Безперервний зерновий сезон — з якими ціновими тенденціями Україна входить в 2024/25 МР

Трейдери розповіли, з якими ціновими тенденціями Україна входить в 2024/25 МР
Трейдери розповіли, з якими ціновими тенденціями Україна входить в 2024/25 МР
Джерело фото: Elevatorist.com

Вже йдуть жнива в Україні, але ситуація з цінами на зерно дещо відрізняється від минулорічного спаду. Тож чому не дуже просіли ціни на пшеницю та кукурудзу, чи варто продавати зараз ріпак — своїми думками з цього приводу поділилися трейдери компаній «Алмейда» Дмитро Сух та «Балк-Транс» Максим Павлюченко. Ще один учасник ринку підтримав бесіду за умов анонімності.

Цього року ціни на пшеницю нового врожаю не поступаються цінам минулого сезону

Пшениця

Зараз пшениця з причорноморських країн ЄС на ринку дешевша, ніж російська чи французька. Бо в Румунії та Болгарії погода сприяла врожаям, в Румунії навіть очікують зібрати рекордні 10 млн тонн. Безумовно, це вплинуло на ціни на ринку пшениці, але не як зазвичай перед жнивами — ринок не поспішає суттєво знижатися, так, сезонна корекція є, але вона невелика.

«Для глобального ринку важливо, яку врожайність врешті-решт покаже Росія. Вона — великий гравець на ринку, а останній свій прогноз їхні аналітики знизили до 80 млн тонн. Там навіть оголосили надзвичайний стан через загальне падіння врожайності всього збіжжя на 18 млн тонн. Деякі трейдери вважають, що це ще не кінцевий результат, а хтось вважає, що таким чином росіяни маніпулюють світовими цінами на пшеницю та борються з торговими обмеженнями», — говорить Дмитро Сух.

Він зазначає, що справжню картину можна буде з часом побачити на фізичному ринку — якщо заявлена врожайність в Росії буде реальною, тоді зростання ціни на пшеницю продовжиться. Якщо ж це просто елемент тиску на ринок, то ситуація заспокоїться.

Ще один наш співрозмовник, який побажав залишитися анонімним, підтверджує слова Дмитра.

«За останній місяць майже на 50 євро піднялися котирування по МATIF, і ми чекаємо як це зараз підтягне саме фізичний ринок. Оскільки фізичний ринок більш обережний, деякі покупці призупинили закупки, можливо, вони чекають відкату та перегляду балансів. Але з іншого боку, така пауза може дати ходу якомусь додатковому попиту і спрямувати ціну вгору», — говорить трейдер.

Наразі на біржах пшениця нового врожаю котирується на рівні із врожаєм 2023 року. Ціни на культуру втратили десь 10 доларів з початком жнив, але тиску пропозицій цьогоріч на ринку від українських виробників немає. Тобто, українські фермери продавати з коліс особливо не поспішають.

Багато хто з трейдерів не робив перерви між новим та минулим сезоном.

«Якщо раніше в кінці квітня-в травні відправлялися на експорт останні судна, то деякі трейдери зараз кажуть, що планують відправку суден із тогорічним зерном на кінець червня. І навіть кажуть, що і на початок липня, тобто, практично сезон буде безперерервний, бо вже пішов новий врожай», — зазначає Максим Павлюченко.

Він також підкреслює — погодні умови цього сезону були не дуже сприятливі для пшениці, білок може бути замалим, і це спричинить підвищений попит на продовольчу пшеницю, її дефіцит.

«Моя особиста думка — можливо, потрібен Меморандум. Раніше кожен рік перед новим врожаєм ми підписували Меморандум про обсяги експорту пшениці. Наразі експорт пішов активно, якщо не підписати Меморандум, більшу частину продовольчого зерна вивезуть ще до Нового року», — застерігає Максим.

В новому сезоні очікується висока конкуренція між переробниками та експортерами ріпаку

Ріпак

Ринок ріпаку в Україні в новому сезоні обіцяє бути цікавим та дуже конкурентним. На то є багато причин, серед яких і зменшення площ посівів під культурою в Європі, і погодний фактор, і логістичний. За даними аналітиків Spike Brokers, по форвардним контрактам вже продано 600-800 тис. тонн олійної з поставками з липня до січня.

«Гравці оцінюють об'єм внутрішньої переробки ріпаку на рівні 1 млн тонн або нижче», — зазначають аналітики.

Ціни на ріпак також схильні до сезонних коливань, пов'язаних з початком жнив. Тому наразі наші переробники, які не в змозі конкурувати по цінах з експортерами, очікують середини липня для своїх закупівель. Але цього року може так статися, що ціни не дуже зреагують на жнива, бо тут відіграв погодний фактор.

«Ми в Агротурі Переробка проїжджали різними заводами, там кажуть що немає маржі у переробці. Ціна на ріпак вже виросла в Європі, через посуху та недобор вологи. В травні фактично не було дощів», — пояснює Максим Павлюченко.

Читати на тему: Вибір обладнання, боротьба за сировину та енергонезалежність на ОЕЗах — агротур Переробка

Натомість Дмитро Сух вважає, що ціни на ріпак вже на піку і фермеру вигідніше його продавати зараз.

