Зберігання зерна в полімерних рукавах — це просто!

Зберігання зерна в полімерних рукавах — це просто!
Джерело фото: Elevatorist.com

Зберігання зерна у поліетиленових рукавах стає все більш популярним. Ця технологія актуальна і для великих агрохолдингів, і для фермерських господарств. Представники заводу поліетиленових виробів «Планета Пластик», який єдиний в Україні виробляє зернові рукави (ТМ Harwell) з повним циклом виробництва, розповіли про завантаження та розпаковку зерна у полімерні рукави, а також про економічні та інші переваги цього методу зберігання зернових.

Як зерно зберігається в зернових рукавах?

Основою технології зберігання в полімерних рукавах є природна консервація вмісту рукава за рахунок створення анаеробного середовища в щільно завантаженому (більше 3 тонн на 1 погонний метр) і щільно закритому рукаві. Протягом двох тижнів з моменту завантаження рукава, в процесі «дихання» зерна, а також життєдіяльності комах і грибків, які потрапляють в рукав разом з зерном, поглинається кисень і виробляється вуглекислий газ, який є природним консервантом. Концентрація вуглекислого газу запобігає подальшій життєдіяльності грибків і мікроорганізмів.

Читати на тему: Планета Пластик: попри війну, ми можемо покрити 200% потреб у зернових рукавах в Україні

Що собою являє полімерний рукав для зберігання зерна?

Якщо дуже просто, то рукав для зберігання зерна — це велетенський поліетиленовий мішок. Найбільш поширений рукав для зберігання зерна має довжину 60 м і діаметр 2,7 м. За таких параметрів рукав вміщує близько 200 тонн зерна.

Так виглядає машина для виготовлення полімерних рукавів

З заводу рукавми запаковано спеціальним чином в компактну коробку розміром 60х40х120 см. Кожна коробка, окрім самого рукава для зберігання ТМ Harwell, комплектується інструкцією, спеціальною мірною лінійкою (необхідна для контролю наповненості рукава в процесі завантаження), шнурами для щільного зав’язування країв рукава та спеціальною клейкою стрічкою, яка необхідна під час відбору проб зерна. Такий метод пакування дуже зручний і для транспортування рукавів ТМ Harwell до місця завантаження, і для зберігання самих рукавів на складі.

Комплектуючі коробки з полімерним рукавом

Завантаження зерна у полімерний рукав

Перед завантаженням зерна у полімерні рукави, потрібно перш за все підготувати майданчик, на якому буде зберігатися врожай. Покриття майданчика значення не має — це може бути ґрунтова площадка, бетонна чи асфальтова. Головне, майданчик має бути рівним, сухим та на ньому не повинно бути жодних гострих предметів, які можуть механічно пошкодити рукав для зберігання.

На майданчику рукав «одягається» на пакувальник, який приводиться в дію від трактора, або
електродвигунів. Зав’язується один кінець рукава, після чого подається зерно для завантаження. З практики, при налагодженій логістиці зерна до місця зберігання, рукав ТМ Harwell об’ємом 200 тонн завантажується близького години.

Важливим етапом технології зберігання в рукавах є процес контролю наповнення рукава. Для цього рукав ТМ Harwell має дві паралельні лінії, нанесені по всій довжині на бічній частині рукава. Ці лінії служать індикатором розтягування в процесі завантаження. У процесі завантаження, розтягування рукава не повинно перевищувати 10%!

Читати на тему: Полімерні рукави виручають при проблемах з реалізацією зерна — досвід господарства

Ступінь норми завантаженості рукава контролюється за допомогою тієї самої спеціальної мірної лінійки з комплекту рукава.

«Щільність заповнення регулюється гальмівною системою завантажувальної машини. Якщо потрібно наповнити рукав щільніше — гальма затягуються. І навпаки, для менш щільного наповнення рукава — гальма послаблюються. Як правило, ці налаштування відбуваються на майданчику лише один раз», — говорить комерційний директор «Планета Пластик» Олександр Пех.

