Олександр Шутов: Цього сезону на елеваторах дуже затребувана послуга очищення зерна

Генеральний директор елеваторного підрозділу ГК «Прометей» Олександр Шутов
Генеральний директор елеваторного підрозділу ГК «Прометей» Олександр Шутов
Джерело фото: Elevatorist.com

Олександр Шутов прийшов на посаду генерального директора елеваторного підрозділу ГК «Прометей» у досить складний для зернового бізнесу період. Про те, як елеватори компанії проходять «зону турбулентності», як відпрацювали минулий сезон, та що мають намір робити в поточному — у нашому інтерв’ю з фахівцем.

Олександре, Ви очолили елеваторний напрямок роботи ГК «Прометей» в не самий легкий час для бізнесу, Вас не лякають труднощі?

Олександр Шутов: Я прийшов з посади директора елеватора. До цього 5 років працював у компанії регіональним директором, але через бойові дії продовжувати повноцінний бізнес у Запорізькому регіоні стало неможливим. І я деякий час попрацював директором елеватора. Над пропозицією очолити елеваторний напрямок Групи ані секунди не розмірковував, одразу ж погодився — досвіду та знань вистачає.

З якими показниками Група завершила минулий сезон, з чим працювали, яка культура виявилася найбільш рентабельною?

Олександр Шутов: Минулий сезон для ГК «Прометей» був не найкращим, як і для багатьох учасників агарного ринку України. Через повномасштабне вторгнення росіян ГК «Прометей» втратила 4 елеватора у Запорізькій області, ще по одному елеватору у Херсонській та Миколаївських областях опинилися в окупації. Два елеватора було пошкоджено внаслідок ракетних обстрілів. Ще один елеватор у Сумській області знаходиться у сірій зоні. Тож компанія втратила значну кількість сховищ та продукції, через що понесла великі збитки. Також збитків зазнали і наші поклажодавці.

Елеватори, які залишилися у строю, працювали з ячменем, пшеницею, кукурудзою, соняшником та ріпаком. Найприбутковішою культурою минулого сезону став соняшник.

Чому саме він?

Олександр Шутов: Він затребував найбільше послуг — доробка, сушіння, очистка.

А елеватор у сірій зоні на Сумщині — він працює?

Олександр Шутов: Так, він працює. Приймає та відвантажує зерно. Але через обстріли та потенційну загрозу аграрії побоюються за продукцію та намагаються відвезти збіжжя на більш віддалені зерносховища.

Які елеватори минулого сезону спрацювали найбільш ефективно, скільки обертів зробили?

Олександр Шутов: Елеватори Дніпропетровської, Полтавської, Київської, Харківської, Одеської областей. Також сховища Кіровоградщини та Хмельниччини. Всі ці елеватори спрацювали доволі непогано за оточуючих умов. Компанія провела модернізацію на цих підприємствах, тож вони ефективно справилися з усіма поставленими задачами та вдало завершили минулий маркетинговий рік. Зерносховища зробили по одному оберту.

Як елеватори «Прометею» входили у новий сезон, чи були залишки?

Олександр Шутов: Компанія, незважаючи на складні умови роботи, зробила все можливе, аби обновити свою матеріально-технічну базу перед початком нового сезону та пришвидшити прийомку та відвантаження зерна. Майже всі елеватори були зачищені від залишків. Провели фумігацію складських приміщень. Обробку, в основному, проводили власними силами.

Препарати для фумігації подорожчали?

Олександр Шутов: Так, подорожчали. Знезараження стало вартувати на 25% дорожче. Але в нас були залишки препаратів з минулого року, тож за рахунок цього нам все обійшлося трошки дешевше. Фумігація — досить витратна процедура, але кожен елеватор має її провести перед початком нового сезону, аби не понести більші збитки через зараження зерна шкідниками.

З якими культурами вже працюєте цього сезону, чи є відмінність в роботі в порівнянні з минулим?

Олександр Шутов: Вже прийняли та продовжуємо приймати пшеницю, ячмінь, ріпак, сою, кукурудзу та соняшник. В порівнянні з показниками минулого сезону на даному етапі заготівлі пшениці, ріпаку, сої та соняшника прийняли на 20% більше, аніж тогоріч. Цього року і врожайність зернових вища, і через закриті порти в аграріїв менше вибору, куди подіти зерно.Так звані продажі «з коліс» майже не відбуваються, продукцію здебільшого везуть на зберігання.

Чи змінилися пропорції «своє-давальницьке» зерно на сховищах?

Олександр Шутов: Ні, вони залишилися таким ж, як і минулого сезону — десь 1:3. Одна частина нашого трейду і три частини стороннього збіжжя. В тому році картина була аналогічною.

Яка з елеваторних послуг на зерносховищах «Прометею» наразі найзатребуваніша?

Олександр Шутов: Зараз це зберігання та доробка. Через закриття Зернового коридору та заборону експорту українського зерна до 5 країн ЄС ціна на зерно впала. Тому аграрії везуть зерно на елеватори, сподіваючись, що ситуація поміняється, та вони зможуть продавати продукцію по більш вигідним цінам.

Щодо доробки зерна — дуже затребувана послуга очищення від сміття. Це пов’язано з тим, що аграрії навесні та восени мали дефіцит ЗЗР, вони не змогли в достатній кількості внести ЗЗР на посівних площах, тож збіжжя на елеватори Групи «Прометей» цього року іде з доволі високою сміттєвою домішкою.

