ТМ Зодіак: Готуємося експортувати макарони до Євросоюзу
Серйозні перешкоди для експорту зернової сировини з України спонукає бізнес уважніше придивлятися до розвитку власної переробки та подальшого експорту вже продукції з доданою вартістю. Для когось переробка — взагалі перші кроки на цій ниві, а для когось — відновлення та подальший розвиток вже існуючої справи.
Яка сертифікація потрібна, аби виробляти макарони та бути конкурентними у ринку, чи є конкуренція серед виробників цієї продукції та чому у цьому сезоні доведеться попотіти постачальникам борошна — на ці питання відповіли у ТОВ «Фірма «Стрілець», що на Харківщині випускає макаронні вироби під ТМ «Зодіак».
Особливості продажу продукції на внутрішньому ринку та на експорт
Завод «Зодіак» випускає гарантовано якісні макаронні вироби, згідно міжнародних стандартів. Макарони виготовляють з борошна вищого ґатунку з м'яких сортів пшениці. М'яких тому що в Україні майже ніхто з виробників не вирощує пшениці твердих сортів, раніше борошно з такої пшениці експортували з Казахстану. Але зараз логістика помінялася, тож на виробництві поки що працюють за технологіями для вітчизняних м'яких сортів.
Якщо на ринок компанія постачає якісну та перевірену продукцію, то зрозуміло, що її вартість буде знаходитися у середньому ціновому сегменті, — це не дорогий ексклюзив, але й дешевими якісні макарони просто не можуть бути. Здавалось би, така продукція має продаватися досить гарно і стабільно. Але оточуючі реалії внесли корективи в хід продаж.
«Купівельна спроможність нашого населення зараз падає. Багато людей через падіння доходів змушена перейти на більш дешеву продукцію. Ми відмічаємо спад продаж по всій Україні, не тільки у прифронтових районах. Це стосується і західних областей, але там ситуація не так яскраво виражена», — зазначає директор відділу продаж компанії Андрій Обертас.
За словами Андрія Обертаса, на продаж макаронних виробів ще впливає і сезонний чинник — влітку ця продукція користується меншим попитом. Тож в очікуванні зимового сезону ТМ «Зодіак» розширює виходи на торгівельні мережі, іде процес підписання договорів. Конкуренція на внутрішньому ринку серед виробників аналогічної продукції досить висока, і доводиться постійно працювати, аби завжди бути в ар'єргарді галузі.
«Щоб завантажити виробництво на повну потужність потрібно виходити на якісь крупні замовлення, від міжнародних гуманітарних фондів, наприклад. Або ж вибудовувати розвинену дистрибуцію, виготовляти для мереж продукцію під власними марками, мати велику базу клієнтів», — каже Андрій Обертас.
Паралельно з роботою на внутрішньому ринку країни, ТМ «Зодіак» налагоджує експортний напрямок. За словами фахівця, найбільшим попитом серед закордонних покупців користуються макаронні вироби спагеті. Міжнародний ринок дуже місткий, але теж насичений і цим видом виробів, і ще тисячами інших. Вимоги до якості дуже високі.
«Ми розглядаємо перспективи експорту наших макаронних виробів. Зараз проходимо необхідну сертифікацію і ведемо переговори щодо поставок до Польщі, Угорщини, Молдови. По завершенню всіх відповідних лабораторних аналізів та готовності всіх документів зможемо експортувати продукцію до Європи», — розповідає Андрій Обертас.
Він пояснює, що для будь-якої компанії, яка хоче постачати свою продукцію переробки на зовнішні ринки, потрібно буде пройти базові етапи процесу, зареєструватися на митниці в якості компанії, що має право на ведення зовнішньоекономічної діяльності. Опрацювати клієнтську базу у обраних країнах. А також надати продукцію, яка відповідатиме вимогам до якості з боку цих країн.
«Це може стосуватися упаковки макаронних виробів, наприклад, якості харчової плівки, там є певна сертифікація. Потрібно суворо дотримуватися вимог по безпеці харчових продуктів, ані в самих макаронах, ані в упаковці не має бути жодних шкідливих речовин. Ви маєте підтверджувати якість продукції у сертифікованій лабораторії тієї країни, куди будете експортувати макаронні вироби», — говорить фахівець.
Отримувати сертифікат якості в закордонних лабораторіях потрібно на кожну партію експортного товару, це процедура не одноразова. Також в багатьох країнах доведеться сплачувати імпортне мито, ними ринки захищаються від конкуренції, котра там також дуже висока. Тож за словами Андрія Обертаса, доводиться конкурувати цінами та термінами оплати поставок.
Сертифікати на виробництві макаронів — чому це важливо
Нещодавно компанія «Зодіак» отримала сертифікати для свого виробництва макаронних виробів на заводі у м. Чугуїв Харківської області. Точніше буде сказати, що компанія поновила сертифікацію, адже їй довелося відбудовувати пошкоджений обстрілами російської зброї завод та заново відтворювати на ньому умови, за яких можна там працювати та випускати якісну продукцію.
Після відповідних аудитів виробництво отримало сертифікати відповідності міжнародним стандартам ISO 22000:2018 та ISO 9001:2015. Перший сертифікат — це стандарт виробничих процедур, за якими відбувається весь процес виробництва, від прийомки сировини до зберігання вже готових макаронних виробів.
