За правилами: як користуватись теплогенератором на елеваторі, що робити при пожежі?

Правила роботи з теплогенератором і як діяти при пожежі
Правила роботи з теплогенератором і як діяти при пожежі

Ідеальні теплогенератори для зерносушарок — це такі, що не ускладнюють життя операторам і не потребують додаткового персоналу. Правила користування теплогенераторами GRECO group в першу чергу відштовхуються від інструкції по експлуатації сушарок, а сама робота з генератором максимально спрощена, оскільки більшість процесів відбуваються автоматично.

Як подається паливо в теплогенератор

Теплогенератори GRECO group розраховані на роботу зерносушарки в потоці. Все обладнання, навіть максимально потужні генератори на 20 МВт, працюють в потоці. Залежно від потужності, вихід із холодного стану на потік сушіння кукурудзи займає від 20 до 45 хвилин.

Паливо в теплогенератор подається автоматично. Для цього обладнується бункер для завантаження паливних матеріалів, розрахований на добу роботи зерносушарки. Матеріал в топку подається двома шнеками, — це спеціальна дублююча система, що дає змогу елеватору не зупинятись в сезон приймання зерна. Якщо один зі шнеків раптом вийде з ладу, другий спрацює як дублюючий.

Теплогенератор «сам» збільшує або зменшує подачу палива відповідно до заданих параметрів. Коли змінюється погода, наприклад, на вулиці холоднішає, подача пального автоматично збільшується, щоб утримати температуру сушарки в середньому 120-130°, плюс-мінус 3°. Також є об’єкти, які сушать зерно при 150° теплового агента.

Теплогенератори GRECO group обов'язково мають 30%-вий запас потужності. Обладнання, що працює на максимальну віддачу, не довговічне, тому ми робимо теплогенераторам необхідний запас міцності.

Також цікаво: Потужність і місце на елеваторі. Що треба знати про встановлення котлів для альтернативного палива?

Очищення теплогенератора — в потоці

В гарячий сезон елеватори не можуть зупинятись, виводити зерносушарку з потоку, бо це фінансові втрати. Тому теплогенератор очищують під час його роботи. Це займає близько 15 хвилин, проводиться раз на 2-3 доби та не потребує додаткового персоналу. Коли ми конструювали теплогенератор, то враховували те, що додатковий  персонал для  роботи на ньому не потрібен. Є оператор сушіння зерна, — він працює і на сушарці, і на генераторі.

В кожному паливному матеріалі є мінеральна складова, яка не горить. Власне, під час очищення теплогенератора її треба забирати. Наприклад, на теплогенераторі потужністю 5 МВт за добу може утворитися близько 20-30 літрів мінералів у вигляді дрібнодисперсного пісочку. Тільки ця мінеральна складова і залишається, тобто, якогось значного спеціального очищення не потрібно, елеватор не має підлаштовуватися під очищення теплогенератора.

Теплогенератор Greco Group із зерносушаркою виробництва KMZ Industries

Якщо немає електроенергії

Іноді буває так, що аварійно зникає електрика. Наприклад, для теплогенератора на 8 МВт потрібно 6 кВт електроенергії. На випадок аварійних відключень ми створили таку систему, з якою  нічого не потрібно  робити: якщо електроенергії немає, теплогенератор самозатухає. Його не потрібно відкривати, охолоджувати, не треба чіпати ніякі клапани, й т.д.

Навіть коли оператор просто закінчує роботу, треба лише натиснути кнопку «Стоп» на зерновій сушарці, і все.

Читайте по темі: Втричі дешевше! Як теплогенератори дозволяють елеваторам економити

Про пожежі при сушінні зерна    

На жаль, маю сказати, що зернові сушарки на будь-якому паливі загоряються. Є статистика: за 2020 рік в Україні офіційно горіло 293 сушарки. Тобто не офіційно пожежі були десь на 900, якщо не на 1000 сушарок.

Коли замовник купує нову сушарку, йому обов'язково потрібно доносити правила безпечного користування, що не завжди роблять представники заводів-виробників. Але замовник має розуміти, що загорітися можуть абсолютно всі сушарки, тому що в 90-95% найбільше впливає людський фактор. Треба до цього бути готовим.

Що не можна робити з теплогенератором? У випадку займання зерносушарки не можна тушити генератор, бо це обладнання не є пожежонебезпечним і не є вибухонебезпечним.

Різниці між небезпекою роботи на природному газі та з теплогенератором насправді немає, а от різниця в експлуатації, звичайно, є. Після встановлення обладнання з операторами обов'язково проводиться інструктаж. В GRECO group є об'єкти, які працюють 5-6 років при великих навантаженнях, коли теплогенератор вмикається в вересні й не вимикається до кінця березня.

Особливість полягає в тому, що теплогенератори GRECO group працюють без теплообмінника. В обладнанні немає вихідної труби вверх, тому повністю згорілий тепловий агент «йде» на зерно. Саме через цей фактор в клієнтів бувають сумніви з приводу якості зерна після сушіння. Але на практиці робота з теплогенератором не вливає негативно на зерно, і наші клієнти це підтверджують.

Серед наших клієнтів є такі холдинги як «Агрейн», «Зелена долина», «Докучаєвські чорноземи», «Харвест Агрохолдинг», «Західний Буг». Ми виготовили найбільш потужні в Україні два теплогенератори по 20 МВт, цього року також встановили три теплогенератори по 9 МВт, і багато невеликих об’єктів. За 2021 рік ми встановили 74 теплогенератори, а за весь період роботи —  близько 230 одиниць обладнання по Україні. В нас є замовники, в яких вже є від 4 і до 14 теплогенераторів.

Для великих і середніх за розмірами організацій, що займаються прийманням зерна, важливо економити на паливі. Так вони можуть давати клієнтам більш вигідну і конкурентну цінову пропозицію.

Іван Корженко, директор компанії GRECO group