Все про модульні зерносховища: монтаж, принципи роботи, вартість

Завантаження зерна в овальне модульне зерносховище

На аграрному ринку триває пошук швидких рішень для зберігання зерна. Зараз аграріям активно пропонують користуватися модульними зерносховищами. Технологія для України не розповсюджена, тому спробуємо розібратися, як це працює, і чи дійсно такий варіант є виходом у наших умовах.

Що потрібно для старту?

На підготовчому етапі до будівництва таких зерносховищ є як плюс, так і мінус. Плюс у тому, що тут не потрібен проект. Конструкція не має фундаменту і встановлюється на підготовлений ґрунт. Кріплення за допомогою анкерів, або арматури, тому і немає вимог щодо проектування.

Мінус у підготовці майданчика. Для модульного зерносховища майданчику потрібно приділити значно більше уваги, ніж для полімерних рукавів, в ідеалі це повинна бути асфальтована ділянка.

Покриття зерносховища з плівки

«Мінімальна вимога до підготовки майданчика — підняття ґрунту на 10 см і його ущільнення. Ми рекомендуємо також його додатково укрити тентом або брезентом. Як варіант, підійдуть також використані полімерні рукави для зберігання зерна. Ідеальним рішенням є асфальтове або бетонне укриття. Зазвичай компанії, які розглядають таку технологію для постійного зберігання зерна, з року в рік укривають ґрунт асфальтом», — такі рекомендації дає комерційний директор ГК ADEPT GROUP Антон Карпенко.

Також при виборі майданчика обов’язково потрібно звернути увагу, що буде потрібне джерело електоренергії для того, щоб забезпечити роботу аераційну систему.

«В залежності від обсягу потрібно 5-15 кВт на вентиляцію», — поясняє спеціаліст.

Щодо обсягів зберігання, то у модульному сховищі 35х60 м можна розмістити 5,5 тис кукурудзи. Таке сховище можна розмістити на току або елеваторі.

З чого складається конструкція модульного зерносховища?

Модульне зерносховище складається з:

  • оцинкованої перфорованої підпірної стінки,
  • тентового укриття,
  • системи аерації.

Додатково зерносховище може бути укомплектовано системою термометрії за бажанням клієнта.

Ну і як вже було сказано, якщо у вас не асфальтований майданчик, то підлогу потрібно вкрити тентом або використаними полімерними рукавами для зерна.

Монтаж тимчасового зерносховища

За словами Антона Карпенка, з монтажем модульного зерносховища впораються 4 людини.

На підготовленому майданчику встановлюють стінові панелі і скручують їх болтами.

Панелі

Далі встановлюються повітропроводи та вентилятори. Вентилятори і система аерації спеціально розробляють для кожного сховища, щоб забезпечити достатній потік повітря.

Принцип роботи модульного зерносховища

Стінові панелі зерносховища перфоровані. Вентилятори витягують повітря зі сховища і негативний тиск, що створюється у зерновій масі, допомагає аерувати зерно.

Повітря, що проходить крізь зернову масу, збирається у перфорованих трубах, розміщених усередині під зерном, і виводиться назовні витяжними вентиляторами.

Зерносховище з перфорованими витяжними трубами

«Більшість систем аерації розроблені зі швидкістю потоку повітря мінімумом 3,2 м3 на 1 т продукції. Підтримка охолодження та сушіння зерна контролює організми та зменшує ризик втрати. Системи аерації під негативним тиском дозволяють контролювати стан зерна, оскільки повітря, що виходить з вентиляторів, вже пройшло через зернову масу», — пояснює експерт.

Система негативного тиску також допомагає підтримувати ущільнення тенту до панелі, таким чином тент не зриває вітром.

Важливий момент, під час сильного вітру, обов’язково потрібно увімкнути аерацію! А ось при надто вологій погоді, вмикати аерацію, мабуть таки не варто.

Сховище захищене від дощу і снігу, але укриття не є герметичним.

«Волога у сховище не попадає за рахунок підготовки ґрунту та похилого типу підпірної стінки»,— стверджує Антон Карпенко.

Враховуйте, що під час дощу роботи з завантаження чи розвантаження таких зерносховищ не виконуються. При цьому, якщо пішов таки дощ, а ви в процесі, у випадку круглого зерносховища тент постійно вкриває майданчик і не має контакту з зовнішнім оточення.

У випадку овального зерносховища за рахунок того, що сховище вкривається і розкривається по частинам, роботи припиняються і не вивантажене, або вже завантажене зерно зберігається під тентом. Але це часткове рішення.

Якість зерна при роботі з тимчасовим зерносховищем

Зерно в модульні зерносховища потрібно закладати у базовій вологості, а це передбачає, як правило, попереднє сушіння, та бажано очищення. Тобто без послуг стандартного елеваторного комплексу все одно не обійтись.  

