Врожай 2022: якість соняшнику в різних регіонах України

Якість соняшнику врожаю 2022 в різних регіонах України — що кажуть на елеваторах?
Якість соняшнику врожаю 2022 в різних регіонах України — що кажуть на елеваторах?
Джерело фото: Elevatorist.com

Збір урожаю соняшника в Україні цього року затягнувся через дощі, які йшли майже щодня у вересні. На півдні культуру почали збирати у кінці серпня, а на півночі та заході — більш ніж через місяць, після тривалих дощів. Як вплинула погода на соняшник та з якими якісними показниками збирають культуру цього року, читайте у матеріалі.

Якість соняшнику півдня України

У південних регіонах перший соняшник почали привозити на елеватори в 20-х числах серпня. Врожай на території областей був неоднорідним. Наприклад, на Миколаївщині на одних полях соняшник вигорів, а у сусідніх районах стан рослин був нормальним, і це дало хорошу врожайність. Така картина виникла через локальні дощі, розповіли в ГК «Прометей».

«Певні регіони Миколаївської області згоріли, особливо посіви ранніх строків, їх фактично нема. Тобто соняшник не дочекався тих дощів, які пішли на початку серпня. Багато пізніх посівів виглядають нормально. На території області дуже строката картина по врожайності: деякі люди не мають взагалі нічого, тобто умовно кажучи тонну з гектара, а є люди, які косять 3-4 тонни», — розповів агроном ГК «Прометей» Ілля Троїцький.

Щодо якості, то соняшник на півдні України має трохи гірші показники по сміттєвій домішці. За словами регіонального інженера-технолога ГК «Прометей» Тетяни Мінашової, у врожаї минулого року через більш сприятливу погоду не було такої кількості недорозвинених зерен. Може — тому що була більш сприятлива погода) Цього ж року показник смітної домішки у деяких партіях доходив до 7-8%.

«Смітна домішка коливається від 3-4 до 7-8%, залежно від господарства. Через те, що була посуха, велику частину смітної домішки складають щуплі недорозвинені зерна. Це такі, що при просіюванні проходять крізь сито 3.0. Їх кількість залежить в першу чергу від погодних умов, в другу чергу — від агротехніки, від того, як посіяли, обробляли і збирали врожай», — пояснила Тетяна Мінашова.

Олійність соняшника із півдня цього року була в межах 44-46%. Як зазначила Тетяна Мінашова, це непоганий показник для регіону, попри певний дефіцит дощів. Минулого року врожай мав приблизно такі ж показники олійності.

До дощів вологість соняшника на півдні була базисною

Вологість соняшнику, який збирали в регіоні ще у серпні, була базисною — 7-8%. Через суху погоду не змогли розвинутися хвороби.

«Інтенсивність розвитку захворювань на посівах соняшнику була дуже низька в цьому році. В основному, можуть бути грибкові захворювання, які занадто розвиваються та можуть пошкодити врожай, тільки коли підвищена вологість. А на цьому етапі на півдні України високої вологості не було», — прокоментувала інженер-технолог.

В ГК G.R. Agro також розповіли, що відстежується зниження олійності у прийнятому соняшнику у Дніпропетровській області.

«Сміттєва домішка в середньому, як і в минулих сезонах, 3-7%. Але в окремих випадках був показник навіть до 23%. Олійність дещо нижча — в середньому 43-46%, більше 50% ще не було навіть в окремих випадках», — розповіли в G.R. Agro.

У партіях олійної відмітили зниження вологості соняшника, середній показник — 8-10%. Проте з’явилися нетипові для південних регіонів захворювання. Збиральна компанія була дуже розтягнута, бо у вересні були дощі. Через це у соняшнику траплялися грибкові хвороби.

Олійність соняшника на півдні була на рівні минулого року

Збір соняшника після тривалих дощів

На півночі та заході збір соняшника почали аж у жовтні. Як розповіли в кількох компаніях, якість насіння, що привозять на елеватори в перших партіях, трохи програє тогорічному соняшнику.

«Якщо порівнювати соняшник, який прийняли зараз, з минулорічним врожаєм, то цього року трішки гірше. Може, через строки посіву, які були через війну, та через погодні умови. Якщо в минулому році олійність соняшника була більше 50%, то цього року буває і 46%. В загальному — 48-49%. Іноді тільки десь 50% проскакує», — каже керівниця лабораторії у компанії A.G.R. Group Людмила Завадська про врожай Київської області.

Через місяць опадів соняшник у Київській області збирають із вологістю 10-11%, а то і 12%. Також значною є частка сміттєвої домішки.

«В минулому році у нас соняшник ішов середньої сухості та сухий, і майже чистий. В середньому смітна була 3-4%. Цього року смітна доходить до 6%. Це пов'язано з тривалими дощами у вересні, що співпало з повним достигання соняшнику», — пояснила Людмила Завадська.

Попри дощі, у самому насінні соняшника не відзначають розвитку хвороб. Як кажуть в A.G.R. Group, немає критично зіпсованих чи пошкоджених зерен.

 Якість соняшника постраждала через дощі у вересні

На Волині олійність соняшника не постраждала. У компанії «Волинь-зерно-продукт» розповіли, що цього року вміст олії у насінні більше 50%. Проте через погоду виникли проблеми із кислотним числом, пояснила головний технолог компанії «Волинь-зерно-продукт» Оксана Мандрика.

«У зв’язку з погодними умовами на Волині соняшник почали збирати з запізненням. Він почав псуватися у полі, за рахунок чого збільшився вміст пошкодженого і зіпсованого насіння, а разом з цим — збільшилося і кислотне число. Якщо в минулі роки кислотне число було 1-2-3, то зараз це рідкість. В основному все йде в районі 5, буває і більше. Тобто кислотне число досить високе», — розповіла Оксана Мандрика.

Також технолог відзначила, що відсоток олійної домішки у партіях внаслідок пошкодженого насіння суттєвий і складає більше 15%.

Ось таким є вплив погоди цього року на врожай. А як можуть розвиватися події далі на ринку олійних, читайте в матеріалі «Яким буде український ринок соняшнику та олії у новому сезоні — прогнози аналітиків».

Олена Гайдук, Elevatorist.com