Валерій Реуцой: У новому сезоні Миколаївський термінал НІБУЛОНу надаватиме нову послугу — зберігання зерна

Директор з роботи елеваторів компанії «НІБУЛОН» Валерій Реуцой
Директор з роботи елеваторів компанії «НІБУЛОН» Валерій Реуцой
Джерело фото: Пресслужба компанії «НІБУЛОН»

Компанія «НІБУЛОН» — один з провідних гравців на елеваторному ринку України. Зерносховища підприємства розташовані по всій території країни, компаніяі активно інвестувала у потужності перевалки та зберігання зерна. Але, як і в всіх нас, плани розвитку, сподівання на майбутнє перекреслила війна.

Як зараз живе елеваторний сектор діяльності агрохолдингу, що втратили за час бойових дій в країні, які рішення знайшли, аби зберегти бізнес, та які плани в компанії на новий зерновий сезон — Elevatorist.com розповів директор з роботи елеваторів компанії «НІБУЛОН» Валерій Реуцой.

Втрати та збитки «НІБУЛОНу» через воєнні дії

Валерій, скільки елеваторів компанії так чи інакше постраждали від війни — зруйновані чи знаходяться в окупованій зоні?

Валерій Реуцой: В компанії «НІБУЛОН» зараз працюють 22 філії, 22 елеватора, це разом з перевантажувальним терміналом у місті Миколаїв і новою філією «Бессарабська», що в Одеській області.

Від самого початку війни у нас було в тимчасовій окупації п’ять елеваторів. Два в Херсонській області — це філії «Голопристанська» і «Козацька», і один, «Кам’янка-Дніпровська», в Запорізькій області. «Старобільський елеватор» — в місті Старобільськ Луганської області. А також філія «Сватове», там і елеватор, і сільськогосподарська філія.

Що стосується «Козацької» і «Голопристанської» філій, то «Козацька» повністю була зруйнована і зараз повністю ще й затоплена. Філія «Голопристанська» теж повністю затоплена, я думаю, що все, що було на цьому елеваторі, теж знищено. Подальше використання тих ємностей та обладнання буде неможливо, якщо навіть спаде вода.

Крім того, в нас є філія «Зеленодольська», вона знаходиться в Дніпропетровській області, але в перші дні війни вона потрапила в сіру зону, і також дуже сильно постраждала. Ми і зараз не можемо її використовувати на повну, там пошкоджено обстрілами 85-90% складських ємностей.

Що для компанії означає втрата цих потужностей?

Валерій Реуцой: Філії — «Голопристанська», «Козацька», — були лідерами по заготівлі в тому регіоні. «Козацька» мала загальний об’єм одночасного зберігання 90 тис. тонн, «Голопристанська» — 98 тис. тонн, «Кам'янка-Дніпровська» — 75 тис. тонн. Разом вони заготовляли біля 1 млн тонн зерна за сезон. Тому для нас це була значна втрата.

На вашу думку, яку руйнацію зробить вода?

Валерій Реуцой: В наслідок окупації, яка передувала повіні, ці перевантажувальні комплекси компанії вже були розбиті і розграбовані. Підрив Каховської ГЕС збільшив втрати, оскільки дороге обладнання, яке окупантам не вдалося вивезти, після перебування в воді буде непридатним до експлуатації.

А на той час у вас там зерно було?

Валерій Реуцой: Зерно було на початку війни. На «Кам'янкі-Дніпровській» був майже повний елеватор. З Голопристанської філії окупанти вивезли близько 40 тис. тонн. Здебільшого, пшениця та ячмінь. До того моменту, як стався підрив ГЕС, нічого не лишилося.

Підраховували у фінансовому вираженні ці збитки?

Валерій Реуцой: Ми оцінюємо втрати компанії на сьогодні більше ніж $416 млн. Але постраждали не тільки елеватори, постраждав і наш флот, який знаходився там — баржі, буксири, вся логістична інфраструктура, аграрний блок, включно із земельним банком, наприклад, в окупованому луганському регіоні. Тому цифра, яку я назвав, стосується компанії в цілому.

Ви отримуєте якимсь чином інформацію про стан тих елеваторів, які залишилися в окупації, що там відбувається?

Валерій Реуцой: З перших днів війни люди, які там залишалися, ще давали нам інформацію, навіть фото, по яким ми могли бачити, що відбувалося на філіях. Але потім це для них стало небезпечно, і вони не змогли виходити на зв'язок. Зараз питаннями підтримки зв’язку з регіонами, що перебувають в окупації, займається служба безпеки. Компанія навіть в такий напружений час в умовах війни намагається все ж працювати там і підтримувати людей.

Робота Миколаївського перевантажувального терміналу

Валерій, як зараз працює Миколаївський перевантажувальний термінал?

Валерій Реуцой: Перевантажувальний термінал у Миколаєві був серцем компанії, в довоєнні часи він перевалював більше 5 млн тонн зерна. З початком війни Миколаївська область одна із перших прийняла навалу ворога, і, відповідно, наше підприємство, наші люди опинились на самій лінії фронту. Термінал втратив свої експортні можливості. Але ми продовжуємо працювати, лише довелося переформатути діяльність.

Якщо раніше ми на терміналі приймали зерно з вагонів та автотранспорту і відвантажували його на воду, то тепер приймаємо збіжжя з вагонів та вантажимо його на автотранспорт. Перевантажувальний термінал перейшов у режим сухого порту. Наявних технологічних ліній було достатньо для того, щоб налаштувати нові процеси.

