Аукціони Укрзалізниці на зерновози: у чому вигода для відправників вантажів?

Вагони-зерновози Укрзалізниці
Вагони-зерновози Укрзалізниці
Джерело фото: Elevatorist.com

У період інтенсивних відвантажень зерна в порт учасники ринку розпочинають «полювання» на вагони-зерновози «Укрзалізниці». І це відбувається на тлі того, що в Україні сьогодні досить великий парк зерновозів, що складається приблизно з 26 тисяч одиниць; при цьому приватних вагонів-зерновозів близько 19 тисяч, а хоперів «Укрзалізниці» —7000 тисяч одиниць. Загалом парк зерновозів УЗ займає лише 27% від усіх вагонів цього виду.

Для того, щоб зробити схему розподілу вагонів-зерновозів прозорою, доступною всім учасникам, мінімізувати корупційні ризики при розподілі, у серпні «Укрзалізниця» розпочала розподіл вагонів у режимі «англійських» аукціонів через ЄТС «ProZorro. Продажі».

За цей період на подібних аукціонах купили понад 41 тис. вагоновідправок.

Якщо великі компанії-вантажовідправники зорієнтувалися і активно купують вагони на подібних торгах, то дрібні не завжди розуміють, як це працюють і користуються послугами посередників — ж/д експедиторів. Ті ж спочатку розганяють ціни на аукціонах, а потім додають свою маржу до ставки при роботі з клієнтами. Таким чином, вартість використання вагонів УЗ різко підвищується. Так, на початку листопада на аукціоні з розподілу вантажних вагонів через систему «ProZorro. Продажі» ставка плати зросла до 5953,25 грн/добу.

Іншим фактором, який стимулює зростання ставок на вагон-зерновоз, є невідповідність провізної спроможності УЗ з перевезення зерна у напрямку портів (близько 4 млн тон на місяць) та рекордним урожаєм кукурудзи цього року (близько 40 млн тон). Тож із середини жовтня ми спостерігаємо ажіотажний попит на вагони-зерновози.

В «Укрзалізниці» зазначають, що такий «розігрів» ринку не вигідний ні вантажовідправникам, ні самій залізниці.

«Ажіотажно-спекулятивне зростання вартості вагонів призводить до зростання тарифів на залізничне перевезення, що може відштовхнути ринок від залізниці та перевести його на автомобільний транспорт. «Укрзаліниці» це не вигідно, оскільки 80%-85% своїх доходів вона заробляє на вантажоперевезеннях, а вагонна складова у цих доходах лише 15-20%. Для охолодження ринку оперування вагонів із середини листопада УЗ почало пропонувати на ринку вагони з горизонтом постачання 1 місяць. Пропозиція цього продукту з боку УЗ охолодила ринок і до кінця листопада ставки плати на аукціонах знизилися до 2200-2400 грн/добу», — каже заступник директора комерційного департаменту АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов.

У чому вигода покупки вагонів УЗ на аукціонах

В УЗ вважають, що уникнути невиправданих стрибків цін на вагони можна за умови, що всі учасники ринку — як великі компанії, так і невеликі — братимуть участь в аукціонах безпосередньо.

«Вантажовідправникам вигідніше купувати вагони-зерновози «Укрзалізниці» на аукціонах Prozorro самостійно — це дає їм можливість отримувати вагони без зайвих цінових накруток від третіх осіб, до того ж прогнозовано у потрібний термін», — наголошує операційний директор «Укрзалізниці» В'ячеслав Єрьомін.

Купувати на аукціонах можна як маршрутні відправки (тобто близько 50 вагонів), так і «повагонку». Найменша кількість вагонів, яку можна придбати на аукціоні —5. Проте, в УЗ зазначають, відправникам вантажу вигідніше працювати з маршрутами. Так вони виграють і в ціні, і в часі доставки зернових вантажів у порти.

Причому ціна на вагон у складі маршруту може відрізнятися на тисячу-півтори. Наприклад, наприкінці листопада вагони у маршруті торгувалися за 2,5 тис. грн/добу, а повагонні відправки — 4 тис. грн/добу.

Сьогодні, за словами Валерія Ткачова, лише 37% зерна їде до портів у складі маршрутів. Решта — окремими вагонами.

«Ці маленькі партії треба на кожній сортувальній станції розбирати, збирати в потяги за напрямком, знову розбирати. Це додаткова сортувальна робота. Особливо це критично у напрямку портів, тому що у нас миттєво може відвантажуватися 530 зернових вантажних станцій, але всі вони їдуть у напрямку 8-10 припортових станцій. Відповідно, цей вагонопотік доходить до припортових ділянок та сортувальних станцій, і починає захлинатися. Якби це були маршрутні відправки, то потяги одразу прямували би без розбирання до місця призначення, а так сортувальні припортові станції розбирають і збирають повагонні відправлення у потяги і тільки тоді відправляють у порти», — пояснює Валерій Ткачов.