А сушили вже зерно в якомусь з регіонів?

Олександр Шутов: Поки ще ні, погодні умови сприяли тому, що зерно в основному іде на склади сухе, з базисною вологою. Сухо поки що по всіх регіонах. Як буде далі з кукурудзою — подивимося по погоді, її поки що місцями тільки почали обкошувати. А щодо ранніх зернових та соняшника, то ці культури не потребують сушіння. Сухі та засмічені.

Ранні зернові цього року відрізняються за якістю?

Олександр Шутов: Дуже багато фуражу в цьому році, по всім регіонам. Дощі повимивали білок, за рахунок цього якість пшениці впала. Хоча очікували класну пшеницю, гадали, що продоволки буде більше. У відсотковому співвідношенні отримали 80% фуражу і 20% продовольчої пшениці. Продовольча пшениця гарної якості, але її не так багато, як всі сподівалися.

В основному, зниження якості пшениці відбувається через низький білок. Клоп-черепашка також де-не-де зустрічається, але не суттєво, на якість ці пошкодження на вплинули. Були роки, коли клоп був масовий, але цього сезону ні.

На чому минулого сезону вибудовували економіку елеваторів, та на чому плануєте заробляти в поточному МР?

Олександр Шутов: Цього року економіку елеваторів ГК «Прометей» плануємо вибудовувати на зберігання та доробці зерна. Вартість елеваторних послуг ми в новому сезоні не змінювали, яка була минулого року, така і залишилася. Наприклад, якщо взяти сушіння — в нас вийшло по оптимальним цінам закупити наперед газ та інші енергоносії. За рахунок цього ми зможемо не підвищувати тарифи в сезон та залишатися конкурентними на ринку.

Чи є в аграріїв борги перед елеваторами ГК «Прометей»?

Олександ Шутов: Ні, боргів немає. В нас дуже добре налагоджена командна робота, — розумні тарифи, хороша управлінська діяльність дозволяють нам працювати без заборгованостей з обох сторін.

А чи працюють зараз Агромаркети на елеваторах «Прометея»?

Олександр Шутов: Агромаркети працюють в звичному режимі і продовжують продавати необхідну аграріям продукцію: посівний матеріал, сільгосптехніку, засоби захисту рослин, добрива і таке інше. Стабільно відсотків 70-80 наших клієнтів зацікавлені у послугах Агромаркетів. Бо для них це вигідно — приїхати на сховище, здати зерно, і на місці придбати все необхідне по нормальним ринковим цінам. Аграріям зручно, не потрібно бігати та шукати товар, вони мають змогу знайти все необхідне на елеваторі.

Ми продовжуємо працювати як із старими, постійними клієнтами, так і з новими, які приходять за рекомендаціями ринку. Нові клієнти з’являються щороку.

На зерносховищах «Прометею» перед новим сезоном проводили модернізацію?

Олександр Шутов: Перед початком кожного нового сезону на елеваторах Групи проводимо техбазу. Аби максимально ефективно спрацювати в сезон, виявляємо слабкі місця та усуваємо їх. Цього року було відновлено та введено у експлуатацію зерносховища у Дніпропетровській та Миколаївській областях та елеватор у Вознесенську, який постраждав від обстрілів. На тому елеваторі ми розчистили завали, відновили склади та інфраструктуру, і запустили сховище в роботу. Зараз працюємо, як раніше, увійшли в сезон вже з робочим елеватором.

Як, на Вашу думку, складатиметься ситуація на елеваторному ринку в подальшому? Які ризики Ви оцінюєте як найбільші?

Олександр Шутов: Найголовніший ризик — це ситуація з експортом. Якщо 2 роки тому наші елеватори в сезон робили 2-3 оберти, то зараз — 1. Але ми таки налаштовані оптимістично, докладаємо максимум зусиль, щоб елеваторний напрямок ГК «Прометей» був прибутковим.

Щодо ризику з ймовірною відсутністю електрики через атаки інфраструктури, то на більшості елеваторів вже є промислові генератори, які забезпечать роботу сховищ за умов відсутності світла. Зможемо не зупиняти ані приймання, ані відвантаження, ані сушіння, повноцінно працювати.

Наскільки власний автопарк допомагає подолати основний виклик сезону — труднощі з експортом? Та чи допомагає взагалі?

Олександр Шутов: Оскільки в нас експортні партії відвантажуються на судна, то ми не гаємо часу на пошук транспорту аби доставити зерно. Власний автопарк оперативно все вивозить. Надаємо перевагу відвантаженню зерна за прямим варіантом, тому що зараз росіяни б’ють по портах, тож ми намагаємося не зберігати на складах, а відразу з автівок перевантажувати на судна.

Олександр, як змінився Ваш графік роботи на новій посаді та що допомагає витримувати нові навантаження?

Олександр Шутов: Мій робочий графік особливо й не помінявся, як працював 24/7, так і працюю (посміхається, — прим. ред.). В цьому бізнесі відпочивати ніколи, і мені він дуже подобається. Я тут відчуваю себе на правильному, своєму місці.

Мене дуже підтримує родина. Час, який ми проводимо разом, надає мені сили.

Олександре, дякуємо за цікаву розмову!

Майя Муха, Elevatorist.com