Нерівномірний попит на зберігання зерна та здешевлення сушіння — що відбувається на ринку елеваторних послуг
Джерело фото: Elevatorist.com
Цього року аграрії вже зібрали 35 млн т зернових та олійних, на підході за прогнозами УЗА ще близько 45 млн т пізніх культур. Експорт морем повноцінно не працює, порти на Дунаї регулярно обстрілюють росіяни, логістика сухопутного експорту дорога і недосконала. Що в таких умовах відбувається з попитом на елеваторні послуги та з цінами на них, Elevatorist.com дізнавався у компаній в різних регіонах.
Попит на послуги зберігання зріс, але не всюди
Україна зустріла сезон з меншими залишками зерна в порівнянні з попереднім роком. Проте гарний врожай ранніх зернових та відсутність активного експорту вже заповнили частину зерносховищ. Як зазначив директор з роботи елеваторів компанії «НІБУЛОН» Валерій Реуцой, якщо зараз в Україні є надлишок елеваторних потужностей, то пізня зернова група цей надлишок ліквідує. Через складну ситуацію з експортними відвантаженнями попит на зберігання на зерносховищах зріс.
«Чому? Тому що зменшився експорт. Урожай ранньої зернової групи був не такий по якості, як би хотілося, але щодо врожайності — то вона доволі висока. Експортують мало, значить, залишків лишається багато. До того ж йде пізня зернова група, потрібно теж її десь зберігати. І сьогодні очікування по пізнім зерновим теж у нас непогані. Тому прогнозуємо, що все ж таки попит на зберігання буде доволі високий», — зазначив Валерій Реуцой.
В компанії «Прометей» теж відмітили збільшення попиту на зберігання на елеваторах, та пояснюють це бажанням аграріїв дочекатися кращих цін.
«Попит на зберігання зерна високий, оскільки вартість, особливо, зернових культур, низька. Не кожен фермер має місткості для зберігання, щоб дочекатися підвищення цін і пізніше реалізувати свою продукцію, тому вони користуються послугами елеваторів», — зазначили в компанії.
Також на елеваторах ГК «Прометей» зріс попит і на доробку зерна в порівнянні з минулим роком.
«Ціни на засоби захисту рослин від бур'янів високі, і не всі сільгоспвиробники, особливо, фермери-одноосібники, мають кошти для достатньої обробки полів, тому, відповідно, рівень смітної домішки в такій продукції високий і потребує доробки до базисних показників», — пояснили в «Прометеї»
Проте не всюди така ситуація. Як розповів директор ТОВ «АПК «НОВААГРО» групи компаній «НОВААГРО» Дмитро Доброштан, в Харківській області загалом попит впав, до того ж відрізняється по області.
«На одному елеваторі попит на послуги є, на інших, — майже нуль. У Харківській області попит дуже відрізняються в залежності від того, на скільки близько елеватор знаходиться від лінії фронту, а також від стану господарств та їх земель», — каже Дмитро Доброштан.
Читайте також: Рекордні обсяги переробки та експорту — поточні реалії українського ринку олійних
Як це вплинуло на вартість елеваторних послуг?
Високі ціни на природний газ минулого року привели до зростання вартості елеваторних послуг. Цього року газ подешевшав, але зросли тарифи на електроенергію. Також є інші фактори, які впливають на зростання цін. Наприклад, в компанії «ТАС Агро» кажуть, що додатковими факторами збільшення тарифів стала електроенергія та зростання рівня заробітної плати.
«В залежності від елеватора тарифи відрізняються. Але ми стараємося провести додаткові роботи, щоб знизити вартість послуг за рахунок економії. Робимо все можливе, щоб наростити потужності на зерносховищах за допомогою нововведень. Наприклад, додаємо нові маршрути для мінімізації руху зерна по елеватору, і цим знижуємо кількість затраченої енергії на підприємстві, і так далі», — розповів директор елеваторного та складського господарства компанії «ТАС Агро» Гліб Ісичко.
Читайте також: Два оберти за сезон та перехід на альтернативу — як працює елеватор ТАС Агро на Чернігівщині
В ГК «Прометей», чиї елеватори працюють в південних областях, тарифи на зберігання, сушіння та очищення зерна не змінювали з початку маркетингового року 2022/23.
«Це пов'язано з тим, що виробники сільськогосподарської продукції в даний час працюють в жорстких умовах ринку: низькі ціни на с/г продукцію та високі ціни на добрива, засоби захисту рослин, пальне, тому керівництво ГК прийняло рішення не підвищувати ціни на послуги, тим самим, збільшити взаємодію з безпосередніми товаровиробниками», — кажуть в компанії.
Зараз вартість сушіння кукурудзи в ГК «Прометей» знаходиться на рівні минулого року — 180 грн/т. Вони зазначили, що надалі тарифи залежатимуть від ринку: якщо ціни в період збору врожаю кукурудзи на газ/пальне в умовах ринку будуть збільшуватись тоді компанія прийматиме рішення стосовно підвищення цін.
Щоб зберегти клієнтів, в ГК продовжують практику спеціальних пропозицій.
«Поклажедавцям ми пропонуємо безкоштовне зберігання зернових і олійних культур протягом 90 днів. Також можливий перегляд ринкової вартості товару, в залежності від того, який об'єм сільгоспвиробник готовий завезти на елеватор, і якої якості», — зазначили в компанії «Прометей».
Представник компанії «НІБУЛОН» Валерій Реуцой розповів, що тарифи на елеваторах відрізняються по областях, але на деяких підприємствах вартість сушіння зерна навіть зменшилася в порівнянні з минулим роком.
«Ми моніторимо ринок елеваторних послуг, тримаємося в ринку та враховуємо регіональну специфіку. Загалом вдається тримати ціни на комплекс послуг на рівні попереднього року. Це відбувається за рахунок балансування витрат. Наприклад, збільшення тарифів на електроенергію компенсуємо зменшенням вартості газу. Відповідно тариф на сушіння ми навість змінювали в менший бік», — зазначив Валерій Реуцой.
Щодо тарифів на зберігання, — їх також в «НІБУЛОНІ» не підвищували.
«В умовах підвищеного навантаження на агровиробників ми вважаємо недоречним підвищувати ціни, хоча і прогнозуємо достатньо високий попит на послуги елеваторів. Цей попит, обумовлений обмеженим експортом, — не привід для зловживань. Навпаки, ми робимо все, аби допомогти аграріям вистояти у важкі часи. Для цього тримаємо ціни, започатковуємо нові послуги, гнучко підходимо до формування тарифів, і навіть запровадили індивідуальний підхід», — зазначив керівник.
Така ситуація сьогодні склалася на ринку елеваторних послуг у компаній, які поділилися інформацією: поки що в умовах нестабільності тарифи загалом тримаються на рівні минулого року.
Олена Гайдук, Elevatorist.com
Також цікаво: Воїнське ХПП TESSLAGROUP. Відновлення елеватора після окупації та підготовка до зберігання зерна нового сезону