Найбільші вибухи на елеваторах — події, що змінили підхід до безпеки зерносховищ
Те, що елеватори вибухо- і пожежонебезпечні, зараз є аксіомою. Однак, були часи, коли зерновиків на великих підприємствах доводилося переконувати дотримуватися правил безпеки та вкладати гроші в очисне обладнання. Зміна підходів до цього аспекту роботи елеваторів відбувалася через надзвичайні ситуації і загибель працівників.
Історично склалося, що на заході проблеми безпеки на зерносховищах відстежуватися більш скрупульозно, їх не приховували, як, наприклад, в СССР. Тому розглянемо досвід зерновиків передусім Північної Америки.
Великі вибухи на американських елеваторах
1919 рік. Закінчилася перша світова війна, минула епідемія іспанки. Галузь зберігання зерна в Північній Америці переживає дефіцит працівників, бо на війні загинуло більше 150 тис. американців і канадців, близько 400 тис. поранені. Частина спеціалістів померла від іспанського грипу.
Разом з тим в цей час Канада і США нарощують виробництво, переробку і експорт зерна. Ще на початку 20 століття в Північній Америці галузь зберігання зерна потроху трансформувалася, бо почали будувати бетонні елеватори. Якщо раніше зерносховища здебільшого були дерев’яними, то їм загрожували хіба що пожежі. Бетонні ж елеватори стали не тільки промисловим проривом, що дозволяв обробити та зберегти більше зерна, — вони також вважалися безпечнішими. Існувала думка, що міцність бетону дозволить витримати внутрішні вибухи та пожежі. Так думали, доки в Північній Америці не сталися чотири надзвичайні події підряд за півроку, — навесні і влітку 1919-го.
Перший вибух пролунав 20 травня 1919 року на елеваторі Сміт-Паррі в Мілуокі, штат Вісконсин. Це був сучасний бетонний цех для переробки кукурудзи, який пропрацював всього два роки до надзвичайної події. Від вибуху загинуло троє працівників, четверо — поранені. Слідство встановило, що іскри від обладнання запалили зерновий пил. Але так сталося, що про цю подію швидко забули, бо на початку 1900-х травми та смерть на елеваторах були звичним професійним ризиком. Якщо не було великої кількості жертв, це не привертало багато уваги.
Через два дні стався вибух на крохмальному заводі у штаті Айова, — на одному з найбільших підприємств з переробки кукурудзи на той час. Штат працівників заводу складав близько 700 людей. Від вибуху загинуло 44 людини, поранило 30. Завод повністю зруйнований, пошкоджені понад 200 осель навколо. Цей випадок мав серйозніші наслідки для галузі: жителі штату Айова почали вимагати від уряду контролювати дотримання правил безпеки на робочих місцях. Але розслідування не закінчилося чимось конкретним: точну причину займання встановити не змогли, а відповідальності за катастрофу компанія не понесла.
У серпні естафету вибухів перейняла Канада. Бетонний портовий елеватор в місті Порт-Колборн працював одинадцятий рік. В 1913 році на зерносховищі подвоїли потужності, тут можна було зберігати близько 50 тис. т зерна. Того ж року в пресі назвали цей елеватор найкращим в Америці.
9 серпня в одному з приміщень, де було обладнання для транспортування зерна, виникла невелика пожежа. Працівники загасили її, і пішли на обід. Кілька годин потому на елеваторі стався вибух, який розніс три верхні поверхи, підняв бетонний дах. Його уламки були в радіусі півтора кілометра від елеватора. Бетонні шматки силосів та сталеві балки пробили і потопили корабель в порту. 10 працівників зерносховища загинули, ще 16 людей отримали серйозні травми. Загальні збитки від події оцінили в 1,5 мільйона канадських доларів.
Головною версією стало займання двигуна, від якого загорівся зерновий пил. Слід сказати, що тоді на елеваторах в Канаді зерновий пил берегли не менше, ніж зерно. За законом поклажедавець повинен був отримати партію збіжжя тієї ж ваги, що і давав на зберігання, навіть якщо більшу частину цієї маси складав пил. Тому на елеваторах намагалися зменшити будь-які втрати ваги продукції й по можливості закривали вентиляційні канали.
Четвертий вибух того року стався 13 вересня у штаті Міссурі, США. Елеватор в місті Канзас-Сіті напередодні відвідав інспектор американської зернової корпорації. Він вказав керівництву елеватора на величезну кількість пилу, попри те, що вентиляція активно працювала, — робочі будівлі просто не прибирали. Інспектор наголосив, що ситуація дуже небезпечна, і на елеваторі дійсно зібралися прибрати, однак не встигли. Вибух зернового пилу зруйнував елеватор, вбив 14 людей, 10 працівників поранило. Пожежу, що виникла, не змогли загасити відразу, бо найближчий гідрант був на відстані двох з половиною кілометрів. Поки пожежники прокладали шланги, вогонь перекинувся ще й на 30 вагонів з зерном, які стояли біля елеватора.
Точні причини вибуху так і не встановили. Працівники казали про блакитне полум'я, що виривалося з електричних проводів. Також були підозри, що хтось курив в непризначеному місці на території підприємства.
Ці чотири вибухи змінили підхід страхових компаній Північної Америки до роботи з зерновиками. Відтоді почали перевіряти не тільки пожежну безпеку, але і ситуацію з пилом на підприємствах. Це не означає, що вибухи на елеваторах припинилися, — просто кілька десятиліть вони не мали таких великих масштабів.
