Як працює сонячна електростанція — репортаж зі Жмеринського елеватора
Джерело фото: Elevatorist.com
На «Жмеринському елеваторі» компанії «Агропросперіс» встановили сонячну електростанцію. Це один з перших подібних проєктів на елеваторному ринку. Тому Elevatorist.com поцікавився, як це виглядає, як працює і які вже є результати по роботі СЕС.
Потужність сонячної електростанції
Комплекс сонячної електростанції складається з кількох елементів. Це сонячні панелі, які ще називають фотоелектричними модулями. Саме вони перетворюють сонячне світло на електроенергію, але є одне але. Вони генерують електрику у вигляді постійного струму, який не використовується в мережі. Тому в комплекс входить Інвертор — це пристрій, який перетворює постійний струм, вироблений сонячними панелями, на змінний струм. Саме змінний струм можна використовувати для живлення електроприладів та подавати в електромережу.
Як розповів технічний керівник логістичного напрямку Сергій Єфіменко, за годину сонячна електростанція може генерувати до 600 кВт.
На території елеватора розташовані кілька зон сонячних панелей. Їх потрібно було розмістити так, щоб вони отримували максимальне освітлення впродовж дня і не заважали виробничим процесам на елеваторному комплексі.
«Це було основним питанням, з яким ми стикнулися — інсталяція системи сонячної електростанції в діючу технологічну схему елеватора. Зерносховище — це великий комплекс з інженерними мережами, рухом технологічного транспорту, а ми зайняли певні території, і це було питання. Проте його успішно вирішили, і все працює синхронно», — розповідає Сергій Єфіменко.
Оскільки це пілотний проєкт, то робота сонячної електростанції буде досліджуватися протягом року, і вдосконалюватися за результатами.
А що на практиці? Генерація електроенергії
В денний час СЕС повністю забезпечує технологічні процеси елеватора електроенергією. Станція відпрацювала вже півтора місяця, і на підприємстві поділилися підсумками роботи у серпні.
«Генерація електроенергії сонячною електростанцією повністю перекрила кількість електроенергії, яку споживає весь елеваторний комплекс за місяць. За серпень станція згенерувала 88 тис. кВт, а спожили 80 тис. кВт. Тобто у нас за результатом місяця ще й залишилося чистих 8000 кВт для реалізації», — розповів керівник «Жмеринського елеватора» і елеватора «Агродар-Бар» Роман Андрейків.
Генерація електрики СЕС відбувається лише в денний період. Вночі елеватор купує електрику з мережі. Наявність сонячної електростанції також не рятує на 100% від блекаутів, тому на підприємстві для підстраховки є дизельний генератор на 700 кВт. Проте сонячна електростанція — це вагомий аргумент в енергонезалежність елеватора.
Саме реалізація електроенергії стала додатковою мотивацією для будівництва сонячної електростанції, кажуть в компанії. Як розповів технічний керівник Сергій Єфіменко, поштовхом для такого проєкту стали зміни на ринку електроенергії.
«Ми повернулися до розгляду цього проєкту після того, як в Україні змінилося формування тарифів на електроенергію, і юридична особа, — підприємство — отримало можливість стати активним споживачем. Тобто, надлишок згенерованої електроенергії можна реалізувати в мережу. І це додало економічного ефекту цьому проєкту, він почав рахуватись», — розповідає Сергій Єфіменко.
Планова окупність СЕС на «Жмеринському елеваторі» складає 6 років.
Весь наступний календарний рік стане часом для аналізу ефективності роботи СЕС на елеваторі. Можливо, за результатами роботи у вже працюючу систему будуть вносити зміни. Наприклад, збираються доукомплектовувати СЕС системами для накопичення електроенергії. А згодом в компанії планують реалізувати такі ж проєкти на інших елеваторах компанії «Агропросперіс».
Олена Гайдук, Elevatorist.com