Ігор Богданов: AG.R. Group розглядає можливість розширення свого елеватора у новому сезоні
Джерело фото: Elevatorist.com
Поточний сезон — це певний виклик для всієї зернової галузі, зокрема для елеватористів. Проблеми у всіх спільні, але підходи до їхнього вирішення різні. Як відпрацьовують непростий сезон на «Середина-Будському елеваторі» та загалом у компанії A.G.R. Group, власник якого Мисак Хідірян, розповів директор з інформаційних технологій, член правління компанії Ігор Богданов.
Ігоре Васильовичу, «Середина-Будський елеватор» працює другий сезон. Як показав досвід, чи вистачає цих потужностей?
Ігор Богданов: На «Середина-Будський елеватор» ми веземо зерно лише з одного свого кластера — це регіон Сумської та Чернігівської областей, та й то не весь урожай. Дивимося, наскільки вигідно з логістики. Елеватор у компанії — окремий вид бізнесу, він приймає зерно як своєї компанії, так і сторонніх поклажодавців.
Яке відсоткове співвідношення вашого та стороннього зерна?
Ігор Богданов: На сьогоднішній день нашого зерна близько 30%, решта сторонніх поклажодавців. Але я думаю, що ми ситуацію вирівняємо, і буде 50 на 50.
Ваш елеватор бере на зберігання стороннє зерно без доробки, зокрема, без сушіння?
Ігор Богданов: Елеватор знаходиться на Сумщині, де дуже висока вологість, тому сушіння — це обов'язкова послуга.
Зерно без сушіння ми також приймаємо, але для перевалки. У нас потужності зберігання не такі великі — 28 тис. тонн одночасного зберігання, це 4 силоси на плоскій основі та дві оперативні ємності по 1 тис. тонн, тому на довге зберігання брати якусь невелику частину зерна немає сенсу. У той же час ми маємо всі умови для швидкої перевалки. Елеватор маршрутний, за добу здатний завантажити маршрут.
Тобто у вас хаб?
Ігор Богданов: Так. Але своє зерно цього року ми зберігатимемо. Поки що немає даних по точному об'єму, тому що ми зібрали ще не всю кукурудзу, і кінцева врожайність не зрозуміла. Але можу сказати, що ми досить багато продали кукурудзи за форвардними контрактами, тому зберігання планується тільки для невеликої різниці між проданою та прибраною кукурудзою.
Наскільки зараз заповнений елеватор, і скільки оборотів плануєте зробити?
Ігор Богданов: Зараз «Середина-Будський елеватор» заповнений на 50%, плануємо в ідеалі зробити 3 обороти, але гарним результатом буде і два. Все залежить від погоди. Цього року вона дуже своєрідна. Наприклад, у тій же Херсонській області кукурудза з полів завжди йшла з базисними показниками по волозі. А зараз вона йде волога, бо регіон заливало дощами. Навіть системою зрошення ми цього року користувалися лише на 20%.
Інші області теж заливало. Київська в період збирання сої на два тижні потрапила в дощі, збирання цієї культури довелося змістити, і воно збіглося зі збиранням соняшника та кукурудзи. На елеватори йшли три культури одночасно.
Як цього непростого року у вас із зерновими перевезеннями? Як оцінюєте якість логістичних послуг?
Ігор Богданов: Цього року були проблеми із автоперевезеннями зерна. Ми законтрактувалися з контрагентами, з якими вже працювали раніше, проте нам не поставили в потрібний термін законтрактовані обсяги машин.
Причин цієї ситуації було кілька. Перше, як я вже сказав, одночасне збирання трьох культур.
Друга причина — це забиті зерном порти, де зерновози стояли в черзі по 5 днів.
І третя причина — посилений контроль за перевантаженнями. Всі компанії почали стежити, щоб не було перевантажень, тому зросла кількість рейсів для перевезення зерна як з полів на елеватори, так і з елеваторів до портів.
А чому у портах так довго затримувалися автомобілі?
Ігор Богданов: Однією з причин була погода. Зерно, яке зазвичай йшло з південних областей одразу на портові елеватори з базисними показниками вологи, цього року на терміналах довелося сушити. З Херсонської області кукурудза завжди йшла з вологістю 14-15%, а зараз вона йде з вологістю 17-18% і потребує доробки. Портові термінали до цього не готові.
А залізниця справлялася із перевезеннями?
Ігор Богданов: Поки що проблем із залізницею у нас не було. Так, сильно подорожчали вагони, але дефіцит рухомого складу ми не відчули. Необхідні обсяги перевалки в порт ми вже зробили, зараз триває планове виконання контрактів.
Як справлявся сам елеватор, зокрема обладнання?
Ігор Богданов: На «Середина-Будському елеваторі» встановлено обладнання компанії TORNUM, «Оліс», «Елеваторпромсервіс». За два сезони всі технологічні лінії показали себе якнайкраще, не було жодних поломок.
Ми побачили, що є потреба в підлоговому зберіганні, щоб ми могли окремо зберігати культури за якістю перед тим, як спрямовувати їх у силоси.
Після закінчення сезону у нас заплановано будівництво другої черги. Але ще дивитимемося на результати сезону і все уважно прораховуватимемо. Якщо побачимо доцільність, то збільшимо потужність одноразового зберігання до 50 тисяч тонн.
Сьогодні дуже велика увага приділяється швидкості приймання та відвантаження зерна. Як у вас із цим?
Ігор Богданов: Елеватор може брати 1200 тонн зерна на добу. Але все залежить, звісно, від вологості зерна. Чим вище волога, тим нижче можливості приймання, тому що все залежить від сушіння.
У нас дві ваги — одні на приймання, другі на тару. Точок вивантаження теж дві.
Є дві оперативні ємності по тисячі тонн, їх достатньо. Єдине, я б додавав ще одну, якщо ми працюватимемо з двома, трьома та більше культурами.
Відвантаження у нас теж оперативне — за добу можемо вантажити маршрут, і такий досвід у нас неодноразово був. Тобто елеватор на сьогоднішній день повністю справляється із поставленими завданнями.
Ігоре Васильовичу, дякуємо за змістовну бесіду!
Майя Муха, Інна Воробйова, Elevatorist.com