Проблеми кукурудзи-2023: коли збирати і продавати?
Цариця полів буде невигідна, посіви зменшаться, багато хто замінить її на соняшник — такі розмови велися ще з минулої зими. Як склалася ситуація з кукурудзою-2023, чи дійсно її посіяли менше, що з цінами та що роблять аграрії з посівами, — читайте проміжний підсумок по культурі станом на кінець жовтня-початок листопада.
Посіяли менше, а зібрати можуть більше
У 2023 році експерти прогнозували скорочення посівних площ під кукурудзою як мінімум на 10% в порівнянні з минулим роком. Через проблеми з дорогою логістикою аграрії планували замінити зернову менш урожайним і більш вигідним соняшником. Але станом на 1 червня кукурудзою засіяли площа майже в 4 млн га, — всього на 169 тис. га менше, ніж у 2022 році.
Валовий збір кукурудзи на 19 жовтня склав 9,2 млн т. Середня врожайність кукурудзи за даними Мінагрополітики складає 68,4 ц/га.
В міністерстві прогнозують, що врожай культури може скласти приблизно 28 млн т, — це майже на 400 тис. т більше, ніж минулого року. Але є кілька але.
Аграрії лишають кукурудзу в полі
Минулого року дощова осінь зіпсувала аграріям кукурудзяну економіку: сушити зернову з вологістю від 30% фермери не хотіли, враховуючи низьку ціну на кукурудзу, тому багато хто залишав врожай в полі. Цього року ситуація в деяких регіонах повторилася.
На Сумщині багато кукурудзи лишається зимувати, оскільки сушити зерно при нинішній ціні виходить собі в збиток, розповів заступник голови СФГ «Урожай» Володимир Шевченко.
«Коли звертаються поклажодавці, щоб ми надали послуги з обмолоту і сушіння, то кукурудза прораховується нижче собівартості. Тому аграрії не готові зараз молотити, дуже багато лишають в полях на весну, чекають ціни», — зазначив Володимир Шевченко.
Від додав, що сушать кукурудзу цього року за нижчими по регіону тарифами — 120 грн за зняття 1 т/%.
Ще один аграрій з Сумської області зазначив, що навіть в тих господарствах, де є власні сушарки, не поспішають збирати кукурудзу з поля.
«Молотити не збираємося, будемо чекати, та в принципі, як і всі аграрії. Я дивлюсь, у нас тут не молотять. В кого навіть свої сушки, щось не дуже поспішають молотити. І газ дорожчає, і дизпаливо в цьому році дороге. Хай сушиться природним способом. Так, можливо весною будуть і втрати, але тоді хоч щось заробиш, а осінню змолотити — це просто мінус, і конкретний мінус», — зазначив фермер з Сумщини.
Вартість газу на листопад для промислових підприємств складає 17-18 тис. грн за кубічний метр, повідомляє Мінфін. За словами керівника Greco Group Івана Корженка, ціна коливається до 21 тис. грн залежно від регіону.
Подекуди тарифи на сушіння зерна підвищилися, але загалом залишилися на рівні минулого року.
Так, в ГК «Прометей» вартість сушіння одного тоннопроцента складає приблизно 180 грн. В компанії «НІБУЛОН» ціни відрізняються по областях: у Миколаївській сушіння кукурудзи обійдеться в 170-160 грн за тонновідсоток, в Запорізькій — 160 грн, в Полтавській та Хмельницькій — від 140 до 160 грн, у Вінницькій, Житомирській, Київській — 132 грн.
Іван Корженко зазначив, що більшу частину кукурудзи вже зібрали. Проте аграрії, які залишають врожай в полі, роблять це через дефіцит потужностей для зберігання.
«Деякі аграрії залишають, на жаль, кукурудзу в полях, але, на нашу думку, це не пов'язано з ціною сушіння. Основна маса залишає через недостатні ємності зберігання. Будуть молотити її, наприклад, в лютому і в березні, коли продадуть частину продукції зі складів», — розповів Іван Корженко.
За його словами, вартість сушіння кукурудзи на альтернативі аграріям зараз обходиться від 6.40 грн на 1/т/%, залежно від типу палива.
«Все залежить від вибору матеріалу. Вартість сушіння на пелеті — це 12-15 грн, а на суміші, наприклад, на качанах або ж на зернових відходах, то зазвичай обходиться близько 6-6.40 грн на тоннопроцент. Є частина клієнтів, причому, це не маленькі фермери, а холдинги, які отримали результат 6.40 грн», — каже керівник.
Іван Корженко розповідає, що один відомий агрохолдинг в цьому році всю зернову сушить на відходах кукурудзи — на подрібнених рештках качанів, що лишаються після очищення зерна.
«Є різні рецептури палива, тобто суміші, які можуть дати вартість сушіння на рівні 2,5-4,5 грн за 1 т/%», — зазначив керівник Greco Group.
На одному з господарств кукурудзу підмішують до пелети, і на такій суміші сушать зернову. Про це розповіли у Facebook.
«Енергоносії недешеві, і наші фермери придумують якісь ноу-хау, щоб зекономити і вийти на нижчу собівартість, тому що ціна реалізації кукурудзи через логістику дуже низька. Ми заїхали до фермера, він сушить кукурудзу кукурудзою. Нечасто таке зустрінеш, але, кажуть, економіка: щоб було підприємству чим виплачувати заробітну плату, платити за паї», — зазначив спікер.
