Топ причин, що затримують будівництво елеватора і роблять його дорожчим

Які причини можуть затримати будівництво елеватора? Фото ілюстративне
Які причини можуть затримати будівництво елеватора? Фото ілюстративне
Джерело фото: Elevatorist.com

В одному із жартівливих законів Мерфі говориться: зі всіх неприємностей станеться саме та, від якої найбільші збитки. Експерти кажуть, що затримати або значно збільшити вартість будівництва елеватора може як значна причина, так і дрібниця, яку упустили випадково або з недосвідченості. Розглянемо, у чому полягають основні причини затримки будівництва нового зерносховища і що варто враховувати, щоб не допускати прояву цього закону Мерфі на своєму будівництві.

Причина: власник не знає, чого хоче

Перша проблема, з якою можна стикнутися із самого початку створення нового елеватора, — коли власник не знає конкретно, що треба будувати. Хочеться звести «абстрактний» елеватор, який би приносив дохід, але на які саме функції треба робити ставки — на приймання і відвантаження чи на зберігання — невідомо.

«Якщо людина, що хоче побудувати елеватор, некоректно сформулювала свої бажання, то це потім «вилазить» і втрачається час, щоб виправити ті помилки. Який ти хочеш елеватор? Що ти хочеш: приймати і тут же відвантажувати чи зберігати це зерно? Який вид діяльності хочеш вести?», — пояснив головний інженер ТОВ «Збаразький КХП» Володимир Кравчук.

Спеціаліст підкреслив, що перед створенням проєкту варто перевірити ринок зерна і відповідно до нього підбирати потужності майбутнього елеватора.

Головний інженер ТОВ Збаразький КХП Володимир Кравчук

Причина: постійні зміни в проєкті

Нормальний період розробки проєкту — 3-4 місяці. Це залежить передусім від розміру і технологічної складності майбутнього елеватора, але буває, що замовник змінює свої плани з потужності, обладнання вже після того, як проєкт начебто сформований і майже затверджений, кажуть в компанії AGI. Тоді остаточне рішення може затягнутися на значно довший час.

Володимир Кравчук зі «Збаразького КХП» також звертає увагу: на етапі формування технічного завдання для будівництва було б добре або гарно розбиратись самому або мати своїх технічних спеціалістів, які розуміють всі нюанси роботи майбутнього елеватора.

«Роботу повинен аналізувати професіонал. А розумний професіонал порадиться з багатьма людьми, яких він вважає не меншими професіоналами. Тоді з’являться нюанси, про які навіть не знали, не подумали»,  — пояснив головний інженер «Збаразького КХП». 

В протилежному випадку буде дуже багато затрат часу і постійних доробок спочатку проєкту, а потім і самого елеватора.

Також цікаво: Плани на майбутнє, — які нові елеватори і термінали побудують у 2022 році

Середній час розробки проєкту — 3-4 місяці

Причина: недосконалий проєкт

Помилки та недосконалості у проєкті також можуть затримати й значно збільшити витрати на зведення елеватора. Тому експерти звертають увагу на вибір проєктантів. По-перше, в проєкті можуть бути помилки.

«Спроєктований варіант елеватора може бути дуже недосконалим, але людина почне це будівництво. Потім воно вилізе витратами, зупинками, переформатуванням, зміною проєкту. Втрачені гроші ніхто не поверне. А все тому, що проєкт не перевірений», — пояснює Володимир Кравчук.

Друга проблема — вади проєкту, що ведуть до додаткових витрат на будівництво. Керівник представництва KMZ Industries на Західній Україні Богдан Дудар вважає, що проєктантів не варто вибирати за ціною, — це суттєва і практично найдорожча помилка, яку потім дуже важко вирішити.

«Проєктантів потрібно обирати за технологічними рішеннями, які вони пропонують. Різниця в вартості таких рішень від різних компаній буває настільки суттєва, що це може перерости у додаткові затрати у 2-3-5-10 мільйонів під час реалізації комплексу. А коли ми говоримо про середні та великі елеватори, то ці суми навіть можуть сягати кількох десятків мільйонів», — звернув увагу Богдан Дудар.

