАгро Трейд» мав у властності 27 елеваторів. Робоча ємність 24 діючих виробничих структурних підрозділів «ОптімусАгро Трейд» у Харківській, Кіровоградській, Черкаській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях складала 839 тис. т зберігання.

З початком бойових дій у 2022 р. частина елеваторів у Запорізькій та Херсонській областях опинилася в окупації, деякі елеватори частково або повністю пошкоджені. Так у травні 2022 р. на одному із найстаріших діючих елеваторів України «Оріхівському ВСП» ОптімусАгро Трейд після обстрілів сталася пожежа і він був зруйнований.

Елеватор в Оріхові

«ОптімусАгро Трейд»  припинив господарську діяльність на тимчасово окупованій території Запорізької та Херсонської областей. Але 16 елеваторів у Дніпропетровській, Черкаській, Кіровоградській та Харьківській областях продовжують працювати.

Їхня місткість складає 424,1 тис. т одночасного зберігання зернових або 50,6 % від діючих на 2021 р.

TESSLAGROUP

ГК TESSLAGROUP, за даними рейтингу, у своєму складі мала 19 елеваторних комплексів, розташованих у 7 регіонах України.

Загальна ємність одночасного зберігання зернових на елеваторах Групи на лютий 2022 р. становила 827 тис. т. Станом на серпень 2023 р, загальний об'єм одночасного зберігання працюючих елеваторів складає 550 тис. т.

У  TESSLAGROUP в окупації перебувало 9 елеваторів. У Херсонській області — п’ять, у Харківській — один та у Запорізькій області — три. Після деокупації компанія повернула у власність елеватор у Савинцях на Харківщині, елеватори в Золотій Балці та Блакитному на Херсонщині.

Читати по темі: Воїнське ХПП TESSLAGROUP: Головне сподівання сезону — наявність енергоносіїв та відсутність пресу від держави

Але елеватор у Блакитному, потужністю зберігання 28 тис. т повністю знищено. Елеватор «Рівненський ХПП» (Золота Балка), потужністю 50 тис. т, після деокупації мав непоганий стан, але через постійні обстріли з лівого берега, вже немає жодного складу, який би не було пошкоджено.

Воїнське ХПП

Тобто, біля 24% елеваторних потужностей TESSLAGROUP було втрачено через окупацію, а 9% зазнали пошкоджень.

Залишилося працюючими — 67%  в порівнянні з 2021.

Бунге

Потужності одночасного зберігання зернових та олійних культур агрохолдінгу «Бунге Україна» становили 570 тис. т. Вони включали 4 елеватори у Вінницькій, Дніпропетровській, Одеській та Кіровоградській областях та зерновий термінал «Грінтур-Екс» з елеваторною складовою для зберігання соняшнику.

З початком війни роботу основних активів «Бунге» — заводу по переробці соняшнику «ЄТСК» та зернового терміналу «Грінтур-Екс» в Миколаєві — було заблоковано. Крім того, ці потужності суттєво постраждали внаслідок обстрілів у червні 2022 р.

На серпень 2023 р. «Бунге Україна» має 3 елеватори у Вінницькій, Дніпропетровській та Кіровоградській областях, що мають потужність 384 тис. т.

Тобто, працюючими залишаються біля 68% потужностей.

НОВААГРО

У Групи компаній «НОВААГРО» у Харківській області з 6 елеваторів, загальною потужністю 326,6 тис. т, 4 були в окупації. Території, де знаходяться зерносховища, звільнені, але від обстрілів постраждали всі четверо.

На «Граківському елеваторі» пошкоджено метелеви ємності, у бетонного елеватора обстрілами пошкоджено 16 ЗОГів, повністю знищено обладнання робочої вежі, сушарку, сепаратори, аспірацію, норії та транспортери.

Граківський елеватор

Читайте по темі: Граківський елеватор Новаагро: як рятували зерно із палаючих після обстрілів силосів

«Козачолопанський елеватор» компанія вирішила зараз поки взагалі не запускати в роботу, на інших ведуться ремонтні роботи з відновлення. 

За даними агрохолдінга, зараз після відновлюваних робіт пацює 70% елеваторних потужностей. 

Прометей

На початок 2022 р. сумарна потужність 30 елеваторів Групи компаній «Прометей» в 11 областях України складала 1,87 млн т.

