Ми розв'язали головну проблему в переробці полімерних рукавів — ЧИСТЕ ПОЛЕ

Полімерні рукави для зберігання зерна «White bag» компанії «ЧИСТЕ ПОЛЕ»

Якось у 2012 році керівник компанії «ЧИСТЕ ПОЛЕ» Тарас Лисенко розговорився зі своїм постійним покупцем полімерних рукавів, який використовував їх у досить великих об’ємах. На питання, куди дівають використані силобеги, той відповів: «Спалюємо».

«Вони спалили 10 тонн пластику! Якщо всі почнуть позбавлятися залишків таким варварським способом, буде катастрофа. Тоді я задумався, що з цим робити», — каже Тарас Лисенко в розмові з Elevatorist.com.

Відтоді компанія не лише виробляє полімерні рукави — від стандартних до індивідуальних замовлень довжиною від 30 до 160 метрів, а й запровадила програму збору та переробки використаних силобегів. Ба більше — аграріям за це ще й платять. 

Виготовлення і гофрування полімерних рукавів

Компанія «ЧИСТЕ ПОЛЕ» почала працювати у 2011 році. Як розповів Тарас Лисенко, разом зі співзасновником Євгеном Хом’яковим та колективом спочатку займалися розв'язанням проблеми гофрування поліетилену.

Полімерний рукав для зберігання зерна «ЧИСТЕ ПОЛЕ»

Гофрування — це процес складання полімерного рукава таким чином, щоб він потім правильно наповнювався зерном. Тарас Лисенко каже, що компаній, які займаються виробництвом поліетиленових плівок (екструзією) є чимало, але саме гофрування є «нокаутом» для багатьох, хто хоче вийти на ринок полімерних рукавів. 

«Деякі мають повний цикл виробництва від екструзії до гофрування, деякі — частковий, тобто, екструзія робиться на інших підприємствах, а гофрування-пакування — на власних. І ми пішли саме цим шляхом. Оскільки ми займалися саме розв'язанням проблеми гофрування плівки, то коли пройшов час робити щось самостійно, вирішили: давайте робити те, що вміємо краще», — згадує Тарас Лисенко.

Директор та співвласник компанії «ЧИСТЕ ПОЛЕ» Тарас Лисенко

Так компанія «ЧИСТЕ ПОЛЕ» сфокусувалась на гофруванні та пакуванні рукавів. Екструзію замовляють у провідних виробників поліетиленових виробів у Європі, зокрема у Франції, Іспанії, Німеччині. 

«Європейські виробники досить скрупульозно підходять до справи: регулярно оновлюють обладнання, експериментують з сировиною. В результаті якість плівки дуже висока, а бар'єрні властивості взагалі поза сумнівами. З’являються нові типи плівок, наприклад, є тришарові, п’ятишарові, семишарові, вже експериментують з плівками в 9 шарів. Це все дає можливість клієнту отримати на виході матеріал надзвичайно високої якості, з дуже хорошими бар'єрними властивостями, які просто недосяжні для старих плівок, і з вищою вагою», — розповідає керівник Тарас Лисенко.

«ЧИСТЕ ПОЛЕ» випускає рукава для зберігання зерна під брендом «White bag pro», «White bag prеmium» різних довжин та діаметрів.

Полімерні рукави, заповнені зерном

Аграрії цікавляться нестандартними довжинами полімерних рукавів

В компанії кажуть, що аграрії зараз не лише навчилися працювати з рукавами, але тепер експериментують з різною довжиною силобегів. Серед клієнтів «ЧИСТОГО ПОЛЯ» є і такі, що замовляють зовсім короткі рукави — по 30 метрів — тому що використовують вузький майданчик для їх складання. Такі індивідуальні замовлення в компанії можуть виконувати завдяки самостійному гофруванню. 

Аграрії відкривають для себе також і зручність довших рукавів, понад стандартних 60 метрів. Як відмічає Тарас Лисенко, тенденція переходить на використання силобегів по 75-90 метрів, навіть 120 і більше.

