Три місяці нового маркетингового року: об’єми експорту зерна та тенденції

Об’єми експорту зерна за 3 місяці нового сезону та тенденції ринку

Новий маркетинговий сезон вже в розпалі, активно відвантажують зерно нового врожаю-2024. Як розгортається експорт зернових, олійних культур та продуктів їх переробки, а також як ітимуть справи на ринку за прогнозами аналітиків, читайте на Elevatorist.com.

Трохи про минулий сезон

За минулий сезон — 2023/24 — Україна експортувала 69,86 млн тонн зернових, олійних та олій. Обсяги відвантажень найбільше зросли в порівнянні з попереднім сезоном по пшениці +9%, по кукурудзі всього на +0,2%. Ріпаку експортували на 8,7% більше. А ось експорт сої знизився на 8,2%.

Трендом минулого сезону стало зменшення експорту соняшника — на 86,3%. Заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка назвав це карколомним падінням експорту, яке тішить. Натомість значно зросли поставки продуктів переробки соняшнику:

+22,8% соняшникової олії (6,54 млн т),

+29,1% соняшникового шроту (5,15 млн т).

Також на експорт в 2023/24 МР було відправлено 98,2 тис. т українського борошна (у 2022/23 МР — 153,9 тис. т), у т.ч. пшеничного — 92,8 тис. тонн (147,7 тис. т).

Обсяги експорту зерна за 2024/25 МР за даними дашборду Мінагрополітики

Статистика по новому сезону

Пшениця

Валовий збір пшениці у 2024 році склав 22,33 млн т. Це практично стільки ж, як і минулого року (22,48 млн т). 

На ринку кажуть, що зараз з боку Європи є потужний експортний попит на українську пшеницю. З липня по серпень експортували 23% річного експортного потенціалу, який погоджено для експорту в сезоні 2024/25 Міністерством. Аналітики кажуть, що за умови збереження темпів експорту пшениці Україна може досягти 80% річного експортного потенціалу вже у грудні. 

Аналітики SPIKE BROKERS зазначили топ-імпортерів української пшениці за вересень:

  • Іспанія — 669 тис. т,
  • Індонезія — 390 тис. т,
  • Таїланд — 277 тис. т,
  • В’єтнам — 259 тис. т.

Загалом за 3 місяці і 11 днів нового сезону, тобто на 11 жовтня, обсяги експорту склали 6,8 млн т. При цьому на початку сезону експортери та Міністерство агрополітики узгодили обсяги експорту на рівні 16 млн т.

За словами аналітиків, ринок пшениці переживає парадоксальний момент урівняння ціни на продовольчу пшеницю не лише з фуражною пшеницею, але й з кукурудзою.

Внутрішній попит на продовольчу пшеницю становить до 4 млн т. Українські переробники конкурують з експортерами та активно закуповують якісну продовольчу пшеницю. За неї платять премію до 6$ порівняно з експортними цінами. Директор Спілки «Борошномели України» Родіон Рибчинський зазначав, що на багатьох переробних підприємствах продовольчої пшениці менше, ніж на місяць. За його словами, підприємства шукають на ринку навіть невеликі партії пшениці.

Кукурудза

За даними Державної митної служби, експорт кукурудзи з України досяг 3 млн т станом на 11 жовтня. Експортери кажуть, що в країні відсутні перехідні залишки культури, тому з липня до вересня поставки кукурудзи поступово зменшувалися. Разом з тим зростають ціни і попит на українську зернову з боку іноземних покупців.

Тут аналітики зазначають про кілька тенденцій:

  • прогнозується збільшення експорту нашої кукурудзи до Туреччини через зниження експортного потенціалу рф по цій культурі,
  • формується високий попит на українську кукурудзу з боку покупців в ЄС через неврожай та значний вміст афлотоксинів у європейському врожаї. Українська кукурудза склала половину європейського імпорту від початку сезоні (загалом імпортували 5,2 млн т). 

В Мінагрополітики прогнозують, що Україна в цьому році може зібрати врожай кукурудзи у межах 25 млн т. Станом на 3 жовтня зібрали 7 млн т зернової.