«Сертифікат ISO 22000 гарантує високі стандарти виробництва та гігієни зберігання продукції. Наприклад, якщо дистриб'ютор хоче взяти нашу продукцію в роботу, то, при наявності такого сертифікату він достеменно певен, що на нашому виробництві існує необхідна система контролю за якістю макаронних виробів. І що наші макарони відповідають цьому стандарту, а отже — гарантовано якісні та безпечні», — пояснює виконавчий директор підприємства Олексій Старіков.
Щодо з співпраці з торговими мережами, то ритейлери, хоч національні, хоч регіональні, в обов'язковому порядку вимагають наявність такого сертифікату, навіть не дивлячись на те, що на законодавчому рівні виробник не зобов'язаний його мати. Але для супермаркетів досить важлива безпека продуктів, тож вони навіть присилають власних аудиторів на підприємства, аби бути впевненими у якості товару.
Другий сертифікат, ISO 9001, окреслює процедуру впровадження стандартів для ISO 22000.
«Якщо стандарт ISO 22000 прописує всі виробничі процедури, то стандарт ISO 9001 більше відповідає за розрахунок та наявність всіх цих процедур. Наприклад, за стандартом ISO 22000 прописана процедура контролю за металомагнітною домішкою, інструкція по її виявленню, а стандартом ISO 9001 передбачається наявність цієї точки контролю», — говорить Олексій Старіков.
До речі, аудитори для перевірок роботи підприємств використовують саме стандарт ISO 9001, тому що він являє собою саме список інструкцій та критичних точок контролю.
Якість борошна з зерна нового урожаю
Аби якість макаронних виробів відповідала заявленим міжнародним стандартам, потрібна якісна сировина. А цього року якість пшениці нового врожаю дещо підвела — велика частка валу отримана з показниками фуражу, білок занизький. Відсоток продовольчої пшениці виявився менший, ніж очікували і аграрії, і переробники. Але у компанії запевняють, що дотриматися стандартів зможуть.
«Все ж таки частину пшениці зібрали доброї продовольчої якості. В нас на виробництві існує процедура вибору постачальників борошна, є певні узгодження. Постачальники знають, якої якості нам потрібне борошно та пропонують відповідні партії. Вони розуміють, що для виготовлення борошна необхідна пшениця певного класу, тож купують саме таку. Тому поки що ніяких перебоїв у поставках сировини немає», — говорить Олексій Старіков.
Він додає, що проблема якості врожаю пшениці цього року все ж існує, тому на перспективу ТМ «Зодіак» готується — аби зберегти високу якість макаронних виробів, в компанії забезпечать себе стратегічними запасами сировини, опрацьовують різні рецепти виробництва продукції.
Основна проблема якості пшениці в цьому році — низька клейковина, що для хлібопекарів та виробників макаронів є критичним.
«Макарони, які зроблені з борошна з низькою клейковиною, будуть розвалюватися при варінні, втрачати форму та перетворюватися на клейстер. Тому для нашого виробництва ми даємо вимоги постачальникам на борошно з показником клейковини не менше 25-26"%», — пояснює фахівець.
Модернізація заводу продовжується
Ми вже розповідали раніше, як завод ТМ «Зодіак» відновлює свою виробничу площадку після обстрілів та руйнувань Градами. Наразі всі відновлювальні на основному виробничому майданчику роботи завершено, — побиті дахи та вікна замінені, скрізь нанесені необхідні розмітки, відновлено опалення підприємства.
Паралельно з цим триває процес відновлення на старому виробництві, яке зараз не задіяне в роботі, але активно підготовлюється для встановлення нових ліній для виготовлення макаронних виробів.
Нещодавно на заводі ТМ «Зодіак» замінили старі механічні ваги на нові з тензометрією.
«Старі ваги були розраховані на прийомку зчіпки автівки — окремо причеп, окремо автівка. Ваги були 6-метрові. Оскільки зараз борошно привозять сучасними борошновозами, це довга й велика машина, не менше 15 м, то керівництво компанії прийняло рішення про необхідність заміни ваг. Тепер встановлено нові автоматичні ваги, з довжиною 18 м», — розповідає керівник.
Вантажопідйомність ваг тепер складає 60 тонн, всі дані з датчиків одразу ж попадають в систему, тож процес прийомки сировини значно прискорився.
Також на заводі ТМ «Зодіак» готуються до придбання нового обладнання для фасовки готової продукції — в компанії іде процес створення нових видів макаронів, обладнання для їх пакування буде придбане у київських виробників. Сам процес встановлення нового обладнання — справа не з самих швидких.
«Безумовно, існує процедура впровадження виготовлення нової продукції. Але сама по собі вона не займає багато часу, навіть за умов дотримання суворих стандартів якості. Набагато більше часу іде на закупку обладнання для цієї нової лінійки, адже перед закупкою треба розробити проекти монтування та обслуговування нового обладнання. І саме проектування тягне доволі багато часу», — зазначає Олексій Старіков.
Тож ТМ «Зодіак» продовжує удосконалювати власне виробництво, готується розширювати асортимент макаронних виробів, створювати нову рецептуру для виробництва. Єдине, що не збираються робити у компанії — поступатися якістю продукції заради її переходу у більш дешевий сегмент.
Майя Муха, Elevatorist.com