Полімерні рукави для зерна: проблеми з наявністю та правила використання
Сьогодні на фоні дефіциту потужностей зі зберігання зерна в Україні про полімерні рукави згадали навіть ті, хто раніше ніколи з ними не мав справи. Виріс попит, але й з’явилися питання — де купити рукави та як ними користуватися? Elevatorist.com поспілкувався з учасниками ринку на ці теми.
Що на ринку рукавів?
В Україні полімерними рукавами для зберігання зерна та кормів користуються близько 17 років. Як розповідає керівник центру розробки рішень ТОВ «АГ-БАГ-УКРАЇНА» Сергій Бобик, саме їхня компанія привезла цю технологію до нашої країни. Зараз продажами рукавів займається кілька фірм.
Вітчизняний виробник полімерних рукавів в Україні лише один. Це — «Планета Пластик». Підприємство знаходиться в Ірпені, тому через військові дії, на кілька місяців призупиняло свою роботу. В цілому «Планета Пластик» покривали 80% потреб українського ринку, через це сьогодні склався дефіцит полімерних рукавів.
За словами Сергія Бобика, повністю компенсувати цей дефіцит за рахунок закупівлі європейських рукавів важко, бо в Україні попит збільшився відчутно — на 30, а то й на всі 50%. Європейські виробники до цього не були готові. Там працює всього 6 заводів. І якщо виробництво самих мішків вони ще можуть наростити, то наявні проблеми з технікою, що складає туби в рукави, вирішити швидко не реально. Техніки на збільшені об’єми не вистачає.
Щодо іншого постачальника полімерних рукавів — Латинської Америки, звідти дуже ускладнилась логістика.
«Якщо термін поставки з Аргентини чи Бразилії був раніше близько 2 місяців, зараз на деякі вантажі термін поставки сягає півроку. Через епідемію коронавірусу Китай закрив свої порти, і там застрягла велика кількість контейнерів, потрібно чекати, коли вони вивільняться. Плюс додалася ситуація з Чорним морем. Тому такі довгі терміни поставки»,— говорить Сергій Бобик.
Яка ситуація з цінами на полімерні рукави?
З цінами теж не дуже втішно — вони виросли. Проблеми почалися разом з коронавірусною кризою, коли в Європі закрилася частина нафтопереробних підприємств. Первинна сировина, з якої виготовляються полімери, в тому числі рукави, є результатом переробки нафти. Оскільки частина заводів припинила свою роботу, то стався дефіцит первинної сировини. Тому ціна на рукави з 2020 року поступово збільшується.
«Починалося зростання ціни з 5-10%, потім вона виросла на 20%, а в порівнянні з жовтнем минулого року зараз ціни на рукави зросли приблизно на 50%. Головна причина — дефіцит первинної сировини. Саме первинної сировини, тому що вторинна сировина є на ринку. Якщо ви будете зараз замовляти рукави, наприклад на серпень, чи на вересень, то більшість виробників не назвуть вам ціну. Вони банально не розуміють за які гроші куплять первинну сировину і яка буде собівартість виробництва. Але існує можливість бронювання об’єму, тобто кількості рукавів на певні дати, але дізнатись ціну на них не реально. Для нас така ситуація вперше за 15 років»,— пояснює Сергій Бобик.
Які умови потрібні для того, щоб зберігати зерно в рукавах?
Навіть якщо ви подолали всі перешкоди, замовили і отримали зернові мішки, це ще не все. Для того, щоб ними ефективно користуватися, у вас повинні бути:
- Достатній за площею майданчик для мішків з зерном
- Техніка для завантаження і розвантаження мішків.
Почнемо з майданчика
Площу території розраховують в залежності від кількості мішків, які ви хочете розмістити. Довжина одного мішка — 60 м, фактично він займатиме 55 м території, бо частина рукава піде на запаковку з обох боків.
«До цієї довжини додаємо ще близько 30 м, щоб можна було під’їхати, підійти і так далі. Це десь 90 м в довжину, і 4 метра в ширину, для того, щоб комфортно розмістити один рукав. Звичайно є компанії, що розташовують мішки кучніше, але для того, щоб потім нормально під’їхати вивантажувачем, треба дотримуватися таких норм»,— рекомендує представник «АГ-БАГ-УКРАЇНА».
