Елеваторне обладнання, яке стало топом продажів у 2023 році — що говорять виробники
Джерело фото: Elevatorist.com
У 2023 році українські аграрії продовжували розвивати галузь. Будувалися нові потужності зберігання зерна, модернізувалися вже існуючі, почали інвестувати в нові виробництва переробники. В яких регіонах будувалися найактивніше, яке елеваторне обладнання користувалося минулого року найбільшим попитом, нові тенденції ринку — про це нам розповіли представники виробничих компаній, що випускають обладнання для елеваторів.
Віталій ГАЛИЧ, комерційний директор Grain Capital
Як на компанію вплинули тенденції переформатування ринку у 2023 році?
Мені здається, українці вже звикли до того, що кожен рік нам доводиться ставати все більш гнучкими та підлаштовувати роботу бізнеса до реальних потреб клієнтів.
2023 рік не став виключенням. Одним з найголовніших трендів на ринку аспіраційних систем та транспортного обладнання стало те, що наші клієнти опинились в ситуації обмеженості кваліфікованих кадрів. Вже на етапі заповнення опитувальних листів та специфікацій, майже кожен з замовників виставляв вимоги щодо підвищення надійності та зносостійкості, так як на підприємствах є брак кваліфікованих кадрів, які мають досвід технічного обслуговування та підтримки експлуатації систем та обладнання.
Також досить часто ми у 2023 році стикались із запитами на наші розробки програмного забезпечення, які дозволяють оптимізувати внутрішні виробничі процеси та автоматизувати ті ділянки, на яких брак персоналу є найбільшим.
Найбільш активні замовники та регіони
Основна частка — покупці із західної та центральної України. Також декілька проєктів було реалізовано для портів Придунав’я, в які наша компанія постачала мобільні суднонавантажувачі власного виробництва.
У 2023 році Grain Capital продовжили активну роботу з агрохолдиінгом МХП. Так в цьому році було проведено великий обсяг робіт з модернізації Катеринопільского елеватору. В перелік поставок та робіт входило транспортне обладнання, монтаж, аспірація та автоматизація. Декілька проєктів по автоматизації реалізували також на Волині.
Дійсно, нових проєктів в Україні стало менше, але наші клієнти разом із фахівцями Grain Capital активно готують компонувальні рішення, які потім увійдуть до проєктів.Як я вже казав раніше, компанія не стоїть на місці та розвивається разом із своїми клієнтами. Саме те, що декілька наших клієнтів активно інтегруються на європейських ринках та вже будують елеватори на території Румунії, мотивувало нас також до відкриття офісу та організації виробництва на території Європейського союзу.
В минулому році ми зареєстрували підприємство та відкрили офіс в Румунії, в Бухаресті, в якому вже працює команда продавців. Та на 2024 рік перед нами постало чимало цікавих викликів та задач, серед яких локалізація та сертифікація виробництва, налагодження ланцюга поставок тощо.
Сподівання та реальність
Точка росту є завжди. Фінансові плани, які ми ставили для себе цього року, ми перевершили. Я дуже вдячний всьому нашому колективу, всі працювали дуже злагоджено, розуміючи відповідальність в такий нелегкий час. Результатом плідної праці та злагодженої командної роботи стало те, що всі замовлення було виконано в заявлені терміни, та навіть відвантажували обладнання достроково.
Головне сподівання на те, щоб в нашій країні залишилась максимальна кількість фахівців інженерного фаху. Тому що після нашої перемоги нас очікує ще більший виклик до відновлення руйнувань та будівництва нових об’єктів вже за сучасними вимогами до обладнання та автоматизації бізнес-процесів системи керування виробничими та логістичними процесами.
Якими бачите перспективи 2024 року?
У 2024 році ми маємо на меті продовжити реалізацію стратегії диверсифікації як по ринках збуту, так й по продуктовій лінійці.
У нас на меті активно розвивати виробництво не лише в Україні, але й на території Румунії. За результатами проведених досліджень, саме цей ринок є найбільш привабливим з точки зору продажу високопродуктивного транспортного обладнання для перевалки та системи аспірації. Разом із продажами обладнання, ми маємо намір ще більше уваги приділяти продажам послуг та інтелектуальних програмних розробок для автоматизації бізнес-процесів елеваторів.Саме такі програмні продукти сьогодні презентували на сцені форуму. Програмне забезпечення «osnova.поклажодавець» та «osnova.підприємство» — це відповідь запитам сучасних елеваторів, особливо в умовах дефіциту кваліфікованих кадрів. Кожен із розроблених програмних продуктів має в своїй основі оптимізований бізнес-процес, який передбачає більш точне управління з урахуванням можливих критичних точок та «вузьких місць».
