20 фактів про компанію OLIS
Цього року компанія OLIS святкує 20-річчя. Це доволі довгий шлях, на якому було багато цікавого. Чи вам відомо, що саме вони виготовили найбільший барабанний сепаратор? Що засновник компанії — доктор технологічних наук? Що в OLIS є власний дослідницький центр? У цьому матеріалі ви точно більше дізнаєтеся про компанію, яка вже розпочала свій третій десяток на зерновому ринку України і світу.
Факт 1. Засновник компанії прийшов у галузь з науки
Засновник компанії OLIS Олександр Верещинський закінчив аспірантуру Одеського інституту харчової промисловості ім. Ломоносова та захистив кандидатську дисертацію, а згодом — і докторську вже в Києві.
«Спочатку став інженером-механіком і вирішив торувати науку в цьому ж вузі. Був два роки стажером-дослідником, потім вступив до аспірантури. Достроково її закінчив захистом кандидатської дисертації по процесах і апаратах, а потім, вже працюючи в компанії OLIS, захистив докторську дисертацію», — розповідає керівник.
Після роботи в Одеському інституті Олександр Верещинський вирішив підкоряти зернову галузь з більш практичного боку — виготовляючи обладнання для переробки та інших потреб зерновиків.
«Коли ми створюємо якусь вдалу машину, вона працює, дає результати — я особисто два тижні літаю, як на крилах. Ми є людьми, які люблять більше процес, ніж його фінансовий результат. Той, хто хоче щось створювати, найперше повинен отримувати задоволення, а вже потім гроші, — розповідає керівник.
Факт 2. Мають два десятки патентів
Як розповів Олександр Верещинський, на сьогодні у компанії OLIS є близько 20 патентів з 20-літнім охоронним терміном на винаходи, і є патенти на корисні моделі.
«Копіювати інші моделі, — це для нас не дуже підходящий шлях, бо ми люди творчі, намагаємося внести щось своє. Хоча ясно, що якісь рішення піддивляються один в одного. Але ми вкладаємо багато зусиль в розробку чогось нового, і в тому, що ми робимо, дійсно є новизна, тому ми стараємося її хоч якось захистити», — розповідає засновник компанії Олександр Верещинський.
Факт 3. Назва OLIS — це абревіатура з перших літер імен
За роки своєї діяльності компанія кілька разів змінювала назву, та фінальне ім’я стало символом єдності. Назва OLIS складається з перших літер імен співзасновників компанії. Тож назва — це люди, які стоять за компанією, з цінностями, які вони вклали в цю справу.
Факт 4. Один з перших працівників в компанії став комерційним директором
Найдовше в компанії працює комерційний директор Володимир Чеглатонєв. Згадує, що прийшов у 2005 році, через місяць після заснування OLIS, та став менеджером з продажів. На той момент в компанії працювало до 10 людей. Поступово Володимир навчався та приблизно через 4 роки очолив комерційний відділ.
Факт 5. Мають понад 200 найменувань обладнання
OLIS виготовляє обладнання для різних напрямків зернового ринку. Післязбиральне очищення зерна — це сепаратори різних потужностей та модифікацій, які працюють і на великих підприємствах, і на фермерських елеваторах. Ще один значний напрям — переробка, для якої OLIS виготовляє крупозаводи під роботу з пшеницею, ячменем, горохом, просом, кукурудзою, вівсом, гречкою, та лінії пластівців. Сюди ж — борошномельне та круп’яне обладнання — вальцові верстати, лущільно-шліфувальні машини тощо. І ще один значний список обладнання — це лабораторні прилади.
Загалом в OLIS сумарно мають близько 200 моделей устаткування. Компанія росла разом з переробною галуззю, тому обладнання з’являлося у відповідь на попит зернового ринку.
Факт 6. За всі роки роботи виготовили 70 тис. одиниць обладнання
Впродовж 20 років в OLIS виготовили і продали більше 70 тис. моделей обладнання включно з лабораторним. Із них за 2024 рік компанія загалом зробила понад 3 тисячі одиниць обладнання.