Статистика показує, що кількість надзвичайних подій на елеваторах йшла хвилями. Дотримання правил безпеки залежало від різних факторів: обсягів врожаю, навантаження на елеватори, ситуації з наявністю спеціалістів, які розумілися на протипожежних правилах. Ось трохи статистики по штату Айова:
- 1938-46 рр., — по 6,7 вибухів в рік,
- 1947-55 рр., — по 2 вибухи,
- 1958-65 рр., — по 7,
- 1966-71 рр. — по 9.
Загалом між 1860 і 1975 на території США було 340 вибухів на елеваторах, в результаті яких загинуло 170 осіб і поранено 638.
Серія вибухів на елеваторах у 70-х роках
У 70-х в Північній Америці знову відбулося кілька великих надзвичайних ситуацій на зерносховищах, які вкотре привернули увагу до дотримання правил безпеки.
3 жовтня 1975 року на зерновому терміналі в Північному Ванкувері (Канада) завантажували судно висівками. На транспортері виникло тертя та займання зернового пилу, а згодом — два потужні вибухи.
Тоді загинуло 4 людини, 26 було поранено. Уламки бетону впали в сусідніх кварталах, навіть довелося евакуювати учнів школи за 5 кварталів від термінала. Ця подія вважається однією з найбільш руйнівних в історії Північного узбережжя Канади.
У 1977 році всього за грудень на елеваторах США сталося чотири вибухи. Найбільший за потужністю і за кількістю загиблих відбувся в штаті Луїзіана.
На березі Міссісіпі в Луїзіані працював найбільший зерновий термінал в США, де можна було зберігати 165 тис. т зерна одночасно. Зерносховище складалося з 73 бетонних та 5 величезних металевих силосів. Третю чергу ємностей ввели в експлуатацію цього ж 1977 року. Нові черги елеватора будували вже за сучасними правилами техніки безпеки, проте перші ємності відрізнялися. Також варто сказати, що на терміналі слідкували за протипожежною безпекою та чистотою від пилу.
Вранці 22 грудня на території підприємства перебували близько 75 осіб. Напередодні Різдва частина працівників прийшла у вихідний забрати різдвяні подарунки від компанії. Термінал активно працював — на одне з суден вантажили кукурудзу. Раптом пролунав вибух. Кілька десятків бетонних силосів рознесло, загинули 36 людей.
Ця подія вважається найбільшим та найсмертоноснішим вибухом на елеваторах в сучасній історії Північної Америки. Точну причину так і не встановили. Експерти зазначили, що то була одна з найхолодніших зим. Низька температура, статична електрика та зерновий пил — ймовірно, поєднання цих факторів викликало займання та вибух.
До кінця грудня того року на території США сталося ще три вибухи, загинуло сумарно 18 людей. Загалом ці 4 події відмінусували 10% елеваторних потужностей на узбережжі Мексиканської затоки. Тому знову стало актуальним питання безпеки елеваторів. Управління з охорони праці США почало уважніше перевіряти зерносховища. Також прописали більш сучасні правила безпеки для вибухонебезпечних підприємств.
Минулого 2022 року в США було 9 вибухів. Вони сталися на заводі з виробництва етанолу, комбікормових заводах, елеваторах та зернопереробних заводах.
«Ймовірні джерела загоряння були виявлені у трьох випадках як пожежа та один випадок як зварювання, а п’ять випадків — з невідомих джерел. Джерелом палива для всіх дев'яти вибухів було виявлено зерновий пил», — зазначив професор сільськогосподарської та біологічної інженерії з університету Перд’ю Кінгслі Амброуз.
Вибухи на зернових елеваторах стаються всюди
У 2022 році в порту Бейрута в Лівані сталося два вибухи на зерновому терміналі. З 2014 року в порту зберігали велику партію аміачної селітри. В джерелах зазначається, що митники 6 разів зверталися з питанням щодо цього небезпечного вантажу в порту, а 20 липня, якраз напередодні вибухів, генеральний прокурор Лівану склав доповідь про неналежне зберігання партії. За однією з версій розслідування, перший вибух стався через зварювальні роботи. Іскри від зварювання потрапили в склад феєрверків та викликали масштабну пожежу, від якої здетонувала селітра.
Вибухова хвиля майже повністю зруйнувала зерновий термінал та припортову інфраструктуру, також пошкодило будівлі в радіусі 10 кілометрів. Загинуло більше 200 людей, поранено — 6 тисяч осіб, більше сотні зникло безвісти. На місці вибуху утворився кратер 140 метрів діаметром.
Цього року за останні місяці повідомлення про надзвичайні події на елеваторах в різних країнах почастішали. Головна причина — нехтування правилами безпеки.
27 липня на невеликому кооперативному зерносховищі в штаті Парана в Бразилії пролунали три вибухи. Перший стався в силосі для зберігання зерна. 8 людей загинули, 11 поранені. В будинках поблизу повилітали вікна. Представник агрокооперативу сказав журналістам, що подібних інцидентів в штаті не було дуже давно.
7 серпня цього року вибух стався на турецькому терміналі в порту Дерніс під час завантаження пшениці з корабля в силос. За попередніми оцінками, причиною став зерновий пил. Вибухова хвиля пошкодила 13 силосів та будівлі навколо. 12 людей поранило.
10 серпня сталася пожежа на зерновому терміналі у французькому порту Ла-Рошель. За попередньою версією, причиною вогню стало транспортне обладнання всередині силосу. На щастя, обійшлося без вибуху.
На українських елеваторах та терміналах вибухи стаються майже щодня через російські прильоти. Сподіваємося на справедливу відплату від Збройних Сил України, та нагадуємо, що ризики від нехтування правил пожежної безпеки продовжують існувати. Сезон сушіння соняшника вже почався, і нам дуже не хочеться писати новини про пожежі на елеваторах. Тому нагадуємо про корисні матеріали щодо тієї безпеки, яку працівники зерносховищ можуть забезпечити собі самі.
Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com