Після наповнення рукава, щільно зав’язують другий кінець завантаженого рукава та присипають цей кінець рукава ґрунтом. На поверхні завантаженого рукава можна написати відсоток вологості продукції, дату завантаження і вид зерна (інформація наноситься за допомогою аерозольної фарби або маркерів).

Пакування зерна у поліетиленовий рукав

Пошкодження полімерних рукавів гризунами

Зернові рукава досить міцні і гризуни не можуть пошкодити щільно завантажений рукав. Вони можуть пошкодити рукав тільки в місцях загрузки, де він не достатньо щільно завантажений і є складки. Місця завантаження можна обробляти препаратами групи родентицидів. Головне ж правило — дотримання чистоти майданчика. При завантаженні мішка треба уникати розсипання зерна по землі — саме це найбільше приваблює гризунів.

Розпакування зерна з полімерного рукава

Розпакування зерна відбувається теж досить просто але у зворотному порядку: розпаковку розпочинають з того кінця рукава, на якому закінчилося завантаження. Розкривається край мішка, а далі спеціальне обладнання, розрізаючи рукав, перевантажує зерно в бункер або авто для перевезення.

«Обов’язково завжди потрібно контролювати гостроту леза ножа на вивантажувачі. Лезо має бути гострим. Затуплене лезо буде погано різати рукав і він може порватися. Як наслідок зерно висипатиметься на землю. А це зайвий час та додаткова робота», — говорить Олександр Пех.

Розпаковка мішку з зерном

Він додає, що часто у невеличких фермерських господарства розвантажувальної техніки немає, зерно з рукавів розпаковують вручну, просто розрізають мішок та фронтальними навантажувачами відправляють збіжжя у машини. Але цей процес довший, ніж розпаковка за допомогою спеціальної машини.

Доцільність використання полімерних рукавів для зберігання зерна

Олександр Пех говорить, що за останні роки українські аграрії в повній мірі оцінили переваги збереження зерна у полімерних рукавах. Якщо раніше зерновими рукавами ТМ Harwell виробництва «Планета Пластик» в більшості користувалися агрохолдинги, то сьогодні аграрії всіх величин оцінили переваги, які надає ця технологія зберігання та впровадили її в свої бізнес моделі господарювання. Навіть якщо господарство не має власної техніки для пакування та розвантаження зерна, на ринку України вже є багато компаній, які надають ці послуги.

Переваги технології зберігання в зернових рукавах

Оперативне розгортання. Технологія дуже проста і доступна. З моменту прийняття рішення і до закладки першого рукава в господарстві проходять буквально лічені дн.

Відсутні капітальні інвестиції. Аграрій може зберігати тисячі тонн зерна і при цьому не інвестувати мільйони доларів в будівництво, чи придбання складської нерухомості.

Роздільне зберігання культур, класів, сортів. Зернові рукави дозволяють зберігати на одному майданчику різні культури, різні сорти, різні класи зернових. Аграрій за потреби бере саме те зерно, яке зараз потрібне йому.

Контроль над урожаєм 24/7. Кожен аграрій має повний доступ та контроль над своїм врожаєм, що зберігається в зернових рукавах. І в будь який момент вирішує, що і коли робити з своїм зерном.

Безпека врожаю під час війни. Використовуючи зернові рукави, аграрії розосереджують свій врожай по різним майданчикам зберігання, що дозволяє зменшити ризики можливого знищення врожаю ворожими обстрілами.

«Поліетиленові рукави дозволяють зберігати зерно протягом років без втрат якості, що особливо важливо у випадку затримок у логістиці. Це дає можливість відкладати продаж зерна до моменту, коли ціни будуть більш вигідними. Крім того, рукави дозволяють зберігати зерно прямо на місці вирощування, що зменшує витрати на транспортування», — каже керівник.

Олександр Пех також зазначає, що на сьогодні вартість зберігання 1 тонни зерна в рукавах є найдешевшою серед усіх технологій зберігання.

Майя Муха, Elevatorist.com