НОВИЙ ЕЛЕВАТОР: чому ми працюємо тільки на власних зерносушильних комплексах
12 років тому одна українська компанія організувала підприємство для сушіння зерна, щоб надавати послуги фермерам. Для цього придбали зерносушарку і теплогенератор іноземного виробництва як найякісніші на європейському ринку. Але після запуску виявилося, що обладнання працює впівсили. Тому в компанії вирішили врахувати всі тонкощі, і … виготовити сушильне обладнання самостійно.
Так починалася історія ТОВ «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР». Вісім років тому було виготовлено перше обладнання, у 2021 на виставці «Агровесна. Зернові технології» компанія була визнана Агробрендом року, а в 2022 році вийшла на європейський ринок. Про свій досвід та плани, помилки фермерів при виборі теплогенераторів та про те, на що треба звертати увагу, купуючи обладнання, розповіли засновники компанії Олексій Голуб та Андрій Марійчин.
Розчарування від європейського обладнання
У 2011 році бізнес-партнери вирішують організувати підприємства для сушіння зерна. Як розповіли в компанії, засновники прийшли в зерновий бізнес з іншого напрямку й абсолютно не мали досвіду. Але, зваживши на те, що аграрна сфера і необхідність сушити зерно буде існувати, поки є потреба в їжі, купили майданчик під перший об’єкт.
Оскільки бізнес-план був розрахований тільки на надання послуги сушіння зерна, відразу шукали найвигідніший спосіб нагріву агента сушки. Всі розрахунки показали, що це теплогенератори на альтернативному паливі — на щепі. І цей вибір виявився вірним: за 12 років розрив між рентабельністю сушіння на щепі порівняно з іншими видами палива неухильно зростає. А в той час для сушіння вирішили придбати одне з найдорожчих обладнань у світі — фінське.
«Ми тоді не дуже розумілися на обладнанні. Думали, якщо іноземне, значить добре, люди відповідають за якість, проблем бути не може. А коли почали працювати, зіткнулися з тим, що недоотримали продуктивність. В документах заявлена одна потужність, а в житті отримуємо майже вдвічі меншу. Це нас шокувало», — розповідає Андрій Марійчин.
Він звернув увагу, що часто виробники вказують потужності сушильного обладнання, які можливі тільки в лабораторних умовах. Наприклад, при температурі +15о, низькій вологості тощо. Але восени на півночі України зовсім інша картина по погоді, тому сушарка не видає потрібної продуктивності. Саме через це економіка підприємства не спрацювала так, як очікували в компанії.
Перша зерносушарка та теплогенератор
Попри невдалий досвід, потрібно було продовжувати бізнес та повертати вкладені у дороге обладнання кошти. Тому в компанії вирішили організувати ще один майданчик для надання послуг сушіння.
«Спочатку ми почали шукати більш продуктивне європейське обладнання, — воно було ще дорожчим, а фінансів на таку покупку не було. Моніторили український ринок, — хто виготовляє генератори, сушарки, — але гарної якості не знайшли. Тому виникла ідея виготовити обладнання самостійно», — згадує Олексій Голуб.
Так почала формуватися команда компанії — з’явилися конструктори, інженери. Першою розробили й виготовили зерносушарку. Теплогенератор до неї придбали український, але потужність, яку мали при сушінні зерна, знову не радувала, тому в компанії вирішили зробити сушильний комплекс — зерносушарку та теплогенератор, які були б спеціально розроблені один для одного. І в цьому є великий сенс для користувачів, кажуть виробники.
«Фермери ставлять зерносушарку, наприклад, європейську, хорошу, і український теплогенератор.А потім виникає проблема — то пожежа, то сушить не ту кількість зерна, яка заявлена, — і починається «футбол». Виробники сушарки кажуть, що проблема в теплогенераторі, і — навпаки. Ми вирішили зробити таку проєктну історію, щоб обладнання ідеально підходило одне одному. Є багато параметрів: тиск повітря, його кількість, і т.д. Це треба сумістити, щоб все стабільно працювало в морози та при високій вологості, і давало необхідну температуру», — пояснює Олексій Голуб.