За його словами, в бункер подається кукурудза, і туди підмішується пелета. Пелета коштує 8 тис. грн, а кукурудза — 4 тис. грн. Так собівартість сушіння виходить набагато нижчою.
Читайте за темою: Полімерні рукави виручають при проблемах з реалізацією зерна — досвід господарства
Вологість кукурудзи-2023
Проте не всі цього сезону потребують сушити зерно. В деяких регіонах кукурудзу збирають сухою. В північних районах зерно має нижчу вологість, ніж зазвичай.
В господарстві «Урожай» на Сумщині кукурудзу вже прибрали з полів з вологістю від 18 до 27%. Середня врожайність склала 110 центнерів з гектара.
На іншому краї України — в західних областях — цього року дуже гарна, як для регіону, вологість і погода сприяє молотьбі, тому кукурудзу активно збирають з полів. Про це розповіла головний технолог компанії «Волинь-зерно-продукт» Оксана Мандрика.
«У Львівській області ми молотимо кукурудзу з 21-23% вологості, у Рівненській теж іде 21-24%. На Волині й Поліссі більша вологість, — 27-28%. Тому як середнє значення виводжу 24-25% — для нас це дуже непогано. Якщо в минулі роки кукурудза з вологістю менше 30% практично не заїжджала, то зараз понад 30% — це дуже мала кількість зерна», — зазначила Оксана Мандрика.
На півдні тепла осіння погода висушила врожай трохи більше. Аграрій з Одеської області розповів, що кукурудза в їх господарстві цього року дала невелику врожайність — до 50 центнерів з гектара, — але зерно вдалося зібрати сухим.
«Ми довго не заїжджали в поле, чекали вологості. Сусіди молотили, було 16,5%, в декого 17%. Ми думали, що буде так само, але коли заїхали в поле — 12,4-13%. Пощастило, що цього року вона суха. Урожай невеликий, але хоча б суха», — сказав він.
На Київщині деякі господарства збирали кукурудзу в базисній вологості, що невластиво для області. Як розповів заступник Кагарлицього міського голови Іван Сємцов, врожайність цього року висока.
«Кукурудза дає (по врожайності, — прим. ред.) від 9 тонн. Є такі господарства, що й 12 тонн. Але річ у тому, що зерно ще треба зібрати. Погода зараз дозволяє. Коли почалася збиральна кампанія, кукурудза взагалі йшла 12-13% по вологості, — ніколи в нас такого ще не було, щоб її не треба було досушувати. Сьогодні це просто «манна небесна», що кукурудзу просто зібрав і відправив або поклав на зберігання», — зазначив Іван Сємцов.
На Житомирщині кукурудзу, яку збирали наприкінці жовтня, привезли на один із елеваторів з пологістю 15,4%. На такому ж рівні збирали кукурудзу на Полтавщині.
«Загалом врожай непоганий, ну була проблема з тим, що минулий рік не дав зробити основний обробіток ґрунту. Врожай на даному полі приблизно 70 центнерів з гектара з вологістю від 14 до 16%», — розповів голова ФГ в Полтавській області Вадим Слизько.
Загалом по Україні вологість кукурудзи традиційно відрізняється, але загальна проблема у всіх областях — низька ціна на зернову.
Аграрії чекають кращу ціну на кукурудзу
Заступник директора ФГ «Урожай» Володимир Шевченко зазначив, аграрії, які все ж зібрали кукурудзу з полів, не поспішають продавати зерно.
«Після того, як почався рух в Одесі, почали заходити кораблі, то з'явилися пропозиції. Ціни трошки підросли. Вони нас ще не повністю влаштовують, але бачимо тенденцію до зростання цін, тому вже розглядаємо деякі контракти. Починаємо рухатися в тому напрямку, щоб деяку частину врожаю реалізувати вже прямо зараз, не чекати цін», — розповів керівник.
Інший аграрій з Сумської області також сподівається на зростання ціни на кукурудзу.
«Я думаю, що ціна буде. Вже була 2500 за тону, а тепер, чую, 3200-3300 грн за тону дають. Вона потихеньку ростиме, не так вже й багато кукурудзи в цьому році насіяно», — зазначив він.
Фермер з Одеської області аналогічно чекає збільшення вартості на зернову, та називає ціни на зерно в регіоні.
«У нас кілька днів тому на елеваторі була ціна 4 тис. грн з НДС, а за готівку з поля десь $80 приблизно. Потихеньку ціна росте кожну неділю, може ще виросте», — зазначив він.
Керівник Greco Group Іван Корженко каже, що аграрії продають кукурудзу, але маленькими партіями, оскільки логістика не сприяє продажу великих обсягів.
«Серед наших клієнтів багато хто продає, але через тяжку логістику зерно йде маленькими партіями. В полі й на складах є великі об'єми кукурудзи, тому трошечки продають, адже новий урожай треба кудись складати», — пояснив керівник Greco Group.
Голова Полтавської районної асоціації фермерів і приватних землевласників Олег Слизько наголосив, що низька вартість кукурудзи може довести аграріїв до банкрутства.
«Кукурудза до війни коштувала 8 тис. грн за тону, під час війни 6 тис. грн, а зараз — трішки більше, ніж 3 тис. грн. А затратна частина виросла. Дизельне пальне чого коштує. І сьогодні дрібний фермер фактично стоїть на межі виживання», — каже Олег Слизько.
Сподіваємося, що ситуація з відвантаженнями в портах налагодиться, а очікування аграріїв щодо подорожчання кукурудзи виправдаються.
Олена Гайдук, Elevatorist.com