Якщо підвести підсумки, то завдяки тому, що Grain Capital обрали для себе стратегію бути гнучкими, оперативно реагувати на зміни ринку та диверсифікуватись не лише за ринками збуту, а й за продуктами, то у 2024 році нас чекає багато цікавих проєктів як з автоматизації бізнес-процесів, так й проєктів з постачання високопродуктивного транспортного обладнання для перевалки та системи аспірації (й не тільки).
Заступник директора з комерційних питань Олександр ПЛЕСКАЧ, ЛУБНИМАШ
Найбільш затребуване обладнання в 2023 році
В 2023 році ми продали найбільшу кількість зернових сушарок весь період продаж. Також зафіксували стабільно високий попит на силоси на пласкому дні. Силоси на 5, 7 і 10 тис. тонн зберігання, це самі такі популярні і ходові моделі. Але були куплені і 2 ємності на 27 тисяч кубів, висота 40 м, це найбільші наші силоси, які збудовані в країні. Відповідно, продавали транспортери та норії, вони завжди ідуть до обв'язки, на них стабільно високий попит. Продуктивність обладнання 100-175 т/год, але купували і більш потужні, на перевалочні термінали. Але основна маса — 10-175 т/год.
Найбільш активні замовники та регіони
Більше всього обладнання в 2023 році в нас купували фермери, в основному, середні. Холдинги були неактивними, в них вже є ємності, і в зв'язку з тим, що з перевалкою проблеми, вони трішки зупинилися в будівництві. А невеликі господарства, в кого взагалі не було зберігання, зрозуміли, що зерно десь треба тримати і всі почали будувати. Тому цей сегмент мав дуже високу активність у воєнні часи.
Також набирають обертів будівництва переробники, вже підписали декілька контрактів з великими холдингами. Це і Полтавська область, і Черкаська. Полтавська почала монтаж у 2023, в Черкаській області монтаж стартував в січні поточного року. В Дніпропетровській області активно розбудовуються ОЕЗи. Маємо зростаючий попит саме на переробку, це пов'язано з грантами USAID, аграрії дуже задоволені, що є ці кредити. Вони охоче контрактуються.
У 2023 році ми реалізували один досить нестандартний проєкт — утеплені норії, з минераловатою, з нержавіючої харчової сталі. Дуже цікаве замовлення, там були такі вимоги специфічні. Ця норія проходить по відкритих та закритих зонах, і для того, щоб не втрачалася температура, ми зробили утеплені версії норій, що було дуже цікаво втілити в життя. Зараз цей завод з переробки ріпаку вже працює, і клієнт задоволений.
В 2023 році також зафіксували надзвичайно високий попит на шнекові транспортери, саме на переробку. Зробили їх багато, об'єм виготовлення цієї продукції в 10 разів збільшився.
Сподівання та реальність
Всі свої плани на 2023 рік ми перевиконали, вже в листопаді це стало зрозумілим.
Якими бачите перспективи 2024 року?
В компанії ЛУБНИМАШ вважають, що буде продовжуватися попит на переробку, ми отримуємо запити на обладнання для переробників. Також бачимо продовження тенденції зростання обсягів зберігання зерна, в більшості у правобережній і центральній Україні, там продовжують будуватися.
Думаю, що також подовжиться тенденція до будівництва сушильних комплексів, бо багато хто дійшов висновку, що потрібно мати власне сушіння, а не користуватися сторонніми послугами.По продажам сушарок ми останні три роки били рекорди, але у 2023 році взагалі кратно перевершили рекорд по продажам. І до речі. Якщо минулі 2 роки була перевага попиту на сушарки за альтернативними енергносіями, то в цьому році ми все ж таки спостерігали паритет. Аграрії почали повертатися на газ. При чому не на пропан, той що в бочках, а саме на природній газ. Останні півроку в 2023 всі сушарки замовляли під газові пальники — ціна газу зараз така, що дає змогу сушити на ньому зерно.
Олександр ХОЛОД, директор «ТОРНУМ»
Найбільш затребуване обладнання в 2023 році
Минулого року найбільш активно продавалися силоси для зберігання і транспортні системи, конвеєри та норії. Попит був високим, бо стало серйозним питання зберігання та швидкої перевалки. Плюс в минулому році будувалося декілька перевалочних терміналів, один з них ми й будували, і, звичайно, цей проєкт затребував великий об'єм по транспортному обладнанню.По сушарках попит був менший. Ми відзначили, що на сьогодні в разі попиту на сушарки продаються найдорожчі моделі максимальної комплектації. Ми очікували, що більшим попитом будуть користуватися дешевші.
