Іван Корженко: Доступне та швидке сервісне обслуговування — один із головних чинників, на які треба звертати увагу при виборі обладнання
Зазвичай при купівлі зерносушарок та теплогенераторів аграрії враховують кілька факторів, серед яких продуктивність, енергоефективність, ціна. Найприскіпливіші потенційні покупці спілкуються з колегами та намагаються зібрати відгуки про те, як це обладнання працює у інших. Але є один чинник, на який не завжди звертають увагу, в той час коли він грає дуже важливу роль в подальшій експлуатації обладнання — це якісне сервісне обслуговування.
Чому на цей фактор потрібно звертати увагу, і яких проблем можна набути, якщо зовсім випустити з виду потребу у сервісному обслуговуванні, Elevatorist.com говорив із директором та власником компанії GRECO group Іваном Корженком.
Наскільки важливо при виборі обладнання відразу враховувати наявність доступного та швидкого сервісного обслуговування?
Іван Корженко: Дуже важливо. Швидкість та доступність сервісного обслуговування — один із критеріїв вибору обладнання. І цей критерій аграрії застосовують, коли обирають автомобілі або трактори для своїх господарств. Уявіть, що ви купили ексклюзивний трактор, запчастини до якого треба чекати кілька місяців із закордону, а у вас посівна, або збір врожаю, і рахується буквально кожна хвилина. Отож питання сервісного обслуговування аграрії включають в угоду з виробниками і обговорюють до моменту купівлі техніки.
Дивно, але покупці зерносушарок та теплогенераторів думають про сервісне обслуговування чомусь менше від покупців тракторів та автомобілів, і даремно. По-перше, зерносушарне обладнання не таке вже й дешеве, і буде дуже неприємно його втратити через недбале або непрофесійне обслуговування. А, по-друге, воно теж потрібне «в моменті». Тож якщо трапилась проблема, необхідно терміново замінити якусь запчастину, а виробника, який міг би вам допомогти, і слід простив, то ваші втрати, з урахуванням вартості зерна, будуть дуже непередбачувані.
Тому при виборі елеваторного обладнання чи теплогенератора в першу чергу потрібно думати, наскільки швидко ви зможете отримати запчастини, або сервісне обслуговування, особливо в гарячий сезон. Як правило, у більшості середніх фермерів всього одна зерносушарка і один теплогенератор — переключитись на інші агрегати в разі форс-мажору не вийде.
Читати по темі: Теплогенератори для зерносушарок GREСO group — як невеликий завод задовольняє потреби аграріїв цілої країни
Отож важливо, щоб запчастини для вашої сушарки і теплогенератора були в Україні. Підкреслюю, звертайте увагу на доступність сервісу. На жаль, в елеваторному сегменті буває так, що сервіс знаходиться не те що не в нашій країні, а навіть не на нашому континенті, тому на швидкість реакції в таких випадках можна не розраховувати. Ви можете залишитись із проблемами один на один і чекати тижні, місяці на потрібну допомогу або запчастину.
Як в компанії GRECO group налаштована робота сервісної служби?
Іван Корженко: GRECO group робить акцент на сервісі. Коли наша компанія заключає контракти, то ми підписуємо договір гарантійного і обов’язкового післягарнтійного обслуговування. На основі цього договору ми зобов’язані обслуговувати клієнта в період всієї експлуатації обладнання, а не тільки в перший рік гарантії.
На сьогодні наше обладнання працює на 420 об’єктах, а до кінця 2024 року, я думаю, ця цифра дійде до 500. Для обслуговування всіх об’єктів ми маємо 12 сервісних автомобілів і 25 сервісних інженерів. В поточному році, щоб більш оперативно обслуговувати всі об’єкти від Закарпаття до Харківської області включно, ми збільшили штат інженерів на 14 спеціалістів.
Ми також обслуговуємо 16 агрохолдингів, а вони вимагають, щоб реакція сервісної служби була протягом 24 годин.
Повинні виїхати у такий термін?
Іван Корженко: Ні, за 24 години ми повинні вирішити всі проблеми. Це дуже важливо, бо деякі елеватори за добу-дві простою мають мільйонні збитки.
А наскільки швидко ви можете доставити ту чи іншу запчастину, наприклад, в Харківську область, або в Закарпаття – є різниця в швидкості обслуговування для різних регіонів?
Іван Корженко: В GRECO group ми намагаємося все вирішити якнайшвидше. Наприклад, в Харків доставка йде 10 годин. В Вінницькій області це може бути 2 години. Всі комплектуючі та запчастини у нас є на сервісному складі. Як я вже сказав, ми маємо свій парк автомобілів та штат інженерів.
