Переробка агросировини в енергію: біоетанол. Які потрібні інвестиції та які перспективи?
Яким чином можна переробити зерно, якщо неможливо його експортувати? Галузь біоенергетики дає для цього всі можливості, але є кілька але. По-перше, вже не цього року, по-друге, є багато причин, чому галузь з переробки саме кукурудзи не розвивалася в Україні, не дивлячись на усі вигоди. Проте відмова від російських нафти і газу, викликана війною, ймовірно, штовхне переробку зерна в Україні до розвитку біоетанольної галузі. Що можна робити у цій сфері і наскільки це вигідно, говорили на конференції «ПроАгро».
Виробництво біоетанолу
Біоетанол — це зневоднений спирт, який виготовляють із рослинної сировини, та додають у паливо. На біоетанол переробляють зерно чи агросировину, що має у складі крохмаль чи цукор — кукурудзу, цукрову тростину, мелясу. Виготовляти біоетанол можна і з надлишків пшениці, оскільки у її складі є до 58% крохмалю. Для порівняння, в кукурудзі цей показник складає близько 65%.
Основним виробником етанолу є США з часткою в 54% світового виробництва. В США в якості сировини для продукту використовують кукурудзу. Бразилія, яка займає друге місце по виробництву біоетанолу, використовуючи при цьому надлишки цукрової тростини, зараз активно переходить на кукурудзу.
Активний розвиток ринку біоетанолу в обидвох країнах спричинила енергетична криза 1970-х років. Через бажання отримати незалежність від імпорту нафтопродуктів в США та Бразилії запровадили обов’язкову частку етанолу в бензині.
Скільки коштує біоетанол в Європі
Українські виробники вигідно продають біоетанол в Європу, враховуючи автомобільну логістику. Зараз у нас повноцінно працює близько 5 заводів на різній сировині.
«Сьогодні ціна біоетанолу в Роттердамі — 1264 євро при поточній ціні 147 євро з ПДВ на кукурудзу і ціні на газ 26 тис. грн. Виробнича собівартість біоетанолу без податків — 435 євро. Можна уявити, яка рентабельність виробництва. Як формується ціна зараз у світі та в Європі в тому числі? Ціна на біржі, плюс премія за скорочення викидів 150-200 євро, і мінус доставка 100 євро, навіть автомобільним транспортом. Зараз етанол з українського заводу торгується по такій ціні»,— каже Євген Лукашевич.
Як пояснив експерт, собівартість біоетанолу на 75% складається із вартості сировини і на 20% — енергетики. Враховуючи, що для переробки кукурудзу можна не сушити, це може зменшити ціну сировини.
«На 40 млн тоннах кукурудзи в Україні ми можемо мати надлишок в 17 млн т. Зараз країна переробляє на спирт 5 млн т кукурудзи — це дуже мало. При тому, що для переробки на біоетанол не потрібно зерно якоїсь високої якості»,— розповів керівник «Української технологічної компанії» Євген Лукашевич.
Україна має квоти для постачання біоетанолу до ЄС у розмірі 100 тис. тонн щорічно. Виробники використовують їх лише на четверть.
Біоетанольний завод: модернізувати чи будувати?
Як розповів експерт, в Україні є працюючі біоетанольні заводи, побудовані ще в 2000-х. Проте з сучасного погляду серед них є невдалі проєкти через високі енергетичні витрати. В основному заводи переробляють мелясу, а не зерно.
«Зернові заводи можна порахувати на пальцях. Щоб переробляти зерно, потрібно зробити не маленьку реконструкцію, тому що для такого процесу додається ще 3—4 цехи, і збільшується термін бродіння з 20 годин до 60 в середньому», – пояснив Євген Лукашевич.
Експерт каже, що більш перспективно будувати біоетанольні заводи з нуля, оскільки в них можна правильно спроєктувати витрати палива. На сучасних заводах вигідно переробляти також барду, яка утворюється в процесі виробництва біоетанолу, на біометан на органічні добрива. Виробництво біометану дає можливість забезпечувати своє ж підприємство електроенергією.
Також по темі: Глибока переробка зерна в Україні: чи є перспективи?
Євген Лукашевич навів приклад кластера по переробці кукурудзи на етанол, + біометан та органічні добрива. Вартість будівництва – 32 млн євро. За рік такий завод переробить до 170 тис. т кукурудзи і щодоби виробить:
- 200 кубів біоетанолу,
- 42 тис. кубів біометану,
- 800 кубів органічних добрив,
- також утворюється електроенергія і пара, які можна пустити на власні потреби.
«Термін окупності при поточній ціні 5 тис. гривень з ПДВ кукурудзи, — це важко уявити, — менше ніж за рік. І це приваблює. Мало того, ми не закладаємо ціну на газ, яка зараз 1600 євро (біометан продають по ціні природного газу, — прим. ред.), ми закладаємо всього 28-30 тис. грн.», — пояснює Євген Лукашевич.
Виробництво біоетанолу – перспективний напрямок для України
В українських компаніях зацікавлені у впровадженні переробки кукурудзи на біоетанол. Так, наприклад, Vitagro розглядає таку можливість, працюють над проєктом по біоетанолу і в компанії МХП.
«Якщо говорити про «Вітагро», що володіє чималим земельним банком теж на території Хмельниччини, — а Хмельниччина дає урожай по кукурудзі на рівні 2,5 млн т на рік, — то лише у цій області великий потенціал», — розповів директор із розвитку інновацій групи компаній Сергій Савчук.
Однак експерт додає, що потрібно вносити зміни в законодавство по біоетанолу, який би зобов’язав додавати його в пальне.
«Якщо буде законодавча база прийнята, яка, до речі, вже розроблена, то для нас це зніме дуже багато бар'єрів з точки зору додаткових гарантій споживання на ринку»,— каже Сергій Савчук.
Гендиректор компанії «Галс Агро» Сергій Кравчук пояснив, що Україна може виробити зараз 150 тис. т біоетанолу в рік при планованій потребі в 300 тис. т, тому є сенс підвищувати виробництво у два рази. Компанія є одним із найбільших виробників біоетанолу в Україні.
«Якби нам Євросоюз ще підтвердив на якийсь середньостроковий період квоти на біоетанол, наприклад, на 5 років, це досить сильно зменшило б кількість зерна, яке потрібно вивозити, — в 4 рази. Тобто, на кожні 4 тони кукурудзи можна буде вивозити одну тонну біоетанолу. Хто виробляє, молодці, хто може запуститися, використовуючи якісь спиртзаводи, добудувати там станції по абсобртизації спирту — це потрібно робити», — каже Сергій Кравчук.
Тому у виробництва біоетанолу в Україні є перспективи, враховуючи вартість продукції в Європі. Звичайно, аграріям хотілося б здати кукурудзу на біоетанольні заводи вже цього року, і позбавитися проблем зі зберіганням, але... Можливо, у майбутньому переробка зерна на біоетанол стане важливим способом заробітку українських агрокомпаній.
Олена Гайдук, Elevatorist.com