Генеральний директор ТОВ «Агродар-Бар» та ТОВ «Жмеринський елеватор» компанії «Агропросперіс» Роман Андрейків говорить, що між окремими мішками на своїх елеваторах вони залишають відстань у метр. А між групою мішків проміжок для проїзду техніки, трактора чи автомобіля — 4-5 метрів.
«Між мішками повинно проходити робоче колесо розпакувальної техніки. Є різні моделі техніки, є розпакувальні машини ширші, то їм потрібно мати цей проміжок між мішком. А є розпакувальна техніка колеса якої вужчі, ніж мішок, і вони проходять по зоні розташування мішка, то там розриви між мішками можуть бути менші», — говорить Роман Андрейків.
Майданчик для полімерних рукавів повинен бути:
- з рівним твердим або накатаним покриттям;
- без бур’янів, виступів, заглиблень, пеньків, гілок, каміння;
- в ідеалі на підвищенні або під невеликим ухилом (3-5 градусів для стоку дощової води);
- на відстані не менше 30 м від лісопосадок та окремих дерев (щоб вони не пошкодили гілками плівку при буревії);
- в ідеалі огороджений, щоб запобігти потраплянню тварин на територію;
- рекомендований напрямок розміщення рукавів на площадці — з Півдня на Північ.
«В ідеалі рукави повинні лежати на бетонованому покритті, але все залежить від кількості зерна. Якщо у вас лише 3-5 рукавів, під таку кількість можна знайти майданчик з твердим покриттям, але коли великі обсяги зберігання, тоді використовують звичайні майданчики з ґрунтовим покриттям»,— відзначає керівник двох елеваторів.
За його словами, якщо майданчик постійний, то після закінчення сезону, його треба вирівняти повторно, або загрейдерувати, бо на майданчику працюють і в суху, і в вологу погоду, а якщо ґрунт вологий, колісна техніка працює нарізаючи колії, тож поле для рукавів потрібно знову рівняти.
Техніка для завантаження та вивантаження полімерних рукавів
Підбір техніки для роботи з полімерними рукавами спеціалісти рекомендують проводити з урахування двох критеріїв — кількості мішків та віддаленості майданчика з рукавами від місця навантаження зерна.
Керівник центру розробки рішень ТОВ «АГ-БАГ-УКРАЇНА» Сергій Бобик говорить, для того щоб розпочати, потрібні:
- завантажувач зерна в рукави,
- трактор,
- телескопічний навантажувач, або бункер-перевантажувач з трактором.
Однак, комплектацію техніки потрібно регулювати в залежності від об’ємів зерна, які аграрії планують зберігати в рукавах.
«У стандартний рукав вміщується 200 т кукурудзи. Для тих, хто має потребу зберегти 200-600 тонн, є сенс купувати лише завантажувач зерна в рукави, а вивантаження можна провести звичайним фронтальним завантажувачем»,— пояснює спеціаліст.
Пропускна здатність у більшості завантажувачів зерна — 250 т на годину.
«Якщо досвідчене підприємство, то за допомогою одного завантажувача можна закладати в день 4-5 рукавів. Тобто 800-1000 тонн, за умов якщо налагоджена логістика. З вивантаження трохи інша ситуація, тому що там є залежність від погодних умов. Чим вологіша земля, тим складніше вивантажувачу працювати»,— акцентує увагу Сергій Бобик.
Приблизна вартість завантажувача зерна в полімерні рукава — 400 тис. грн з ПДВ
А ось Роман Андрейків рекомендує підбирати техніку з урахуванням логістики:
- Якщо зерно завантажується у мішки, наприклад, на току, то програма мінімум — це пакувальна машинка, якою потрібно завантажити мішок, і фронтальний завантажувач.
- Якщо майданчик віддалений, то інша схема: у зернопакувальну машину продукція подається за допомоги бункерів перевантажувачів. Тоді виникає питання, де їх вантажити? Якщо близько до місця накопичення зерна, то ті ж бункери-перевантажувачі можуть завантажуватися фронтальним завантажувачем на току, або цей бункер-перевантажувач може завантажуватися з бункера для завантаження на елеваторі.