В сервісну службу наша компанія вкладає великі кошти, сервіс взагалі — це дороге «задоволення». Наприклад, в такій компанії як «Джон Дір», так само упор йде на сервіс, тобто на наявність запчастин, сервісних спеціалістів і ремонтного обладнання. В елеваторній галузі до цього ще не дійшли, але я думаю, що зараз замовники будуть звертати на це увагу більше.
Тобто всім вашим клієнтам географічно зручно, незалежно від того, в якому регіоні ви поставили своє обладнання?
Іван Корженко: Так, географія не грає ролі.
Що у вас знаходиться на сервісному складі?
Іван Корженко: На сервісному складі є всі комплектуючі запчастини, витратні матеріали, які необхідні для термінового або щорічного обслуговування. Сервісний склад щороку розширюється, бо у нас з’являється більше об’єктів. Ми обслуговуємо всі елеватори, на які поставляли обладнання за 8 років існування нашої компанії. За допомоги комп’ютерної програми ми обліковуємо, все що є на складі.
Нам легше в тому плані, що всі запчастини уніфіковані, тобто, наприклад, на теплогенераторах потужністю 3 МВт і 20 МВт стоять однакові моторредуктори, однакові шнеки, і так далі. Тому не треба окремо виготовляти і зберігати на складі якісь ексклюзивні деталі.
За чим найчастіше звертаються клієнти, за яким сервісом?
Іван Корженко: Ми провели аналітику, і виявилося, що 90% звернень до сервісної служби пов’язані або з доналаштуваннями, або з перенавчанням персоналу. Тому, щоб оперативно доналаштувати обладнання, ми встановлюємо віддалений доступ, і тепер при зверненні клієнта не обов’язково відправляти сервісного інженера, можемо все зробити віддалено.
Спеціалістии компанії, сидячі у себе на виробництві, можуть входити в систему і налаштовувати обладнання, скажімо, у Львівській області?
Іван Корженко: Так, ми можемо контролювати обладнання, бачити, що з ним відбувається: чи це поломка якоїсь запчастини, чи просто потрібно підказати оператору правильність дій.
Що стосується кадрів, на жаль, під час війни часто міняються оператори, приходять зовсім молоді хлопці, яким по 20 років, тому доводиться виїжати, вводити їх в курс справи та здійснювати пусконаладку обладнання. Так само по закінченню сезона ми їдемо на щорічне технічне обслуговування. Виїзжають спеціалісти, обслуговують теплогенератор, і клієнт отримує обладнання повністю готове до сезону сушіння. ТО проводять з березня по травень.
Тобто окремо замовляти послугу технічного обслуговування теплогенератора не потрібно, вона у договорі?
Іван Корженко: Всі нюанси обговорюються при купівлі обладнання. Все залежить від замовників. Деякі виконують щорічне ТО самостійно. Дехто це робить раз на рік, хтось раз на 2-3 роки. Це не є обов’язковою умовою.
А технічний аудит — це платна послуга?
Іван Корженко: Це безкоштовна послуга. Ми її проводимо в основному там, де стоїть багато нашого обладнання. Є агрохолдинги, яким ми поставили до 10 -14 теплогенераторів до сушарок. Наприклад, це такі агрохолдинги як TESSLAGROUP, «Укрпромінвест». Вони можуть попросити технічний аудит. Але це буває рідко. В основному робиться ТО.
Які поради даєте, коли здаєте клієнту об’єкт?
Іван Корженко: Кажемо: «Чистіть зерносушарки». 90% всього поганого, що може траплятись із сушарками, із того, що ми бачили, це банальне порушення техніки експлуатації і допущення до роботи людей без навчання.
Дуже часто люди просто не чистять сушарки, не контролюють щотижневе обслуговування, тому можуть потім отримати неприємності.
Ми рекомендуємо регулярно чистити зерносушарку, наприклад, при роботі із кукурудзою 1 раз на 6 днів. При сушінні соняшника в професійних компаніях зупиняють сушку на 15 хвилин раз в два дні, деякі навіть раз на добу, — щоб перевіряти рівномірність сходження зерна.
Доводиться стикатися з тим, що дехто сприймає сушарки як ємність для зерна. Це не ємність, це — обладнання. Його обов’язково треба обслуговувати, очищати і замінювати запчастини, і тоді все буде працювати ефективно і без поломок.
Дякуємо, за розмову і корисні поради!
Майя Муха, Інна Воробйова, Elevatorist.com