Микола Чешихін: Із контролера однієї сушарки можна керувати двома-трьома елеваторами, що стоять поряд
Кожен рік у елеваторів нові виклики. Ще недавно це було збільшення швидкості приймання та відвантаження, зараз — проблеми з енергоносіями, причому як із газом, так і з електроенергією. Остання — не завжди є і постійно зростає у вартості. Тож постають задачі: уникати можливих аварій через блекаути і намагатися зменшити витрати електроенергії, щоб здешевити собівартість роботи із зерном.
Обидві задачі можна вирішити за допомогою автоматизації елеваторів. Про те, як це зробити; як автоматизація допомагає реагувати на відключення; яких помилок потрібно уникати при автоматизації власного елеватора; скільки часу йде на автоматизацію елеватора; від яких втрат оберігає програмне забезпечення, Elevatorist.com поспілкувався з начальником відділу автоматизації та електропостачання KMZ Industries Миколою Чешихіним.
Пане Миколо, сьогодні мабуть вже не треба нікого переконувати, що автоматизація елеватора — це вже його невід’ємна складова, як, скажімо, ємності для зберігання чи вузол приймання зерна?
Микола Чешихін: Так, великі і середні елеватори вже давно зрозуміли, що автоматизація допомагає чітко та швидко виконувати поставлені задачі, дає змогу контролювати своїх працівників і взагалі є фактором, який покращує економічний стан роботи підприємства. Серед наших клієнтів — як великі холдинги, наприклад, МХП, «Кернел», так і невеликі фермерські господарства.
За допомогою автоматизованої системи ви можете швидше аналізувати ситуацію, яка у вас на елеваторі, виявляти помилки, запобігати аваріям і швидше перевантажувати чи відправляти на доробку продукт, ніж ви б робили це вручну. Тобто ви бачите перед собою на моніторі всю ситуацію, яка складається на об'єкті, і 70-80% рішень по роботі із обладнанням приймає програмне забезпечення. Звичайно, є частина рішень, які безпосередньо має виконувати оператор самостійно.
До дрібних фермерів теж поступово доходить хвиля автоматизації елеваторів, особливо коли керувати бізнесом (а це зазвичай родинна справа) приходить молоде покоління. Цікаво те, що останні кілька років у нас зросла кількість клієнтів із невеликих фермерів, які поетапно будують свої елеватори.
Звісно є й ті, хто поки не вважає за доцільне автоматизувати свої зерносховища. Але із кожним підвищенням ціни на електроенергію для підприємців кількість тих, хто бажає оптимізувати технологічний процес, збільшується. І автоматизація процесів отримує ще один аргумент на свою користь.
А як вона може допомогти?
Микола Чешихін: За допомогою нашого програмного забезпечення елеватор може зробити аналіз роботи обладнання і побачити, де можна оптимізуватись, щоб зекономити в день, наприклад, тисячу кіловат. Уявіть, яка економія вийде в місяць. Якщо перерахувати на гроші, то це вже цікаві цифри.
Наша програма проводить облік мотогодин обладнання на постійній основі. По кожному механізму ведеться облік перевантаженого зерна, тому можна виявити всі простої, неполадки і все інше. Тобто можна прорахувати, як обладнання навантажити на повну потужність, щоб оптимізувати процес і не працювати вхолосту.
Якщо розглядати на прикладі, то програма дає змогу бачити, скільки пропрацювали норії чи конвеєри на вашому елеваторі та скільки тонн зерна за цей час вони перевалили. Програмне забезпечення робить звірку: норія продуктивністю 175 т/годину пропрацювала 2 години, зерна за цей час транспортувала 20 т, ефективність дуже мала. Тоді є сенс поставити питання своїм працівникам, чому так мало зерна перевантажили, тобто чому гроші власника витратили на вітер?
При аварійних та планових вимкненнях світла як автоматизація може стати в нагоді?
