Світові практики: способи сушіння кукурудзи без зерносушарки
Які альтернативи сучасним зерносушаркам існують? Що можуть використовувати аграрії для сушіння кукурудзи? Ми знайшли два способи якими послуговувалися, а подекуди й зараз використовують, закордонні аграрії.
Сушка кукурудзи в качанах
Під кінець минулого століття фермери Канади і США сушили врожай кукурудзи природним шляхом у довгих металічних ситах. Про цей метод, який також використовують у Франції, ми робили відео кілька років тому.
Але повернемося до Канади. На фото конструкція для сушіння кукурудзи у Квебеку, що побудована у 1978 році та вміщає 1200 т зерна у качанах. Конструкція розроблена для максимальної циркуляції повітря, тому її ширина не повинна перевищувати півтора метра, щоб вітер повністю продував кукурудзу.
Зараз такі пристосування є більше винятком, ніж правилом як у Канаді і США, так і у Франції. Їх використовують аграрії, які вже мають збудовані сітки для сушіння у своїх господарствах. Нових конструкцій фермери не зводять.
У відео на цю тему наголошують, що не всі сорти кукурудзи можна сушити таким чином. І не всюди можна організувати подібне сушіння. Ідеальні місця — рівними з потужними вітрами.
Щоб працювати із кукурудзою, потрібна специфічна техніка для збору, завантаження/розвантаження та лущення качанів. Її важко знайти на ринку. За словами одного з фермерів, техніка, яку вони використовують, виготовлена в 90-х роках, а додаткове обладнання замовляли із Франції та Південної Америки. Деяку техніку у господарстві доробляли самостійно. Розвантаження таких «сушарок» — одна з найважчих частин роботи, і, можливо, саме це зупиняє аграріїв ширше користуватися такими сушками.
Фермери, що користуються подібними методами сушіння, починають збирати врожай раніше, і мають додатковий тиждень-два для цього. Проте сама робота із завантаженнями та розвантаженнями качанів вимагає більше часу. За словами одного з канадських аграріїв, висушена природним шляхом кукурудза майже завжди кращої якості, оскільки у зерні зберігається більше крохмалю, і воно важче. Таке зерно має попит серед місцевих птахівників та фермерів, які вирощують телят, — ті готові платити на $15 дорожче.
Сушіння кукурудзи в силосах вентиляторами
Цей метод сушіння кукурудзи схожий на попередній, проте є кілька ключових відмінностей: кукурудза сушиться у зернах у металічному силосі за допомогою зовнішнього повітря, яке прокачують в місткість вентиляторами. Таким чином зерно сушать дуже повільно — 1-2 місяці, відповідно до початкової якості. Зазначається, що на таке сушіння можна закладати кукурудзу з вологістю до 25%.
Трохи про історію методу. На Середньому Заході США в кінці 1960-х років аграрії почали сушити кукурудзу теплим повітрям. Для цього користувалися електричними теплогенераторами, які підіймати температуру навколишнього повітря на 3–5°C. Але через якийсь час стало зрозуміло, що сушити зерно просто зовнішнім повітрям без підігріву вигідніше, хоч і довше. Тому замість покупки теплогенераторів краще збільшити вентиляційну потужність обладнання.
Для сушіння зерна таким способом використовують металічні силоси великого діаметра із перфорованим дном. Шар кукурудзи в силосі повинен бути якомога тоншим. Ідеальна товщина — 3-3,6 м, а максимально допустима — 4,2 м. Дно, перфороване по всій поверхні силоса, має рівномірно розподіляти повітря по кукурудзі, а вентилятор — проштовхувати його через насип зерна. Зверху силос повинен бути обладнаний вентиляційними отворами, щоб не утворювався конденсат.
Переваги:
- кукурудза, висушена таким методом, має високу якість, без тріщин,
- низькі витрати на сушіння,
- сам процес висушування зерна не вимагає значного контролю персоналу.
Недоліки:
- початкова вологість кукурудзи не повинна перевищувати 25%,
- процес дуже повільний, до 60 днів. Зерно може не досушитися до потрібної вологості протягом осені, тоді рекомендується контролювати стан зерна всю зиму і досушувати його навесні,
- перед сушінням кукурудзу потрібно очистити,
- треба постійно контролювати стан зерна.
Ці два способи сушіння зерна найкраще підходять для невеликих господарств та аграріїв, які займаються тваринництвом. Вони доволі рідкісні, проте використовуються, і дозволяють аграріям економити на сушінні та не використовувати класичну зерносушарку на природному чи скрапленому газу.
Олена Гайдук, Elevatorist.com