«Не все залежить від нас, є ще й європейський ринок, який піде збирати трошки пізніше. Європейські заводи-переробники орієнтуються все ж таки більше на власний врожай. В них є усталена практика, коли вони працюють певний період на імпортному ріпаку, наприклад, на українському. Потім вони різко обрізають імпортну сировину, щоб забезпечити приймання і переробку власного ріпаку», — говорить Дмитро Сух.

І тоді може статися, що обсяги українських відвантажень різко впадуть на якийсь період часу. Чи буде готовий фермер пережити це, чи вистачить йому фінансових та складських ресурсів дочекатися поновлення експорту? До того ж, за цей час можуть виплисти якісь нові фактори, які вчинять тиск на ринок.

«Якби я був фермером, я б зараз продавав. Все одно кожен виробник розуміє свою маржинальність, точку собівартості, і вони зараз далеко за тією точкою. Я не люблю, наприклад, грати в лотерею. Я вважаю, що краще синиця в руках, аніж журавель в небі, а в даному випадку ця синиця вже більша за журавля», — аргументує свою точку зору Дмитро Сух.

На ринку говорять, що кукурудза в новому сезоні буде в ціні

Кукурудза

Кукурудза не відноситься до ранніх зернових, але ринки кукурудзи та пшениці взаємопов'язані, це взаємозамінні культури у виробництві борошна та комбікормів. Якщо пшениця буде дорожчати, зросте у ціні і кукурудза. Під час жнив розрив у вартості культур може сягати 30-40 доларів, але в подальшому він скорочується.

Ціни на цю зернову коливалися та стресували слідком за пшеничними. Але говорити про якусь тенденцію ще зарано, нова кукурудза ще тільки почала квітнути.

«Проте, на ринку поговорюють, що цього року кукурудза буде в ціні», — каже Максим Павлюченко.

Інший наший співрозмовник, трейдер, який побажав залишитися анонімним, зазначив, що обсяги зерна, які зараз торгуються з Південної Америки, не дають можливості кукурудзі з нашого регіону злетіти в ціні. Додатковим фактором тиску на ринок стане відсоток заміщених посівних площ, яких український фермер засіяв на заміну іншими культурами замість кукурудзи. До нового року прогнози були, що це зменшення буде 5 -8-10%.

Максим Павлюченко зазначив, що з середини квітня українська кукурудза зросла в ціні на 35 доларів на тонні. І тут вже важливим буде баланс фрахтів з Північною Америкою, країни якої вийшли зі своїм урожаєм на Середземне море та Балтику. Адже Україна таки залишилася гравцем глобального ринку.

«В нас був дуже перекошений фрахт, страхування, високі ставки на перевалку в терміналах і таке інше. Всі ці супутні витрати понижували нашу внутрішню ціну. Але глобально ми маємо бути конкурентними, ніхто не стане купувати в нас дорожче тому що ми українці і в нас війна. Це нікого не цікавить. Нам довелося дисконтуватися перед Китаєм, арабськими країнами, Єгиптом. Коли коридор запрацював і пішли великі судна, ситуація покращилася. Ми з глобального ринку не випадали. Зараз трейдер у тому ж Єгипті чи в Лівії дивиться: купити бразильську кукурудзу чи українську», — говорить Максим Павлюченко.

Логістика залишиться одним з найвпливовіших факторів на цінові рівні нового зернового сезону

Основні фактори впливу на ціни в новому сезоні

За очікуваннями трейдерів, найвпливовішим фактором на цінові рівні в Україні залишиться таки логістика. А на саму логістику опосередковано впливає можливість бронювання працівників аграрного сектору.

«Зараз ситуація багато в чому залежить від того, скільки людей фізично залишаться працювати в бізнесі. Це може бути як самий страшний та сильний вплив — чи буде кому збирати та возити зерно? За умов прагматичної політики в цьому питанні ситуація може поступово вирівнятися, що дозволить працювати всьому зерновому комплексу — елеваторам, виробникам, трейдерам, індустрії логістики, підтримувати все ж таки якусь економіку», — каже наш співрозмовник-трейдер.

На даний момент головне — зібрати зерно. Тоді стане зрозумілішим, яким є зерновий баланс, від нього вже можна порахувати обсяги постачань на зовнішні ринки. Зрозумілим стане і питання якості врожаю. І тоді ж можна буде оцінити ступінь впливу на ринок погодного фактору — посухи та весняних заморозків. Цьогоріч від різноманітних витівок природи так чи інакше страждають посіви в багатьох країнах. В Україні травневі морози і посуха негативно відобразилися на розвитку культур, в РФ заморозки також вразили поля, у Франції — сильні дощі.

За словами фахівців, прогнозувати на довгий термін зараз ніхто не береться, бо велика кількість факторів невизначеності. Більшість гравців ринку чекають на реакції фізичного ринку, який більш обережний та прагматичний. Та й взагалі, в кожній компанії все відбувається індивідуально: свій апетит до ризику, стратегії; бачення і поведінка абсолютно різні.

«Чим для мене привабливий цей бізнес вже 20 років — ти вважаєш, що все вже спрогнозував, але кожен рік настільки унікальний, стільки коректив, ситуація взагалі може розвернутися у інший бік. Тим більше зараз, під час війни, цих факторів в рази більше, прогнозувати важко», — резюмує трейдер.

Майя Муха, Elevatorist.com