Микола Чешихін: Зрозуміло, що коли вимкнули світло і немає додаткового джерела живлення, то у вас все «потухне». Але коли обладнання запрацює — не важливо, ви залучите додаткові джерела живлення, чи вас увімкне РЕС — програма сама перезапуститься, покаже, на чому ви зупинилися. Тобто покаже, які у вас були запущені маршрути до відключення, всю температуру зерна, аварії, які могли статися на момент, коли зерносушарку чи транспортне обладнання вимкнули.
Компанія KMZ Industries розробила та впроваджує таку програму, де зібраний інструментарій для управління всім елеватором. Програму можна масштабувати, її можна адаптувати під будь-який елеватор. Ми встановлювали дане ПЗ на один з найбільших морських терміналів України в Миколаєві та водночас на невеликі фермерські елеватори. Всі задоволені, і все працює.
Взагалі наша система автоматизації реалізована таким чином, що ви з легкістю можете управляти всіма маршрутами, тобто рухом зерна, який у вас є та який ви можете задіяти технологічно. Також можете дивитись всі данні по термометрії по кожному силосу. Можете управляти кожним силосом, кожним елементом — як вручну, так і в автоматичному режимі. Тобто або автоматично можна підібрати маршрут для найкращого вивантаження зерна в ту чи іншу ємність, або можете вручну його зібрати, і тоді все буде працювати.
Майже 95% всіх клієнтів підписують з нами договірні умови про те, що ми ставимо програмне забезпечення. Ніхто вже не хоче вмикати-вимикати якесь обладнання кнопками. Всі хочуть дивитись на монітор і управляти ситуацією, яка реально в нього відбувається.
А потрібна така система для маленького фермерського елеватора? Можливо йому достатньо програми, яка відслідковує лише роботу зерносушарки?
Микола Чешихін: KMZ Industries є одним з лідерів з продажів зерносушарок в Україні. Фермер, купуючи нашу зерносушарку, автоматично купує систему управління. І вже на базі цієї системи управління ми можемо з легкістю додати декілька транспортних маршрутів, щоб фермерам управляти і сушаркою, і транспортним обладнанням, яке працює із цією сушаркою. У нас купують два в одному.
Тобто для системи автоматизації розмір елеватора не має значення — вона масштабується?
Микола Чешихін: Так, програма розроблена зі своїм функціоналом, у неї одне ядро, і на її основі можна або розширювати автоматизацію елеватора, або звужувати. Тут вже відпрацьована технологія.
Якщо будується елеватор, ви автоматизували частину, то можете без проблем розширити далі свою програму. Масштабування — це один зі засобів, який приміряється у повсякденні. Із контролера однієї сушарки можна керувати двома-трьома елеваторами, якщо вони стоять поряд. Хоча насправді можна більш віддалені, і навіть за океаном, але тоді головне — якісний інтернет-зв‘язок між ними, через оптоволокно.
Які потрібно врахувати моменти, щоб уникнути помилок при автоматизації елеватора?
Микола Чешихін: Помилки роблять і замовники зі стажем, і замовники-початківці. Фактичні помилки трапляються частіше на етапі проєктування. Зазвичай вони базуються на етапі технічного завдання, яке замовник складає «на колінці». Коли ми приїжджаємо на об'єкт, виявляється, що хтось десь зекономив в процесі будівництва, хтось щось не доробив, і ми вже виходимо із жорстких реалій, які склалися.
Наприклад, бувають ситуації, коли не вистачає кабельно-провідникової продукції, тому що обладнання знаходиться не на тих місцях, де вказав замовник. Є випадки, коли потужності механізмів, які вказували в першочерговому технічному завданні, змінилися, відповідно, це змінює всю концепцію побудови автоматики.
Це все доводиться міняти, і деколи буває важко пояснити замовнику, що спочатку було одне завдання, а по факту ситуація зовсім інша. Це прості помилки, вони коригуються на етапі технічного завдання, але гарно зробити технічне завдання виходить не у всіх.
Зараз багато компаній займаються автоматизацією, які відмінності ваших підходів?
Микола Чешихін: Автоматизацією завжди займалося багато компаній. Зараз відкрилося багато ФОПів. В основному відмінність у підходах полягає лише в тому, на якій базі, з якими комплектуючими робиться програма. Одні використовують Siemens, інші Schneider. Концепція і послідовність логічних подій, які виконує програма, така ж, як і у всіх інших.