«Чим вигідні довгі рукави? Бо можна відпрацювати зміну, не зупиняючись зайве на заправляння силобега. Наприклад, в господарстві зранку до обіду використовують 2-3 рукави стандартного розміру, при цьому на заміну мішка йде від 30 хвилин. А якщо рукав довгий, то зранку вдягли, і його вистачає до обіду, а то й більше. Тобто, за зміну проводять одну-дві заміни рукава. Можна працювати, майже не зупиняючись», — пояснює керівник.

«ЧИСТЕ ПОЛЕ» має багато запитів на рукава 90 метрів. Навіть є господарства, які користуються силобегами лише 120 метрів. Логіка проста: з такою довжиною персонал має лише 4 заміни рукавів за добу завантаження. З коротшими силобегами їх було б від 8 і більше, а це додаткові витрати часу і сил працівників. Керівник зазначає, що заміна 120-метрового рукава займає не набагато більше часу, ніж 60-метрового — різниця складає приблизно 15%.

Аграрії цікавляться нестандартними довжинами полімерних рукавів для економії місця або часу

Логістичні перепони утилізації

Не лише робити рукави, але й утилізувати, — така ідея виникла перед «ЧИСТИМ ПОЛЕМ» від самого початку діяльності. В компанії пояснюють: проблема накопичення відходів була гострою для клієнтів. Якщо перші роки використання рукавів в господарстві їх активно купує місцеве населення, то з часом цей «ринок» насичується, а при закладці 100-200 силобегів щороку збирається 10-30 тонн плівки.

«На території полів, де накопичувалися величезні купи плівки з залишками зерна та інших субпродуктів, налітали птахи, прибігали гризуни, і від цього страждали ще й рукави, які лежали поруч. Ще була велика проблема: вітер часто підіймав плівку. Були випадки, коли використаний рукав довжиною 60-75 метрів просто здіймався в повітря і падав десь метрів за 300 від поля, міг впасти і на дорогу», — розповідає Тарас Лисенко. 

Використані полімерні рукави важко скласти компактно без допоміжного обладнання

Тому почали шукати переробників плівки в Україні. Керівник каже, що 14 років тому мало хто був готовий займатися саме рукавами, бо поліетилен йде з полів з органічними домішками. Як згадує Тарас Лисенко, на початковому етапі технолог компанії пояснював переробникам, з яким матеріалом вони будуть мати справу, що краще використовувати і як краще його обробляти перед агломерацією і гранулюванням. 

«Уявіть, переробні підприємства завжди брали чисту поліетиленову сировину, а тут їм привозять якісь рукава з поля, де є клітковина, кукурудза й інші залишки. З таким вони не працювали раніше, тому почали експериментувати із методами. Але для того, щоб це все запустилось, в перші 5 років потрібно було їздити до переробників зі зразками», — розповідає керівник.

Знайшлися підприємства, які були готові на співпрацю, але постала інша проблема — логістика. Виявилося, що довести плівку на утилізацію важко і не вигідно. Після використання рукав дуже неоднорідний, має багато повітря. Завантажують повну машину використаних силобегів, а виявляється, що там всього 8 тонн з 20 можливих. 

«Це був перший удар по нашій ініціативі», — згадує керівник.

Тоді в «ЧИСТОМУ ПОЛІ» почали шукати різні методи завантаження і підбирати найзручніший транспорт для перевезення. Тарас Лисенко каже, що спробували всі типи фур: напівпричіп з жорсткими бортами з відкритим верхом, з жорсткими бортами з заднім завантаженням, напівпричіп з м’яким тентом. Найбільш місткою для використаної плівки виявилася звичайна тентована фура. Але завантаження все одно займало досить довгий час: одну машину заповнювали по два дні

«Ми відправляли свою бригаду, щоб спільно з аграріями завантажували машину. При цьому не заробляли на переробці, мали демереджі, але все одно продовжували це робити з огляду на соціальну відповідальність. Протягом багатьох років працювали з усіма клієнтами, які хотіли відправляти плівку на переробку. Але наші можливості теж були обмежені в часі, тому що коли займаємось одним клієнтом, інший чекає», — пояснює Тарас Лисенко.

