Елеватор Летичів Агро — початок великого проекту

Елеватор Летичів Агро на Вінничині побудували за 10 місяців
Елеватор Летичів Агро на Вінничині побудували за 10 місяців
Джерело фото: Elevatorist.com

«З одного боку від нас проходить залізничний вузол, з іншого — газорозподільна станція, з третього — трансформаторна підстанція, з четвертого — очисні споруди. В такому чудовому місці має бути технологічний парк, промисловий вузол, тому саме тут ми побудували свій елеватор», — каже власник і директор компанії «Пі Консалт», управляючий партнер MVA Group Костянтин Півень, коли ми стоїмо на 25-метровій висоті над силосами «Летичів Агро».

Ми дивимося на гарну природу Вінниччини, на те, що залишилося від цукрового заводу міста Бар, на автомобілі з соняшником, які заїжджають до нового елеватору. Але якщо ми бачимо тільки реальні об’єкти, то Костянтин Півень бачить крім них і перспективи: майбутнє розширення підприємства, розвиток переробки зернових і олійних культур.

Як працює елеватор «Летичів Агро» зараз, які потужності має і як в компанії MVA Group планують збільшувати потужності на цій території, читайте в матеріалі.

Елеватор побудували за 10 місяців

Місце для підприємства обирали не тільки з огляду на інфраструктуру, ще враховували розміщення власних полів компанії — 6,5 тис. Га в Вінницькій і в сусідній Хмельницькій областях, а також відстань до власного тваринницького комплексу ВРХ. Брали до уваги й можливу конкуренцію з іншими елеваторами.

«Летичів Агро» почали будувати у вересні минулого 2020 року. Проект зводили на території колишнього цукрового заводу, і будівники змушені були працювати із залишками старої інфраструктури. Крім того, була проблема і ґрунтових вод, з якою успішно справилися.

В експлуатацію елеватор ввели в серпні 2021-го. Зерносховище «Летичів Агро» будували за керівництвом головного інженера «Пі Консалт» і керівника проектами компанії MVA Group Сергія Шариги. Елеватор, який зараз має потужність зберігання в 40 тис. т, побудували менш ніж за рік. В проект інвестували більше $10 млн.

Елеватор Летичів Агро працює в місті Бар на Вінниччині

Для тривалого зберігання зерна на елеваторі обладнали вісім силосів місткістю по 5 тис. т зерна кожний. Ємності поставляла компанія AGI.

«Ми поставили вісім силосів, бо приймаємо багато різної продукції, — сою, кукурудзу, соняшник класичний і високоолійний, ріпак, пшеницю різних класів, — тому нам потрібна можливість покласти все на зберігання. Хоча з точки зору економії було б зручніше поставили чотири 10-тисячника. Коли ми будемо розширюватися в подальшому, поставимо місткіші силоси», — розповів Костянтин Півень.

Влітку 2021 року підприємство уже ввели в експлуатацію і почали тестували приймання і сушіння власного зерна. Зараз беруть продукцію і від поклажедавців. Костянтин Півень також відмітив і роботу з трейдерами:

«Уже відбулися перші угоди з міжнародним агротрейдером ADM. Локальні і міжнародні трейдери успішно проводять акредитацію елеватора, і список партнерів розширюється».

Управляючий партнер MVA Group Костянтин Півень

Як працюють із зерном на елеваторі

Зерно на «Летичів Агро» приймають з автомобілей на двох лініях приймання, які працюють з продуктивністю 175 т/год. Вузли обладнані автомобілерозвантажувачами від «Елеваторпромсервіс». Всі автомобілі важать на 80-тонних вагах виробництва «Техноваги». Після відвантаження зерно доставляють в силоси чи на сушіння через вузол попереднього або первинного очищення.

На Летичів Агро приймають всі культури

Якщо продукцію потрібно сушити, застосовують зерносушарки французького виробництва LAW, що працюють з потужністю 37,5 т/год для зняття 10% вологи з кукурудзи. Зерносушарки обладнані можливістю рекуперації гарячого повітря, що дозволяє більш економно витрачати паливо. Для забезпечення пожежної безпеки сушарки мають датчики температури і обладнані системою блокування роботи.

Директор Летичів Агро Олег Олексюк

Партії зерна для сушіння накопичують відносно показників вологості в хоперах виробництва KMZ Industries. Ємностей для тимчасового зберігання на елеваторі чотири, кожна має об’єм по 1 тис. куб. м.