Є ще один нюанс щодо вартості вагонів, на який потрібно звернути увагу учасникам ринку. Вагони УЗ вигідніше купувати на аукціонах «ProZorro. Продажі» особливо тим відправникам вантажу, чиї станції знаходяться у важкодоступних місцях, скажімо, на тій же Львівській залізниці. Чому так?

«Вагони УЗ зазвичай купують на ті ділянки, куди не хоче їхати приватний парк. Буває так, що при покупці вагонів на аукціоні враховується, що швидкість руху від точки А до точки Б буде, наприклад, 200 км на добу для повагонних відправок і 320 км для маршрутів. Вагони купили на аукціоні за 5 тис. грн/добу. Розраховуючи час у дорозі, ми беремо оплату, скажімо за нормативний термін доставки — 6 діб, виходить 30 тис. грн. А за фактом вагони можуть їхати 10 діб, якщо там ремонт колії чи слабка провізна здатність. І коли ми ділимо ці 30 тис. грн за рейс на 10, то виявляється, що вартість вагона вже дорівнює ринковій та перебуває в межах 3 тис. грн. Тому якщо ми бачимо на папері ставку, треба розуміти, які фактичні умови перевезення»,— акцентує увагу Валерій Ткачов.

Маршрути та покупки вагонів на аукціонах УЗ «у довгу»

Щоб підвищити з одного боку рівень маршрутизації, а з іншого — збільшити прогнозованість відправок, «Укрзалізниця» пішла на наступний крок — аукціони почали продавати вагони з подачею через певний термін.

Вагони-зерновози Укрзалізниці

«На грудень ми продали по 450 вагоновідправок щодобово у маршрутних відправках (горизонт подачі вагонів збільшено до 1 місяця) та продовжуємо продавати по 150 вагонів щодобово у повагонних відправках (від 5 до 20 вагонів). Таким чином, у нас є продажі вагонів з подачею через 7-9 днів — це дрібні відправки, і з подачею на місяць вперед, де ми пропонуємо тільки маршрутні відправки по 50 вагонів на добу. Наразі ми пропонуємо ринку третій вид аукціонів із горизонтів подачі вагонів протягом 5 місяців», — уточнює Валерій Ткачов.

На думку операційного директора УЗ В'ячеслава Єрьоміна, продажі вагонів на аукціонах «у довгу» дають зерновому ринку прогнозованість.

«Купуючи вагони заздалегідь, ви розумієте ставку за вагон, розумієте час поставки, маєте 100% гарантію, що вагони до вас приїдуть у призначений у договорі час», — наголошує В'ячеслав Єрьомін.

УЗ у майбутньому планує запропонувати на аукціонах різні варіації лотів (за розміром лота, за розміром добового навантаження, по горизонту подачі вагонів).

Як придбати вагони УЗ на аукціоні ProZоrrо?

Стати учасником аукціону із купівлі вагонів «Укрзалізниці» досить легко. Для цього необхідно мати договір з УЗ та не бути у неї в чорному списку, куди потрапляють компанії, які кілька разів відмовляються від виграного лота.

Аукціони купівлі вагонів проходять на ProZоrrо. Щоб взяти участь у торгах, необхідно зробити кілька кроків:

  1. Укласти договір з одним із майданчиків ProZоrrо, сплативши внесок у 17 грн.
  2. Після укладання договору отримати ключі доступу до майданчика.
  3. Взяти участь у торгах.
  4. У разі перемоги у торгах отримати протокол.
  5. На підставі протоколу торгів «Укрзалізниця» виконуватиме свої зобов'язання перед переможцем аукціону.

Щодо процедури самого аукціону, то вона проходить таким чином: спочатку оголошується стартова ціна на вагон. Аукціон проводиться, як правило, за три кроки, тобто тричі учасники підвищують ставки. Спершу ставки один одного вони не бачать. Але на певному етапі відбувається розкриття і ставки ранжуються. Потім кожен учасник отримує можливість збільшити ставку, причому заключну ціну має право назвати той учасник, хто дав найвищу цифру на старті. Має право останнього кроку, а значить, шанс перемогти в аукціоні.

Переможець гарантовано отримує куплені на аукціоні вагони

«Укрзалізниця» на 100% гарантує, що куплені на аукціоні вагони будуть доставлені у потрібній кількості та у зазначений термін.

Диспетчерський апарат УЗ відстежує пересування всіх вагонів-зерновозів, бачить, скільки їх вивантажилося в портах, склади розчіплюють і направляють переможцям аукціонів.

Сьогодні залізниця хоче відновити автоматичне керування цим процесом, коли в одній програмі видно пересування всього парку зерновозів і можна регулювати їхню доставку тому чи іншому клієнту.

Інна Воробйова, Elevatorist.com