Проте керівник додає, що за ці роки працівники компанії набули суттєвого досвіду і в компанії «ЧИСТЕ ПОЛЕ» почали розробляти технологію, яка повністю вирішила питання з логістикою — створили власний пристрій — намотувач плівки «Равлик».

Пристрій для намотування полімерних рукавів ПНП-2 Равлик

Пристрій для намотування використаних полімерних рукавів

Невеликий причіпний пристрій для скручування плівки працює від гідравліки трактора чи іншої самохідної установки з рукавами для зерна та силосу, силосної плівки, крапельним поливом, агроволокном, плівкою для мульчування. Намотувач скручує матеріал в компактний рулон, який легко вантажиться. НПН-2 «Равлик» працює з рукавами стандартного і великого розміру, до 160 метрів. 

«Ми вирішили головну задачу в цьому рівнянні», — каже Тарас Лисенко.

І додає, що тепер машину вантажать не два дні, а дві години. У вантажівку можна помістити до 18 тонн рулонів використаних рукавів.

Змотаний полімерний рукав за допомогою ПНП-2 Равлик

«В цьому вже є математика, прибуток, тут можна заробити. Підприємство, яке використовує 200-300 рукавів, здаючи їх на утилізацію, відбиває вартість обладнання. Скручені рукави не розлітаються, менше приваблюють гризунів і птахів, та можуть якийсь час лежати в полі», — пояснює керівник. 

НПН-2 «Равлик» входить до переліку техніки, що підлягає державній компенсації 25% для агровиробників. Виробництво максимально локалізоване: понад 80% комплектуючих виготовляються в Україні, компанія активно залучає українських постачальників. З розробкою та виробництвом «Равлика» компанія «ЧИСТЕ ПОЛЕ» стала членом Української асоціації «Украгромаш» — галузевого об’єднання виробників агротехніки.

Скільки аграріям платять за утилізацію рукавів

Компанія «ЧИСТЕ ПОЛЕ» продовжує займатися своєю екологічною ініціативою: допомагає аграріям позбавлятися використаних рукавів найкращим способом, і платить за це. Але тепер клієнти, які мають в розпорядженні пристрій для намотування плівки, і самі налагоджують зв’язки з переробниками. 

«Деякі аграрії самостійно виходять на переробника і мають вже вищу вартість, тому що не треба враховувати довге й важке завантаження. Машина тепер вантажиться дві години. Такі фермери кажуть: «Я лише почав розпаковувати рукави, а під ворітьми вже переробники стоять, чекають, коли будемо здавати плівку», — розповідає керівник. 

Зі свого боку переробники зрозуміли, як працювати з сировиною, знають її плюси й із задоволенням беруть рукави. Якщо, за словами Тараса Лисенка, років 5-7 тому підприємств, які цим займалися, можна було перерахувати на пальцях однієї руки, то зараз їх набагато більше. Працюють три великі переробні підприємства й відкриваються невеликі цехи, які також шукають, де придбати сировину у своєму регіоні. 

«Лайфхак: найдорожче така плівка коштує взимку. Зараз, в процесі вивантаження рукавів, ціна на поліетилен найнижча, а взимку виростає через обмежену пропозицію. І хто, наприклад, накрутить рулонів з плівкою і дотримає до зими, то зможе їх здати дорожче», — підказує Тарас Лисенко.

Він каже, що ринкові ціни на кілограм чистої плівки коливаються в діапазоні від 4 до 7 гривень за кілограм

«Якщо ви здаєте 100 рукавів і отримуєте за кожен рукав 500-560 гривень, то це вже велика сума. І ви зменшуєте свій вплив на навколишнє середовище», — наголошує керівник.

У «ЧИСТОМУ ПОЛІ» змогли знайти практичне рішення для переробки використаних полімерних рукавів й зробити цей процес зручним як для аграріїв, так і для переробників. Сьогодні схема вже працює стабільно: зрозуміла, економічно доцільна й екологічна. Компанія планує й надалі розвивати напрям виробництва полімерних рукавів на українському та міжнародному ринку, допомагати фермерам з утилізацією, а також запускає серійне виробництво намотувачів «Равлик».

Олена Гайдук, Elevatorist.com