Директор з роботи елеваторів компанії НІБУЛОН Валерій Реуцой

Які об'єми перевантажуються в середньому на добу?

Валерій Реуцой: На добу тільки на автотранспорт можемо відвантажити 2,5 —3 тис. тонн зерна, тобто 100-150 машин. Миколаївський перевантажувальний термінал — це комплекс, можна сказати, що в його складі 7 елеваторів. Там 7 робочих башт — можливості цього терміналу унікальні. Тому об'єми можуть бути і більшими, якщо буде необхідно.

Ви лише зі своїм зерном працюєте чи хтось сторонній може користуватися вашими послугами на терміналі?

Валерій Реуцой: Раніше ми закуповували і перевантажували в Миколаєві тільки наше. Сюди ж переміщували зерно з наших лінійних елеваторів. Але в новому сезоні плануємо надавати нову послугу, якої раніше на терміналі не було, а саме надавати свої ємності для зберігання.

Філія «Бессарабська» та експорт зерна

«НІБУЛОН» прийняв рішення будувати нову філію у воєнний час, це було оптимальним рішенням?

Валерій Реуцой: Оскільки Миколаївський термінал не виконував свої основні функції, в компанії знайшли інший шлях для відкриття експортного вікна та прийняли рішення про створення філії «Бессарабська» на річці Дунай.

Зараз «Бессарабська» демонструє поступове зростання показників. З січня до травня 2022 року вдалося збільшити експорт на 44 % зі 100 тис. тонн до близько 190 тис. тонн на місяць. У планах філії зробити 200 тис. тонн уже в червні.

Зростання експорту стає можливим завдяки планомірним інвестиціям, які повинні сягнути до $50 млн та спрямовані як на формування вагомих потужностей зберігання філії, так і переробку зернових на борошно для подальшого експорту продукції з доданою вартістю. Зараз ми вивчаємо пропозиції від постачальників обладнання саме в розрізі потужностей з переробки та збільшення можливостей щодо зберігання. Це дуже важливо для дунайського регіону, де відсутні ємності для зберігання й накопичення, що суттєво погіршує вивантаження. Після реалізації інвестиційного проєкту філія зможе відвантажувати до 60 вагонів збіжжя на добу.

Скільки всього компанія експортувала за цей сезон? В які країни постачали?

Валерій Реуцой: Протягом 11 міс 2022/2023 МР (липень 2022 — травень 2023) ми експортували 2,062 тонн збіжжя. 1,225 з них пройшло через «Бессарабську». Решта — Зерновим коридором. Пишаємося тим, що 340 тис тонн з них пішло до нужденних країн Африки.

Які в «НІБУЛОНа» плани на наступний зерновий сезон? Готуєте елеватори до нового врожаю?

Валерій Реуцой:  Окрім перевантажувального терміналу та філії «Бессарабська» у нас є ще 20 лінійних елеваторів, які розташовані майже по всій Україні. Це Київська, Черкаська, Полтавська, Запорізька, Дніпропетровська, Хмельницька області, Одеса.

Всі вони планують працювати в новому маркетинговому році. Наразі проходить підготовка технічної бази, яка до 15-го червня повинна закінчитись на південних філіях та до кінця червня повинна закінчитись по всій системі компанії. Тому ми налаштовані приймати зерно та відвантажувати. Ми налаштовані надавати елеваторні послуги іншим аграріям: сушіння, зберігання, очищення збіжжя.

І навіть на наших річкових елеваторах, які через блокування Дніпра потрапили в більш складні, ніж лініійні сховища, умови — там ми готуємо цікаві пропозиції для сільгосптоваровиробників. Ми на своїх елеваторах запропонуємо послуги на вищому рівні.

Проводили модернізацію своїх зерносховищ цього року?

Валерій Реуцой: Зараз той час, коли треба більше придивитися до деталей, до можливості цифровізації, автоматизації, налагодження внутрішніх бізнес-процесів. Тобто, така тендітна делікатна внутрішня робота, результати якої, можливо, не такі очевидні, як коли ми будували по елеватору на рік, але вони також дуже важливі.

Не розглядали питання переводу сушарок на альтернативу?

Валерій Реуцой: Вивчаємо цю можливість для наших сховищ у південних регіонах. Там сушіння менш використовується, ніж у зоні Полтавської, Черкаської, Сумської областей. Тому питання розглядаємо, але конкретики по ньому наразі ще немає.

З якими культурами будете працювати в наступному сезоні?

Валерій Реуцой: В основному це буде пшениця, кукурудза, ріпак, ячмінь, соняшник. Тобто, будемо працювати з тим, з чим і працювали раніше. Без змін. Але в торгівельній діяльності компанії на наших елеваторах ми плануємо низку нововведень, — будемо зацікавлювати наших клієнтів гнучкими цінами на послуги, на комплексні послуги, на перевалку і так далі.

Тобто «НІБУЛОН» запроваджує індивідуальний підхід до клієнтів?

Валерій Реуцой: Так, індивідуальний підхід до кожного. Ми відкриті для обговорення і діалогу, тому, будь ласка, я всіх запрошую до співпраці, щоб ми разом працювали на економіку держави в цілому і на продовольчу безпеку світу зокрема.

Валерію, дякую за цікаву розмову!

Майя Муха, Elevatorist.com