Як зберігати зерно в полімерних рукавах: повна інструкція
Покрокова інструкція
Аграрії все частіше звертають увагу на полімерні рукави як ефективний, доступний і мобільний спосіб зберігання зерна. Силобеги дозволяють обійтися без будівництва стаціонарних сховищ і забезпечують гнучкість зі зберіганням та термінами продажів зерна. Проте успішне зберігання зерна в рукавах вимагає чіткого дотримання технологічних вимог.
Elevatorist.com зібрав покрокову інструкцію, яка допоможе уникнути помилок на кожному етапі — від підготовки зерна для закладання в полімерні рукави до розвантаження продукції після зберігання.
Технологія зберігання зерна в рукавах: суть та основні переваги
Полімерні рукави для зберігання зерна, або силобеги, — це суцільні мішки із багатошарової плівки, як правило, довжиною 60 метрів та діаметром 2,7 метра. Завод «Планета Пластик» єдиний виробник Україні, хто виготовляє полімерні рукави для зберігання зерна під брендом ТМ Harwell.
Полімерні рукави забезпечують повну герметизацію запакованої продукції. В запакованому рукаві поступово знижується рівень кисню, і підвищується концентрація вуглекислого газу. Цей процес відбувається завдяки диханню зерна та біологічній активності живих організмів. Через певний час в рукаві формуються умови, несприятливі для життєдіяльності комах і збудників хвороб, але корисні для довготривалого зберігання зерна.
На відміну від традиційних методів зберігання, рукав не вимагає частого переміщення чи вентиляції зерна, — це зменшує механічні пошкодження зернової маси та витрати на електрику. За належної підготовки зерна продукція після розпаковування силобегів не потребує фумігації. Разом всі ці фактори роблять полімерні рукави ефективним методом зберігання зерна для аграріїв різного масштабу.
Важливими моментами, при використанні силобегів є правильна підготовка зерна, відповідний майданчик для розміщення рукавів та постійний моніторинг їх стану. Розповідаємо про всі ці нюанси.
Які культури можна зберігати в зернових рукавах?
В зернових рукавах можна зберігати всі культури. Якщо раніше в силобеги закладали переважно зернові, то зараз успішно зберігають олійні — сою, соняшник, ріпак, та нішеві культури. Наприклад, насіннєве господарство на Миколаївщині зберігає в зернових рукавах горох, овес, гірчицю, льон, коріандр, сорго, нут, сочевицю.
Що включає підготовка зерна до зберігання в рукавах?
Щоб зберігання в рукавах було якісним та без втрат, важливо закладати продукцію з відповідними параметрами, особливо по вологості. Дотримання правильних якісних показників зерна забезпечує стабільний стан врожаю в рукавах протягом усього періоду зберігання.
Перед завантаженням необхідно ретельно довести до базисних якісних параметрів вологість зерна та смітну і зернову або олійну домішки. Якщо зерно має підвищену вологість, перед завантаженням у рукави його обов’язково потрібно досушити до оптимального рівня (рівні залежать від виду культури та вказані нижче).
Доведення зерна до базисних показників по вологості — дуже важливий момент, адже висока вологість сприяє активному диханню зерна, що підвищує температуру в середині рукава. В теплі і волозі розвивається цвіль, грибки та бактерії. Вологе зерно втрачає сипучість і стає вразливішим до механічних впливів. Особливо швидко вологе зерно псується при високій температурі навколишнього середовища.
Рівень смітної домішки також важливий, аже рослинні рештки, пил, насіння бур’янів також можуть сприяти розвитку грибків і шкідників.
Основні параметри зернових культур для зберігання в рукавах
Оптимально закладати в рукава зернові культури в базисній вологості. Для пшениці це 12% і нижче, для кукурудзи — 14% і нижче. Це дозволяє довготривало зберігати продукцію та не ризикувати її якістю.