Найбільш активні замовники та регіони
В 2023 році ми, в основному, працювали з фермерами, великі агрохолдинги були на паузі. Були фермери з земельним банком від 3-4 тис. га, з обсягами сушінням кукурудзи від 10 тис. і більше. Основний фокус був на продажі економічного обладнання, максимально автоматизованого, в зв'язку з проблемою з персоналом, та на обладнання топової комплектації.
Силоси купували в середньому від 5 до 7 тис. тонн. Також відзначили високий попит на силоси з конічним дном. Такі хопери використовуються на перевалочних терміналах.Більше всього замовників було з заходу та центру України. Були дуже активні Житомирська та Вінницька область, захід України.
Сподівання та реальність
Коли ми вистроювали плани на 2023 рік, в нас були зовсім інші очікування. Але ми швидко переорієнтувалися, і продали в 2023 році найбільший об'єм транспортного обладнання за весь період роботи в Україні. І при чому попит був на транспорт великої продуктивності, ми продавали транспортні системи 150-200 т/год. Як не дивно, такі конвейєри замовляли фермери.
Якими бачите перспективи 2024 року?
Ми в 2023 році побудували свій перший портовий елеватор, нам сподобалося — отримали дуже гарний досвід, тому ми запропонували свої послуги декільком компаніям, які планують будувати. Думаємо, що тренд в ринку залишиться такий же: транспортні системи та ємності. По сушаркам ми не бачимо активностей, але, здається, аграрії вже менше цікавляться альтернативою. Ціна на газ прийнятна, відповідно, математика почала показувати всі вигоди сушіння на газу.
Тож ми бачимо чітку реакцію ринку — фокус переключився на зберігання та швидке перевантаження.
Олександр ШПИТЬКО, коммерційний директор Eskeeper
Найбільш затребуване обладнання в 2023 році
Обладнання продавалося те ж саме — транспортне та ємності. Але змінився тип клієнтів. Якщо до цього це були, в основному, фермери, а переробники себе почували десь, на межі, то зараз все стало абсолютно навпаки. Вартість м'яса потроху зростає, або тримається на рівні, а сировина дуже подешевшала: комбікорми, зерно. Тому зараз 90% клієнтів — комбікормові заводи, але які входять до якоїсь структур, де є птахівництво або тваринництво. Або переробники соняшника.
Тому активно продавалися конвеєри продуктивністю 50-100 т/год, у переробників немає шаленої потужності. І ємності встановлюють в залежності від потреб — якщо це монокультура, ОЕЗ, то їм краще поставити велику ємність, вона обійдеться дешевше, одну на 10 тис. тонн. Якщо це комбікормовий завод, то їм потрібні ємності і на кукурудзу, і на пшеницю і на інше, то це 3-5 тис. тонн.
Найбільш активні замовники та регіони
Активними були всі регіони. Будувалися також і трейдери, не дуже великі, які мали змогу перевалювати невеликі партії через Дунай. В нас є клієнти-трейдери, вони в Чернігівській області реалізували будівництво елеватора на 50-60 тис. тонн зберігання.А так переважно замовлення йшли від Черкащини до західної України. Менше з Харківської, Полтавської, Сумської та Чернігівської областей.
Сподівання та реальність
Минулий рік був не гіршим, а навіть кращим, ніж попередній. Ми і раніше багато працювали з переробниками. Їм до війни було складніше, зараз стало легше фінансово. Багато допомагають гранти — українські від Дії по переробці, USAID, тощо. Багато аграріїв зараз знаходиться в процесі отримання кредитів, дехто вже їх отримав і реалізовує проєкти. Взагалі, в нашому ринку дуже все переплетено. Бува, на конференції з переробки зустрічаєш людину — начебто це ж трейдер, питаєш — а що Ви тут робите? А у відповідь — а ми хочемо собі 1000 свиней завести, комбікормовий заводик невеличкий побудувати…
Якими бачите перспективи 2024 року?
Шкода, що за таких умов, але я думаю, що у найближчі 2-3 роки в нас буде розвиватися переробка, і це, дійсно, поштовх. Наприклад, в нас є в клієнтах комбікормовий завод, вони зараз отримують грант USAID, і щоб його отримати, треба показати, як вони будуть залучати більш дрібних фермерів, що вони закуповують в фермерів зернові дорожче, ніж трейдери чи порти. Тобто, це все буде точно сприяти збільшенню економіки.
