Послуги елеватора недооцінені, вони мають коштувати дорожче — думка
Цьогоріч на елеваторному ринку України спостерігається велика конкуренція за врожай — елеватори майже порожні, морські термінали теж стоять недовантажені. На думку Ігора Шевченко, власника та генерального директора групи компаній TESSLAGROUP, нині послуги елеватора недооцінені й мали б коштувати дорожче. Проте через конкуренцію компанія не планує підвищувати тарифи. Про це пише Latifundist.
Читайте всі новини елеваторного ринку в нашому Телеграм-каналі
«Через те, що елеватори недовантажені, ми вимушені знижувати ціну в надії, що поїде зерно. Все залежить від кількості зерна. Чим його більше, тим, відповідно, меншою стає собівартість. Всі розраховують на маленьке завантаження. А якщо буде більше, то матимемо, скажімо так, прибуток. Якщо не буде завантаження, залишимося із збитком», — каже Ігор Шевченко.
Директор компанії SOLAGRO Сергій Щербань додає, що тариф на зберігання формується складно, адже включає багато непрямих витрат:
«Тариф зберігання не має знакозмінної величини. В сушінні, прийманні, відвантаженні — скрізь присутня знакозмінна величина собівартості — це енергоносії. У зберіганні такої величини немає. Натомість є багато витрат протягом року. Ці витрати всі намагаються вкласти у зберігання. І тут починається: заготував — недозаготував, комусь знижку дав… І починає стрибати цей тариф. Отака ситуація», — пояснює він.
Минулого року деякі елеватори пропонували навіть безкоштовне зберігання, щоб хоч трошки заробити на відвантаженні і частково покрити збитки. За словами Щербаня, цього року якщо буде все добре і піде вал зерна, ніхто знижку на зберігання чи приймання робити не буде.
Зазвичай на формування тарифів суттєво впливають великі гравці, такі як ДПЗКУ та «НІБУЛОН». Там, де конкуренція з ними менша, ціни на послуги можуть рости.
В компанії «Волинь-Зерно-Продукт» повідомляють що не планують підвищувати тарифи на зберігання, які наразі становлять 2,82 грн/1 тоннодень за зернові, 3,20 — за олійні. При цьому трохи відкорегують ціни на очистку та сушіння.
«Може, відсотків на 5-10, згідно до того, як в нас зросла собівартість. Для ранньої групи це не є суттєво. Але доведеться перерахувати вартість сушіння, тому що дуже волатильний газ. У нас діючий тариф по сушінню 75 грн за тонну на зернові і 80 на олійні», — пояснив Тарас Коваценко комерційний директор компанії.
Окремо відзначився і ринок альтернативного зберігання зерна. Співзасновник компанії «Планета пластик» Костянтин Ващенко зазначив, що ціни на рукави для зберігання зернових також не підвищуватимуть. Порівняно з минулим роком вартість стандартного рукава 2,7х60 м Harwell™ не змінилась і коштує $450.
Читайте також: Елеватори поступово стають виключно точкою трейдингу — думка
Ірина Шевчук, Elevatorist.com, 2025 р.