«У нас є досвід зберігання кукурудзи більше року. Ми стараємося закладати продукцію в базисних показниках. Ми її очищаємо, сушимо, і після зберігання вона готова до відвантаження прямо з рукавів», — розповів керівник двох елеваторів «Агропросперіс» Роман Андрейків.
У дощові роки силобеги використовують для короткотривалого зберігання вологого зерна перед доробкою. Зазвичай пакують кукурудзу, яку згодом досушують.
На «Воскресинцівському елеваторі» компанії МХП нам розповіли про експерименти з вологою кукурудзою:
- кукурудзу з вологістю від 22 до 30% зберігали в рукавах протягом місяця-двох. Заклали всього кілька рукавів, і вологішу забирали раніше. Її якість не змінилася, крім запаху, який зник після пересушування,
- кукурудза з вологістю 20% зберігалася понад 3 місяці — по 102-104 дні. При цьому якісні показники не змінилися: що в рукави заклали, те й вивантажили. Після досушування зерна всі якісні показники були в нормі.
Основні параметри олійних культур для зберігання в рукавах
Рекомендації по вологості олійних культур для закладання в силобеги:
- соняшник — 8%, до 11%,
- ріпак — 9%,
- соя — 12% і нижче.
Найбільш вибагливою культурою для зберігання в полімерних рукавах вважається соя. Як нам розповіли на одному з елеваторів, через те, що соя має високий вміст білка у складі, вона легко псується за несприятливих обставин. Тому її треба закладати з вологістю 12% і нижче, і смітною і олійною домішками в базисі, тоді культуру можна зберігати до 6 місяців.
Соняшник треба закладати в рукави з вологістю 8% і нижче. Так він гарно зберігається до 6 місяців. А от у вологому насінні соняшника, якщо його запакувати в полімерні рукави, знижується вміст олії та збільшується індекс кислотності олії.
Ріпак також має високий вміст олії, тому його потрібно закладати на зберігання з вологістю 9% і нижче. Тоді можна зберігати культуру до 10 місяців. Але на терміни зберігання дуже впливає температура зовнішнього повітря. Найкраще для ріпаку в рукавах — це холодна погода.
Зерно, яке пройшло зерносушарку, перед завантаженням у рукави необхідно охолодити до температури навколишнього середовища.
Як контролюють стан заповнених полімерних рукавів?
Рекомендується щодня перевіряти цілісність полімерних рукавів із зерном.
Якщо виявили отвори в силобегах, то їх необхідно заклеїти липкою стрічкою, яка входить в комплектацію рукава. Якщо отвір великий, і його неможливо заклеїти, то треба розвантажити рукав з ближчого до пошкодження кінця. Відкриті краї рукава обрізають та фіксують, як при завантаженні.
При необхідності проводять відбір проб зерна з силобега. Держспоживслужба рекомендує робити це наступним чином:
- відбір проб проводять у 5 місцях по довжині рукава, відступаючи від кінців силобега по 5 м, потім через кожні 12,0-12,5 м, із позначенням цих місць незмивною фарбою,
- рукав надрізають упоперек,
- спочатку вимірюють температуру зерна термощупами з технічними термометрами або іншими індикаторами температури в трьох рівнях — угорі, посередині і в нижній частині,
- зразки зерна відбирають також на трьох рівнях,
- розрізи заклеюють липкою стрічковою плівкою.
Враховуючи, що для відбору проб пошкоджується цілісність рукава, то відбір проб проводять при крайній потребі або безпосередньо перед відвантаженням зерна з рукавів. При потребі зерно можна розвантажити та перепакувати у новий рукав.
Як завантажують зерно в рукави?
Для пакування силобегів використовують зернопакувальні машини. В Україні обладнання для завантаження і розвантаження виготовляє «Завод Кобзаренка».
В процесі заповнення силобегів використовується зерно-пакувальна машина (ЗПМ), бункер наземний перевантажувальний (БНП) та трактори. На обладнання зерно-пакувальної машини одягають складений мішок, на шнек подають потік зерна із бункера.
