Аграрний експорт-2023: скільки і куди продали зерна та олії

Підсумки агроекспорту-2023: куди і скільки агропродукції відправила за кордон Україна
Джерело фото: ШІ

Минулий рік став дуже буремним для українських експортретів агропродукції. Загадаймо: росія всіляко гальмувала роботу зернового коридору, потім зовсім зупинила його. Тим часом західні сусіди домоглися блокування українського експорту 4 культур на рівні ЄС, а згодом почали перекривати прикордонні пункти пропуску. Паралельно українські експортери відновили агропродукцію морем поза коридором, і нарощували відправки Дунаєм, натомість рф атакувала портову та річкову інфраструктуру. Водночас Україна почала боротьбу з «чорним експортом» зерна. І найголовніше, що весь рік аграріїв переслідували низькі ціни на продукцію та високі — на логістику

Що в результаті? На основі даних Державної митної служби розповідаємо про експорт основних зернових та олійних культур і рослинних олій за результатами агроекспорту-2023.

Експорт пшениці у 2023 році

За 12 місяців минулого року експорт пшениці склав 16,17 млн т. Більшість цього об’єму поставляли через морські та річкові порти — 13,7 млн т. Залізницею перевезли трохи менше, ніж 2 млн т, а автомобілями — пів мільйона тонн.

Протягом року кількість експорту пшениці варіювалася, а найбільше відвантажили у грудні — 1,8 млн т.

Куди експортували пшеницю? Туреччина незмінно лишається в трійці імпортерів. Натомість через повномасштабне вторгнення та переформатування логістики Індія перестала бути в топ 3 покупців. Нагадаємо, що у 2021 році рейтинг країн-покупців був таким: Єгипет (16% від загального обсягу доходу за культуру), Індія (14%), Туреччина (8%). А вже у 2022 основні імпортери культури розташовувалися так: Туреччина, Румунія, Єгипет. Сукупно ці три країни імпортували 40% від загальних поставок української пшениці.

У 2023 році через блокування експорту сусідніми країнами головним імпортером нашої пшениці стала Іспанія. Загалом трійка імпортерів української пшениці у 2023 році виглядає так:

  • Іспанія — 23% від загального експорту пшениці,
  • Туреччина — 15%,
  • Румунія — 14%.

В загальному обсязі агроекспорту пшениця у 2023 році склала 13% та принесла $2,9 млрд.

Читайте також: Будівництво елеваторів. Підсумки-2023 і плани на 2024 рік

Експорт кукурудзи у 2023 році

Минулого календарного року експортували 26 млн т кукурудзи. Це 23% від загального об’єму агроекспорту України. Дохід від продажу культури досяг $ 4,9 млрд. Порівняймо: два попередні роки продаж кукурудзи приніс державі по $5,9 млрд. 

Основним імпортером української кукурудзи залишається Китай. Частка експорту в цю країну минулого року склала майже 22% і коштувала трохи більш як $1 млрд. Експортували більше, ніж у 2022, але отримали практично стільки ж. Тоді через блокування морських шляхів частка експорту в Китай склала 17%, виручка — $1 млрд. А ось у 2021-му КНР імпортувала більше 30% української кукурудзи за $1,9 млрд.

Також в трійку імпортерів культури минулого року увійшли Іспанія та Румунія. Ці країни закупили 13,7% та 11,5% експортної кукурудзи-2023 на загальну суму $1,2 млрд. Роком раніше трійка головних покупців культури виглядала аналогічно. 

Більшість експортної кукурудзи покинула нашу країну через порти — 20,4 млн т. Залізницею вивезли 4,7 млн т культури, а автомобілями 451 тис. т.

Читайте також: Автоматизація елеваторів. Перспективи розвитку ринку програмного забезпечення елеваторної галузі для автоматизації бізнес-процесів

Експорт ячменю та інших зернових

Загалом за 2023 рік український експорт інших зернових культур — жита, ячменю, вівса та сорго — коштував $376 млн. Серед названих найбільше відправили за кордон ячменю — 2,1 млн т. Головними покупцями культури стали Туреччина, Китай та Іспанія, а загалом експорт приніс $362 млн. Хоча це не зрівняється з експортом у 2021 році, коли дохід від продажу ячменю склав більше мільярда доларів.

Серед більш нішевих культур статистика наступна. Сорго експортували 55 тис. т на суму $12 млн. Це найменший результат за останні три роки як по обсягах, так і по доходах. Трійка головних імпортерів сорго у 2023 році — Румунія, Італія та Польща.

Постачання вівса та жита також знизилося впродовж останніх трьох років. Особливо це стосується жита: у 2021 році експорт був на рівні 136 тис. т, а у 2023 — всього 6 тис. т.

Інтерв'ю: Валерія Калашник: Всупереч війні два останніх роки були для KMZ Industries доволі успішними

Експорт олійних культур

Обсяги відвантаження основних олійних культур за кордон за минулий календарний рік виглядають так:

  • 3,4 млн т — соя,
  • 2,9 млн т — ріпак,
  • 790 тис. т — соняшник.

Загалом ці об’єми принесли в бюджет $2,7 млрд.

Найбільшим імпортером українського ріпаку стала Німеччина, яка закупила приблизно 900 тис. т культури. В Єгипет поставили найбільше сої — близько 800 тис. т, а в Румунію — соняшникового насіння — близько 200 тис. т.

Більші частини експортних обсягів олійних культур доставляли покупцям через порти, — сумарно 4,6 млн т. 

Читайте також: Чи хоче великий бізнес йти в переробку? За і проти

Експорт рослинних олій 2023

За 12 місяців минулого року Україна експортувала 5,6 млн т соняшникової олії. Це принесло державі $5 млрд. Головними імпортерами продукції стали Румунія, Туреччина та Китай. Загалом вони закупили 46% від загального експорту соняшникової олії.

Які зміни відбулися відносно двох минулих років? У 2021 році Україна експортувала 5,1 млн т олії на суму $6,4 млрд. Топовими імпортерами соняшникової олії були Індія (29,8%), Китай (14%) та Нідерланди (10%). 

Наступного 2022 року Індія все ще залишалась топовим імпортером соняшникової олії, але частка закупівлі зменшилася від загального обсягу вдвічі — до 14%. Загалом у той рік Україна експортувала 4,3 млн т соняшникової олії, а дохід за продукт досяг $5,5 млрд.

У 2023 році Індія вийшла з трійки найбільших імпортерів. Того року Україна загалом експортувала більше олії в порівнянні з попереднім, та отримала менший дохід.

Якщо говорити про інші види рослинних олій, то у 2023 році Україна наростила об’єми експорту соєвої та, особливо, ріпакової олії.

 

Загалом, за даними митників, з січня по грудень 2023 року кордон перетнули 61,8 млн т агропродукції. Це зернові, олійні культури, рослинні олії та шроти.

Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com