Зараз зерносушарки працюють на газі, але в майбутньому планується підключити опцію альтернативного палива, тому що зниження цін на газ не очікують. Що саме використають — твердопаливні генератори чи обладнають інфраструктуру для зрідженого газу, — ще не визначилися. Костянтин Півень каже, що в обох варіантах є свої переваги.

Серед альтернативних джерел енергії для елеватора керівник розглядає і використання «палива, що лежить у нас під ногами» — гранул із соломи. Також думають і про можливість гранулювання соломи на полях за допомогою мобільних установок-грануляторів. Керівник каже, що ринок досить швидко знайде паливо на заміну дорогому газу, — солому, лузгу, деревні пелети і т.д.

Якщо зерно потребує очищення, його дороблюють на обладнанні від українського виробника «ОЛІС». Два сепаратори і скальператори дозволяють одночасно очищати дві культури або одну різної якості.

«Трапляється необхідність чистити зерно тільки від грубого сміття, тоді ми використовуємо скальператор і відправляємо партію зерна на зберігання. Коли треба очистити і грубе, і дрібне сміття, тоді працюють скальператор і сепаратор», — розповів Костянтин Півень.

Переміщенням зерна по елеватору керують із операторської. Всі процеси повністю автоматизовані. Автоматизацію виконувала компанія «Призма Енерджі Групп». Оператор бачить на моніторі всі маршрути, а їх на елеваторі більше 20, і активні процеси з зерном в реальному часі. Також на екрані видно інформацію про заповненість силосів, температуру зерна на основі даних термометрії. Окремо на моніторі показані всі параметри роботи зерносушарок.

Оператор Владислав Березовський

Як розповіли в операторській, у разі виникнення несправностей в обладнанні його робота автоматично зупиняється, а оператори чують звуковий сигнал, бачать повідомлення про помилку на моніторі і оперативно реагують. Так на елеваторі забезпечують технологічну безпеку і безпеку продукції.

Стрічковий транспортер для відвантаження зерна

Транспортне обладнання на «Летичів Агро» поставляла компанія AGI. Це норії, ланцюгові і стрічкові транспортери. Всі маршрути, по яких зерно рухається до моменту подачі в силоси, обладнані ланцюговими транспортерами. А ось стрічковий транспортер використовують для відвантаження зерна із силосів.

«Ми вирішили застосувати такий метод, тому що стрічкові транспортери більш щадні до зерна, від час відвантаження буде менше проблем з травмуванням партій. Відповідно, клієнти отримають більш якісну продукцію», — розповів керівник.

Костянтин Півень звернув увагу, що така технологія — стрічкові транспортери для відвантаження, — використовується здебільшого в портах, а не на лінійних елеваторах.

Відбір зразків соняшника для лабораторних аналізів зерна

Вузол відвантаження на елеваторі поки що тільки один — на автомобілі, потужністю 250 т/год. Зараз «Летичів Агро» використовує потужності партнера-елеватора компанії «Агропросперіс» для перевантаження продукції на залізничний транспорт. Як відмітив Костянтин Півень, в «Агропросперіс» також планують зберігати кукурудзу в ємностях «Летичів Агро».

Власні потужності з/д відвантаження на елеваторі «Летичів Агро» зараз на стадії проектування. До підприємства проходить залізничне полотно протяжністю близько 5 км, яка давно не використовувалося, тому потребує ремонту та реконструкції. До наступного сезону на «Летичів Агро» планують побудувати два вузли залізничного відвантаження з можливістю формувати маршрути за добу.

Сучасна лабораторія для визначення якості зерна

Якість зернових і олійних культур, що привозять на елеватор, перевіряється в сертифікованій лабораторії на сучасному обладнанні. Візування автомобілей із зерном лаборанти роблять за допомогою автоматичного пробовідбірника Rakoraf. Далі проводять аналізи вхідних партій зернових і олійних по експрес-методу, а середньодобові зразки зерна досліджують в сушильних шафах СЕШ відповідно до вимог ДСТУ.

Колектив лабораторії: завідуюча Інна Синицька, лаборанти Наталія Свідер, Дарія Михайлюк

В лабораторії «Летичів Агро» використовують не тільки стандартне для українських зернових лабораторій обладнання, але і новітні сучасні прилади. Так, експрес-аналіз зерна тут проводять на ІЧ-приладі Granolyzer, що показує основні характеристики практично для всіх культур.