Факт 7. Перший крупоцех — «Оптиматик»
У 2006 році виготовили перший крупоцех «Оптиматик», який з 2007 року почали показувати на виставці AGRO на стендах OLIS. В компанії навіть з’явилася традиція дарувати учасникам виставок крупу, виготовлену на обладнанні.
Факт 8. Започаткували ринок барабанних сепараторів в Україні
Ще двадцять років тому на території України барабанні сепаратори не мали значного попиту, оскільки більшість традиційно використовувала плоскорешітні моделі. Але в OLIS побачили потенціал саме в барабанних сепараторах, розробили власну конструкцію та запатентували її — так з’явився сепаратор моделі «ЛУЧ».
Факт 9. Розробили найбільший барабанний сепаратор у світі
Найбільший барабанний сепаратор — це «ЛУЧ-300». Сепаратор має шість секцій, а загалом барабан має довжину 6 метрів і діаметр 1,9 метра.
«Машина велика, пройшла випробування і дуже добре себе зарекомендувала — може приймати щонайменше 300 тонн зерна на годину, а то й більше. Там, де ми їх встановлювали, ніхто так і не зміг повністю завантажити на зернових культурах», — каже комерційний директор компанії Володимир Чєглатонєв.
За словами керівника, «ЛУЧом» в компанії пишаються найбільше. Аналогів у світі поки що не бачили.
Факт 10. Один з найбільших проєктів з очищення зерна — сепаратори для ОЕЗа Kernel
Найбільший проєкт компанії OLIS по лінії обладнання для очищення зерна — це сепаратори «ЛУЧ-300» для «Старокостянтинівського ОЕЗа» компанії Kernel. Для замовника виготовили 4 сепаратори потужністю по 300 тонн на годину.
Факт 11. Проєктують в 3D
Все, що виробляють в компанії, проєктують в 3D. Це дозволяє повністю побачити комплекс переробки зерна, і замовник зрозуміє, що отримає в кінцевому результаті. Крім цього, така технологія полегшує монтаж обладнання.
«У нас є група технологів, які можуть надати будь-який вигляд обладнання. Труби, аспірація, пневмотранспорт — усе видно у програмі. Через це монтувати щось неправильно дуже складно», — розповідає комерційний директор.
Факт 12. На кожному українському елеваторі є лабораторне обладнання OLIS
Ще одна лінійка OLIS — це лабораторне обладнання для визначення якості зерна, борошна і круп. Як розповів комерційний директор, першим приладом компанії у цьому секторі став лабораторний млин, який зараз називається Olislab 2100.
«Ми дивилися, чого потребує ринок, які проблеми в лабораторій, яке обладнання вже застаріло і його є сенс вдосконалити. Чи варто створити нові прилади? Це дало нам основу для розробки лінійки лабораторного обладнання», — пояснив комерційний директор.
Факт 13. У Центрі стандартизації і сертифікації використовують обладнання OLIS
Володимир Чєглатонєв наводить приклад сушильних шаф СЕШ-3М, які морально застаріли, мали низьку точність і не відповідали сучасним вимогам. В OLIS розробили нову сушильну шафу СЕШ-3МУ (згодом — Olislab 4100). Для цього впровадили нові методи температурного налаштування і створили власний прилад для вимірювання температури всередині камери. Нова модель за точністю і за надійністю перевищує попередню.
«Навіть Центр стандартизації та сертифікації, який проводить перевірки сушильних шаф, придбав наші прилади для власних замірів. До цього вони користувалися старими способами — спеціальними термометрами, які мали суттєву похибку. Наше рішення дозволило вивести контроль точності на новий рівень», — каже комерційний директор.
Факт 14. Віддалено монтували два переробні заводи в Казахстані
У 2020 році компанія виготовила переробні комплекси для замовників в Казахстані. Це був час ковідних карантинів, тому заводи з виробництва гречаної крупи та переробки вівса в пластівці монтували віддалено. Завдяки проєктуванню в 3D вдалося без проблем змонтували заводи.