Керівник представництва KMZ Industries на Західній Україні Богдан Дудар

Спеціаліст KMZ Industries розповів, що потрібно звертати особливу увагу на технологічні рішення, що проєктанти пропонують по металоконструкціях і бетонних роботах, якщо не бажаєте заплатити більше в процесі зведення комплексу.

«У металоконструкцію з однаковими навантаженнями одні проєктанти можуть закласти 10 тонн металу, а інші — 20 тонн. Не йдеться, що ті, хто закладає меншу кількість металу, більш професійні, — інколи є такі металоконструкції, по яких страшно ходити. Тут є певна межа мінімальних коефіцієнтів запасу. Але непрофесійні проєктанти закладають великий коефіцієнт запасу, а інколи додають велику кількість металу взагалі не туди, і виходить, що ви просто купуєте метал, який нічого не гарантує, не забезпечує міцність конструкцій», — пояснив Богдан Дудар.

Аналогічною ситуація буває і для бетонних рішень по фундаментах. Експерт KMZ Industries каже, що є випадки, коли неправильно спроєктовані фундаменти витримують менші навантаження при більшій кількості матеріалів.

 «Особливо коли проєктанти переходять з житлового проєктування в промислове, тоді вартість проєкту виходить завищена в рази», — звернув увагу спеціаліст.

Недосконалий проєкт може затримати будівництво елеватора

Причина: невідома точна вартість будівництва

Експерти наголошують, що перед початком будівництва потрібно максимально прорахувати всі затрати. Це дасть додаткову гарантію добудувати елеватор без пауз.

В компанії AGI кажуть: оптимально, коли замовник заздалегідь обдумує ідею будівництва, залучаючи до цього спеціалістів, прораховує усі необхідні йому технологічні  процеси, компонування, обладнання, терміни будівництва і постачання обладнання, а також — бюджет і графік фінансування.

Представник KMZ Industries теж звертає увагу на розрахунок бюджету, який закладається під будівництво елеватора.

«Зустрічалися об’єкти, на яких не були попередньо правильно сформовані кошториси. В гіршому випадку результатом цього стає недобудований і не запущений елеватор, коли заморожені 80% активів. Власник чекає наступного року, збирає ще 20% і тоді завершує комплекс», — ділиться досвідом Богдан Дудар з компанії KMZ Industries.

Зверніть увагу: Бій відпотіванню, або як спеціалісти KMZ Industries розробили індивідуальне обладнання для молдовського ОПЗ

Металічні силоси виробництва KMZ Industries

Причина: погано вибраний час для будівництва

Наступна помилка будівництва елеватора — неправильний час старту. Буває так, що комплекс хочуть побудувати «прямо зараз», звертаються до виробника обладнання, а у цієї компанії потужності розписані до кінця року. Тоді проєкт переробляють під іншого виробника.

Зазвичай більшість великих контрактів на виготовлення елеваторного обладнання підписуються взимку. Потрібно розраховувати на те, що проєкт остаточно розроблять напередодні восени, і власник майбутнього елеватора точно знатиме, що саме хоче будувати. В KMZ Industries радять починати роботу над проєктом якомога раніше.

«В ідеалі приймати рішення про початок будівництва елеватора потрібно в серпні, вересні. За той час ви зможете вибрати проєктантів, об’їздити об’єкти, переглянути, як обладнання працює реально, підтвердити, чи виконує воно задачі, що декларують продавці. Скажімо, десь в жовтні ви вже назбираєте базу технологічних рішень, змусите проєктантів 50 разів перемалювати технологію. І за цей час в спокійному режимі зможете вибрати для себе оптимальне рішення», — пояснив Богдан Дудар.

Тоді є шанси, що наступної весни будівництво таки стартує: весною закладуть фундамент, а влітку монтуватимуть обладнання.

Металічні силоси виробництва AGI

В компанії AGI звертають увагу, що по можливості варто купувати основне технологічне обладнання — наприклад, силоси та транспортери,  норії для їх завантаження-розвантаження — в одного виробника. Адже чим більше сторін бере участь у будівництві, тим більші шанси, що хтось може затримати постачання.