Війна завдала суттєвого удару по бізнесу «Прометея» — досі залишаються на непідконтрольній території у Запорізькій області чотири елеватори Групи, потужністю 275 тис. т (або 15%), ще значна частина потребує усунення наслідків бойових дій.
Серед них «Великоолександрівський елеватор», «Золочівське ХПП», «Снігурівський елеватор», «Гайчурський елеватор», «Дніпровська» та «Вознесенський елеватор», що складає біля 295 тис. т (16%).

Елеватор компанії Прометей

Достеменно невідомо, яких пошкоджень зазнали 4 елеватори на окупованій території у Токмаку, Пологах, Бельманці та Василівці.

Група адаптувалася до нових умов та у 2022 р. посилила позиції в Полтавському регіоні трьома елеваторами. 

На серпень 2023 р. Група «Прометей» має 26 працюючих елеватори загальною потужністю зберігання 1,3 млн т або 70% від загальної.

ДПЗКУ

«Державна продовольчо-зернова корпорація України» (ДПЗКУ) — багаторічний лідер рейтингів за наявністю потужностей для зберігання: загальна місткість елеваторних філій «ДПЗКУ» складала близько 3,5 млн т. Проте завантаженість власних елеваторів «ДПЗКУ» становила лише біля 10-15% від їхніх загальних потужностей.

У 2022 р. в окупацію потрапило 12 елеваторних комплексів корпорації — по одному у Донецькій та Луганській областях, три у Харківській, а інші — у Херсонській.

Зараз «ДПЗКУ» не має контролю над 9 елеваторами, загальною місткістю 514 тис. т  (14,4%). Але деякі з них вже знищено або пошкоджено, також від обстрілів постраждали елеватори у зоні бойових дій.

Старокостянтинівський елеватор

У червні 2022 р. значних пошкоджень зазнав елеваторний комплекс «Білокриницького КХП» в Херсонській області, у грудні 2022 р. під обстріл попав елеватор у Кураховому Донецької області («Роївський елеватор»). В червні 2023 р. через детонацію боєприпасів у Генічеському районі Херсонської області повністю знищено окупований «Партизанський елеватор».

На травень 2023 р. працювали 40 філій АТ «ДПЗКУ», їхня технологічна потужністю складає біля 2,6 млн. т, тобто 75% від 2021 р.

НІБУЛОН

«НІБУЛОН» мала елеваторну мережу у 11 регіонах України з 14 лінійних елеваторних комплексів та 13 річкових перевантажувальних терміналів. Загальна елеваторна потужність філій СП «НІБУЛОН» за рейтингом 2021 року становила 2,03 млн т, з яких 1,13 млн т — портові термінали.

На сьогоднішній день внаслідок окупації агрохолдінг не контролює діяльність на 2 філіях у Луганській області, на 2-ух — у Херсонській області та одній у Запорізькій області. Їхня загальна  потужність зберігання складає 445 тис. т або 21% від 2021 року. Три річкових термінала з цих 5 елеваторів: філії «Козацька», «Голопристанська», «Кам’янка-Дніпровська» були зруйновані обстрілами та затоплені після підриву Каховської ГЕС.

Читати по темі: На філії Зеленодольська НІБУЛОНУ частково відновили роботу

Також навесні 2022 р. філія «Зеленодольська» потрапила в сіру зону, і сильно постраждала. Елеватор було пошкоджено обстрілами, з 16 силосів повністю цілими залишилось тільки 3. Власними силами «НІБУЛОНу» вдалося відремонтувати деякі силоси. Зараз елеватор, як лінійний, може приймати до 40 тис. т збіжжя.

Філія Зеленодольська НІБУЛОН

«НІБУЛОНу» вдалося відновити роботу всіх річкових елеваторів, які розташовані на підконтрольній Україні території, це філії «Градизьк», «Хортиця», «Тернівська», «Вітове», «Новоодеська», «Переяславська», «Вознесенська» та «Кременчуцька». Не може вести діяльність СП «НІБУЛОН» лише на території філій, які потребують розмінування — це, наприклад, філя «Снігурівська» у Миколаївській області.

Зараз Група має можливість експлуатувати 77% своїх загальних елеваторних потужностей, що складає біля 1,57 млн т.

Агротрейд

До елеваторних активів Групи «АГРОТРЕЙД» входять дев’ять елеваторів у Чернігівській, Сумській, Полтавській та Харківській областях, загальною потужністю зберігання 529,7 тис. т зернових та олійних культур.