«Ми пакуємо на майданчику, віддаленому від елеватора, тому зерно туди доставляємо автотранспортом. І вже там за допомоги наземного перевантажувача, так званого «Ковчега», перевантажуємо зерно з автотранспорту у бункера-перевантажувачі, а потім завантажуємо його у пакувальну машину»,— ділиться досвідом Роман Андрєйків.
Тобто мінімальна схема завантаження передбачає пакувальну машину і фронтальний навантажувач, або зернопакувальну машину, бункер-перевантажувач та трактор.
Повний комплект для завантаження: зернопакувальна машина, бункера-перевантажувачі для завантаження зерна в зерно-пакувальну машину різної місткості, наземний бункер-перевантажувач для перевантажування зерна з автотранспорту в бункер-перевантажувач, і автотранспорт для підвезення зерна на майданчик. Кількість кожного виду техніки залежить від обсягів зерна для пакування і потрібної добової продуктивності.
Пакувальна машина працює з трактором, є варіанти, які працюють з електроприводами, але для цього повинен бути доступ до електроенергії. Але на більшості майданчиків електроенергії немає, тому привід всіх цих механізмів здійснюється від трактора.
Для розвантаження, за словами експерта, достатньо розпакувальної машини та трактора і автомобілів для перевезення зерна.
Яке зерно можна зберігати в полімерних рукавах?
Як говорять експерти, в рукавах можна зберігати практично все зерно. Найчастіше там тримають:
- кукурудзу,
- соняшник,
- ячмінь,
- сою,
- пшеницю.
В ідеалі зерно закладають в полімерні рукави в базисній вологості для кожної культури.
Читати по темі: Плюсы и минусы хранения зерна в полимерных рукавах
При завантаженні в рукави зерно має бути охолодженим.
«Закладаємо зерно у базисних показниках. Тобто, якщо зернові, — вологість 14%, соя — 12%, соняшник — 8%, і так далі. Допустимо якийсь відсоток плюс. Є колеги, які називають 2-3 відсотка вище базису. У нас є досвід 1,5-2% до базисних позицій. Але зерно повинно бути охолодженим, так ми працюємо. Зберігаються добре і зернові, і олійні. З нашого досвіду найдовший період зберігання олійних — 8 місяців. Тобто з вересня-жовтня і до квітня-травня»,— наголошує керівник двох елеваторів компанії «Агропросперіс».
Потрібно враховувати, чим більша вологість, тим менший термін зберігання продукції.
«Минулого року наші колеги зробили експеримент. Заклали зерно із вологістю до 30%. Якісь мішки підняли через місяць, все було чудово, через два місяці були якісь питання, але… Все залежить ще від температури навколишнього середовища. Якщо буде холодно та мороз, то зрозуміло, що все консервується. Якщо буде сльота, волого і бридко, то можливі ексцеси»,— застеріг віце-президент, комерційний директор «Grain Alliance» Таір Мусаєв.
Свої приклади навів і представник ТОВ «АГ-БАГ-Україна».
«Досвід наших польських сусідів показує, що кукурудза з вологістю 17-20 % може зберігатися для подальшої досушки та продажу протягом 90 днів (при середній температурі повітря від -3 ⁰С до +4 ⁰С). Українські господарства також використовують рукава для короткострокового зберігання — існує досвід збереження кукурудзи 19-22% вологи терміном 30-35 днів»,— говорить Сергій Бобик.
Якість рукавів
Зазвичай до якості рукавів у дистриб’юторів та споживачів нарікань немає. Всі виробники, як вітчизняні, так і закордонні, дотримуються технологій, тож полімерна плівка відповідає всім вимогам на пружність, міцність на розкол та розрив.
Але іноді бувають нюанси при виборі товщини рукавів.