«Коли замовник купує, в тому числі й за порадою проєктантів чи проєкт-менеджерів, основне технологічне обладнання у різних виробників, то існує ймовірність, що щось вчасно не поставлять на майданчик через непередбачувану завантаженість одного з виробників. І термін реалізації всього проєкту буде під питанням. Тому має сенс купувати основне обладнання від одного виробника», — каже керівник розвитку напрямку фермерського обладнання компанії AGI Юрій Дмитренко.

Експерт звертає увагу, що співпрацюючи з одним виробником, простіше організувати вчасне, поетапне й узгоджене з темпами будівництва та монтажу постачання обладнання. Таким чином не буде простоїв будівельно-монтажних бригад.

Також цікаво: Бюджетний елеватор. Як фермери організовують власне зберігання зерна без великих вкладень

Причина: на ділянці немає комунікацій

Електрика, природний газ, залізнична колія — більшість цих комунікацій необхідні для повноцінної роботи елеватора. Якщо на ділянці немає газовідведення, то експерти не радять починати будівництво.

«У моїй практиці було так: замовник почав вже будівництво з розрахунком те, що питання з газом вирішиться протягом двох місяців, так пообіцяли. В кінцевому результаті його вирішили через 2 роки. Якщо ви плануєте будувати елеватор, де сушарка, яка має працювати тільки на природному газі, і газу на цій ділянці ще немає, то не починайте жодних робіт, допоки газ там не з’явиться. Тому що це може затягнутися від пів року до нескінченності», — розповів Богдан Дудар.

Відсутність залізничної колії на ділянці — також болюче питання. Ще буває так, що по документах залізничні колії є, а фактично — немає. Як розповіли в компанії AGI, підведення колії на ділянку може зайняти певний час і вимагатиме значних коштів, тому варто закрити всі питання перед стартом будівництва. Навіть якщо вам обіцяють розв'язувати проблему за кілька місяців, не потрібно ризикувати.

Відсутність залізничної гілки на ділянці будівництва — ще одна причина затримки

А от комунікації для постачання електроенергії — трансформатори — варто встановлювати на перспективу. Володимир Кравчук радить продумувати потребу в електриці, бо у майбутньому на елеваторі можуть вирішити доставити ще обладнання. Якщо не продумати цей момент, то можна потрапити в ситуацію, коли робота на елеваторі обмежена потужністю енергоносіїв, а її збільшення тягне за собою мільйонні витрати.

Причина: погодження документів

Серед факторів, які стримують ведення в експлуатацію збудованого елеватора також є погодження документів. Комерційний директор ГК Grano Group і експерт по будівництву елеваторів Ігор Швагер в матеріалі «Дозвільні документи всього періоду будівництва елеваторів» на Latifundist.com зазначав, що на різних етапах необхідно зібрати різні документи.

До початку проєктування вимагається мати таке:

  • звіти про інженерно-геодезичні дослідження,
  • документ про право власності на землю або договір оренди земельної ділянки,
  • витяг із рішення сесії місцевої Ради депутатів з дозволом про початок проєктування та будівництва об'єкта,
  • містобудівні умови та обмеження, затверджені в установленому порядку,
  • документи місцевих органів на розробку інженерних мереж електро- і газопостачання,
  • довідки щодо умов пожежної безпеки,
  • довідку від санепідемстанції,
  • сертифікати обладнання.

До самого будівництва потрібно взяти дозвіл на початок будівельних робіт, а після закінчення треба отримати сертифікат відповідності об'єкта.

Для сертифікації елеватора знадобляться дозвільні документи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України,  пожежного нагляду МНС України,  санепідемстанції,  державного управління екології та природних ресурсів.

Це не повний список документів, які потрібні для щасливого завершення будівництва елеватора і введення його в експлуатацію. Ігор Швагер зазначив, що за кожним із цих документів стоїть чимало довідок, листів, погоджень і рахунків.

Такими стали основні причини, які можуть на роки затримати зведення нових елеваторних комплексів. Ще в одному законі Мерфі йдеться: якщо яка-небудь неприємність може трапитись — вона трапиться. Тому, якщо плануєте будуватись, крім фінансів знадобиться ще й дуже багато знань, консультацій і, звичайно, соломи — для підстраховки.

Олена Гайдук, Elevatorist.com