На липень 2022 р. два елеватори групи «Агротрейд»  «Дворічанський елеватор» та «Куп’янський КХП» з їхніми дільницями, загальною ємністю 107,2 тис. т знаходилися під окупацією, але й після звільнення територій компанія не може їх використовувати, бо поки що вони знаходяться в сірій зоні, куди немає доступу. 

Решта елеваторів, 80% від усіх власних потужностей, працюють в нормальному режимі.

Кернел

Група «Кернел» по обсягам зберігання має найбільшу в Україні приватну мережу. На кінець 2021 р., згідно рейтингу-2021, у 13 областях України працювало 30 лінійних елеваторів Групи «Кернел» загальною потужністю 2,57 млн т та два термінали в порту Чорноморськ, сумарною потужністю зберігання 475 тис. т.

У 2022 р. частина елеваторів та виробничих підприємств Групи опинилася на окупованих територіях. Так у березні у Сумській області був захоплений СТОВ «Дружба-Нова» та елеватор Біловоди. Внаслідок бойових дій силосні зерносховища «Кернел» майже не постраждали, окрім двох силосів потужністю 74 тис. т, які були сильно пошкоджені навесні 2022 року.

У 2022-2023 рр. Група придбала термінал «Дунай Пром Агро» та оптимізувала деякі зі своїх активів. Станом на серпень 2023 р. загальна елеваторна місткість лінійних елеваторів усіх працюючих дільниць «Кернел» також складає 2,57 млн. т, але не так райдужно з портовими потужностями компанії.

Читати по темі: На відновлення зернової інфраструктури Кернелу знадобиться $20 млн

Після призупинення дії Зернової угоди у липні 2023 р., перевантажувальні активи Групи не мають змоги відвантажувати зерно. А у ніч на 19 липня в порту Чорноморськ зазнав суттєвих пошкоджень один з зернових терміналів «Кернел», на відновлення якого, за даними компанії, знадобиться щонайменше 12 місяців.  

Зерновий термінал Кернела

Задіяними на початок серпня 2023 р. залишаються біля 85% потужностей Групи.

UkrLandFarming  

Елеваторна потужність 17 лінійних елеваторів та 3 комбікормових заводів агрохолдінгу UkrLandFarming на кінець 2021 р. складала 2,66 млн т одночасного зберігання, серед яких переважна більшість — металеві зерносховища силосного типу.

Активи агрохолдингу UkrLandFarming дуже постраждали від бойових дій. Група втратила від початку війни в зоні бойових дій 160 тис. га (35%) оброблюваних земель, найбільшу у Європі птахофабрику «‎Чорнобаївська»‎ було зруйновано, припинено виробництво в Миколаєві, Волновасі та Бахмуті.

Але зерносховища UkrLandFarming майже не були втрачені. Ще на початку війни внаслідок авіанальоту та пожежі було частково зруйновано елеватор «Порттрансбуд» біля Овруча у Житомирській області.

Також на тимчасово окупованій території Донецької області залишився один елеватор — «Добробут», його обсяг зберігання складав 22 тис. т. На цьому елеваторі було знищено обладнання та зруйновано лабораторію і ваговий комплекс.

ІМК

Група компаній «ІМК» володіє власними потужностями для зберігання на 554 тис. т у Полтавській, Чернігівській та Сумській областях.

У перший місяць війни було окуповано п’ять елеваторів. Елеватор «Млибор» на околиці Чернігіва протягом 40 днів находився під обстрілами, у нього влучило біля 46 ворожих снарядів. 

Елеватор Млибор

Але восени у рамках підготовки до нового сезону, «ІМК» завершила ремонт елеватора «Млибор». Таким чином, усі елеваторні потужності агрохолдингу «ІМК» залишилися у роботі.

Агро Індастріал Компані

«Агро Індастіал Компані» на кінець 2021 року мала 16 елеваторних комплексів у 5 областях, загальною потужністю 479,1 тис. т.

Під окупацію у Луганській області у «Агро Індастіал Компані» попало майже 22% від загального обсягу потужностей — 4 елеватори на 104,6 тис. т, деякі з них зазнали обстрілів та пожеж, майно пошкоджено.

На інші елеваторні потужності компаній з рейтингу — «МХП», «Епіцентр Агро», «АСТАРТА», «Контінентал Фармерз Груп» війна суттєво не вплинула.

Більш того, деякі з них розширили обсяги зберігання за рахунок розбудови. Наприклад, «Епіцентр» взяв нові кредити, щоб профінансувати завершення будівництва елеваторів у Хмельницькій області загальною потужністю 180 тис. т. 

Світлана Сазонова, Elevatorist.com