Але в чому наші переваги? По-перше, KMZ Industries — це ім'я, а ім'я не так легко заслужити. По-друге, — це гарантія, на відміну від якогось ФОПу, якого завтра може не бути. Наш завод дає гарантію не менше року на обслуговування та запасні частини і 24/7 надає технічну підтримку по всіх непорозуміннях, які можуть виникнути. Для замовника це впевненість в тому, що яка б ситуація не виникла, він завжди подзвонить, йому розкажуть, що краще зробити, як в цій ситуації краще діяти.
Ще один момент. Ми не закриваємо код програми, віддаємо його замовнику, і якщо він надалі забажає співпрацювати із іншою компанією, то інший програміст може сісти і дописати програмне забезпечення на цьому контролері на будь-якій мові програмування під будь-які функції та задачі.
Яка сьогодні ситуація з комплектуючими: з цінами та з поставками через логістику?
Микола Чешихін: З логістикою проблем немає. Тобто я вже не вважаю проблемою, коли до війни поставки були, наприклад, за один тиждень із західних країн, зараз ця поставка — три тижні. Треба заздалегідь вибирати те, що ти хочеш.
Щодо цін. Ціни кожних два місяці піднімаються на 4-5%, а особливо це стосується мідної кабельно-провідникової продукції, вона взагалі росте за місяць-півтора на 6%.
Зараз я бачу сезонне невелике затишшя в роботі, замовники визначаються з концепцією: що вони будуть будувати, чи будуть будувати, і йде потихеньку напрацювання питань вартості продукції. Через два-три місяці швидше за все знову буде знову ажіотаж, бо всі прийдуть одночасно, і ми знову повернемося до того, що чекати поставок комплектуючих доведеться по 1,5-2 місяці через велику кількість замовлень.
А підприємство не робить запас комплектуючих на склад?
Микола Чешихін: Тут ми розділяємо комплектуючі на дві позиції. В Україні виробляють досить багато з того, що ми використовуємо, наприклад, лотки, провідникову продукцію. Ми на цьому не акцентуємося, тому що знаємо, що за тиждень, навіть якщо комплектуючих немає на складі, їх можуть зробити і поставити нам прямо на об'єкт. З цим проблем немає.
А все, що ми купуємо за кордоном, стараємося мати хоча б мінімально на складі, щоб, наприклад, побудувати два невеликих елеватори.
Скільки часу клієнт повинен закладати на роботи по автоматизації перед запуском елеватора?
Микола Чешихін: По-різному, залежно від того, це новий елеватор чи модернізований. Наприклад, зараз один із наших клієнтів хоче модернізувати свій завод. Він планує викинути старе обладнання — електросилові шафи, контролери — і поставити нові шафи, нове програмне забезпечення. Для таких обсягів нам треба буде шість місяців. Це проєктні роботи, роботи по збиранню шаф, написання програмного забезпечення, виїзд на об'єкти для монтажу та відлагодження, а потім ще 2 місяці на підтримку. Тобто це доволі об'ємна робота, і вона займає багато часу.
Є також стандартні рішення: приїхати автоматизувати сушарку і на базі сушарки автоматизувати елеватор. Якщо це невелика сушарочка, це займає 20-25 днів із пусконалагодженням, автоматизація елеватора — днів 20, тобто загалом виходить півтора місяця. Я виходжу із того, що електромонтажні роботи будуть іти разом із будівництвом.
Як налагоджене гарантійне та післягарантійне обслуговування?
Микола Чешихін: Гарантійне обслуговування після підписання акту діє для всіх наших замовників. Якісь ексклюзивні варіанти можна обговорювати із кожним окремо. Після гарантійного обслуговування ми не залишаємо нашого замовника один на один із проблемами. Для них тримаємо склад із датчиками і кабельною продукцією, щоб у разі необхідності ми могли під'їхати до них і все зробити.
Пане Миколо, дуже дякую за цікаву бесіду. Бажаю, щоб все заплановане вдалося!
Інна Воробйова, Elevatorist.com