Експорт соняшнику з України сягнув історичного максимуму — аналітики

Згідно з оперативними даними, експорт соняшнику з України у 2021/22 МР сягнув історичного максимуму, склавши 1,63 млн тонн, що відбулося через призупинку експорту соняшникової олії та суттєве скорочення переробки олійної всередині країни.

Про це інформують аналітики ІА «‎АПК-Інформ».‎

«За даними USDA, Україна вийшла в лідери серед експортерів даної культури в світі в 2021/22 МР і, найімовірніше, затримається на даній позиції ще один сезон, як мінімум», — йдеться у повідомленні.

Фахівці прогнозують, що за умови автоматичного продовження роботи зернового коридору та стабільної роботи сектору переробки, відвантаження соняшнику на зовнішні ринки в новому 2022/23 МР можуть знизитись, склавши близько 1,1-1,2 млн т (-29% до показника 2021/22 МР), але це може стати другим за розміром обсягом експорту з України за всю історію і одним з найбільших серед країн-постачальників на світовому ринку.

«При цьому, якщо експорт глибоководними портами знову буде призупинено і обсяги відвантажень соняшникової олії з країни знову знизяться, експорт олійної в сезоні-2022/23 може сягнути 2,5-3 млн т. Так, враховуючи погіршення прогнозів виробництва соняшнику в Європі внаслідок значної посухи, що спостерігається в регіоні в останні кілька місяців, попит на український соняшник очікується на достатньо високому рівні», — підкреслили аналітики «‎АПК-Інформ».

Нагадаємо, уряди України та Польщі підписали Меморандум щодо будівництва 600-километрового трубопроводу для експорту олії. Після реалізації проекту таким чином можна буде експортувати близько 2 млн тонн української олвії на рік.