Втричі дешевше: як теплогенератори дозволяють елеваторам економити

Використання теплогенераторів скорочує витрати на паливо для сушіння зерна
Використання теплогенераторів скорочує витрати на паливо для сушіння зерна

Раніше елеватористи зверталися до альтернативних видів палива через два фактори: хотіли бути енергетично незалежними або ж не могли підключити природний газ через віддаленість інфраструктури. Але цього року все змінилося. Ціна на газ кусається, а подекуди може навіть з’їсти. Тому на елеваторах зараз частіше дивляться у бік альтернативного палива. Наскільки можна знизити енергетичні витрати на елеваторах, розповів представник компанії-виробника теплових генераторів  GRECO group Сергій Малка.

Сушити зерно втричі дешевше

Теплогенератори зараз дозволяють елеваторам і фермерським господарствам суттєво економити на сушінні зерна, розповідає спеціаліст. На сьогодні ціна на газ коливається в районі 36 тис. гривень за тисячу кубометрів палива. При цьому, тонна пелет в середньому зараз коштує 6 тис. гривень.

«Розхід пелет на нашому обладнанні складає 2,5 кілограми на один тонно-процент, то маємо в середньому ціну сушіння — 15 грн за 1 т/%. Якщо ми проведем паралель із природнім газом, то ми побачимо, що на сьогодні 1 т/% сушіння на такому паливі буде коштувати 50 гривень»,— розповідає Сергій Малка.

Елеватор, який використовує теплогенератор на альтернативному паливі, може витрачати втричі менше коштів на одному тонно-проценті сушіння зерна.

Теплогенератор «Греко Груп» із шахтною зерносушаркою «Лубнимаш»

Продуктивність зерносушарки з теплогенератором

Коли елеватористи задумуються про перехід на альтернативне паливо, виникає запитання, чи зможе воно підтримувати необхідну потужність зерносушарки, яка конструктивно була розрахована на роботу з природним газом.

Сергій Малка розповів, що є фактори, які можуть знижувати ефективність сушильного обладнання на альтернативному паливі, головний із таких — це наявність теплообмінника.

«Продуктивність роботи зерносушарки на альтернативному паливі може відрізнятися в тому випадку, якщо на теплогенераторах використовують теплообмінники. Обмінники можуть забирати до 30% продуктивності зерносушарки. Обладнання, яке встановлюємо ми, не потребує теплообмінника, тому компанія прописує в контракті з клієнтом гарантії потужності»,— пояснює Сергій Малка.

Ще одним фактором зниження ефективності зерносушарки на альтернативному паливі є якість цього палива.

Завантаження альтернативного палива в теплогенератор

Чи можна сушити зерно на зернових відходах?

Найдешевше паливо на елеваторі — зернові відходи. Відходи могли б стати суперекологічним паливом і сформувати цикл безвідходного виробництва, але насправді вони не цілком підходять для сушіння зерна. Як зазначив експерт, працювати повністю на зернових відходах можна, але недовго.

По-перше, таке паливо не може забезпечити потрібну потужність сушильного обладнання, по-друге, через певний час відходи можуть викликати несправність у роботі теплового генератора.

«При роботі на високих температурах зернові відходи не встигають згоріти і віддати своє тепло, і просто починають плавитися. Тоді виникають проблеми уже з самим теплогенератором: потрібно частіше звертати увагу на обладнання і обслуговувати. Після декількох сезонів роботи на зернових відходах робочий ресурс теплогенератора закінчується швидше»,— пояснює Сергій Малка.

Експерт зазначив, що заборонити клієнтам використовувати таке паливо ніхто не може, але елеватористів відразу попереджають, що зернові відходи — це не основний різновид палива, і повністю на нього орієнтуватися не потрібно.

Елеваторний комплекс із теплогенератором «Греко Груп»

Зерносушарка не зможе вийти на хорошу продуктивність роботи, якщо буде працювати виключно на відходах. Проте залишки від очищення зерна можна підмішувати до соняшникової чи деревної щепи в безпечній пропорції. Як зазначив експерт, оптимальне співвідношення відходів і пелет —  20 на 80% чи 30 на 70%.

Найкраще паливо — соняшникова пелета

Як зазначають в GRECO group кращий результат по теплоефективності твердопаливних котлів дають соняшникові пелети, на другому місці — деревні.

«Коли ми ведемо переговори з потенційним клієнтом, ми наголошуємо, що найкращий коефіцієнт корисної дії (КПД) буде на соняшникових пелетах. Наш теплогенератор може працювати на різних видах палива, але найкращий КПД дає саме соняшникова пелета»,— пояснює Сергій Малка.

Щепа із дерева теж годиться для твердопаливних котлів, але тільки за умови правильної підготовки. Як зазначив експерт, щепу потрібно правильно заготовляти і сушити, оскільки висока вологість такого палива — більше 30% — може негативно вплинути на продуктивність роботи сушильного комплексу.

Рекордна вартість газу потягнула за собою інші рекорди. Цього року і на великих елеваторах, і у фермерських господарствах зерносушарки дуже активно переводили на альтернативне паливо. Змогли побити рекорд і у компанії GRECO group за кількістю замовлень і реалізованих проектів.

Олена Гайдук, Elevatorist.com