Тому «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» почав працювати над виготовленням теплогенератора. Основна культура, яка потребує сушіння — це кукурудза, тому в компанії одразу враховували особливості роботи з нею на своїх майданчиках. Перші теплогенератори були випробувані в найбільш критичних умовах, але продовжують успішно працювати вже по 8 років.
Вихід обладнання на український ринок
У ТОВ «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» кажуть, що саме практика допомогла виготовити максимально якісне обладнання, яке видає навіть більше від заявлених потужностей. Щорічно власні підприємства компанії обробляють близько 100 тис. т кукурудзи. На відміну від виробників, що не працюють безпосередньо з зерном, «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» знайомий зі специфікою роботи та продовжує вдосконалювати обладнання і досі.
Попит на обладнання «НОВОГО ЕЛЕВАТОРА» постійно зростає, навіть війна цього не зупинила. У 2022 останній комплекс покупці вирішили купувати на початку листопада, і його змонтували та здали в роботу за три тижні.
«У фермерів що відбулося? Ціна на продукцію впала ледь не вдвічі, а в зв'язку з подорожчанням енергоресурсів послуги елеваторів теж здорожчали. І вийшла така картина: якщо років два тому про зерносушарку думали, що можна її мати, а можна не мати, то на сьогодні вже стоїть питання не так. Якщо ти не маєш зерносушарки, то вся економіка бізнесу з вирощування зерна розвалюється», — пояснює Андрій Марійчин.
Він каже, що зараз зерносушарка стає такою ж невіддільною частиною фермерського господарства, як і трактор.
Сушильний комплекс, який окупається до двох місяців
Для підтримки аграріїв у важки часи «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» також надає послугу сушки зерна на майданчику замовника: у господарстві встановлюють сушильний комплекс, оплата сушіння зерна йде за ринковими цінами. Таким чином фермер виключає зі своєї економіки витрати на логістику та застрахований від «добросовісних» приймання та розрахунків показників на елеваторах. Після сезону зазвичай фермери викупляли ці комплекси з урахуванням амортизації.
Проте у компанії кажуть, що набагато вигідніше зерносушильний комплекс придбати відразу, оскільки недороге альтернативне паливо дозволяє окупити обладнання за строк від 41 дня. Це за умови, якщо вже є інфраструктура, — сухий склад, телескопічний навантажувач, і не вистачає тільки зерносушарки.
«Окупність нашого комплексу ми розраховуємо від різниці в грошах між середньою ціною послуги на елеваторі, яка цього року склала 130 грн на 1 т/% та собівартістю сушіння на нашому комплексі, що становить у сезоні 2022-2023 30 гривень. У фермера лишається 100 гривень з т/% чистими. Якщо просушити на нашому обладнанні 10-12 тис. т зерна, то на цій різниці між елеватором і затратами на альтернативу він повертає вкладені кошти за цей строк», — наголошує Андрій Марійчин.
В компанії кажуть, що до великої війни аграрії активно користувалися держпрограмою повернення 25% від вартості українського обладнання. Це також стимулювало виробників. Зараз програму призупинили, але є інші можливості. Це державні гранти, які надають фермеру половину вартості обладнання, на умовах створення робочих місць. Обладнання НОВОГО ЕЛЕВАТОРА також включено до програми USAID від уряду США, яка фінансує 100% вартості обладнання на умовах вкладення рівнозначної суми коштів у власну інфраструктуру та надання послуг з сушки зерна іншим фермерам. Також зараз у компанії є партнерська угода з «Ощадбанком», який видає кредити клієнтам під обладнання «НОВОГО ЕЛЕВАТОРА».
Теплогенератор має бути тільки з теплообмінником
Аграрії зараз значно більше цікавляться зерносушильними комплексами на альтернативі виробництва «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР», кажуть в компанії. Причин їхньої цікавості багато: труднощі 2022-23 років і з логістикою, і з цінами на зерно, небажання платити за послугу сушіння, досвід сусідів, які вже користуються подібним обладнанням. Добре працює «сарафанне радіо». Відгуками клієнти також діляться на Youtube-каналі компанії.