За словами Антона Карпенка, обмежень в роботі з культурами немає. Однак якщо стінка зерносховища повністю перфорована, будуть проблеми з ріпаком, він забиває перфорацію. Хоча у різних виробників різний конструктив.

Втрати зерна при користуванні таким зерносховищем, за ствердженням спеціаліста, що пропонує обладнання, до 0.3%. 

Яка техніка потрібна для завантаження та розвантаження?

Модульні сховища бувають двох типів: круглі та овальні.

Кругле сховище має висоту 27 м і завантажується за допомогою стаціонарної завантажувальної колони, на яку зерно подається стаціонарним транспортером.

Завантаження круглого зерносховища

Овальне сховище найпоширенішого габариту з шириною 30-40 м має максимальну висоту завантаження на рівні 8-9 м і може бути завантажене або зернометом (дешевий варіант), або мобільним транспортером (стрічковим або шнековим).

За бажанням аграрії також можуть використовувати мобільну завальну яму для подачі зерна на транспортер або зерномет (але це не обов’язкова опція).

Розвантаження може бути за допомогою того ж самого зерномету або фронтального навантажувача типу MANITOU.

Отож відразу плануйте закупку завантажувальної та розвантажувальної техніки: вакуумних навантажувачів, мобільних шнекових та стрічкових конвеєрів або стаціонарних транспортерів та фронтальних навантажувачів.

Овальне та кругле сховище відрізняється також і процесом накриття тентів. У круглому кагат зерна накривається за допомогою механізму, який підіймає по центральній колоні тент по мірі заповнення сховища.

У овальному сховищі зерно закривають не цільним тентом, а окремими стрічками шириною 20 м по мірі заповнення сховища. Стрічки шириною 35 м  потім склеюють між собою спеціальною смужкою. Потрібно розуміти, що вага однієї смужки такого тенту — 110-120 кг, тож потрібно кілька робітників, аби виконати цю роботу.

Скільки коштує тимчасове зерносховище?

Антон Карпенко говорить, що для розуміння ціни можна використовувати досить простий розрахунок — $13-15 за 1 т зберігання.

«В цю ціну входить повний комплект: стінка, тент, система аерації, термометрія. Не входить послуга по монтажу та підготовці майданчика, адже монтаж досить простий і 4 робітники без особливої кваліфікації можуть змонтувати таке сховище самостійно», —пояснює спеціаліст.

При цьому стінка служить більше 20 років, а тент потрібно міняти раз на 4 роки. Вартість тенту від загальної вартості сховища не перевищує 20%.

Як розповів директор Спілки «Борошномели України» Родіон Рибчинський  на вебінарі UAFA TA з серії «Агробізнес під час війни», якщо замовляти модульні зерносховища у виробників із Північної Америки, то питомі витрати на зберігання складають від $41 до $50 в залежності від типорозміру cховища і з врахуванням вартості обладнання для завантаження зерна.

«На сьогодні відомо чотири основних виробники цих зерносховищ — це AGI (Канада)і три американські Chief, GSI i Scafco. Вони на сьогодні пропонують величезну гамму цих зерносховищ. Найбільш ходові — це сховища на 3 тис. т і на 5 тис. т зберігання. Ціна в першому випадку — це $78,5 тис. на умовах FCA, і якщо ми кажемо про 5 тис. т — це $112 тис. FCA. Завантажуються разом з вентиляторами, з тентом і боковими стіночками, а потім доставляються морем до Польщі, і з Польщі вже в Україну»,— розповів Родіон Рибчинський.

З урахуванням вартості доставлення доцільно поставляти такі сховища об'ємом від 3 тис. т і більше, вважає експерт.

Вітчизняні виробники елеваторного обладнання теж зорієнтувалися і вже виготовляють такі зерносховища. Зокрема про це заявив «ЛУБНИМАШ». 

Висновки

У нинішній ситуації в Україні головна перевага таких сховищ у швидкості установки. Інші переваги:

  • не потрібен проект;
  • конструкція швидко монтується;
  • потрібен менший майданчик, порівняно з полімерними рукавами;
  • обладнання можна використовувати кілька років.

Кругле модульне зерносховище
Завантаження зерна в овальне зерносховище
Кругле зерносховище
 

Із моментів, які потрібно врахувати:

  • потрібна гарна якість майданчика (бажано асфальт);
  • наявність джерела електроенергії;
  • ризик попадання вологи (зокрема в овальних варіантах) у разі, якщо дощ застав не повністю сформований кагат;
  • ручна праця при накритті овального зерносховища при важких тентах.

Ну, а на питання про якість зерна і його втрати при роботі з такими зерносховищами повинні відповісти практики. Поки що в Україні технологія не розповсюджена, будемо чекати відгуки після впровадження у життя.

Інна Воробйова, Олена Гайдук, Elevatorist.com