Олександр Кухарь: Тепер при будівництві елеваторів одразу закладають використання альтернативного палива
Пелета, щепа, відходи від зерна в останні роки стали паличкою-виручалочкою для зерносховищ, які прагнуть економити на сушінні та бути енергонезалежними. Якщо раніше це була «фішка» невеликих фермерських господарств, то зараз навіть на великих елеваторах встановлюють теплогенератори на альтернативі. Чому компанії обирають цей, здавалося б, непростий спосіб забезпечувати себе енергією? Про переваги розповів комерційний директор ГК «Крамар» Олександр Кухарь.
Альтернативне паливо стало дуже популярним в агросекторі. Що найвигідніше використовувати?
Олександр Кухарь: Якщо раніше альтернативне паливо розглядалося як більш екологічне, то зараз — це не лише про екологію. Альтернатива — це використання побутових продуктів, суміжних продуктів, відходів виробництва для заощадження. Альтернатива дає економію та незалежність від відсутності газу, вугілля, електроенергії, опалення. Використовуючи її компанії можуть вижити в умовах сьогоднішнього ринку.
Найкраще серед альтернативного палива себе показує соняшникове лушпиння. Цінність соняшникових пелет досить висока, бо вони мають високу щільність, а в їхньому складі відсутня волога.
Чому пелети — кращий варіант альтернативи?
Олександр Кухарь: Використання пелет з соняшникового лушпиння має ряд переваг. Найголовніше — це високий показник енергоконцентрації. Теплотворна здатність пелети — 4,5 кВт / кг, — цю кількість можна порівняти з вугіллям. А поряд з деревиною теплотворна здатність пелети в 1,6 раза вища.
При згорянні 1000 кг пелети з лушпиння соняшника виділяється стільки ж теплової енергії, як при спалюванні:
- 685 л топкового мазуту,
- 500 л дизельного палива,
- 479 мЗ природного газу,
- 1600 кг деревини.
Пелети легко зберігати. Вони мають низьку займистість, тому їх можна складувати близько до опалювальних об’єктів. Пелети не вимагають спеціальних умов на складі, не поглинають вологу, і їхня здатність віддавати тепло не зменшується після довгого зберігання. Таке паливо займає мало місця, воно легке, зручне при транспортуванні і використанні.
І екологія. Паливні пелети — безпечний і екологічно чистий вид палива. При спалюванні виділяється така ж кількість СО2, як і при природному розкладанні біомаси. Пелети виготовляють без «хімії»: просто пресують лушпиння під високим тиском.
Скільки пелет треба для фермерських господарств, елеваторів на сезон?
Олександр Кухарь: Загалом в період активного сушіння зерна для роботи зерносушарки потрібно в середньому від 44 до 66 т пелет на тиждень. Для порівняння: великій фермі на рік потрібно 400-500 т пелет, а звичайному домогосподарству — близько 5 т.
Як змінився ринок пелет в Україні?
Олександр Кухарь: Ще років 10 тому лушпиння соняшника нікому було не потрібне, а зараз воно має ціну, причому, високу. Покупці та виробники розглядають будь-які види лушпиння, висівок — всього, що горить та пресується. Для опалення готові використовувати все, навіть якщо воно має мінімальну ефективність.
Зерносушарки теж здебільшого переходять на альтернативне паливо: це і пелети, і брикети з лушпиння соняшника, солома, щепа, качани з кукурудзи. Усі можливі використання побічних продуктів зараз задіяні в сушарках. Великі підприємства, елеватори тепер одразу при капітальному будівництві закладають використання альтернативного опалення. Адже з таким розрахунком вони гарантовано висушують продукт, який будуть зберігати чи готувати на продаж.
Виробники альтернативного палива відчувають збільшення ринку. У 2018 році завод «Крамар» продавав 2800 тонн брикетів та пелет на рік, а зараз це фактично цифра за місяць. Загальна потужність нашого виробництва — від 900 до 3 000 тонн щомісяця.
Минулого року попит на внутрішньому ринку зріст десь на 70%, — це порівняння 2022 року до 2021-го. В цьому році тенденція не змінилася, але відсоток росту вже не такий великий. Прогнозували зростання на 5-7%, але воно зросло десь до 15%.
Минулого року вартість альтернативного палива була дуже високою. На якому рівні ціни на пелети знаходяться зараз?
Олександр Кухарь: Восени 2022 року на пелети був ажіотаж. Ціна злетіла дуже високо, бо люди почали масово купувати паливо, продавалося абсолютно все. Цього року до сезону готуються більш виважено. Великі підприємства закуповують паливо в періоди меншої ціни.
Зараз ціна на пелету більш раціонально вивірена, об’єктивна. Плюс цього року є хороший врожай соняшника, і переробні підприємства можуть запропонувати багато сировини.
Від чого залежить вартість пелети на ринку?
Олександр Кухарь: На ціну пелети впливають кілька факторів: сировина, сезонність, попит, собівартість у виробництві, доступність інших джерел теплопостачання на ринку, тобто порівняння з газом, електрикою, торф’яним брикетом, вугіллям, мастилом.
Коли дорожчає електрика, збільшується і собівартість переробки соняшника, а в результаті дорожчає сировина для пелет. Тоді росте собівартість їхнього виробництва. Проте загалом з весни 2023 ціна сировини пішла на зниження десь на 30%.
Також за останні три роки згладилася сезонність, бо є великі підприємства, які цілий рік користуються альтернативою. Вони виважено, регулярно та заплановано роблять закупівлі.
Для порівняння: минулого року пелета з деревини була від 10 000 до 14 000 грн за тонну, а на сьогоднішній день — 6000-8500 грн. Ціна на пелети з лушпиння соняшнику були в діапазоні 6000-8500 грн, а зараз середня ціна по ринку — 4000 грн. Тобто ціна цього року приблизно в два рази менша.
Українські виробники пелет продають продукцію лише на внутрішньому ринку?
Олександр Кухарь: Ні, вони давно розглядаються як експортери. Іноземних покупців цікавлять пелети з деревини різних порід, та з лушпиння соняшника.
В Польщі, наприклад, за законом теплоелектростанції, що використовують вугілля, мають включити 20% альтернативного палива. Тому поляки на сьогодні є покупцями нашої продукції.
Експорт нас цікавить конкретними стабільними контрактами. Але в липні росіяни атакували наш завод. На цьому фоні важко стабільно працювати на експорт та гарантувати постачання. Контракти треба виконувати, а ми постійно живемо у непередбачуваній ситуації. Тому зараз «Крамар» працює на внутрішньому ринку, де має багато покупців.
Дякуємо за розмову!
Замовити пелети можна за телефоном +380672333272