Китайці тестують нові зерносховища з повітряною мембраною

У Китаї почали зберігати зерно в зерносховищах з повітряною мембраною

Цього тижня на новинних ресурсах з’явилася інформація про надувний силос на 9 тис. т зерна, який звели в Китаї всього за 30 хвилин. Ця інформація залишила купу питань. Як? Чому? Що це взагалі таке? Elevatorist.com вже має деякі відповіді.

Термос для зерна — тришарове зерносховище з повітряною мембраною

Це інноваційна китайська розробка — тришарове зерносховище, у якому винахідники бачать величезні перспективи.

Зовнішній мембранний шар, який наповнювали повітрям на китайському відео з місця зведення елеватора, — лише видима частина силоса. Вона зроблена з полівініліденфториду PVDF. Заявляють, що для силосу об’ємом одночасного зберігання зерна 9 тис. т товщина мембрани 1 мм, а вага — 4 тонни. 

Полівініліденфторид є одним із найсучасніших полімерів. Він міцний, стійкий до ультрафіолету, погано горить. Китайські виробники плівки, з якої робили силоси для зерна, обіцяють, що вона прослужить до 30 років.

Плівку наповнюють повітрям на спеціально підготовленому фундаменті під силос. Далі 
все наступне будівництво ведеться всередині. Другий шар сховища ізоляційний, який роблять з поліуретану. Цей матеріал має дуже низьку теплопровідність — в 4 рази нижчу, ніж у бетону, і у 100 разів нижчу за сталеву. Це забезпечує гарне збереження низької температури зерна у спеку.

Третій останній шар — залізобетонний: на армований каркас наносять бетон. За рахунок цього конструкція витримує потужний бічний тиск, який створює зерно всередині.

Для контролю стану зерна кожен зерновий силос оснащений 350 датчиками. Вони визначають температуру та вологість в різних точках ємності у режимі реального часу.

Також корисно: Як зберігати зерно в полімерних рукавах — повна інструкція

Переваги і недоліки мембранних силосів

Як заявляють на китайських ресурсах, нова розробка має багато плюсів як при будівництві, так і в процесі зберігання зерна:

  • будівництво високотехнологічне та екологічне,
  • мембрана має самоочисні властивості, що знижує потребу у догляді за зовнішнім шаром,
  • силос такого типу має набагато кращу теплоізоляцію в порівнянні з іншими зерносховищами, тому потреба в охолодженні зерна також набагато нижча,
  • висока герметичність мембранного силосу, що захищає від зовнішньої вологи та в перспективі дозволить використовувати азотне середовище для зберігання зерна.

Китайці підрахували, що економія експлуатаційних витрат з такими силосами складає 30% в порівнянні з традиційними методами. 

Один з головних недоліків такого типу сховищ — висока вартість зведення. Будівництво одного силоса коштує близько 20 млн юанів, що у 1,5 раза дорожче за традиційні елеватори.

І ще один момент, який досі вивчають — наскільки такі споруди стійкі до екстремальних умов. Тривають дослідження подвійних мембран, систем аварійної підтримки тиску та додаткових заходів захисту цих ємностей.

Перші промислові мембранні силоси, зведені у 2023 році

Читайте інтерв'ю: Наша компанія розробила для України нову модель сушарки — ECOS BIO, — Джанлука Бонфанті

Історія появи мембранних силосів для зерна

Будівництво за допомогою мембранних технологій широко використовується в сучасній архітектурі для зведення стадіонів, павільйонів, навісів, ангарів. Але ідею створення нового типу силосів для зерна запозичили з вугільної промисловості. 

У 2017 році Китайська вугільна група China Coal представила на виставці у Пекіні надувну мембранну залізобетонну сферичну ємність, розроблену для вугілля. Але зерно має зовсім інші вимоги до зберігання, тому кілька років Центральний науково-дослідний інститут зерна разом з China Coal спільно розробляли модель силоса саме для агрогалузі.

За час дослідження будували невеликі тестові прототипи та проводили теоретичне моделювання. Науковці випробували різні форми конструкцій, зокрема півсферичні та еліптичні, щоб визначити найкращу з погляду міцності. Дослідження тривали чотири роки.

У березні 2021 року було офіційно запущено пілотний проєкт із будівництва зернових силосів із надувною мембраною та залізобетонною аркою. Перший силос побудували у червні 2022 року. Як зазначив один із розробників, по герметичності ця ємність перевищує національний китайський стандарт у дев’ять разів.

У 2023 році збудували вже промислові силоси. Їх звели на території центрального резервного зерносховища в Сіньцзін (Сичуань). Чотири ємності висотою 36 метрів та діаметром 23 метри вміщають по 7500 тонн зерна.

Навесні цього року почали будувати ще більші мембранні силоси — вже по 9 тис. т зберігання. Повідомляється, що кожен має висоту 33 метри та діаметр 24 метри. 

Мембранні силоси, побудовані в березні 2025 року

Як заявляють журналісти, до листопада планують ввести в експлуатацію 5 аналогічних зерносховищ у Китаї, та вже підписані контракти на 50 таких елеваторів у інших країнах Південно-Східної Азії.

Є думка, що зерносховища з повітряною мембраною стануть якісним стрибком у технології зберігання зерна та змінять стратегію продовольчої безпеки Китаю. А в поєднанні з азотним середовищем ці герметичні силоси зможуть конкретно збільшити терміни зберігання зерна. Цікаво, чи виправдаються ці сподівання?

Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com