Експерти звертають увагу, що фермери шукають обладнання, не заглиблюючись в особливості роботи теплогенераторів, таким чином можуть вибрати щось, що не виправдає сподівань. Олексій Голуб та Андрій Марійчин надали кілька важливих порад, які допоможуть у правильному виборі.
Перше — треба дивитися в бік альтернативи, оскільки це економічно вигідніше.
Другий аспект — вибирати пропрацьоване обладнання, яке гарно показує себе під час експлуатації. Експерти рекомендують фермерам категорично не обирати генератори без теплообмінників, хоча вони спокусливі ціною, бо коштують вдвічі дешевше. Але відсутність цього важливого елементу означає, що зерно сушиться топковими газами. За словами експертів, це може погано вплинути на якість зерна і є прямою дорогою до пожеж.
«Я раджу фермеру ні в якому разі не купувати обладнання сумнівної якості без теплообмінника. Воно дешевше, але в результаті вийде набагато дорожче — буде горіти сушарка. Це в рази більший збиток, тому що сушарку спалять, а фермер повезе зерно на елеватор і втратить $100-200 тис. на послугах з сушіння. Кожен рік ми чуємо від покупців про пожежі через роботу на теплогенераторах без теплообмінників», — каже Олексій Голуб.
Пожежі виникають через потрапляння іскор в шахту зерносушарки. За словами Андрія Марійчин, теплообмінник виключає фізичну можливість подібного.
«На обладнанні без теплообмінника в шахту сушарки летить потік іскор, — це як порохова діжка. Деякі фермери, що встановили таке обладнання, кажуть: «Ми горимо по графіку 3 рази в тиждень. Навчилися тушити». Це все — через неправильний вибір», — розповів Андрій Марійчин.
Третя порада від експертів — аналіз пропозицій на ринку. Для цього можна найняти спеціаліста, який дослідить плюси і мінуси обладнання, їхні ризики. Андрій Марійчин наголошує, що зерносушарка і теплогенератор — це покупка на десятиліття, тому вибір має бути скрупульозним.
Ще одна рекомендація — не купувати некомплектне обладнання — зерносушарку та теплогенератор окремо.
«Люди, які купують зерносушарку одного виробника, а теплогенератор іншого, не бачать очікуваного результату, а претензію нема кому пред'явити. Ми пропонуємо відточене до ідеалу готове рішення, за яке особисто несемо відповідальність», — кажуть у компанії «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР».
Вони зазначають, що європейські виробники також відмовляються від відповідальності, якщо сушарка комплектується теплогенератором без теплообмінника. Наприклад так роблять українські представники компанії Strahl. За словами Андрія Марійчин, якщо ця умова не виконується, Strahl відразу знімають з себе всі гарантійні обов’язки та сервісне обслуговування.
Запити на теплогенератори більшої потужності
«НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» випускає теплогенератори потужністю 2 МВт, які можуть працювати в тандемі і видавати 4 МВт енергії. Якщо для фермерських господарств таких показників достатньо, то великі компанії потребують трохи більшої потужності.
«Ринок просить у нас 8-10-12 МВт. Приходять запити від великих агрохолдингів, наприклад, компанії МХП, які мають потужні зерносушарки і потребують переобладнання на альтернативне паливо. Ми дивимося в бік цього сегменту, розуміємо, що там також є попит і потреба, тому розробляємо зараз модель вдвічі потужнішу», — каже Андрій Марійчин.
Розробка нової моделі потужного теплогенератора вже йде, планується до кінця року зробити експериментальну модель та почати її випробування на власному підприємстві.
Також є плани експортувати свою продукцію. У 2022 році «НОВИЙ ЕЛЕВАТОР» брав участь в міжнародній виставці в Польщі. Як розповів Олексій Голуб, на виставку у Познань привезли та змонтували зерносушильний комплекс у повному комплекті. На відвідувачів виставки справили враження технічні рішення та показники роботи сушарки. В компанії кажуть, що обладнання подібного плану для фермерів в Європі немає, тому в «НОВОМУ ЕЛЕВАТОРІ» сподіваються надалі розширювати співпрацю з аграріями і за рахунок європейських господарств.
Олена Гайдук, Elevatorist.com