Glencore

Сировинний трейдинг, енергетичний бізнес
6662

Glencore International AG — швейцарська трейдингова компанія, один із найбільших у світі постачальників сировинних товарів.

Компанію було засновано в 1974 р. під назвою Marc Rich + Co американськими підприємцями Марком Річем і Пінкусом Гріном. Компанія Marc Rich + Co AG  була спочатку орієнтована на маркетинг чорних і кольорових металів, мінералів і сирої нафти. Марк Річ керував компанією до 1993 року, через проблеми з американським правосуддям він був змушений піти у відставку.

У 1993-1994 роках керівники компанії, що залишилися, викупили в Річа пакет акцій, який належав йому, Marc Rich + Co перейменували на Glencore International AG (абревіатура від Global Energy Commodities and Resources — «Глобальні енергетичні сировинні товари і ресурси»).

Акції Glencore котируються на основному ринку Лондонської фондової біржі (Лондонська фондова біржа або LSE) з додатковим лістингом на Йоганнесбурзькій фондовій біржі (JSE).

Керівництво компанії розподілено між трьома офісами:

  • у швейцарському м. Баарі укладають угоди з металами та розв'язують питання фінансів,
  • у лондонському офісі здійснюють угоди з нафтою, нафтопродуктами та цукром, 
  • в офісі Роттердама розміщено зерновий департамент Viterra (до листопада 2020 р. — Glencore Agriculture)

Бізнес Glencore International складається з трьох сегментів:

  • промисловий: охоплює ринки металів та енергетики, виробляючи товари на більш ніж 60 активах,
  • сільськогосподарська продукція,
  • маркетинг і логістика.

Діяльність Glencore International  охоплює близько 150 гірничодобувних і металургійних об'єктів, нафтовидобувних активів і сільськогосподарських об'єктів.

Маркетингова та виробнича діяльність Glencore підтримується глобальною мережею з понад 40 офісів, у якій працює близько 140 тис. співробітників і підрядників, а також вона присутня у понад 35 країнах як у розвинених регіонах видобутку природних ресурсів, так і у регіонах, що розвиваються.

Історія розвитку:

1974 р. — засновано компанію Marc Rich + Co, яка займалася торгівлею металами і мінералами.

1981 р.  — придбано голландську компанію з торгівлі зерном Granaria, яка пізніше стала Glencore Agriculture («Viterra»).

1987 р. — придбано мідеплавильний завод у США і перуанський рудник; запускається вертикально інтегроване виробництво.

1990 р. — купується частка у швейцарській гірничодобувній компанії Xstrata (пізніше - Südelektra Holding AG). 

1993-1994 рр. — Marc Rich + Co було перейменовано в Glencore після викупу її керівництвом у Марка Річа.

1995 р. — придбано вугільний проєкт Prodeco в Колумбії — сьогодні це третій за величиною експортер енергетичного вугілля Колумбії.

2000 р. — купівля частки в компанії Mopani (Замбія), одному з основних виробників міді в Африці. Glencore International AG належить 73,1% компанії Mopani.

2002 р.  — в компанії Glencore відбулася зміна керівництва: виконавчим директором компанії та основним бенефіціаром став головний вугільний трейдер Айван Глазенберг (Ivan Glasenberg).

2011 р. — відбулося первинне розміщення акцій на Лондонській та Гонконгській біржах, в результаті Glencore International AG залучив $10 млрд, посівши за капіталізацією 7-ме місце серед світових гірничодобувних компаній.

2012 г. — придбання компанії Viterra, найбільшого канадського підприємства з переробки зерна, що забезпечує значну операційну зону для сільськогосподарського бізнесу в Австралії та Канаді.

2013 рр. — проведено операцію з поглинання однієї з найбільших гірничодобувної компанії Xstrata за $29,6 млрд.

Відкриття в Колумбії одного з перших спеціалізованих портів — «Пуерто-Нуево» для експорту вугілля, третього за величиною експортера вугілля Колумбії. 

2016 р. — Рада з інвестицій у пенсійний фонд Канади (CPPIB) придбала частку 40,0%, а Корпорація з управління інвестиціями Британської Колумбії (British Columbia Investment Management Corporation) придбала частку 9,9% в бізнесі Glencore Agriculture, внаслідок чого частка Glencore зменшилася до бл. 50%.

2017 р. — придбання 49% акцій Hunter Valley Operations (HVO) — великомасштабної розробки аугілля відкритим способом в Австралії, що виробляє одне з найвисокоякісніших енергетичних вугілля в регіоні. Оголошення про угоду з придбання дочірніх і переробних активів Chevron у Південній Африці та Ботсвані. Glencore купує 36,9% акцій перуанського виробника цинку, свинцю і срібла Volcan. 

2019 р. компанія повідомила, що чистий прибуток сировинного трейдера у 2018 р. знизився в 1,7 раза до $3,4 млрд.

2020 р. у грудні компанія оголосила про нову стратегію, яка зробить її першою гірничодобувною компанією, що повністю відповідає цілям Паризької угоди про зміну клімату. До 2050 року компанія, найбільший у світі експортер енергетичного вугілля, прагне до зниження викидів вуглецю, включно з вуглекислим газом.

2021 р. — придбання El Cerrjon, найбільшої вугільної шахти в Латинській Америці (Колумбія)

2023 р. — Glencore plc, CPPIB та British Columbia Investment Management Corporation, акціонери Viterra Limited, уклали угоду з Bunge Limited про злиття Bunge і Viterra за допомогою угоди з метою створення диверсифікованої глобальної компанії. У червні  Bunge і Viterra, підписали остаточну угоду про злиття. Після об'єднання на агроринку з'явиться компанія вартістю близько $34 млрд, включаючи борги. У рамках угоди Bunge візьме на себе борг Viterra в розмірі $9,8 млрд, який пов'язаний з високоліквідними товарними запасами на суму близько $9,0 млрд. Акціонери Bunge володітимуть приблизно 70% компанії. Очікується, що злиття буде завершено в середині 2024 р.

#  У грудні 2020 року Glencore оголосив, що літом 2021 року Айван Глазенберг, який очолював компанію з 2002 р., піде у відставку з посади гендиректора і члена ради директорів компанії.

Новим генеральним директором з липня 2021 року став Гарі Негл (Gary Nagle), головою Glencore — Калідас Мадхавпедді (Kalidas Madhavpeddi). 

Менеджмент

Gary Nagle
Негл Гарі
Генеральний директор

Контакти

Baarermattstrasse 3, 6340, Баар, Швейцарія
+41 41 709 3000 (Головний офіс (Швейцарія))
+41 41 709 2000 (Головний офіс (Швейцарія))
info@glencore.com
Подивитись на мапі

Діяльність

ТрейдингЛогістика

Структура компанії

Viterra
Виробництво, переробка, зберігання, торгівля, логістика, експорт сільськогосподарських культур