Тож плануємо працювати не покладаючи рук, як і раніше. Ще також будується багато біоетанольних заводів: була приватизація спиртзаводів, і на їхній базі будують нові потужності. Зараз беремо участь в деяких реконструкціях по збільшенню продуктивності; дехто взагалі з нуля будується — у Львівській, Хмельницькій області.
Багато проєктів, які ще знаходяться на стадії планування, вони будуть реалізовуватися через 1-3 роки. Багато хто з фермерів замислився про власну переробку. Звісно, коли на повну запрацюють порти, стане дешевшим фрахт, — легше і вигідніше буде експортувати зерно, і менш ефективні переробники відпадуть та закриються. Але ефект з акценту на переробку буде на довгі роки. Бо хтось вже занурився в галузь доволі глибоко, і інвестовані гроші мають працювати.
Іван КОРЖЕНКО, директор та власник GRECO Group
Найбільш затребуване обладнання в 2023 році
Найактивніше в GRECO GROUP замовляли теплогенератори потужністю 5-8 МВат, їх ми виробили у 2023 році більше за інші моделі. Таке обладнання купували як агрохолдинги, так і фермерські господарства, аби знизити собівартість виробництва зерна та прибрати надлишкову бюрократію в роботі з природним газом.
В 2023 році такі агрохолдинги як «ІМК», «АГРОТРЕЙД», «Укрпромінвест», ТESSLAGROUP продовжували переводити власні сушарки на альтернативне паливо, перевод розпочали ще в 2022 році. Замовники залишилися задоволені отриманими результатами, тому перехід на альтернативу активно продовжувався і в минулому році.
Купували в нас теплогенератори повної топової комплектації, базові моделі не користувалися попитом, ми їх виробляли в невеликих кількостях.
Найбільш активні замовники та регіони
Регіональність переобладнання зерносушарок в 2023 році не змінювалася, ми переобладнували зерносушарку в господарствах від Закарпаття до Харківської області. За рік реалізували 64 об'єкти, потужністю від 3 до 20 МВатт.
Агрохолдинги продовжували позитивну тенденцію переходу на альтернативне паливо, адже вони вже раніше отримали досвід значної економії з цього. В той час, коли сушіння зерна може вартувати, наприклад, на пропан-бутані від 40 до 70 грн на тонно-відсотку, в деяких агрохолдингах минулого року отримували результат у 6,4-6,8 грн/тонно-відсоток. Що, звичайно, нас дуже радує.
Сподівання та реальність
Продажі у 2023 році перевершили плани, ми майже вийшли на довоєнний показник виробництва. Результати нас дуже задовільнили.
В 2023 році ми збільшили кількість сервісного персоналу, сервісного транспорту і оптимізували терміни встановлення — на переобладнання сушарки від моменту складання договору до початку роботи агрегату іде 14 діб.
Якими бачите перспективи 2024 року?
Думаю, що в 2024 році теплогенератори для сушарок будуть і надалі користуватися попитом в ринку. Як я вже зазначав, сушарка на альтернативі — це не лише спосіб знизити вартість сушіння зерна, це також дає змогу прибрати надлишкові бюрократичні процедури в роботі господарства. А крім того, альтернатива дає впевненість, що сушіння продукції буде забезпечене за будь-яких обставин, не потрібно вгадувати ліміти по газу на осінь. Можна заздалегідь спрогнозувати вартість доробки зерна.
Ми живемо в умовах високої нестабільності оточуючих обставин, ніхто не може зараз сказати, скільки коштуватиме долар у 2024 році… Тож продукція GRECO Group залишиться затребуваною, адже економічна незалежність в роботі господарства наразі не перестає бути актуальним та важливим аспектом.
***
Що ж, можна констатувати: у 2023 році українське агро продовжувало жити та розвиватися, незважаючи ні на обстріли, ні на блокаду експорту агропродукції, ні на зростання собівартості вирощування зерна. Аграрії та переробники поки що знаходять способи зберегти бізнес, блискавично пристосовуючись до змін. Звісно, якщо не враховувати фізично знищені обстрілами підприємства.
Виробники елеваторного обладнання отримали в 2023 році топові продажі — ринок зберігання додавав об'ємів, підвищувалася продуктивність роботи підприємств, будувалися нові активи перевалки. Окремим аспектом додався активний розвиток в Україні переробних потужностей, який з великою вірогідністю продовжиться вже в 2024 році.
Дунайські порти також вдосконалюють та надалі будуть розвивати перевалочну інфраструктуру, досвід останніх двох років навчив нас тому, що логістика за будь-яких умов має бути диверсифікованою та оптимізованою. Тож в перспективі 2024 року виробників та постачальників елеваторного обладнання в Україні очікує досить пристойний обсяг робіт.
Майя Муха, Elevatorist.com