Між комбайном і елеватором: як у світі оптимізують логістику жнив
Україна велика аграрна держава, і зерно долає багато кілометрів з полів на елеватори. Але є країни, де ці відстані значно більші. Аграрії Австралії, США та Канади працюють на більших просторах, тому інакше оптимізують логістику жнив. Розповідаємо про технології, які вони використовують.
Великий мобільний бункер
Мова йде про мобільне зерносховище, яке називають mother bin. Це великий перевантажувальний бункер, який встановлюють прямо на полі під час жнив. Він слугує буферною точкою між комбайном і вантажівкою, що везе зерно на елеватор.
Ринок пропонує аграріям різні моделі бункерів за об’ємом: від 100 і до 160 тонн по пшениці, а деякі навіть кажуть про обсяги до 300 тонн.
Один із виробників такої техніки зазначає, що у фермерів є попит на великі обсяги мобільних сховищ, оскільки врожайність культур зростає, а вікно збору залишається невеликим — від кількох днів до тижня.
Також цікаво: Як елеватор компанії Сігнет готується до нового сезону та впроваджує нові технології — Агротур Переробка на ходу
Як це працює?
Система такої бункерної логістики включає кілька ланок:
- комбайни, що збирають врожай,
- звичайні перевантажувальні бункери типу «Кобзаренка», що працюють в парі з комбайном та перевозять зерно до мобільного сховища,
- великі мобільні зерносховища на колесах, в які тимчасово звозять зерно,
- зерновози, що забирають врожай з мобільних сховищ і везуть на елеватори.
Мобільні зерносховища встановлюють на краю поля або поруч із дорогою для зручного руху малих бункерів від комбайнів.
Ємності накопичують зерно та можуть вберегти його від поганої погоди.
Розвантажують врожай у зерновози з бункерів дуже швидко. Повне вивантаження зерна для мобільного сховища на 109 тонн відбувається впродовж 10 хвилин, а заповнення стандартного зерновоза продукцією триває 3-4 хвилини.
Також цікаво: Консервування фуражного зерна — закордонний досвід
Навіщо їх використовують?
Такі мобільні зерносховища усувають вузькі місця під час збору врожаю та компенсують нестачу робочої сили в господарства. Якщо аграрій використовує мобільне зерносховище, то комбайн не буде простоювати в полі, чекаючи вантажівку. Mother вin зв'язує всю систему збору врожаю воєдино та забезпечує безперервну роботу людей і обладнання під час жнив.
Виробники заявляють, що бункер на 100 тонн зерна зменшує потребу у 3–4 вантажівках, знижує тиск на логістику й дозволяє працювати в полі з меншою командою.
Також в цих бункерах можна змішувати зерно. Завдяки внутрішнім заслінкам, що розділяють бункер на передню та задню частини, фермери можуть завантажувати зерно різної вологості і змішувати його під час вивантаження. Або ж можуть зберігати в одному сховищі дві культури, не змішуючи.
У коментарях до нашого відео про мобільні зерносховища в TikTok українські фермери поділилися своїм баченням цього підходу. Хтось іронізує, хтось говорить напряму — про втрату якості з кожним перевантаженням, про простої зерновозів у портах, про відсутність складської інфраструктури.
До речі: підписатися на TikTok з цікавими відео про зберігання і переробку зерна в Україні та світі можна за посиланням.
А яка перспектива в Україні?
У нас дійсно відстані до елеваторів менші, ніж у Канаді чи Австралії. Але це не означає, що така техніка не приживеться. Просто мотивація буде іншою:
- уникнення простоїв техніки,
- нестача водіїв у гарячий сезон,
- черги в портах чи на елеваторах,
- буферне накопичення при високій урожайності.
Мобільне зерносховище може стати рішенням для тих фермерів, які хочуть мати контроль над темпом і якістю жнив. Але це й додаткові доволі значні інвестиції.
Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com