Факт 15. Мають досвід поставки лінії вівсяних пластівців у Туреччину
У 2021 році в Туреччині запустили завод з виробництва вівсяних пластівців Cooker`s Gida Sanayi ve Ticaret A.S., який виготовили в OLIS.
«Перед цим ми надіслали клієнту кілька зразків пластівців. Сподобались зразки, отримані на великому підприємстві компанії «Стас і К» в Дніпрі, якому ми виготовляли обладнання. Потім турецькі замовники приїжджали оглядати завод, і в результаті замовили лінію виробництва», — згадує комерційний директор.
Тоді експерти OLIS розробили інжиніринг та виготовили комплект обладнання для виробництва зернових пластівців продуктивністю 32 т/добу. Запуск та налагоджувальні роботи проводили в онлайн-режимі, — це був завод, який запускали віддалено.
Факт 16. Постачають обладнання на інші континенти
Компанія виготовила 10 сепараторів «ЛУЧ» для замовника, який будував елеватори у Східній Африці — в Танзанії. Обладнання закупили для очищення кукурудзи та пшениці.
OLIS має клієнтів в Північній Америці, — у США і Канаді — там працюють ситові сепаратори ПСО і барабанні сепаратори «ЛУЧ-ЗСО».
«Пам’ятаю, запрацював перший ПСО, і нам прислали фотографії — з Аляски», — каже Володимир Чєглатонєв.
В Канаду постачали лінію з виробництва пластівців. Експерти з OLIS робили інжиніринг, технологічну частину та проєктували все в 3D.
«В Північній Америці працює наш партнер, який купує обладнання і адаптує його під ринок Сполучених Штатів і Канади. Там є інакші потреби по електриці, інші двигуни, тому є свої нюанси», — пояснює комерційний директор.
Факт 17. Створили власний науково-дослідний центр
На заводі є власний експериментальний науково-дослідний центр, де моделюють та тестують обладнання в умовах, наближених до реального виробництва.
На заводі створили міні-елеваторний комплекс: є завальна яма, норії, бункери для зерна — винахідники можуть подавати сировину на обладнання та експериментувати. Тут тестують машини невеликої продуктивності.
Факт 18. Тестують власні розробки на працюючих підприємствах
Великогабаритне обладнання тестують на діючих виробництві.
«В Україні є два флагмани переробки зерна. Це «Білоцерківхлібопродукт» і «Сквирський комбінат хлібопродуктів», — там ми проводимо майже всі виробничі випробування великого обладнання», — розповідає засновник компанії Олександр Верещинський.
Факт 19. Постійно навчаються і діляться досвідом
У компанії працюють фахівці з досвідом роботи на крупозаводах і млинах, тому вони добре розуміються в технології переробки зерна, але досі продовжують навчатися.
«Стараємося навчати в рамках нашого підприємства і відправляємо на інші заводи для цього. Зимою вчили зварювальників. А буквально тиждень тому начальник виробництва приїхав з Німеччини, де був на практиці в німецьких машинобудівників», — розповідає Олександр Верещинський.
На завод OLIS проводять екскурсії та беруть на практику студентів. Вивчати досвід машинобудівників приходять і викладачі Одеського національного технологічного університету.
«Ми все-таки ближчі до реального сектору економіки, ніж інститут. Постійно з’являються нові виклики, якісь різнопланові завдання. Тому ми маємо величезний досвід і намагаємось ним ділитися, щоб наші знання передавали студентам», — розповідають в OLIS.
Факт 20. Відпочивають разом
За довгі роки роботи в колектив OLIS з’явилася традиція проводити час разом. Зазвичай, біля моря, обовʼязково в теплий період року. Це був гарний час, коли колеги спілкувалися, грали в пляжні ігри і їли щось смачне. На жаль, після початку повномасштабної війни колектив не збирається на такий відпочинок, але в OLIS сподіваються, що обовʼязково відновлять свою традицію вже під мирним небом, аби насолодитися компанією, надолужити втрачене та відсвяткувати.
Отож, перші 20 років — це лише початок. OLIS має амбіції, досвід і команду, щоб продовжити зростання та писати свою історію у третьому десятилітті роботи.
Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com