«У нас один із нових приладів — «гранулайзер» марки PFEUFFER. На ньому ми виявляємо білок, клейковину і вологість пшениці, олійність і вологість рапсу, вологість, олійність і білок соняшника. Також прилад показує вологість, білок і крохмаль в кукурудзі», — розповіла завідуюча лабораторією Інна Синицька.

Оскільки елеватор працює з високоолійним соняшником, то лабораторію обладнали приладом для визначення його якості. Рефрактометр RX-5000I — це експрес-аналізатор, що показує кількість олеїнової кислоти в соняшнику. Для аналізу лаборант витискає олію із наважки соняшника за допомогою спеціального пресу. Потім краплю олії поміщають в ємність прибору, і рефрактометр аналізує вміст олеїнової кислоти в ній.

Лаборант проводить аналіз зерна кукурудзи

На «Летичів Агро» також планують отримати сертифікати для роботи з продукцією для експорту в Китай.

Як розповіла завідуюча лабораторією Інна Синицька, в цьому сезоні на елеваторі встигли прийняти ранні культури: пшеницю другого, третього і четвертого класів, і ріпак вищого класу. Зараз в «Летичів Агро» активно везуть соняшник і кукурудзу. В лабораторії кажуть, що кукурудза в цьому сезоні йде з полів дуже волога — до 35%.

Розширення елеватору і переробка зерна

Зараз на елеваторі працює дві виробничі лінії для приймання зерна, але проектна потужність підприємства — чотири такі лінії. На всіх потрібних точках «Летичів Агро» заплановані місця для подвоєння потужності. Так, згодом тут планують поставили третій комплект ваг і обладнати ще два вузли прийомки зерна. В підземних галереях також залишили необхідний простір для транспортерів і ще двох завальних ям.

«Ми розуміли, що в перший рік особливого навантаження у нас не буде, тому передбачили розвиток. Подивимося, як ми завершимо цей сезон, наскільки будуть затребувані в нашому регіоні додаткові потужності сушіння для власного зерна і зерна партнерів. Якщо практика покаже, що необхідність є, то ми можемо збільшити потужності навіть наступного року», — розповів Костянтин Півень.

Як пояснив керівник, можливості доробки зерна також можливо збільшити: згідно з генпланом поруч з діючими зерносушарками є місце для ще двох сушарок. Для них збільшать і об’єми накопичення партій вологого зерна: планують поставити ще чотири хоппери.

А ось в найближчому майбутньому планується автоматизувати логістику на елеваторі. Для ефективного управління транспортом і чергами на «Летичів Агро» впровадять автоматичну систему сповіщення, яку інтегрують разом з компаніями-партнерами.

Потужності зберігання зерна на елеваторі планують подвоїти

На «Летичів Агро»  є і більш глобальні плани розширення потужностей зберігання і організації переробки зернових і олійних культур. Костянтин Півень говорить, що у майбутньому теперішні 40 тис. т зберігання елеватору подвоять, а якщо на підприємстві почнуть впроваджувати проекти з переробки, то до потужностей зберігання додадуться ще ємності на 15-20 тис. т.

«На цьому вузлі я бачу аграрні проекти, пов’язані з переробкою зернових і олійних, — це маслопресовий цех з можливістю установки екстракції, це всіляка переробка кукурудзи аж до глибокої. Можна йти поступово, починаючи з крупорушки, нарощувати потужності і виходити на виробництво всіляких продуктів з крохмалю кукурудзи, зародка і так далі»,  — планує керівник.

Костянтин Півень говорить, що в майбутньому тут побудують і насіннєвий завод. Ще одна задумка — організація комбікормового цеху, оскільки в компанії активно розвивається тваринництво.

На елеваторі Летичів Агро вважають, що майбутнє — в переробці зерна

Майбутнє української зернової сфери на елеваторі «Летичів Агро» бачать в переробці, але до неї ще потрібно прийти, тому на сезон поставили оптимальну для себе ціль перевалки — 40-60 тис. т. Як пояснив керівник, потужності зберігання розраховували таким чином, щоб забезпечити один оборот власними зерновими і олійними культурами. А для того, щоб елеватор окупився за 7 років, треба перевалювати мінімально три обороти за сезон. Тому компанія організувала свою трейдерську організацію MVA Trade, яка буде займатися торгівлею зерна на елеваторі і залученням нових клієнтів.

Костянтин Півень каже, що елеваторний бізнес непростий, але на «Летичів Агро» планують докласти всіх зусиль і знайти своїх клієнтів, а з часом — розширити напрями роботи з зерном.

Олена Гайдук, Elevatorist.com