«Ми використовували мішки різних виробників. У нас не було випадків, щоб приходили пошкодженні мішки, чи з дефектом. Єдине питання, що є зернові рукави різної товщини. І деякі виробники пропонують ультратонкі. Декларують що вони дуже міцні, еластичні… Ми один раз спробували і відмовилися від ультратонких. З ними у нас були випадки, коли рукава лопались. Неможна казати, що вони неякісні, просто цей параметр товщини для нас критичний. Ми беремо рукави товщиною 230- 240 мікрон»,— розповідає про свій досвід Роман Андрєйків.
Сергій Бобик пояснює, що деякі продавці рукавів маніпулюють товщинами. Вони можуть декларувати товщину 230-240 мікрон для рукавів 2,7 м, тобто зернових.
«Товщина рукава — це нестабільна величина і вона навіть у технічних параметрах вказана з похибкою у +/- 5 %. Як правило більшість виробників виготовляє рукави товщиною 220-230 мікрон саме як зернові. У діаметрі 2,7 м. А ось уже на рукавах для зберігання кормів з діаметром 3, 3,3, 3,6 м може бути товщина 240 мікрон — там вона справді має місце,— пояснює представник «АГ-БАГ-Україна» — Щодо «ультратонких». Насправді таких рукавів не існує. Існує два типи рукавів — тришарові та семишарові. Семишарові виготовляються на найсучасніших екструдерах. Тришарові — більш старіша технологія. Відповідно завдяки тому, що рукав має 7 шарів — при умові ідентичних технічних параметрів він буде тонший».
Саме тому, Сергій Бобик наголошує, що товщина рукава не є показником, на який варто опиратися при виборі рукавів. Слід звертати увагу саме на технічні параметри: подовження при розриві, дарт-дроп, міцність на розрив. При однакових технічних параметрах тришарові і семишарові рукава матимуть різну товщину, і це нормально.
Контроль якості зерна
Звичайно, при зберіганні зерна в полімерних рукавах проводиться лабораторний контроль його якості. Для цього проколюють мішок, беруть звідти пробу за допомоги пробовідбірника, а потім цей прокол заклеюють.
«Але чим менше порушувати газове середовище у рукавах, тим краще. Технологія зберігання в мішку передбачає консервування зернової маси за рахунок вуглекислого газу, який виділяє в рукаві зернова маса в процесі дихання. Тож зерно консервується, відповідно діяльність грибів, і так далі, зупиняється. У нас за роки використання цієї технології не було випадків, щоб ми відібрали проби, а там зігрілося зерно», — розповідає Роман Андрєйків.
За його словами, контролювати якість зерна допомагає поділення рукавів на «квартали». Тобто, зерно зберігається окремими великими партіями з технологічними розривами. Відповідно, коли йде розвантаження, можна контролювати якість продукції цілих кварталів.
При зберіганні зерна в полімерних рукавах потрібно контролювати також цілісність мішків, адже їх можуть пошкодити гризуни, птахи, або навіть звірі. А розгерметизація рукава, якщо її вчасно не виявити, приводить до «заходу» вологи та втрати якості зерна.
Читати по темі: АГРОТРЕЙД расширяет мощности хранения за счет биг-бэгов
Тож щоб цього не трапилось, потрібно розставляти пастки для мишей, контролювати «навали» птахів та звірів. Адже, за словами учасників ринку, бувають випадки, що полімерні рукави пошкоджують лиси, ворони, і навіть лосі.
Слід звернути увагу ще на один аспект. При зберіганні зерна в мішках, воно додатково пошкоджується шнеками при пакуванні та розпакуванні.
«Тому прохід через кожен додатковий механізм дає додаткове пошкодження. Це потрібно обов’язково враховувати тим, хто користується рукавами. Якщо ти зі складу береш зерно з певними параметрами смітної домішки і битого зерна, то треба чітко розуміти, що на виході отримаєш продукцію зі збільшеним вмістом і того, і іншого. Це може бути від відсотка до 3%. Все залежить від кількості техніки задіяної в процесі. Чим менше механізмів, тим менше сумарно цього пошкодження. Кожен додатковий механізм зумовлює додаткове пошкодження»,— говорить Роман Андрейків.
В цілому ж, на думку експертів, технологія зберігання зернових та олійних в полімерних рукавах хоч і дещо клопітна, але економічно вигідна.
Інна Воробйова, Elevatorist.com