Зернопакувальні машини, які використовують в Україні, заповнюють рукава зі швидкістю до 5 т зерна за хвилину, тобто один силобег можна завантажити менш ніж за годину. Під час завантаження слідкують, щоб мішок був оптимально заповнений. Якщо зерна менше, — то можуть утворитися складки, якщо більше — рукав занадто розтягується.
Як контролюють заповнення силобега? Збоку на рукаві є дві паралельні лінії. Під час завантаження відстань між ними збільшується. Цю відстань вимірюють спеціальною лінійкою і таким чином оцінюють міру заповнення рукава.
Завантажений рукав герметично закривають. Для цього можна використовувати дві дерев’яні дощечки, між якими затискують кінці силобега, і для фіксації збивають цвяхами. З'єднання закручують і притискають щільно до землі. Зверніть увагу, що завантаження краще проводити в суху погоду, щоб уникнути додаткового зволоження зерна та пошкодження рукава.
Заповнені силобеги рекомендується розміщувати на майданчику групами по 5 одиниць з відстанню між ними по 2 м. Між групами залишають проїзди для розвантаження. На практиці елеватористи розміщують рукави і меншими групами з більшою кількістю проїздів, якщо дозволяє територія. Це дає можливість розвантажувати практично будь-який рукав при виявленні точкових проблем зі зберіганням.
Як борються зі шкідниками під час зберігання зерна в полімерних рукавах?
Шкідники, птахи та дикі тварини можуть пошкодити цілісність рукава, тому ще на етапі підготовки майданчика проводять заходи для мінімізації цих ризиків.
Чому це проблема? Через отвори в рукавах, які можуть зробити голуби, ворони або миші, в силобеги може потрапити волога, і тоді найближче до отвору зерно може втратити якість.
Рекомендації:
- ґрунтовий майданчик обробити аміачною водою для зменшення кількості гризунів на території,
- не допускати розсипів зерна на території, де розміщуються рукави,
- ставити спеціальні годівниці-мишоловки для мишей,
- обробляти спеціальними засобами місця на полімерних рукавах, де є складки,
- не рекомендується використовувати проти гризунів сірковмісні препарати з метою збереження цілісності силобегів,
- від птахів використовувати відлякувачі — звукові гармати або записи звуків хижаків.
Загалом територія майданчика має утримуватись у чистоті.
Експерти кажуть, що легше боротися з гризунами тоді, коли на майданчику немає води. Тому треба забезпечити відсутність калюж, озерець води після дощу на території біля рукавів. Якщо на території є доступ до дощових стоків, водопроводу чи каналізації, — його треба перекрити.
Бажано, щоб майданчик мав огорожу по периметру для захисту від проникнення свійських і диких тварин.
Як розвантажують зерно з полімерних рукавів?
Є кілька способів розвантажити зерно з полімерних рукавів. Якщо рукавів небагато, то в компанії «Планета Пластик» рекомендують використовувати маніту або зернометач.
«Для розвантаження невеликої кількості рукавів можна використовувати маніту і ківш для зерна. Другий спосіб — зернометач. Заводимо шнеки зернометача в рукав, і таким чином розвантажуємо по всій довжині», — розповідає комерційний директор «Планета Пластик» Олександр Пех.
Третій спосіб підходить для будь-якої кількості рукавів — це спеціальна зерно-розпакувальна машина (ЗРМ), яка одночасно ріже плівку, вивантажує зерно і намотує пустий мішок на ролик. Вивантаження не травмує зерно, а шнек забирає зернову масу з заданою швидкістю. Таким способом рукав довжиною 60 метрів вивантажують в середньому півтори години.
Якщо зерно закладали з базисними показниками та дотримувалися усіх правил і термінів зберігання, то після розпакування воно зберігає всі свої якісні характеристики.