Укрзалізниця

Перевезення залізничним транспортом
5806

АТ «Українська залізниця» (АТ «Укрзалізниця») — національний перевізник вантажів та пасажирів.

«Укрзалізниця» здійснює централізоване управління процесом перевезень у внутрішньому й міждержавному сполученнях та регулює виробничо-господарську діяльність залізниць.

Єдиним акціонером Акціонерного товариства «Укрзалізниця» є держава в особі Кабінету Міністрів України, 100% її акцій належать державі Україна і не можуть бути відчужені. АТ «Укрзалізниця» підпорядковано Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України

Головною метою діяльності є забезпечення потреб держави у якісних та безпечних перевезеннях вантажів і пасажирів залізничним транспортом, забезпечення ефективного функціонування та розвитку залізничного транспорту, створення умов для підвищення конкурентоспроможності галузі.

Регіональні філії АТ «Укрзалізниця»:

  • «Львівська залізниця»;
  • «Одеська залізниця»;
  • «Придніпровська залізниця»;
  • «Південно-Західна залізниця»;
  • «Південна залізниця»;
  • «Донецька залізниця»

До складу також входять інші підприємства та організації єдиного виробничо-технологічного комплексу, що забезпечують перевезення вантажів та пасажирів.

Експлуатаційна мережа залізниць України складає майже 19,8 тис. км (без урахування окупованих територій), з яких понад 47,2% електрифіковано. За обсягами вантажних перевезень залізниці України займають четверте місце на Євразійському континенті.

Через територію держави пролягають основні транспортні транс'європейські коридори: Схід – Захід, Балтика – Чорне море. Серед низ 3 залізничних транспортних коридори – № 3, 5, 9. Через українські порти Ізмаїл і Рені здійснюється взаємодія з пан’європейським коридором № 7, який проходить річкою Дунай.

Сьогодні довжина мережі залізничних транзитних коридорів в Україні складає 3162 км. Це головним чином двоколійні електрифіковані магістралі.

Інвентарний парк пасажирських вагонів основних перевезень становить 4,3 тис. одиниць, в тому числі робочий парк — 3,1 тис. вагонів.

Загальний парк вантажних вагонів становить 83,5 тис. одиниць. Із наявного парку вантажних вагонів робочий парк складає 57,7 тис. вагонів. 

На серпень 2021 р. серед робочого парку близько 6,5 тис. — це вагони-зерновози.

Інвентарний парк локомотивів становить 3589 одиниць, в т. ч.: електровозів – 1628 од.; тепловозів – 1961 од.

АТ «Укрзалізниця» забезпечує 82% вантажних та близько 50% пасажирських перевезень, що здійснюються усіма видами транспорту.

Історія розвитку:

до 1991 року в Україні не існувало власної залізничної адміністрації. Були 6 залізниць, що підпорядковувалися Міністерству шляхів сполучення СРСР.

серпень 1991 р. — згідно Акту про Незалежність України, майновий комплекс, що знаходився в межах кордонів УРСР, включаючи залізниці, став власністю України. На перехідний період управління залізницями було передано до адміністрації Південно-Західної дороги.

14 грудня 1991 р. — Кабінет Міністрів України прийняв Постанову про створення Державної адміністрації залізничного транспорту України, яка отримала в підпорядкування 6 державних залізниць. Після розпаду СРСР, Україні дісталося 18% від усього парку вантажних вагонів СРСР, це близько 278 тис. одиниць рухомого складу. 

травень 1995 р. — наказом Міністерства транспорту України створено Філію «Центр транспортного сервісу «Ліски» (ЦТС «Ліски») для розвитку контейнерної системи, розширення сфери діяльності залізничного транспорту на внутрішньому та зовнішньому ринках, надання транспортних, експедиційних та інших послуг, регулювання парком контейнерів та фітингових платформ.

2002 р. — початок розвитку швидкісного руху. У липні за маршрутом Київ-Харків було запущено «Столичний експрес», вагони якого вироблено на «Крюківськиому вагонобудівному заводі». Час експресу в дорозі — майже вдвічі менший за звичайний поїзд.

2003 р. — швидкісний поїзд запущений за маршрутом Київ-Дніпропетровськ. Поступово швидкісне сполучення впроваджувалося і інших ділянках.

грудень 2015 р. — на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізуються шляхом злиття створено Публічне Акціонерне Товариство «Українська залізниця», 100% акцій якого перебувають у державній власності. ПАТ «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав та обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України.

2017 р. — у січні Кабінет Міністрів затвердив новий статут ПАТ «Укрзалізниця», згідно з яким, Міністерство інфраструктури України втратило право бути органом управління компанії.

За темою: Аграрії VS Укрзалізниця: Хто винен у кризі із зерновими перевезеннями?

2018 р. — компанія з Публічного акціонерного товариства була перетворена на Приватне акціонерного товариство (АТ) постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2018 р.

УЗ винесла на обговорення закриття 177 залізничних станцій для відвантаження зерна. Пропозиції Укрзалізниці полягали у повному закритті 60 станцій для вантажної роботи, а також закритті 110 станцій для вантажної роботи на період з 1 червня по 1 грудня 2018 р. 

За темою: Про закриття малоактивних залізничних станцій Укрзалізниці

2019 р. — АТ «Укрзалізниця» за результатами роботи у другому півріччі 2018 р. провела рейтинг-аналіз вантажних станцій та сформувало перелік малодіяльних станцій. 

9 жовтня Кабінет Міністрів України повернув АТ «Укрзалізниця» до сфери управління Міністерства інфраструктури.

2020 р. — у квітні «Укрзалізниця» збільшила експериментальну групу малодіяльних станцій із 10% до 30%. Майже 80 малодіяльних станцій поновили роботу.

2021 р. — в лютому «Укрзалізниця» остаточно відмовилася від малодіяльних станцій. 

За темою: Аукціони Укрзалізниці на зерновози: у чому вигода для відправників вантажів?

2022 р. — Панютинський вагоноремонтний завод збудував для АТ «Укрзалізниця» 60 піввагонів. 

В березні АТ «Укрзалізниця» опрацьовує логістику доставки зерна до кордону з Румунією, Угорщиною, Словаччиною та Польщею. Україна може експортувати через Європу 50 млн т зерна.

Голова правління АТ «Укрзалізниця» — з березня 2023 р. Лященко Євген Анатолійович.

Профіль Фейсбук

Менеджмент

Команда

Ткачов Валерій Анатолійович
Заступник директора Департаменту комерційної роботи АТ

Контакти

Київська область, м. Київ, вул. Єжи Ґедройца, буд. 5
uz@uz.gov.ua
0-800-50-3111 (Гаряча лінія)
+38 (044) 465-22-22 (Центр для вантажовідправників)
Подивитись на мапі

Діяльність

Державні установиЗ-д перевезенняЛогістика

Структура компанії

ЦТС Ліски Укрзалізниця
Транспортно-логістичний центр перевезення та експедирування вантажів