Ячмінь 

1,5 млн т — це експорт ячменю від початку 2024/25 МР. Обсяг постачання поступово зменшувався: у липні він складав 634 тис. т, у серпні — 469 тис. т, у вересні — 228 тис. т. Майже весь цей об’єм експортували через порти.

Аналітики ASAP Agri зазначили, що з початку червня по 21 серпня 2024/25 МР Україна експортувала 630 тис. тонн ячменю у Китай, — це практично такий самий обсяг, як за весь минулий маркетинговий рік (702 тис. т).

«Проте подальший попит з боку Китаю на український ячмінь може значно знизитися через високі запаси в азійській країні та очікуване зниження споживання кормів», — зазначають в ASAP Agri.

Міністр аграрної політики та продовольства Віталій Коваль також повідомляв, що Україні лишилось експортувати ще 1,5 млн т ячменю в цьому сезоні.

Соняшник та соняшникова олія

За перші три місяці нового сезону кордон перетнуло 3 тис. т соняшнику. Як зазначили в дашборді Мінагро, у липні експорт олійної культури склав 1625 т, у серпні — 1003 т, у вересні — 563 т. Більшість об’єму доставляли автотранспортом (2,6 тис. т).

Аналітики зазначають, що фермери не поспішають продавати соняшник як на експорт, так внутрішнім переробникам через стрімке зростання цін на олійну. Через це деякі переробники перейшли на роботу із соєю/

Експорт соняшника та олії в новому сезоні за даними дашборду Мінагрополітики

За цей час експорт соняшникової олії склав 983 тис. т. Для порівняння, за цей же період минулого сезону поставки продукції за кордон були на рівні 1,3 млн т. 

Цього року експорт соняшникової олії відбувався наступними шляхами:

  • через порти — 638 тис. т,
  • залізничним транспортом — 160 тис.т,
  • автомобільними шлами — 149 тис. т,
  • паромом — 34,6 тис. т.

Соя

Очікується, що загальний обсяг переробки сої в Україні цього року досягне 2 млн тонн, повідомили в SPIKE Brokers. З полів зібрали 4,2 млн т олійної. З них вже 400 тис. т експортували. 

Загалом статистика експорту сої за три місяці нового сезону — 612 тис. т культури. В розрізі логістичних шляхів:

  • через порти — 224 тис. т,
  • залізничним транспортом — 273 тис. т,
  • автомобілями — 98 тис. т,
  • паромом — 16 тис. т.

Найбільше сої відвантажили у вересні — 426 тис. т. Надалі протистояння експортерів та переробників лише загостриться.

Експорт соєвої олії за три місяці склав 69 тис. т. У вересні перетнуло кордон найменше олії, всього 15 тис. т.

Експорт сої та соєвої олії в новому сезоні за даними дашборду Мінагрополітики

Ріпак

В новому сезоні Україна вже експортувала 1,9 млн т ріпаку, при цьому врожай культури цього року склав 3,3 млн т.

Продаж ріпаку нового врожаю у серпні відзначилися в статистиці поставок:

  • липень — 411 тис.т,
  • серпень — 794 тис.т,
  • вересень — 705 тис. т.

Більшість ріпаку — 1,68 млн т — експортували морем. 

На початку жовтня в Україні відкрив філію один із найбільших переробників ріпаку в Німеччині — Getreide AG Ukraine, яка закуповує в українських виробників ріпак, який експортує на свій ОЕЗ в місті Росток. З початку 2024/2025 МР компанія відвантажила більше 130 тис. т ріпаку. 

Українські переробники прогнозують, що майже весь ріпак піде на експорт за виключенням того, який не пройде по якісних характеристиках, а це близько 400 тис. т. Наші заводи не будуть масово переробляти ріпак, бо цього року він дорогий, а вартість олії майже не відрізняється від соняшникової. Крім того, додатковий інтерес до українського ріпаку викликав недобір врожаю в ЄС.

 Підготувала Олена Гайдук, Elevatorist.com