Як зберегти якість зерна на шляху від елеваторів у порти: на що звертають увагу сюрвейєри
Джерело фото: Elevatorist.com
Під час доставки зерна з точки А в точку Б із ним може трапитися багато пригод, які погіршать якісні характеристики цілої партії. Банальний дощ на тенті зерновоза, каміння та дошки в зерні — керівник інспекційного відділу сюрвейєрської компанії «Блек Сі Сюрвей» Олександр Ткаченко розказав про випадки із практики, а також про те, на що саме звертають увагу, щоб зберегти якість зерна при його доставці від елеваторів до портів. Досвідом експерт ділився на онлайн-семінарі УЗА.
Цілісність та чистота транспорту
Для забезпечення якісного контролю завантаження в будь-якому регіоні України треба знати не тільки стандарти та методи, але й розуміти тонкощі, знання про які отримані вже на власному досвіді. Інспектори-сюрвейєри супроводжують перевезення зерна від елеватора до відвантаження на баржу або корабель. Компанія, в якій працює Олександр Ткаченко, працює із елеваторами по всій Україні та із річковими портами.
Експерт каже, що багато проблем завдає поганий стан транспортних засобів — поганий стан кузова або вагона, отвори та щілини — такі дефекти зустрічаються найчастіше.
«На жаль, зараз дуже багато вагонів-зерновозів мають поганий стан. Наприклад, наявність іржі, яка відлущується від стін і даху, залишків попереднього вантажу у вагонах або взагалі речей, які не мають стосунку до зерна. Також дуже багато вагонів з отворами, через які може потрапляти волога», — каже Олександр Ткаченко.
Також цікаво: Якість ранніх зернових та олійних урожаю 2022 — що кажуть на елеваторах?
Якщо зерно у транспорті з отворами змокне через дощі, то вантаж зіпсується. Тому інспектори звертають увагу на стан вагонів та кузовів автомобілів, на цілісність тенту і т.д. Такий транспорт не допускають до перевезень, доки проблему не усунуть. Отвори у вагонах та дірки у тенті можуть ремонтувати на місці.
«Наприклад, іржавий кузов автівки, і така іржа залишається на руках. Такі автівки треба зачищати, щоб не залишалося слідів іржі. Іноді водії відмовляються це робити, але після розмови, наприклад, із перевізником ці всі нюанси усуваються», — пояснює керівник інспекційного відділу.
Іноді вагони приїжджають на завантаження із залишками попереднього вантажу. Тоді треба проводити зачищення транспорту. Це можуть робити і працівники елеватора, і представники компаній-перевізників.
«Інколи фіксуємо дуже цікаві випадки. Наприклад, був такий вагон, який був повністю заражений рудим борошноїдом. Він приїхав на завантаження, і там було дуже багато цих комах», — ділиться експерт.
Ще один момент, який дозволяє зберегти якість зерна під час перевезення — це пломбування транспортних засобів. Бо, за словами Олександра Ткаченка, буває і таке, коли вагони вже завантажили, відібрали зразки, всіх все влаштовує, але потім хтось взяв і щось перевантажив. Коли транспорт опломбований і зафіксований інспекторами, то такі випадки виключені.
Відбір зразків на елеваторах
За правилами, відбір зразків зерна при відвантаженні автівок та вагонів треба проводити в потоці спеціалізованими пробовідбірниками, тобто відбирати зерно, яке сиплеться до автівки або вагону. А при прийманні зразки відбираються уже з завантаженого транспорту, яке доставило зерно на елеватор чи зерновий термінал.
Для відбору зразків із вже завантаженого транспорту треба використовувати правильні пробовідбірники — ручні щупи. За стандартами, прилади для відбору проб із вагонів і автомобільного транспорту відрізняються за довжиною.
«Для відбору зразків з автівки використовують двометровий щуп. Але для відбору з вагону такий щуп не підходить, бо його довжини недостатньо, щоб відібрати зразки з усієї глибини насипу, тому потрібен триметровий щуп. На жаль, на дуже багатьох елеваторах триметрові щупи відсутні. Є в наявності тільки двометрові, і працівники елеваторів їх використовують для відбору зразків із вагонів, не розуміючи наслідки», – каже Олександр Ткаченко.
Ще один момент, на який звертає увагу експерт, це зберігання зразків зерна. Всі відібрані зразки повинні зберігатися, як мінімум, 3 місяці від дати відбору для експортних партій зерна, та мінімум 1 місяць — із партій які переміщуються по території України. Контрольні зразки мають бути герметично запакованими та опломбованими, і знаходитися повинні в сухому місці, недоступному для гризунів та шкідників. Якщо виникає якесь спірне питання по якості партій зерна, саме ці зразки використовуються для повторного аналізу чи арбітражу.
Спостереження за вантажними операціями
Особливу увагу сюрвейєри приділяють спостереженням на місцях завантаження та розвантаження зерна. Інспектори слідують, щоб разом із зерном у транспорт не сипалися камені, дошки та інші речі, які не мають потрапляти в партію.
«Приведу ще приклад: у складі, куди розвантажуються вантажівки, проводились ремонтні роботи. Ремонтували двері та укріплювали стінки. Ремонтна бригада закінчила свою роботу, але забула забрати деякі речі — матеріал, яким вони укріплювали та обшивали склад. І ця дошка потрапила у зерні на баржу. Ми помітили, бо контролювали процес завантаження баржі, і цю дошку усунули. Якщо не спостерігати за вантажними операціями, то може приїхати до пункту розвантаження все, що хочеш», — розповів експерт.
Зазвичай такими неприємними додатками до зерна стають дошки, каміння розміром з долоню, мертві гризуни чи голуби.
У пунктах розвантаження автомобілі можуть якийсь час чекати на вигрузку. Як пояснив Олександр Ткаченко, зазвичай після відбору зразків машини чекають своєї черги на розвантаження. Якщо під час цього йде дощ, то є декілька ризиків для якості зерна. Перший — коли водії не затентовують кузов, і зерно намокає. Другий — коли машина затентована, але на тенті збирається дощова вода.
«Є ще такі випадки, що машина стоїть затентована, йде дощ і збирається на тенті. Потім вантажівка їде на вивантаження, і ця вода разом із зерном потрапляє до основної маси вантажу. Це псує всю партію, бо зерно починає пліснявіти, розвиваються грибки та інші проблеми. Тому ми просимо і наполягаємо, щоб водії зчищали воду з тентів», – пояснює Олександр Ткаченко.
Те саме — коли вантаж розвантажується просто неба під час дощу, тому що підмочене зерно доїде до замовника вже зіпсованим.
Контроль ваги
Сюрвейєрські компанії також слідкують за правильним ваговим контролем. Відповідно до міжнародних стандартів, усе обладнання для зважування має бути повірене і чинне.
Як зазначив керівник інспекційного відділу, всі транспортні засоби — вагони, машини, контейнери, — повинні бути таровані та брутовані у присутності інспекторів. На підставі зафіксованої ваги видаються сертифікати.
Олександр Ткаченко відмітив, що вагове обладнання відрізняється і має різні терміни перевірки, але повірка і калібрування ваг повинно бути вчасним навіть попри війну.
Отож, результат роботи, проробленої із зерном на елеваторі, в процесі перевезення вантажу можуть як зберегти, так і звести нанівець через недбалість або елементарне незнання. Тому важливо враховувати ці нюанси, готувати працівників всіх ланок до виконання правил і послуговуватися знаннями та досвідом спеціалістів, які контролюють якість зерна професійно.
Олена Гайдук, Elevatorist.com